PDA

Επιστροφή στο Forum : PLL SMART KIT ΕΡΩΤΗΣΗ SOS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!



radioamateur
11-06-07, 19:27
Θα ήθελα να ρωτήσω εάν
1)Αυτό το pll μπορεί να εκπέμπει σε μεγαλύτερο εύρος συχνοτήτων πχ 86-110
2)Αν στο vfo μπορεί να αυξηθεί η ισχύς εκπομπής πχ από τα 3 στα 6 watts
3)Αν το vfo μπορεί να λειτουργήσει χωρίς τη μονάδα pll

Όποιος γνωρίζει ακριβώς ας με ενημερώσει και ενδεχομένως τι τροποποιήσεις μπορούν να γίνουν.
Ευχαριστώ!!!

NOE
11-06-07, 21:18
Το vco (και οχι vfo) μπορει να δουλεψει και χορις pll,
Το pll 8εωρητηκά, δουλευει απο 1Mhz μεχρι 1Ghz,
το vco μπορεις να το τροποποιήσεις αλλά εγώ προσωπικά δεν θα το τροποποιούσα, θα πρόσθετα μια επιπλέον βαθμίδα ενισχυσης για να πάρω την ισχύ που θελω. Πάντα ειναι καλύτερα να εχεις μια βαθμίδα περισοτερο και να δουλευουν χαλαρα παρά να δουλευουν ολες οι βα8μιδες στο 120% για να γλυτόσεις την και να μην χρησημοποιήσεις την επιπλεον βαθμίδα.

PCMan
11-06-07, 21:34
Γιατί το λένε vco? Τι συμαίνει και τι διαφορά έχει με τους αλλους πομπους?

radioamateur
11-06-07, 22:03
Επειδή ρώτησα την εταιρεία μου είπαν ότι το pll πάει από 87.5-108 ούτε πάνω ούτε κάτω.Γνωρίζει κανείς πως μπορώ να του αυξήσω το εύρος συχνοτήτων έστω για 2 Mhz για να πηγαίνει από 86 πχ έως 110.Η μια πλακέττα είναι το pll η άλλη το vco(Voltage Controlled Oscillator).
pcman το pll χαρακτηρίζεται από ιδιαίτερη σταθερότητα στη συχνότητα για το λόγο αυτο και το προτιμούμε (βλέπε ραδιοφωνάκια πχ ψηφιακής ένδειξης συχνότητος με σταθερό βήμα πχ 50 Hz).
Σας ευχαριστώ!!!

Giannis511
11-06-07, 22:34
To VCO είναι ένας από τους πλέον σύγχρονους "απλούς" ταλαντωτές. Το VCO είναι τα ακρωνύμια για το Voltage Controled Oscillator, ταλαντωτής ελεγχόμενος από τάση δηλαδή. Η ουσιαστική του διαφορά είναι ότι η τοπολογία του στην πολύ πολύ απλή του δομή μοιάζει με αυτή του κυκλώματος LC, με μόνη διαφορά οτι απουσιάζει ο πυκνωτής. Στη θέση του υπάρχει ένα ζεύγος από διόδους βάρικαπ, οι οποίες όπως είναι γνωστό καθώς αλλάζει μια συνεχή τάση που εφαρμόζεται στα άκρα τους, αλλάζει και η εσωτερική χωρητικότητά τους που ανέρχεται σε κάποια pF, αναλόγως τον τύπο....Βέβαια παράλληλα με αυτό το ζεύγος η ακόμη και τη μονή βάρικαπ που υπάρχει στο κύκλωμα για να ελέγχει τη συχνότητα, μπορεί να τοποθετηθεί ασφαλώς και κάποιο τρίμερ ούτως ώστε να γίνεται και μικρομετρική ρύθμιση της συχνότητας.

Giannis511
11-06-07, 23:27
Παρέλειψα να πω ότι χρησιμοποιώντας αυτήν την επιπλέον βαθμίδα που ανέφερε πολύ σωστά και ο ΝΟΕ, το σύστημα αποκτά καλύτερη γραμμικότητα απ'ότι με αύξηση της εξόδου στο σμαρτ....

radioamateur
12-06-07, 00:00
Όσον αφορά το θέμα των δυο μεγακύκλων για εύρος από 86 έως 110 γνωριζει κανείς αν γίνεται και πως μπορώ να επέμβω στην πλακέττα του pll?
Ευχαριστώ!!!

NOE
12-06-07, 00:31
είχα ασχοληθει με το pll της smart kit αλλά έχουν περάσει χρόνια από τότε, αν καποιος ξέρει να μας πληροφορήσει τι ολοκληρωμένα χρησημοποιεί το εν λόγο pll θα σου πώ αν γίνεται να πας στις συχνότητες αυτές.¶ν χρησημοποιεί κάποιο divider της σειράς U τότε μπορεί να πάει αρκετά ψηλά.Ειδικά αν είναι το συνηθισμένο κύκλωμα με divider U891 και programable divider το 4059 τότε μπορεί να παίξει μεχρι 1.2Ghz.

Πάντως τo 95% των pll μπορεί να δουλέψει αρκετά ποιο κάτω από τους 87 και αρκετά ποιο πάνω από τους 108, το πρόβλημα συνήθως είναι ότι το vco δεν μπορεί να παίξει σε τετοιες συχνότητες και κατά συνέπεια δεν μπορεί να ακολουθήσει το pll.

Το pll του hlektronika.gr δουλευει απο τους 72 μέχρι τους 110.Μάλιστα με κατάληλη (και πολύ έυκολη) τροποποίηση μπορεί να γίνει ένα πολύ καλό PLL για πομπούς AM.Δεν είναι δύσκολο να το κατασκεβάσεις.

NOE
12-06-07, 00:42
ΛΑΘΟΣ, το pll του site δεν είμαι σίγουρος αν παιζει έξω από την μπάντα (το πιθανότερο ειναι να μην παίζει),
Το ολοκληρωμένο SAA1057 που κάνει την δουλειά του pll μπορεί να παίξει από 72 μέχρι 110 Mhz.
Αλλά το πρόγραμμα του PIC δεν ξέρω αν σου επιτρέπει να βγεις έξω από την μπάντα.

Στο παρελθόν είχα πειραματιστεί με το SAA1057, έφτιαξα δικό μου πρόγραμμα για τον pic και έτσι είχα ενα pll που μπορούσε να δουλέψει στα FM από 72 μέχρι 110 με βήμα 10KHz και στα ΑΜ από 512ΚHz μέχρι 32MHz με βήμα 1KHz.

minas1000
13-06-07, 06:00
το pll-vco της smart με την αλλαγη των πηνιων της πλακετας του vco το εχο παει απο 30 εως 185 mhz περιπου.
Μαλιστα αυτη τη στιγμη το χρησιμοποιω για συνομιλιες με ενα φιλο που εχει το ιδιο και εχουμε παρει και δεκτακια με japan band (76-108 mhz απο τον μαυρο της γειτονιας σας αν δεν θελετε να δοσετε πολλα χρηματα).
Οσο αφορα την ισχυ εχω βαλει 2sc1971 στην εξοδο και εχω ισχυ περιπου 7w χωρις αλλη μετατροπη απλα επειδη δεν υπαρχει χωρος στην πλακετα για ψυκτρα εχω
ενα Π που βαζουμε πχ στα 7812 και το φυσαω με 1 φανακι 8cm γιατι αλλιως ψηνεται.
Εχω δοκιμασει και 2sc1972 πηρα με το ιδιο drive 10w περιπου λογω μεγαλυτερου ελαφρως gain αλλα λογω ψυξης δεν τα "κραταει" και πεφτει σιγα σιγα στα 7 οποτε ξαναεβαλα το 1971 που κανει 3 ευρο περιπου ενω το 1972 εχει 10+.
Συγγνωμη για τους τονους αλλα δεν ξερω πως μπαινουν...

radioamateur
13-06-07, 18:11
mina1000 σε παρακαλώ πες μου τι ποια ακριβώς πηνία πρεπει να πειράξω για να το κανω να δουλεύει απο 86-110 και κατι ακομα πως το 2sc το έβαλες στη θεση του transistor εξοδου που ήδη έχει δηλαδή αντικατέστησες το transistor εξοδου;Αν κατάλαβα καλά το pll παραμένει ως έχει και εσύ μετατρέπεις μόνο το vco.Σωστά;
Στειλε μου σε παρακαλώ το σχέδιο μετατροπής τοσο για συχνότα όσο και για ισχύ εξόδου.

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

minas1000
13-06-07, 19:31
Για 86-110 παιζει και οπως ειναι απλα μονο το πηνιο της ταλαντωσης L1 ισως χρειαστει να "ζουληξεις" η να απλωσεις λιγο αναλογα αν θελεις να παιξεις κατω η πανω.Να μετρας με το πολυμετρο στο cn1 στο ποδαρακι που παει η ταση απο το pll στο vcο (βαρικαπ) βα εχεις περιπου 3.5-5.5v.Οταν πηραζεις το πηνιο η ταση αυτη μεταβαλεται και οταν πεσει κατο απο ~2V το pll δεν κληδωνει.Τα υπολοιπα πηνια του vco θελουν σκαλισμα μονο για μεγαλες αλλαγες συχνοτητας πχ να πας στους 40-50μηζ η στα VHF.Προς τα πανω αφαιρεις σπειρες και προς τα κατω προσθετεις.Μαλιστα αν θελεις να πειραματιζεσαι για να μη κανεις την πλακετα χαλια κολλα ξεκολλα βαλε πινακια πλακετας και κολλα εκει πανω τα πηνια σου για ευκολια.
Οσο αφορα το 2sc1971 μπαινει κατευθειαν στη θεση του 2n3924 που εχει (δεν ξερω αν βαζει ακομα αυτο) με προσοχη στα ποδια του (δεν διασταυρονονται απλα μπαινει λοξα οπως ειναι η πλακετα)

Εδω http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=2354 ειχα δημοσιευσει παλαιοτερα το σχεδιο του.
Εδω http://www.datasheetcatalog.com/datasheets_pdf/2/S/C/1/2SC1971.shtml ειναι τα ποδια του 2sc1971

radioamateur
13-06-07, 20:46
¶ψογος!!! :lol:

Ευχαριστώ!!!

electron
14-06-07, 11:23
Επειδή είμαι και γω από τους πρώτους που έχουν φτιάξει το pll αυτό και θα πρέπει να σημειώσουμε ότι είναι κατασκευή του www.pira.cz , εχει αρχικά ένα μειονέκτημα ότι δεν μπορεί το vco να καλύψει όλη την μπάντα των fm παρά μόνο αν κάθε φορά <<πειράζεις>> το πηνίο της ταλάντωσης όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω.Σε σχετική μου ερώτηση στο site του τσέχου,μου απάντησε οτι με κάποιες αλλαγές στο κύκλωμα του vco,αυτό το πρόβλημα έχει επιλυθεί.Έχω κάνει σχετική αναφορά και εδώ σε παλιότερο θέμα.
Όσο για το κύκλωμα του pll αυτό καθαρά περιορίζεται από το πρόγραμμα του pic που έχει πάνω.Όποιος έχει την διαθέση να ασχοληθεί με την λίστα εντολών του εν λόγω επεξεργαστή μπορεί να το πάει και εκτός μπάντας fm πάντα με τις κατάλληλες αλλαγές και στο vco.

_ab
14-06-07, 17:28
τις αλλαγες που λεει οτι πρεπει να γινουν στο σιτε του για να ειναι σε ολη την μπαντα,τις εκανακαι παλι τα ιδια αποτελεσματα......

radioamateur
14-06-07, 17:31
ab_ τι εννοείς και σε ποιο pll αναφέρεσαι;

electron
14-06-07, 17:51
Αναφερόμαστε πάντα στο Pll του pira που υπάρχει και εδώ.Αρα οι αλλαγές δεν επιφέρουν λύση ab...μάλιστα. :roll:

_ab
16-06-07, 12:30
Αναφερόμαστε πάντα στο Pll του pira που υπάρχει και εδώ.

:wink: