PDA

Επιστροφή στο Forum : Παιδεια μηπως μπορει να βοηθησει καποιος για το PLL



ΠΕΤΡΟΣΦΜ444
12-06-07, 22:16
Για σας παιδια θα θελα αν καποιος ξερει να μου πει το εξης:
ειχα αγοραση πριν πολλα χρονια ενα pll απο τον pop22wat απο το μοναστηρακι
με το μονο πραγμα που ειχαν τυπωση απανω στην πλακετα το PLL5 με 5 ολοκληρομενα
ολα κι ολα αλλα παιζει πολυ καλα ομολογω! και θα θελα αν καποιος ξερει να μου πει
τους τυπους των ολοκληρομενων που του εχουν τοποθετηση διοτι κατι εχει και δεν μου κλειδωνη την συχνοτητα που του επιλεγω και μου αναβοσβηνει μονιμα ενα LED που δηλωνη το κλειδωμα της συχνοτητας που επιλεγω ενω κανονικα θα επρεπε να μενη συνεχως αναμενω. Μερικα απο τα ολοκληρομενα πιστευω οτι τα εχω βρει οπως το ποιο μεγαλο που ειναι το CD 4059 το οποιο θα θελα να μου πει καποιος απο που μπορω να το βρω γιατι ειμαι απο Χανια και εδω δεν το βρισκω! ευχαριστω πολυ για τυχον βοηθεια. (παρακατω εχω και μια φωτογραφια απο το pll)

chip
13-06-07, 01:20
Κατ αρχήν αν δεν κληδώνει κάποιεσ συχνότητες δεν είναι απαραίτητο οτι φτέει το Pll... μπορεί απλά να μην μπορεί να συνεργαστεί σωστά με το VCO.
Θα βοηθούσε πάρα πολύ αν είχαμε ένα θεωρτηικό από το κύκλωμα έστω και αν δεν το είχες πλήρες...
Αυτή η πλακέτα πρέπει να έχει τον προγραμματίζόμενο διαιρέτη, το Pll, τον Prescaler (διαιρέτης υψηλής συχνότητας) τον ταλαντωτή και τον διαιρέτη συσνότητας αναφοράς.
Απ οτι φαίνεται όπως είπες ο προγραμματιζόμενος διαιρέτης είναι το CD4059.
Το Pll όπως γράφεις στην πλακέτα πρέπει να είναι το CD4046
Το prescaller λαμβάνοντας υπόψη το γυαλιστερό μαύρο πλαστικό του ολοκληρωμένου πιστεύω οτι είναι κατασκευής Telefunken οπότε θα είναι U664 ή κάτι παρόμοιο (U813). Αν δεν είναι γυαλιστερό μαύρο πλαστικό (όπως το βλέπω στην φωτογραφία) υπάρχουν διάφορες επιλογές είτε αντίστοιχες με το U664 (πχ από plessey ή fujitsu) είτε εντελώς διαφορετικές (πχ CA3232 διαιρέτης :20 από Harris semiconductors)
Βλέπωντας πάντως δύο τρανζίστορ υποθέτω οτι το ένα κάνει μετατροπή απο ECL στάθμη που βγάζουν διαιρέτες σαν το U664 σε CMOS Που δέχεται στο 4046.
ϊσως επίσης βοηθούσαν κάποια στοιχεία όπως η συχνότητα του κρυστάλλου και αν δουλεύουν τα ολκληρωμένα σε 5 ή 12 Volt .
Με δεδομένο οτι πρέπει να έχεις έναν ταλαντωτή και αρκετές βαθμίδες διαίρεσης και οτι έχει μόνο δύο ολοκληρωμένα συμπερένουμε οτι το ολοκληρωμένο κοντά στον κρύσταλο είναι το CD4060. Φυσικά θα μπορούσε να είναι και 74HC4060.. και πιθανότατα το πιο από τα δύο είναι θα φενόταν από τον κρύσταλο σε συνιδασμό με την τάση τροφοδοσίας.
Στη συνέχεια φαίνεται οτι ακολουθεί ένας επιπλέον διαιρέτης. Για να προσδιορισθεί ποιος είναι πρέπει να ξέρουμε με ποιό πόδι του συνδέεται με το 4060 και με ποιο με το 4059. Επίσης ποια ποδαράκια του είναι συνδεσμολογημένα μεταξύ τους, ποία με τη γείωση και ποια με το θετικό της τροφοδοσίας.
μερικές πιθανές επιλογές (όταν δεν ξέρουμε τη συνδεσμολογία του ολοκληρωμένου) είναι CD4017, CD4520, CD4018, CD4029, CD40103, CD4522 Κλπ..

Το 4059 πιθανό να το έχει ο μουτσιούλης στην θεσσαλονίκη η ο Γιαλούσης (SEMICON) στην αθήνα (αιόλου 104) (ο Γιαλούσης ήταν αντιπρόσωπος της Harris που κατασκεύαζε το ολοκληρωμένο αυτό).

chip
13-06-07, 01:29
Τώρα κοιτάζω πιο προσεκτικά και δεν διακρίνω καθαρά το ολοκληρωμένο κοντά στον κρύσταλλο αν έχει 14 ή 16 ποδαράκια,
αν έχει 16 είναι το 4060 που είπα,
Αν έχει 14 τότε είναι η 4011 ή 4069. (μπορεί και 4070)
αν έχει δύο ζευγάρια από ποδαράκια που είναι ενωμένα μεταξύ τους και συνδέονται στον κρύσταλο είτε με αντίσταση είτε απ΄ευθείας τότε είναι 4011 (η 4001)
Αν μόνο ένα ζευγάρι από ποδαράκια είναι ενωμένα μεταξύ τους τότε είναι 4069 (θα μπορούσε να είναι και 4070....επιβεβαίωσέ το από το πόδι πως είναι τα υπόλοιπα συνδεμένα και από ποιο πόδι φεύγει το σήμα για να πάει στο επόμενο ολοκληρωμένο)

amiga
13-06-07, 11:47
:)

^Active^
13-06-07, 18:27
lol :D :D amiga εισαι αρχηγος :lol:

ΠΕΤΡΟΣΦΜ444
13-06-07, 19:59
Καταρχας θα θελα να πω ενα μεγαλο ευχαριστω παιδεια που ασχολιθηκατε με το θεμα μου και ειδικα τον φιλο τον chip!!
Θα ήθελα να σας πω ότι δυστυχώς δεν έχω το θεωρητικό σχέδιο ούτε και το pcb (το τυπωμένο του ) και αυτό γιατί το έχω αγοράσει έτοιμο πριν πολλά χρόνια από τον POP22 από το μοναστηράκι. Είμαι όμως πολύ ευχαριστημένος από το μηχάνημα μέχρι προχθές που δεν μου άνοιγε , και δεν ξέρω ακόμα γιατί. Τα cd 4059 το βρήκα από ένα μαγαζί στο αιγαλαιο μέσω ενός φίλου μου και το παράγγειλα γιατί μάλλον αυτό μου κάνη το πρόβλημα .Το pll δεν κλειδώνει σε καμιά συχνότητα και αναβοσβήνει συνέχεια το led. Δεν ξέρω τι φταίει. Ο φίλος ο Amiga είδα ότι το έχει και ναι παιδιά είναι ακριβώς αυτό!! Φίλε Amiga αν ξέρεις κάτι και μπορείς να βοηθήσεις θα περιμένω καμιά ιδέα σου. Αν έχεις εσύ το θεωρητικό ή το τυπωμένο της πλακετας θα σε παρακαλούσα να το έδινες εδώ στο site. Aκομα αν μπορούσες να μου πεις ποιο είναι το ολοκληρωμένο που είναι δίπλα στο cd4060 θα με βοηθούσε και αυτό. Ο κρύσταλλος είναι στα 4ΜΗΖ αν και αυτό είναι πλεονασμός πλέον τώρα να αναφερθεί. Περιμένω απάντηση σας και σας ευχαριστώ πάρα πολύ παιδιά για το ενδιαφέρον σας.