PDA

Επιστροφή στο Forum : Τροφοδοτικο 0-30v/μεχρι 3Α



chris14
06-06-07, 22:39
Το Σαββατο τελειωσα την κατασκευη αυτη του τροφοδοτικου.
Εδω ειναι μερικες φωτο του.

chris14
06-06-07, 23:11
Ειναι η πρωτη μου τοσο μεγαλη κατασκευη οποτε ακουω γνωμες και αποψεις.Η πλακετα ειναι απο smart kit γιατι δεν προλαβαινα να φτιαξω δικια μου.
Σκεφτειτε οτι το εφτιαχνα με το ενα χερι ενω με το αλλο διαβαζα φυσικη καθως παω 3η γυμνασιου.

Και αλλη μια

babisko
07-06-07, 07:55
Συγχαρητήρια, πολύ προσεγμένη κατασκευή.
Μπράβο σου.
Μια παρατήρηση μόνο. Γιατί έβαλες την ψύκτρα στο πίσω μέρος με τον τρόπο αυτό; Θα προτιμούσα να περιστραφεί κατά 90 μοίρες στον κατακόρυφο άξονα, ώστε να υπάρχει καλύτερη ροή του αέρα ανάμεσα στα πτερύγια και να κρυώνει καλύτερα. Δηλαδή το τρανζίστορ να είναι παράλληλα με την πίσω πλευρά του κουτιού.

djweltall
07-06-07, 08:12
Για 3η Γυμνασίου παιδί είναι φοβερή δουλειά! Μήπως έχεις κανα "manual" για να φτιάξω και γώ μία;; Θέλω όλες τις λεπτομέρεις αν μπορείς.

PCMan
07-06-07, 13:08
Πολύ καλό φίλε, μπράβο!

Μιά ερώτηση μόνο: Την μπροστά λαμαρίνα που είναι 4mm, με τι την έκοψες?

sv1epn
07-06-07, 15:15
μπραβο πολυ καλη η προσπαθεια ...και συμφωνω και εγω με την ψυκτρα οπως σου ανεφεραν ...
Το επομενο θα ειναι πολυ καλυτερο και με μεγαλυτερη ισχυ και με την ψυκτρα μεσα στο κουτι και τα σχετικα ανεμιστηρακια στο πισω μερος

pet
07-06-07, 15:19
Συγχαρητήρια.

Η δουλειά πολύ προσεγμένη, να είσαι σίγουρος όμως ότι όταν κάνεις τέτοιες δουλειές,
ειδικά όταν υπάρχουν 220VAC οτι παίρνεις προφυλάξεις.

chris14
07-06-07, 15:33
Ευχαριστω για τα καλα σας λογια.Το τροφοδοτικο προς το παρον δουλευει αψογα.
Η λαμαρινα μπροστα ειναι ή 3 ή 4 mm και την εκοψα με το τρυπανι δηλαδη εκανα το κυκλο και μετα την λυμαρα.
Τωρα για οδηγιες δημιουργιας του μπορεις να δεις εδω (http://electronics-lab.com/projects/power/003/index_gr.html)

pet
07-06-07, 15:38
μαζί με το κουτί δεν την πήρες?
δεν είναι 4 χιλιοστά αλλά 2, εκτός απο πάνω και κάτω που είναι 3

chris14
07-06-07, 18:05
ποια?

ggr
07-06-07, 20:30
Μπραβο σου φιλε , πολυ προσεγμενη η κατασκευη σου. Θα σου προτεινα να βαλεις στην προσοψη και το led υπερφορτωσης που εχει το κυκλωμα και κουμπια στα ποτενσιομετρα για να γινει ακομα πιο καλαισθητο το τροφοδοτικο σου. Μου εκανε επισης εντυπωση ο φωτισμος που εβαλες στα οργανα, πολυ καλη ιδεα, πως το εκανες ? τα τρυπησες απο το πισω μερος τους?

PCMan
07-06-07, 21:01
pet όντως είναι 2mm. Το πάνω και το κάτω όμως είναι 5mm. Έχω σχεδόν το ίδιο κουτί και το μέτρησα μόλις

chris14 Σε ρώτησα πως το έκοψες γιατί εμένα με δυσκόλεψε πολύ...

chris14
08-06-07, 18:10
pet όντως είναι 2mm. Το πάνω και το κάτω όμως είναι 5mm. Έχω σχεδόν το ίδιο κουτί και το μέτρησα μόλις

chris14 Σε ρώτησα πως το έκοψες γιατί εμένα με δυσκόλεψε πολύ...

Και εμενα αλλα δεν βαριεσαι...
Τα led τα εβαλα τρυπωντας τα οργανα ισα ισα και στραβωσα τα ποδαρακια απο πισω για να στεκονται.Επισης μεσα ο αλλος μετ/στης ο μικρος εινα για αυτα.

otakis
09-06-07, 02:56
μερακλίδικη δουλειά...
μπράβο σου νέε μου! :ok: :ok: :ok:

επειδή κ 'γω ψάχνουμαι τούτες τις μέρες για ένα τροφοδοτικό, μου δείχνει ολόιδιο μ' αυτό της Smart Kit με τα 33 € (το 1138).
plus μετασχηματιστής, όργανα κ κουτί για τη βασική σύνθεση.
πόσο έπιασαν αυτά νέε μου?
πόσο χρόνο χρειάστηκες για να κολλήσεις τα εξαρτήματα στην πλακέτα?
γιατί έβαλες δεύτερο μετασχηματιστή για τα led κ δεν τα οδήγησες με κατάλληλες αντιστάσεις, από τη γέφυρα λ.χ.?

επίσης επαναλαμβάνω την ερώτηση για το πως έκοψες την πρόσοψη: τρύπες γύρω-γύρω στο ίχνος του οργάνου με το τρυπάνι κ μετά πολύ τρόχισμα? :shock:

σ' έπρηξα με τις ερωτήσεις, αλλά έχουν τη σημασία τους...
αν με το ίδιο περίπου κόστος μπορεί να αποκτήσει κανείς καλύτερο σε χαρακτηριστικά, βιομηχανοποιημένο -ότι σημαίνει αυτό, αλλά κ πιο "μουράτο" τροφοδοτικό...
δέστε εδώ:
140 € http://www.houseofradio.gr/modules.php?name=catalog&file=product_info&cPath=27&products_id=474
150 € http://www.houseofradio.gr/modules.php?name=catalog&file=product_info&cPath=27&products_id=495

βέβαια ο αντίλογος λέει ότι σου μένει η ικανοποίηση της κατασκευής -κ δεν είναι καθόλου λίγο αυτό, ιδιαίτερα για ένα νέο παιδί. όμως τελικά αξίζει μια τέτοια ικανοποίηση όταν τα πράγματα υπάρχουν έτοιμα κ την ποιότητά τους δε μπορεί να τη συναγωνιστεί καμιά home κατασκευή?
θα κατασκευάζαμε δηλαδή σήμερα το αυτοκίνητο-μηχανή-σκάφος των ονείρων μας στο υπόγειο, ή στο διπλανό οικόπεδο? κ τι σχέση θα 'χε με τις αστραφτερές διαφημήσεις?

ggr
09-06-07, 13:11
Σιγουρα κατι ετοιμο ειναι ισως πιο ποιοτικο απο μια ιδιοκατασκευη ομως η ουσια της υποθεσης δεν ειναι αυτη στις ηλεκτρονικες κατασκευες. Εγω προσωπικα χαρηκα που ειδα τον φιλο που εκατσε και εβαλε το μυαλο του και τα χερια του να δουλεψουν , και με μερακι και αγαπη για το αντικειμενο εφτιαξε οτι εφτιαξε. Αληθεια εχετε δει στην σημερινη εποχη τα περισσοτερα παιδια της ηλικιας του παραπανω φιλου με τι ασχολουνται και που βαζουν το μυαλο τους -αν το βαζουν- να δουλεψει? χωρις ωστοσω να θελω να τα κατηγορησω γιατι στην ουσια αλλοι φταινε για αυτο. Σιγουρα ζουμε στην εποχη του "ετοιμου" της "ευκολης λυσης" κτλ. ωστοσω πρεπει σε ολα να υπαρχει και μια ισορροπια, να αφηνουμε και λιγο το μυαλο μας να δουλευει και να δημιουργει. Και παλι συγχαρητηρια και καλη συνεχεια στον φιλο chris14.

chris14
09-06-07, 13:23
Ευχαριστω.......
Προανεφερα οτι το κυκλωμα ειναι απο smart kit .Οι τιμες ειναι οι εξης
Τροφοδοτικο 33ε
Μετ/στης 18ε
Κουτι 17ε
Οργανα 10ε
Μου πηρε περιπου 1 ωρα για να κολλησω τα εξαρτηματα.
Η προσοψη εγινε με τροπο που λες.Αυτη πηρε 2 ωρες μαζι με την ολες τις τρυπες του κουτιου.

Για τα υπολοιπα που λες νομιζω οτι αφου εχουμε την δυνατοτητα να κανουμε καποια πραγματα μονοι μας με λιγοτερα λεφτα ποιος ο λογος να παμε να τα πεταξουμε σε ετοιμα στα μαγαζια?Δεν σου λεω να φτιαξει αμαξι ή υπολογιστη ή αεροπλανο μονος σου αλλα εφοσον μπορουμε γιατι οχι?????Και τη χαρα της δημιουργιας που την βαζεις?Επισης απο οτι ειδα το μονο που εχει παραπανω ειναι digital panel και τα Output Voltages.

robotakias
10-06-07, 22:44
Για τα υπολοιπα που λες νομιζω οτι αφου εχουμε την δυνατοτητα να κανουμε καποια πραγματα μονοι μας με λιγοτερα λεφτα ποιος ο λογος να παμε να τα πεταξουμε σε ετοιμα στα μαγαζια?Δεν σου λεω να φτιαξει αμαξι ή υπολογιστη ή αεροπλανο μονος σου αλλα εφοσον μπορουμε γιατι οχι?????Και τη χαρα της δημιουργιας που την βαζεις?Επισης απο οτι ειδα το μονο που εχει παραπανω ειναι digital panel και τα Output Voltages.

Πρόχωρα και μην μασάς! Καλά έκανες και την έφτιαξες μόνο σου την κατασκευή φίλε μου.. :D

P@s@ris!
23-09-07, 18:57
Μπράβο φίλε μου....Πάρα πολύ καλή δουλειά......Ωραία και προσεγμένη κατασκευή.....Ετοιμάζω και εγώ την δικιά μου....αλλά ψάχνω LCD Panel αντί του αναλογικού...

Τρελός Επιστήμονας
23-09-07, 19:09
Συγχαρητήρια για την καταπληκτική κατασκευή! Τα φωτιζόμενα όργανα είναι το κάτι άλλο! Όταν φθάσεις στην Β΄Λυκείου, εκεί να δεις Φυσική για ηλεκτρονικούς!

gio_7
23-09-07, 19:53
Επειδη περσι πηγαινα β λυκειου τα ενδιαφεροντα θεματα δεν τα καναμε και αν καναμε καποια απο αυτα που εχει τα ξεπεταξαμε στην γενικη παιδεια παντα γιατι στην κατευθηνση ειναι αλλη πονεμενη ιστορια

Τρελός Επιστήμονας
23-09-07, 21:51
Λοιπόν, επειδή είμαι φυσικός και διδάσκω φέτος στη Β' Λυκείου, προσπαθώ να απλοποιήσω τη διδασκαλία στο "ξεκάρφωτο" βιβλίο της κατεύθυνσης το οποίο είναι γραμμένο έτσι που να δίνει ευκαιρίες για "κόψιμο" στις παλιές πανελλαδικές εξετάσεις της Β΄και να σπρώχνει τους μαθητές στα φροντιστήρια. Όμως, όταν καταργήθηκαν οι πανελλαδικές στη Β΄τάξη, δεν αναπροσαρμόστηκε το βιβλίο, με αποτέλεσμα να έχει δυσκολίες στη διδασκαλία του αν και εξετάζεται πλέον ενδοσχολικά και, δυστυχώς, το αποτέλεσμα είναι οι μαθητές να μισούν τη Φυσική. Δυο θεωρίες Θερμοδυναμικής που τις ξεχνάμε παρακάτω, μια ξεκάρφωτη απόδειξη με στατιστική που ανήκει στα μαθηματικά της επόμενης τάξης και μετά κάργα ηλεκτρομαγνητισμός, κύματα κλπ ασύνδετα μεταξύ τους είναι ό,τι πρέπει για να μας βρίζουν... Πιστεύω ότι η κρυφή γοητεία της Φυσικής είναι το εργαστήριο και το εφαρμόζω. Το βιβλίο γενικής παιδείας έχει πολύ καλύτερη δομή. Οι "φωστήρες" ξαναέκαναν το θαύμα τους! Ας μας συγχωρήσουν οι συντονιστές που λέμε τον πόνο μας... Βάλτε το κολλητήρι στην πρίζα και μην το αφήσετε να κρυώσει (για να επανέλθουμε στα δικά μας).

gio_7
24-09-07, 13:10
Συμφωνω απολητα αλλα το προβλημα ειναι οτι τα περισσοτερα σχολεια δεν εχουν εργαστηρια.Ετσι για αυτο το σκοπο χρησημοποιουν καποια απλη εθουσα.Και καλα στη χημεια κατι γινετε που εχουν δικα τους στοιχεια και κανουμε κατι αντιδρασεις. Στη φυσικη ομος δραμα. Απο εξοπλισμο κατι ελεηνες μπαταριοθηκες του 80 καμια λαμπιτσα και κανενα καλωδιο.

tasosmos
24-09-07, 22:58
Μπα μην νομιζεις τα περισσοτερα σχολεια εχουν εργαστηρια αλλα συνηθως οι καθηγητες δεν τα χρησιμοποιουν ειτε γιατι βαριονται ειτε επειδη δεν ειναι εξοπλισμενα ειτε επειδη φοβονται να αναλαβουν την επιπλεον ευθυνη.
Στο σχολειο που πηγαινα εγω ειχαμε ολοκαινουργιο εργαστηριο αλλα δεν ειχαμε μπει ποτε επειδη η καθηγητρια φοβοταν μην σπασουμε τπτ απο τα "καινουργια και πανακριβα οργανα"...

ThaMnoS
25-09-07, 15:59
:D Μπράβο, όντως πολύ καλή δουλειά!
Θέλω όμως να σε ρωτήσω τί είναι αυτό που βλέπω επάνω στην ψύκτρα, καθότι δεν μπορώ να διακρίνω.Ελπίζω να μην έβγαλες καλώδια επάνω της!
Και όντως να πώ και εγώ με την σειρά μου να προσέχουμε(όχι μόνο εσύ) όταν παίζουμε με τάσεις δυκτίου.Σκέψου το εαν θα προχωρήσεις σε κατασκευές ισχύος , καθότι δεν θα σε παρότρυνα εαν δεν έχεις γνώσεις που να επαρκουν.
Πάντως για την περίπτωσή σου μάλλον ένα αστέρι γεννίεται! 8)


Στο σχολειο που πηγαινα εγω ειχαμε ολοκαινουργιο εργαστηριο αλλα δεν ειχαμε μπει ποτε επειδη η καθηγητρια φοβοταν μην σπασουμε τπτ απο τα "καινουργια και πανακριβα οργανα"...



:help: :hammer: ](*,)


Μπράβο φίλε μου....Πάρα πολύ καλή δουλειά......Ωραία και προσεγμένη κατασκευή.....Ετοιμάζω και εγώ την δικιά μου....αλλά ψάχνω LCD Panel αντί του αναλογικού...



Θα παιδευτείς με το ψηφιακό!Στο λέω από προσωπική εμπειρία!Λόγω αυτής της πονεμένης ιστορίας με τις λυχνίες 7 τμημάτων αποφάσισα να λέω στον εαυτό μου ότι τα αναλογικά εχουν καλύτερη ακρίβεια όταν ψήνομαι να βάλω ψηφιακό! :P

ta03
25-09-07, 16:49
Οι φωστήρες μας είναι μάλλον συνειδητοί σκοταδιστές... Και εγώ φυσικός σπουδάζω και καταλαβαίνω τι εννοείς τρελέ επιστήμονα.

Όσον αφορά το τροφοδοτικό καλή η κατασκευή φίλε μου! Το μόνο πρόβλημα είναι πως αυτή η σχεδίαση δεν είναι και η πιο αξιόπιστη.Το είχα φτιάξει και εγώ για αυτό στο λέω.

Τρελός Επιστήμονας
25-09-07, 22:11
Εγώ χρησιμοποιώ επί 20 χρόνια το LM317 αρχικά και μετά το LM350 στο ίδιο κουτί και δουλεύει τέλεια. Έχω 2 πλακέτες τροφοδοτικών έτοιμες από παλιό σχέδιο του Ελέκτορ αλλά δεν τις έχω τοποθετήσει σε κουτί και μάλλον δεν θα το κάνω γιατί αυτό που έχω με καλύπτει. Ξανάφτιαξα το εργαστήριό μου το καλοκαίρι και ακόμη δεν το έχω τελειώσει αλλά θα κρατήσω το ίδιο τροφοδοτικό. Θα το φτιάξω σε καινούριο κουτί κρατώντας όλα τα παλιά υλικά και το όργανο της πρόσοψης. Πρόκειται για ένα παλιό Neuberger του 1960 το οποίο μετρούσε 1-150 βολτ και έχει γίνει μετατροπή για 1-30 βολτ και 0-1,5 αμπέρ. Όταν το ξαναφτιάξω μάλλον θα το ανεβάσω.

chris14
26-09-07, 21:01
Ευχαριστω!!Βασικα δεν ειναι τιποτα μια μονοτικη (την εχω βγαλει τωρα).
Για lcd δες εδω (http://electronics-lab.com/projects/test/022/index.html)

P@s@ris!
27-09-07, 21:11
το έχω δει αυτό....πολύ ωραίο είναι...πόσο πάνε 2 LCD πιο μικρές.....με φωτισμό???για το τροφοδοτικό???


8αμνος για εξηγησέ μου καλύτερα....γιατί με αποτρέπεις από το ψηφιακό???????

chris14
27-09-07, 22:11
Eγω την πηρα 7ε

Τρελός Επιστήμονας
27-09-07, 22:26
Φίλε Chris14, έχεις μετρήσει τη σταθερότητα τάσης του τροφοδοτικού; Αν μεταβληθεί το ρεύμα εξόδου κατά 1 αμπέρ, πόσο μεταβάλλεται η τάση εξόδου;