PDA

Επιστροφή στο Forum : Linear FM 50W με το BLY94



kostas2005
20-06-07, 15:49
Μου είχε δώσει κάποιος ερασιτέχνης πριν 3 χρονια αυτό το λινεαρ αλλά του έλειπε το τρανζίστορ οδήγησης, από ότι το είχα μετρήσει μου έδειχνε ότι δεν ήταν καμένο. Είναι παλαιό το μηχανάκι και μαλών θα δυσκολευτώ να βρω ποιο τρανζίστορ ήταν στη οδηγό βαθμίδα.!! έχει κάποιος το ίδιο λιμεαρ να μου πει ποιο έχει σαν οδηγό?
ψάχνω να βρω πιο είχε ακριβώς για να μην αναγκαστώ να αλλάξω την πόλωση σε περίπτωση που βάλω κάποιο άλλο με τα κατάλληλα Watt για να οδηγήσει το BLY94.... γύρω στο 1 Watt πρέπει να θέλει αν δεν κάνω λάθος για να βγάλει 50 ..!!!

Και είναι και ακριβό το BLY94... κάπου στα 80 ευρω πρέπει να κοστίζει.... να μην το αφήσω ανεκμετάλλευτο...!!

Ευχαριστω

dj kostas
20-06-07, 21:56
δεν νομιζω να θελει μονον 1 βαττ εισοδο . λογικα θα θελει περιπου 7-8. και αφου το σιγκεκριμενο θελει 28 βολτ ταση προτηνω να βαλεις το 2ν3553 που βγαζει με 28 βολτ 7 βαττ

radioamateur
20-06-07, 22:24
Κώστα μπορείς να ανεβάσεις καμια φωτογραφία από την πλακέτττα μήπως βρω κάποιο παρεμφερές σχέδιο να σου στείλω;Για τη σωστή λειτουργιά του linear απαιτείται ισχυρή ψύξη,τροφοδοσία,συντονισμός τέλειος καλή ποιότητα καθόδου πχ RG214 και πάνω...
Είχαν δημοσιευθεί πολλά σχέδια στην Τεχνικη Εκλογή στον παρελθόν με όλη σχεδόν τη σειρά bly

dj kostas
20-06-07, 22:28
δεν το εχω το λινεαρ απλα κανω υποθεσεις . οποιος παντος το εχει καλο θα ειναι να το ανεβασει για να το δουμε......

dj kostas
20-06-07, 22:31
α συγνομη μαλλον στον αλλο κωστα απευθυνεσε..

kostas2005
22-06-07, 16:26
Κώστα μπορείς να ανεβάσεις καμια φωτογραφία από την πλακέτττα μήπως βρω κάποιο παρεμφερές σχέδιο να σου στείλω;Για τη σωστή λειτουργιά του linear απαιτείται ισχυρή ψύξη,τροφοδοσία,συντονισμός τέλειος καλή ποιότητα καθόδου πχ RG214 και πάνω...
Είχαν δημοσιευθεί πολλά σχέδια στην Τεχνικη Εκλογή στον παρελθόν με όλη σχεδόν τη σειρά bly

Επειδή δεν το έχω μαζί μου στη πόλη που σπουδάζω δεν μπορώ να ανεβάσω φωτο αλλά το είχα ανεβάσει παλιά αλλά δεν την βρίσκω πλέων στο φόρουμ..!! ναι, με 28βλτ δουλεύει. αν θυμαμε καλά κάποιος από εδώ μέσα μου είχε πει για κάποιο για BLY (δε θυμαμε αριθμό).
Είχα κάνει post αλλά δεν μπορώ να το βρω..!!

electronic
22-06-07, 17:01
Καλησπέρα...

Μήπως ψάχνεις αυτήν την σελίδα...
http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?p=9641&highlight=#9641

Γιώργος. :wink:








Κώστα μπορείς να ανεβάσεις καμια φωτογραφία από την πλακέτττα μήπως βρω κάποιο παρεμφερές σχέδιο να σου στείλω;Για τη σωστή λειτουργιά του linear απαιτείται ισχυρή ψύξη,τροφοδοσία,συντονισμός τέλειος καλή ποιότητα καθόδου πχ RG214 και πάνω...
Είχαν δημοσιευθεί πολλά σχέδια στην Τεχνικη Εκλογή στον παρελθόν με όλη σχεδόν τη σειρά bly

Επειδή δεν το έχω μαζί μου στη πόλη που σπουδάζω δεν μπορώ να ανεβάσω φωτο αλλά το είχα ανεβάσει παλιά αλλά δεν την βρίσκω πλέων στο φόρουμ..!! ναι, με 28βλτ δουλεύει. αν θυμαμε καλά κάποιος από εδώ μέσα μου είχε πει για κάποιο για BLY (δε θυμαμε αριθμό).
Είχα κάνει post αλλά δεν μπορώ να το βρω..!!

kostas2005
25-06-07, 15:47
Καλησπέρα...

Μήπως ψάχνεις αυτήν την σελίδα...
http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?p=9641&highlight=#9641

Γιώργος. :wink:








Κώστα μπορείς να ανεβάσεις καμια φωτογραφία από την πλακέτττα μήπως βρω κάποιο παρεμφερές σχέδιο να σου στείλω;Για τη σωστή λειτουργιά του linear απαιτείται ισχυρή ψύξη,τροφοδοσία,συντονισμός τέλειος καλή ποιότητα καθόδου πχ RG214 και πάνω...
Είχαν δημοσιευθεί πολλά σχέδια στην Τεχνικη Εκλογή στον παρελθόν με όλη σχεδόν τη σειρά bly

Επειδή δεν το έχω μαζί μου στη πόλη που σπουδάζω δεν μπορώ να ανεβάσω φωτο αλλά το είχα ανεβάσει παλιά αλλά δεν την βρίσκω πλέων στο φόρουμ..!! ναι, με 28βλτ δουλεύει. αν θυμαμε καλά κάποιος από εδώ μέσα μου είχε πει για κάποιο για BLY (δε θυμαμε αριθμό).
Είχα κάνει post αλλά δεν μπορώ να το βρω..!!

Ευχαριστώ είσαι μεγάλος..!!

είχαμε εξαντλήσει το θέμα και καταλήξαμε στο BLY92.
τελικά πιο λέτε να θέλει ?

dj kostas
04-08-08, 17:12
μια ερωτηση σχετηκα με το BLY94 : η κεντρική βίδα του έχει ηλεκτρική απομόνωση από τους υπόλοιπους ακροδέκτες ;

Nikos097
03-09-12, 19:31
Θέλει το BLY87Α...

Καλές δοκιμές
Νίκος

electron
03-09-12, 19:44
Νίκο μετά από 4 και πλέον χρόνια θα την έχει βρει την άκρη...:001_rolleyes:

SRF
03-09-12, 19:48
Θέλει το BLY87Α...

Καλές δοκιμές
Νίκος

!!! Έκπληκτος για το πόσο καλά δουλεύει ο εκσκαφέας σου? Τι μάρκα είναι? :biggrin:
Θέμα που τελευταία ανάρτηση ήταν πριν 4 (ΤΕΣΣΕΡΑ) + ΕΤΗ!!! :confused1:

Και εντάξει... αλλά το BLY87Α σε μηχάνημα που θα δουλέψει στα 28 ΒΟΛΤ? Είσαι βέβαιος???

... ναι, με 28βολτ δουλεύει...!!

chip
03-09-12, 20:18
μάλλον bly92 θα θέλει... (για να δουλέψει στην ίδια -περίπου- τάση με το Bly94)

pantelisyzfr1
03-09-12, 21:25
μάλλον παίρνει δυο διαφορετικές τάσεις η πλακέτα

KOKAR
03-09-12, 21:38
δεν νομιζω να θελει μονον 1 βαττ εισοδο . λογικα θα θελει περιπου 7-8. και αφου το σιγκεκριμενο θελει 28 βολτ ταση προτηνω να βαλεις το 2ν3553 που βγαζει με 28 βολτ 7 βαττ

φιλε μου κάνεις λαθος, μπερδεύεις το Power Dissipation που είναι 7w με την πραγματική ισχυει που είναι μόλις 2,5w ....
http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=2n3553%20datasheet&source=web&cd=2&ved=0CCcQFjAB&url=http%3A%2F%2Fwww.datasheetcatalog.org%2Fdatash eet%2Fphilips%2F2N3553.pdf&ei=jvdEUIDGKvCL4gSxzYDAAg&usg=AFQjCNExJkCkdk_N7v0dE6SyzVdozM6vTA