PDA

Επιστροφή στο Forum : 555 χωρίς start button



amiga
15-06-07, 17:52
Έχει κανείς σας κάποιο κύκλωμα με το 555 για να φτιάξω μια χρονοκαθυστέριση χωρίς όμως να πρέπει να πατίσω κάτι για ενεργοποίηση.
Θέλω να το βάλο σε πομπό για να παίρνει τάση το linear 30 sec αργότερα απ τη στιγμή που θα το βάλο στην πρίζα!!!.
ευχαριστώ.

tzitzikas
15-06-07, 19:08
αυτο ψανχω και εγω amiga. με 555 δε μπορεσα να κανω δουλεια μεχρι στιγμης με αυτα που βρηκα. απο ξενο φορουμ μου στειλανε το παρακατω σχεδιο το οποιο δεν εχω δοκιμασει ακομα. δες επισης το http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=5682&start=15 οπου εχει φορτωσει ενα κυκλωμα με pic16f628 o savnik

ggr
15-06-07, 19:18
Για δοκιμασε αυτο. Μολις παρει ταση το 555 η εξοδος του γινεται high και μολις περασει ο χρονος που καθοριζεται απο την αντισταση και τον πυκνωτη τοτε γινεται μονιμα low.

tzitzikas
17-06-07, 09:59
δωσε μας και τις τιμες του τριμμερ και του πυκνωτη. επισης στο 3 συνδεεις φανταζομαι το + του ρελε και το - του ρελε στην γειωση. επισης οποιος μπορει ας φορτωσδει ενα κυκλωματακι για οδηγηση του ρελε με τρανζιστορ.

ggr
17-06-07, 13:03
Το ρελε μπορει να συνδεθει απευθειας στην εξοδο του 555 χωρις τη χρηση τρανζιστορ αφου αυτη μπορει να δωσει ρευμα μεχρι 100mΑ.Αν τωρα το ρελε σου τραβαει παραπανω ρευμα (λιγο δυσκολο) τοτε μπορεις να το οδηγησεις με ενα τρανζιστορ σε συδεσμολογια ανοιχτου συλλεκτη . Απευθειας το ρελαι μπορει να συνδεθει μεταξυ του 3 και του + της τροφοδοσιας η μεταξυ του 3 και του - της τροφοδοσιας αναλογα με το ποτε θελουμε να διεγειρεται , σε συναρτηση της καταστασης που βρισκεται το πιν 3. Μην παραλειψεις επισης να βαλεις μια διοδο παραλληλα στο πηνιο του ρελε .Για 30 sec δοκιμασε με τριμμερ 1ΜΩ και πυκνωτη 47μF (o χρονος δινεται απο τον τυπο t = 1.1 * R * C ).

tzitzikas
17-06-07, 13:43
δοκιμασα το κυκλωμα αλλα δε δουλεψε οπως λες. λειτουργησε σαν χρτονοδιακοπτης. δηλαδη μολις το τροφοδοτησα εκλεισε το ρελε και μετα απο καποιο χρονο απενεργοποιηθηκε το ρελε. εμεις θελουμε μολις τροφοδοτεις το κυκλωμα να μην συμβαινει τιποτα στο ρελε αλλα μετα απο καποιο χρονο να ενεργοποιειται το ρελε.

sv9cvk
17-06-07, 13:51
:!:Το παρακατω ειναι απλο και ευκολο και δουλευει :!:
Το σχεδιο ειναι σε δυο εκδοσεις με "on delay" και "off delay" :arrow:
Γεια Χρηστος

electronic
17-06-07, 13:55
δοκιμασα το κυκλωμα αλλα δε δουλεψε οπως λες. λειτουργησε σαν χρτονοδιακοπτης. δηλαδη μολις το τροφοδοτησα εκλεισε το ρελε και μετα απο καποιο χρονο απενεργοποιηθηκε το ρελε. εμεις θελουμε μολις τροφοδοτεις το κυκλωμα να μην συμβαινει τιποτα στο ρελε αλλα μετα απο καποιο χρονο να ενεργοποιειται το ρελε.

Καλησπέρα και απο εμένα.
Τάκη το 555 μπορεί δουλέψει με διπλή λογική. Δηλαδή αν στο παραπάνω κύκλωμα έβαλες το ρελέ ως προς το + της τάσης και σου άνοιξε με το που έδωσες τάση στο κύκλωμα τότε άλλαξετο θέση και βάλτο ως προς την γη.

Τότε το κύκλωμα με το που θα πέρνει τάση δεν θα κάνει τίποτα και μετά απο κάποια δευτερόλεπτα θα ανοίγει ή θα κλέινει ο διακόπτης του ρελέ ανάλογα με το τι είδους ρελε είναι.
Δοκίμασε το και πες μας.

Γιώργος.

ggr
17-06-07, 14:28
δοκιμασα το κυκλωμα αλλα δε δουλεψε οπως λες. λειτουργησε σαν χρτονοδιακοπτης. δηλαδη μολις το τροφοδοτησα εκλεισε το ρελε και μετα απο καποιο χρονο απενεργοποιηθηκε το ρελε. εμεις θελουμε μολις τροφοδοτεις το κυκλωμα να μην συμβαινει τιποτα στο ρελε αλλα μετα απο καποιο χρονο να ενεργοποιειται το ρελε. Φτιαξε το παρακατω κυκλωματακι. Οταν μπει στην τροφοδοσια το κυκλωμα το τρανζιστορ εχει hi στην βαση του και low στον συλλεκτη οποτε δεν διεγειρεται το ρελε. Οταν περασει ο χρονος και παρει low στην βαση του τοτε ο συλλεκτης θα εχει high και συνεπως θα διεγερθει το ρελε.