PDA

Επιστροφή στο Forum : Σχέδιο link stereo στα UHF



kostas2005
06-06-07, 14:09
Καλησπέρα παιδιά ,θέλω να φτιάξω ένα link στην μπάντα των UHF κάπου στους 400Mhz, πριν την τηλεόραση δηλαδή.

Θα το χρησιμοποιήσω για μεταφορά στέρεο σήματος σε σταθμό FM !!
Εχει ασχοληθεί κανένας, σας βρίσκετε κανένα σχέδιο στα ντουλάπια σας.

Θέλω να καλύψω απόσταση γύρω στο 1 χιλιόμετρο και πιστεύω γύρω στα 800mW- 1W είναι καλά.

kostas2005
15-06-07, 11:22
Κανένας δεν έχει ασχοληθεί με LINK ?

RFΧpert
15-06-07, 15:16
Απλα μην το κανεις... στα UHF εκει που λες... Οι εποχες εχουν αλλαξει πολυ απο πριν απο 20 χρονια, και οι ζωνες εκει εχουν γινει για αλλες χρησεις, που αν ακουσοσυν μουσικουλα να παιζει, ΔΕΝ θα τους γοητευση ιδιαιτερα :!: :lol:
Ανεβα στους 980-1000 η ακομα καλυτερα 2.4 και δοκιμασε σε πιο "βατα" μερη του ραδιοφασματος γενικα, αποφευγοντας Tetra, Taxis, Hams, LPDs, κα.

kostas2005
19-06-07, 14:17
Απλα μην το κανεις... στα UHF εκει που λες... Οι εποχες εχουν αλλαξει πολυ απο πριν απο 20 χρονια, και οι ζωνες εκει εχουν γινει για αλλες χρησεις, που αν ακουσοσυν μουσικουλα να παιζει, ΔΕΝ θα τους γοητευση ιδιαιτερα :!: :lol:
Ανεβα στους 980-1000 η ακομα καλυτερα 2.4 και δοκιμασε σε πιο "βατα" μερη του ραδιοφασματος γενικα, αποφευγοντας Tetra, Taxis, Hams, LPDs, κα.

Γιατί εκεί ποιοι εκπέμπουν?

NOE
19-06-07, 23:35
Φίλε μου, η τεχνολογία έχει αλάξει,
Η καλύτερη λύση για ερασητεχνική (και όχι μόνο) δουλεια, με πολύ καλα αποτελέσματα και πάρα πολύ καλό ήχο ειναι....... δικτυο WiFi
Αν έχεις 2 υπολογιστές, ο ένας μπορεί να είναι ο υπολογιστής που χρησημοποιείς για να παίζει μουσική, ο άλλος μπορεί να είναι ένας παλιός υπολογιστής, τότε χρειάζεται μόνο να προμηθευτείς τις κεραίες και τις πλακέτες WiFi.
Για να πετύχεις το ίδιο αποτέλεσμα με audio Link θα πρέπει να δώσεις πολλά παραπάνω χρήματα.
Το WiFi είναι καθόλα νόμιμο (και χωρις πλέον να χρειάζεται άδεια νομίζω).

amiga
19-06-07, 23:41
Ναι αλλά δεν παιζει σε βουνά με 40 ραδιόφωνα και 30 τηλεοράσεις!!!
Τουλάχιστον εγώ δεν μπόρεσα..... αν κανείς ξέρει πως θα παίξει ας μοθ πεί και εμένα!

aeonios
20-06-07, 08:59
Γιατί εκεί ποιοι εκπέμπουν?

Κώστα η ζώνη πιο πάνω από τους 400 (430-440) είναι στις συχνότητες simplex των ραδιοερασιτεχνών και έχουν πρωτεύουσα χρήση εκεί : http://www.raag.org/files/ekzsfinal.pdf οπότε αν "ενοχλήσεις" κάποιους μπορεί να έχεις τρεχάματα.....ιδίως στην Αθήνα έχει πολλούς που δουλεύουν εκεί και όπως είπε ο RFExpert αν τους βάλεις μουσική μάλλον θα αγριέψουν.
Αν πας πιο πέρα πάλι χαμός, δες εδώ ποιους θα πατήσεις : http://www.eett.gr/gr_pages/telec/wireless/FEK399.pdf


Φίλε Amiga δοκίμασες με link στους 5 GHz ή στους 2.4? Τα link wifi στους 5GHz από όσο ξέρω στον Υμηττό παίζουν.

kostas2005
20-06-07, 15:43
Φίλε μου, η τεχνολογία έχει αλάξει,
Η καλύτερη λύση για ερασητεχνική (και όχι μόνο) δουλεια, με πολύ καλα αποτελέσματα και πάρα πολύ καλό ήχο ειναι....... δικτυο WiFi
Αν έχεις 2 υπολογιστές, ο ένας μπορεί να είναι ο υπολογιστής που χρησημοποιείς για να παίζει μουσική, ο άλλος μπορεί να είναι ένας παλιός υπολογιστής, τότε χρειάζεται μόνο να προμηθευτείς τις κεραίες και τις πλακέτες WiFi.
Για να πετύχεις το ίδιο αποτέλεσμα με audio Link θα πρέπει να δώσεις πολλά παραπάνω χρήματα.
Το WiFi είναι καθόλα νόμιμο (και χωρις πλέον να χρειάζεται άδεια νομίζω).

Συγνώμη ρε παιδιά εδώ και 2-3 χρόνια ενα link της εκκλησίας πως εκπέμπει στους 454 Mhz ,(πριν την τηλεοραση δηλαδη) ? Πέρυσι είχα μετρήσει με το πεδιόμετρο 90dBμV σε απόσταση 500m με κεραία ένα σύρμα..!!!
Δεν έχω υπολογιστή .και αυτό που προτείνεις ναι μεν είναι καλό αλλά κοστίζει κάποια λεφτά ... ..εγώ έλεγα να φτιάξω χειροποίητο link με κεραίες τηλεόρασης που πιστεύω θα μου βγει πιο φθηνά.!!
Σας βρίσκετε τότε κανένα σχέδιο στα 2.4Ghz ?εκεί θέλει λογαριθμική κεραία όμως ,ε?

amiga
20-06-07, 17:42
aeonios: στους 2.4 δοκίμασα αλλά μάλλον το τάπωναν τηλεοπτικά λινκ ισχύος 10 και 20W! που εκπέμπαν στους 2,5GHz!
Περιφερικών καναλιών που στέλναν σε άλλες πόλεις (σε αποστάσεις περίπου 80 χμ!!!)

kostas2005: και εδώ εκπέμπουν πολοί σταθμοί στους 450 mhz κυρίως όμως όχι απο στούντιο στο βουνό αλλά απο βουνό σε βουνό σε περιπτώσεις που δεν έχουν τέλεια οπτική επαφή για να βάλουν 1.7GHz. Με λογαριθμική σε αυτή τη συχνότητα πολύ δύσκολα θα παίξεις! εκεί θές κάτοπτρο και πολύ λίγο και καλό καλλώδιο!

κάποτε όλοι παίζενε στους 960~1GHz αλλά τους τα μαζέψανε γιατί δώσανε αυτή τη μπάνα σε ραδιοβοηθιματα του αεροδρομίου.

sigmacom
21-06-07, 00:33
Που ΔΕΝ πρέπει να γίνεται οποιαδήποτε εκπομπή, στα σίγουρα:

880 - 915 MHz (Uplink GSM900)
925 - 960 MHz (Downlink GSM900)
1227.6 & 1575.42 MHz (GPS)
1700 - 1710 MHz (ΕΕΤΤ, αδειοδοτημένα Ρ/Φ link)
1710 - 1785 MHz (Uplink GSM1800)
1785 - 1805 MHz (ΕΕΤΤ, αδειοδοτημένα Ρ/Φ link)
1805 - 1880 MHz (Downlink GSM1800)
1920 - 1980 MHz (Uplink UMTS)
2110 - 2170 MHz (Downlink UMTS)

Στα FM ή στην τηλεόραση μπορεί να εκπέμψει κανείς και να έχει ΜΙΑ (μισή?) ελπίδα να μην τον "μαζέψουν".
Στις ανωτέρω σχυνότητες, είναι πραγματικά θέμα χρόνου να τον τσακώσουν, γιατί απλά θα ΕΜΠΟΔΙΖΕΙ τους νόμιμους.
Στους 2400 - 2485 MHz, χωρίς άδεια επιτρέπεται μόνο εκπομπή διασποράς φάσματος (σύμφωνα με τον σχετικό νόμο).

kostas2005
22-06-07, 17:33
Απο ότι κατάλαβα λίγο δύσκολο να φτιάξω στέρεο λινκ στα UHF , στα 2.4 G με μια λογαριθμική θα είμαι εντάξει? έχετε κανένα σχεδιακι μικρής ισχύος 800mW-1W ?

minas1000
24-06-07, 18:01
Μια λυση ισως ειναι να παρεις κατι τετοιο http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=15&category=69976974&product=947938 και κατι τετοιο http://www.priveshop.gr/product.php?code=403526 και 2 πιατα 80cm και τα σχετικα καλωδια.
Πιστευω ισως ειναι καλη και σχετικα οικονομικη λυση,δεν χρειαζεται υπολογιστη,και ειναι νομιμη...

kostas2005
25-06-07, 16:45
Μια λυση ισως ειναι να παρεις κατι τετοιο http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=15&category=69976974&product=947938 και κατι τετοιο http://www.priveshop.gr/product.php?code=403526 και 2 πιατα 80cm και τα σχετικα καλωδια.
Πιστευω ισως ειναι καλη και σχετικα οικονομικη λυση,δεν χρειαζεται υπολογιστη,και ειναι νομιμη...

Τέτοια έχω βάλει πολλά σε σπίτια,η μόνη μάρκα που περνάει πιο καλά από τοίχους είναι η Digiquest
Αντι για πιάτο βάλω λογαριθμική κεραία για τους 2.4 δε θα πάει μακρυά λες? γύρω στα 500μετρα θέλω να καλύψω .
αυτά από ότι έχω διαβάσει τα χαρακτηριστικά τούς βγάζουν 100mW. Θα είναι αρκετά για 500μετρα?

τώρα το καλώδιο ποσά ωμ πρέπει να είναι 75 ή 50 ?

amiga
25-06-07, 19:44
500 μέτρα πάει και όπως είναι αν έχεις οπτική επαφή....
Αν βάλεις κακής ποιότητας καλώδιο μπορεί να είναι και χειρότερα με εξωτερική κεραία.

minas1000
26-06-07, 05:35
Μπορεις να το δοκιμασεις και με λογαριθμικη.Η γνωμη μου ειναι οτι με το πιατο εχεις 2 πλεονεκτηματα.
1ον στενος λοβος εκπομπης και ληψης πραγμα που σημαινει λιγοτερες παρεμβολες απο αλλα συστηματα που λειτουργουν στην ιδια συχνοτητα και 2ον τουλαχιστον
10db κερδος σε καθε κεραια δηλ 20 συνολικα πανω απο την καλυτερη λογαριθμικη.Πχ αν με 2 λογ. των 10db εχεις 100mw+20db απο τις κεραιες=10w με τα 2 πιατα των 20db πας στα 100mw+40db=1KW !!! :) Μαλλον το παρακανα για 500 μετρα ε?Καλα βαλε λογαριθμικες...
Παντως προτινω να μπουνε σε πλαστικα κουτακια πανω στους ιστους των κεραιων και να ανεβασεις τροφοδοσια και audio για να γλυτωσεις τις απωλειες απο τα καλωδια RF που σ' αυτες τις συχνοτητες ειναι τρομερες.Καλωδια 50ωμ.Απλα να κοιταξεις τα μηχανηματα που θα παρεις να ξεβιδωνουν τα κεραιακια τους και να εχουν κοννεκτορακια πχ RSMA H F αλλιως πρεπει να τα ανοιξεις και να κανεις συνδεση απο μεσα με πατεντα.

savnik
26-06-07, 09:37
Μπορεις να το δοκιμασεις και με λογαριθμικη.Η γνωμη μου ειναι οτι με το πιατο εχεις 2 πλεονεκτηματα.

Αν ξέρεις πόσο κάνει ένα πιάτο , τότε το ξεχνάς.

savnik
26-06-07, 09:39
Μια λυση ισως ειναι να παρεις κατι τετοιο http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=15&category=69976974&product=947938 και κατι τετοιο http://www.priveshop.gr/product.php?code=403526 και 2 πιατα 80cm και τα σχετικα καλωδια.
Πιστευω ισως ειναι καλη και σχετικα οικονομικη λυση,δεν χρειαζεται υπολογιστη,και ειναι νομιμη...

Τέτοια έχω βάλει πολλά σε σπίτια,η μόνη μάρκα που περνάει πιο καλά από τοίχους είναι η Digiquest
Αντι για πιάτο βάλω λογαριθμική κεραία για τους 2.4 δε θα πάει μακρυά λες? γύρω στα 500μετρα θέλω να καλύψω .
αυτά από ότι έχω διαβάσει τα χαρακτηριστικά τούς βγάζουν 100mW. Θα είναι αρκετά για 500μετρα?

τώρα το καλώδιο ποσά ωμ πρέπει να είναι 75 ή 50 ?
Μην ξεχνάς οτι είναι τηλεοπτικό link , άρα η φέρουσα του ήχου είναι αρκετά dB κάτω απο την φέρουσα τις εικόνας και χωρίς PLL

PiCBuRn3r
26-06-07, 17:22
Ναι αλλά δεν παιζει σε βουνά με 40 ραδιόφωνα και 30 τηλεοράσεις!!!
Τουλάχιστον εγώ δεν μπόρεσα..... αν κανείς ξέρει πως θα παίξει ας μοθ πεί και εμένα!

Αν μιλάς για WiFi στο βουνό παίζει.... Το δοκίμασα σε απόσταση 22 χιλιομέτρων από πόλη σε σημείο εκπομπής και παίζει μια χαρά.. (αρκετά ραδιόφωνα και, tv & radio link και τηλεοπτικοί πομποί) Πιο πολύ επηρεαζόταν το laptop (η οθόνη τα είχε παίξει, πήγαινε πάνω κάτω) παρά η ασύρματη κάρτα. Ο εξοπλισμός ήταν πιάτο, heliax καλώδιο, wistron cm6 με atheros chipset πάνω σε μητρική amd athlon 2000 με Debian Linux. Κάτω στην πόλη πιατάκι και μια broadcom κάρτα. Το σήμα που έφερνε ήταν -72 dbm περίπου, ενώ η ταχύτητα και τα ping ήταν αρκετά σταθερά.

kostas2005
26-06-07, 18:01
Μπορεις να το δοκιμασεις και με λογαριθμικη.Η γνωμη μου ειναι οτι με το πιατο εχεις 2 πλεονεκτηματα.
1ον στενος λοβος εκπομπης και ληψης πραγμα που σημαινει λιγοτερες παρεμβολες απο αλλα συστηματα που λειτουργουν στην ιδια συχνοτητα και 2ον τουλαχιστον
10db κερδος σε καθε κεραια δηλ 20 συνολικα πανω απο την καλυτερη λογαριθμικη.Πχ αν με 2 λογ. των 10db εχεις 100mw+20db απο τις κεραιες=10w με τα 2 πιατα των 20db πας στα 100mw+40db=1KW !!! :) Μαλλον το παρακανα για 500 μετρα ε?Καλα βαλε λογαριθμικες...
Παντως προτινω να μπουνε σε πλαστικα κουτακια πανω στους ιστους των κεραιων και να ανεβασεις τροφοδοσια και audio για να γλυτωσεις τις απωλειες απο τα καλωδια RF που σ' αυτες τις συχνοτητες ειναι τρομερες.Καλωδια 50ωμ.Απλα να κοιταξεις τα μηχανηματα που θα παρεις να ξεβιδωνουν τα κεραιακια τους και να εχουν κοννεκτορακια πχ RSMA H F αλλιως πρεπει να τα ανοιξεις και να κανεις συνδεση απο μεσα με πατεντα.

έτσι σκέφτομαι να το κάνω mina ,θα κάνω πατέντα θα το ανοίξω και θα το κωλησω κατευθείαν απο την έξοδο για να μην έχω απωλιες με τα φισακια. εκτός απο τροφοδοσία και audio θα ανεβάσω και video ετσι να να υπάρχει....αυτά εκπέμπουν ακριβώς 2.4 ή 2.4κατι? δεν τα εχω μετρήσει με το πεδιομετρο (αν και αυτο που έχω εδώ δεν μετράει τόσο ψηλά) ,θα δοκιμάσω με έναν αναλογικό δορυφορικό δέκτη, αυτός λέει ακριβώς την συχνότητα..!!

α, και κάτι άλλο αν πολωσουμε ένα τρανζίστορ στην συχνότητα που εκπεμπουν που να βγάζει κανα 2 βαττακια θα τρέχει και δε θα το φτάνουμε μετά ,ε,σωστά??

kostas2005
26-06-07, 18:15

kostas2005
26-06-07, 18:15
Μια λυση ισως ειναι να παρεις κατι τετοιο http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=15&category=69976974&product=947938 και κατι τετοιο http://www.priveshop.gr/product.php?code=403526 και 2 πιατα 80cm και τα σχετικα καλωδια.
Πιστευω ισως ειναι καλη και σχετικα οικονομικη λυση,δεν χρειαζεται υπολογιστη,και ειναι νομιμη...

Τέτοια έχω βάλει πολλά σε σπίτια,η μόνη μάρκα που περνάει πιο καλά από τοίχους είναι η Digiquest
Αντι για πιάτο βάλω λογαριθμική κεραία για τους 2.4 δε θα πάει μακρυά λες? γύρω στα 500μετρα θέλω να καλύψω .
αυτά από ότι έχω διαβάσει τα χαρακτηριστικά τούς βγάζουν 100mW. Θα είναι αρκετά για 500μετρα?

τώρα το καλώδιο ποσά ωμ πρέπει να είναι 75 ή 50 ?
Μην ξεχνάς οτι είναι τηλεοπτικό link , άρα η φέρουσα του ήχου είναι αρκετά dB κάτω απο την φέρουσα τις εικόνας και χωρίς PLL

άρα σημαίνει οτι ο ήχος θα πάει πολύ πιο μακρυά απο την εικόνα ,αυτό δεν εννοείς?

savnik
26-06-07, 21:14
Μια λυση ισως ειναι να παρεις κατι τετοιο http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=15&category=69976974&product=947938 και κατι τετοιο http://www.priveshop.gr/product.php?code=403526 και 2 πιατα 80cm και τα σχετικα καλωδια.
Πιστευω ισως ειναι καλη και σχετικα οικονομικη λυση,δεν χρειαζεται υπολογιστη,και ειναι νομιμη...

Τέτοια έχω βάλει πολλά σε σπίτια,η μόνη μάρκα που περνάει πιο καλά από τοίχους είναι η Digiquest
Αντι για πιάτο βάλω λογαριθμική κεραία για τους 2.4 δε θα πάει μακρυά λες? γύρω στα 500μετρα θέλω να καλύψω .
αυτά από ότι έχω διαβάσει τα χαρακτηριστικά τούς βγάζουν 100mW. Θα είναι αρκετά για 500μετρα?

τώρα το καλώδιο ποσά ωμ πρέπει να είναι 75 ή 50 ?
Μην ξεχνάς οτι είναι τηλεοπτικό link , άρα η φέρουσα του ήχου είναι αρκετά dB κάτω απο την φέρουσα τις εικόνας και χωρίς PLL

άρα σημαίνει οτι ο ήχος θα πάει πολύ πιο μακρυά απο την εικόνα ,αυτό δεν εννοείς?
Το αντίθετο

kostas2005
27-06-07, 16:51
γιατί το αντίθετο? αν πάρουμε ως παράδειγμα τα UHF ο ήχος ακούγετε και στέρεο κιόλας και ας δεν βλέπεις τίποτα σχεδόν στην εικόνα ....Στα 2.4 G λειτουργούν αντίθετα?

Αλήθεια για τα 2.4 G ποσό πρέπει να κόψουμε τα στοιχειά? κάνω τον υπολογισμό με τον κλασικό τύπο λ=C/F .....αλλά μου βγαίνουν κάτι κουφά ....