PDA

Επιστροφή στο Forum : πομπος 45 βαττ με λυχνια



dj kostas
06-06-07, 22:12
θελω να φτιαξω το παρακατω κυκλωμα
http://www.electronics-lab.com/projects/rf/019/index_gr.html

αξιζει ;αν ναι ειναι δυσκολο να το συντονισεις οπως με τα τρανσιστορ ; γιατι ειδα οτι εχει μονο 2 τριμερ

επισης ο γειτονας μου εκανε σταθμο στα am και εχει εναν πομπο με 4 λυχνιες υπαρχει περιπτωση να τεργιαζει καμια λυχνια ;


τελος οταν λεει: Πηνίο με πυρήνα φερίτη (εξωτερικά μοιάζει με μικρό μετασχηματιστή αλλά έχει ένα τύλιγμα μόνο) αυτο πως θα το ζητησω απο το καταστημα ;

erasor
06-06-07, 23:44
Εγώ θα σου πρότεινα να μην ασχοληθείς καθόλου με αυτό το σχέδιο.
Διαμόρφωση συχνότητας (FM) πως είναι δυνατόν να γίνει απο τον μετασχηματιστή στην τροφοδοσία της ανόδου δεν μπορώ να το καταλάβω , εκτός και αν είναι πομπός με διαμόρφωση κατα πλάτος (ΑΜ) στην μπάντα των FM :!:

sigmacom
07-06-07, 02:09
Εγώ θα σου πρότεινα να μην ασχοληθείς καθόλου με αυτό το σχέδιο.
Διαμόρφωση συχνότητας (FM) πως είναι δυνατόν να γίνει απο τον μετασχηματιστή στην τροφοδοσία της ανόδου δεν μπορώ να το καταλάβω , εκτός και αν είναι πομπός με διαμόρφωση κατα πλάτος (ΑΜ) στην μπάντα των FM :!:
Μεταβάλλοντας την τάση της ανόδου, μεταβάλλει ταυτόχρονα και τις εσωτερικές χωρητικότητες της λυχνίας ---> συνεπώς και την συχνότητα αυτοταλάντωσης ---> διαμόρφωση FM!
(Βέβαια ταυτόχρονα διαμορφώνει και κατά κάποιο ποσοστό κατά AM...)

Giannis511
07-06-07, 08:45
Αυτό το κύκλωμα κατ' αρχήν δεν υπάρχη περίπτωση να βγάλει 45 βατ, η ΕL34 στα FM δίνει το πολύ 10 watt, η δε 807 δεν ξέρω αν ανεβαίνει καν σε αυτές τις συχνότητες....Αλλά και πάλι το σχέδιο είναι αχταρμάς δεν έχει λογική, και θα συμφωνήσω με τον Θανάση (erasor) ότι δεν αξίζει τον κόπο, και να βγει θα σου γεμίζει με δυνατές αρμονικές όλη την μπάντα, είναι άχρηστο. Το συντονιστικό του π.χ. δεν θα το δεις σε κανέναν άλλο πομπό FM εδώ είναι mix grill από μεσαία και FM....

Πληροφοριακά, το πηνίο που ρώταγες, είναι στραγγαλιστικό πηνίο (BALAST) για λάμπες φθορισμού και μπορείς να το βρεις σε κάθε καλό κατάστημα ηλεκτρολογικού υλικού. Θα το ζητήσεις απλά σαν BALAST. Χρησιμοποιήται αν θυμάμαι σωστά για να μην περναέι βόμβος από την εναλλασσόμενη τάση του δικτύου στο υπόλοιπο κυκλωμα...

dj kostas
07-06-07, 08:45
για πητε μου και αυτο που με ενδιαφερει περισσοτερο . θα μου βγαλει την παναγια οσπου να το συντονισω οπως με τα τρανσιστορ; η απλα επιλεγεις της συχνοτητα οπως λεει και εισαι ετοιμος και εκπεμπεις με 45 βαττ

Giannis511
07-06-07, 08:47
Εγώ θα σου πρότεινα να μην ασχοληθείς καθόλου με αυτό το σχέδιο.
Διαμόρφωση συχνότητας (FM) πως είναι δυνατόν να γίνει απο τον μετασχηματιστή στην τροφοδοσία της ανόδου δεν μπορώ να το καταλάβω , εκτός και αν είναι πομπός με διαμόρφωση κατα πλάτος (ΑΜ) στην μπάντα των FM :!:
Μεταβάλλοντας την τάση της ανόδου, μεταβάλλει ταυτόχρονα και τις εσωτερικές χωρητικότητες της λυχνίας ---> συνεπώς και την συχνότητα αυτοταλάντωσης ---> διαμόρφωση FM!
(Βέβαια ταυτόχρονα διαμορφώνει και κατά κάποιο ποσοστό κατά AM...)

Επίσης διαμορφώνει ταυτόχρονα άνοδο και σκρην. Το σχέδιο είναι πρωτόγονο, απλά...

dj kostas
07-06-07, 08:49
για πητε μου και αυτο που με ενδιαφερει περισσοτερο . θα μου βγαλει την παναγια οσπου να το συντονισω οπως με τα τρανσιστορ; η απλα επιλεγεις της συχνοτητα οπως λεει και εισαι ετοιμος και εκπεμπεις με 45 βαττ αντε 10 που λεει ο Γιαννης

phoenix_2007
07-06-07, 09:20
To σχέδιο αυτό είναι για τα μπάζα κυριολεκτικά. Θα κάνεις διαμόρφωση στα FM με μ/σ διαμορφώσεως και ενισχυτή για να επιτύχεις διαμόρφωση ανόδου-screen (δηλ ΑΜ), τη στιγμή που μπορείς να κάνεις διαμόρφωση FM με μία βάρικαπ (ΒΑ102 ή ΒΒ105) και με έναν απλούστατο προενισχυτή ήχου?? Γνώμη μου είναι να μην ασχοληθείς καθόλου με αυτό το σχέδιο. Ψάξε μέσα στο forum και θα βρεις σχέδια για αυτοταλάντωτα στα FM με την EL504 και νομίζω και με την EL34. Τώρα, σε ό,τι αφορά την ισχύ. Όπως όλα τα μηχανήματα, έτσι και αυτό θέλει το συντονισμό του. Οπωσδήποτε πρέπει να έχεις γέφυρα στασίμων και κεραία δίπολο ή ground plane υπολογισμένη στη συχνότητα που θέλεις να εκπέμψεις. Στα αυτοταλάντωτα με λυχνίες υπάρχουν δύο μεταβλητοί πορσελάνης τύπου J (όχι τα τριμμεράκια που έχουν τα τρανζιστορικά!!), όπου ο ένας είναι για επιλογή συχνότητας και ο άλλος για την προσαρμογή της κεραίας, ενώ η σύζευξη είναι επαγωγική. Γενικά, οι λάμπες συγχωρούν λάθη και δεν "τουφεκάνε" ευκόλα, σε αντίθεση με τα τρανσίστορ. Γενικά, οι λάμπες αποδίδουν ισχύ. Μία EL34 δίδει στα FM 25W. H 807 απ'ό,τι ξέρω δεν είναι υψίσυχνη λυχνία για να βγεί στα FM.

phoenix_2007
07-06-07, 13:03
Εγώ θα σου πρότεινα να μην ασχοληθείς καθόλου με αυτό το σχέδιο.
Διαμόρφωση συχνότητας (FM) πως είναι δυνατόν να γίνει απο τον μετασχηματιστή στην τροφοδοσία της ανόδου δεν μπορώ να το καταλάβω , εκτός και αν είναι πομπός με διαμόρφωση κατα πλάτος (ΑΜ) στην μπάντα των FM :!:
Μεταβάλλοντας την τάση της ανόδου, μεταβάλλει ταυτόχρονα και τις εσωτερικές χωρητικότητες της λυχνίας ---> συνεπώς και την συχνότητα αυτοταλάντωσης ---> διαμόρφωση FM!
(Βέβαια ταυτόχρονα διαμορφώνει και κατά κάποιο ποσοστό κατά AM...)

Μήπως διαμοφώνει κυρίως ΑΜ αλλά βγαίνει σε συχνότητες στην μπάντα των FM :?: :?: :-k :-k :-k

erasor
14-06-07, 01:57
Ειναι καθαρά διαμόρφωση πλάτους

RFΧpert
14-06-07, 02:45
Υπαρχουν 3 ειδη αναλογικων διαμορφωσεων...
1. AM η Διαμορφωση Πλατους
2. FM η Διαμορφωση Συχνοτητος
3. PM η Διαμορφωση ΦΑΣΕΩΣ

Η πρωτη ακουγεται σαν μεγαλη παραμορφωση σε αποδιαμορφωτη της δευτερης... και της τριτης
Η δευτερη ΔΕΝ ακουγεται στην πρωτη ΣΧΕΔΟΝ καθολου (το σχεδον υπαρχει γιατι εμφανιζεται σαν θορυβος πιο πολυ, ενω δημιουργει μεγαλη ακουστικη παρεμβολη εαν συνυπαρξει με σημα ΑΜ)... ενω ακουγεται στης τριτης αλλα λιγο "περιεργα" σε εμπειρα αυτια...
Η τριτη ακουγεται στης δευτερης σχεδον πολυ καλα... ενω κατα περιπτωση ακουγεται αρκετα καλα στην πρωτη :!: Το κτα περιπτωση αναφερεται στον τροπο δημιουργειας της ΦΑΣΙΚΗΣ ΜΕΤΑΒΟΛΗΣ του φεροντος που μπορει να γεννεσει και ταυτοχρονη εμφανιση μεταβολης το πλατους αυτου...
[/list]

erasor
14-06-07, 08:48
Με λιγα και απλα λόγια το κύκλωμα είναι ενα coctail διαμορφώσεων :lol: και μαλιστα χτυπημένο οχι ανακατεμένο

sakis13
07-03-08, 17:25
To σχέδιο αυτό είναι FM Εγώ θα σου πρότεινα να ασχοληθείς η Συχνοτητος είναι καλο το αλλά βγαίνει σε συχνότητες στων FM το εβγαλα

Τρελός Επιστήμονας
07-03-08, 23:38
Για πολλούς και διάφορους λόγους θεωρώ ότι σήμερα είναι μεγάλο λάθος να ασχοληθείς με αυτοταλάντωτους πομπούς και ακόμη περισσότερο στη ζώνη των FM όπου υπάρχουν οικονομικά και πολιτικά συμφέροντα. Μπορεί να σε συλλάβουν (και δικαίως) και επίσης ένας αυτοταλάντωτος πομπός μπορεί να ενοχλεί τα ραδιοβοηθήματα της αεροπορίας (VOR, DME) στους 112 MHz αν αποσυντονιστεί, οπότε.........: :help: :head: :hammer:

moutoulos
08-03-08, 01:33
Για πολλούς και διάφορους λόγους θεωρώ ότι σήμερα είναι μεγάλο λάθος να ασχοληθείς
με αυτοταλάντωτους πομπούς και ακόμη περισσότερο στη ζώνη των FM όπου υπάρχουν οικονομικά και πολιτικά συμφέροντα.
Μπορεί να σε συλλάβουν (και δικαίως)
:ok:

Μην βασανίζεις τους άλλους, και την "βαριά" πλέον μπάντα των FM με αυτοταλάντωτα (και ειδικά με λυχνία).
Η εποχή τους έχει περάσει, και ειδικά τώρα που η μπάντα των FM έχει "κλείσει", το μόνο που κάνουν είναι να δημιουργούν προβλήματα.
Συμφωνώ απόλυτα με τα παραπάνω.
Αγόρασε (η φτιάξε) ένα PLL FM, και απο κεί και έπειτα οδήγησε οτι στάδιο θέλεις.
Αν σε συλλάβουν όντως θα έχουν λόγο, κάπου θα ενοχλείς, γιατί κανένα αυτοταλάντωτο (με λυχνία) δεν είναι τέλειο.

Φιλίκά πάντα :wink: