PDA

Επιστροφή στο Forum : DTMF decoder



joke
16-06-07, 17:52
Πανω κάτω ξέρω πως λειτουργει η τεχνολογεία .Ομως μπορεί κάπιος να μου πει στο περιπου πως λειτουργούνε τα ολοκληρωμένα decoders(πχ.CM8888).Θελω να αρχίσω να σχεδιάζω ενα σχετικο κυκλομα και θα βοηθήσουν πολυ οι πληροφορίες σας γιατι απο τα datasheets δεν εχω βρει αρκετα πράγματα.

chip
16-06-07, 22:21
με μία μικρή επιφύλαξη θα έλεγα...
Αρχικά περνάει από δύο φίλτρα που διαχωρίζουν τις χαμηλές από τις υψηλές συχνότητες (αυτό το κάνουν με switched capacitor φίλτρα). Στη συνέχεια τροφοδοτούν ένα ψηφιακό φίλτρο το οποίο κάνει την ανίχνευση.
Το πώς λειτουργούν γενικά τέτοια φίλτρα μπορείς να το δείς στο application note της TI DTMF Tone Generation and Detection on the TMS320C54x (Rev. A) που είναι το spra096a.pdf
Ενώ μία ανάλογη εφαρμογή του αλγορίθμου θα βρείς στην σελίδα:
http://www.geocities.com/constantinescuradu/content/dtmf.htm

joke
17-06-07, 11:37
ευχαριστω πολυ για τις πληροφορίες αυτο μπορει να γίνει μηπως μονο με μικροελενκτη (γιατι ο Bascom και καπιοι αλοι compilers εχουν κάποιες εντολες αλλα o m/c μπορει να βγάλει παλμό σαν έξοδο μονο δεν ξέρω μπορει να γίνει και ανύχνευση ?)

th_shak
17-06-07, 13:29
Ανίχνευση σημάτων DTMF με PIC:
http://www.microchip.com/stellent/idcplg?IdcService=SS_GET_PAGE&nodeId=1824&appnote=en024294

joke
17-06-07, 14:45
Καλο σκεφτομαι να φτιαξω κατι και να του ενσωματωσω και ηχο με κανα isd ή με κανα μικροελεκτη με μπολικη μνήμη.
Ευχαριστω για τις απαντησεις!!!

joke
19-06-07, 16:13
Κολαω πάλι λιγο στην λειτουργια των κυκλωμάτων αυτων πέρνουν στην εισοδο τους ενα τονο , τον μεταφράζουν σε ψηφία όμως στην έξοδο τί δείνουν ακριβος .Δηλαδει αν ειναι συνδεδεμενο ενα τέτιο ολοκληρομένο με ένα μικροελεκτη μέ ποιον τροπο δείνει τα δεδομένα.

chip
19-06-07, 18:30
Στην έξοδο του εμφανίζει σε 4 bit το ψηφίο που πατήθηκε. (στα datasheet θα υπάρχει ένας πίνακας που θα αντιστοιχεί τον κωδικα 4bit στο σήμα εισόδου dtmf που εφαρμόστηκε)
Επίσης θα υπάρχει ένα επιπλέον πιν που όταν ενεργοποιείτε όταν στην έξοδο του ολοκηρωμένου υπάρχουν τα 4bit που αντιστοιχούν σε σήμα dtmf που αποκοδικοποιήθηκε.