PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιά chip είναι αυτά?



JohnG
02-07-07, 05:18
Ξέρει κανείς ποιά ολοκληρωμένα είναι αυτά; Λογικά πρέπει να είναι microcontrollers.

JohnG
02-07-07, 05:21
Kαι αυτό?

lynx
02-07-07, 06:33
πρεπει να ειναι serial eprom

http://www.alldatasheet.com/datasheet-pdf/pdf/74920/MICROCHIP/93LC46-IP.html

περιεργα πραγματα ψαχνεις δορυφορο φτιαχνεις?!

πλακα κανω... :wink:

JohnG
02-07-07, 11:15
πρεπει να ειναι serial eprom
http://www.alldatasheet.com/datasheet-pdf/pdf/74920/MICROCHIP/93LC46-ΙP.html
περιεργα πραγματα ψαχνεις δορυφορο φτιαχνεις?!
πλακα κανω... :wink: Είναι το chipάκι από ένα μελάνι Canοn. Έχεις απόλυτο δίκιο, είναι αυτή η serial eeprom. Έλεγξα τα pin και ταιριάζουν! Δεν υπήρχε περίπτωση να το βρω γιατί μου έλειπε το 93 :wink:

chip
02-07-07, 13:15
οπς....απο πιο μελάνι είναι? απο τα 8αρια? Ποτέ δεν περίμενα οτι θα έβαζνα γνωστά chip eeprom στα μελάνια.

JohnG
02-07-07, 13:27
οπς....απο πιο μελάνι είναι? απο τα 8αρια? Ποτέ δεν περίμενα οτι θα έβαζνα γνωστά chip eeprom στα μελάνια. Όχι, δεν είναι από τα 8άρια [cli-8]. Aν ήταν τόσο εύκολο chip θα το είχαν βγάλει αμέσως! Προφανώς στα 8 πρέπει να είναι chip τύπου microcontroller με κλείδωμα/κρυπτογράφηση. Δεν ξέρω.
Όταν θέλουν να κλειδώσουν κάτι καλά το κάνουν, και η canon στα cli-8 το πέτυχε. Κυκλοφορούν δύο χρόνια τώρα, και πρέπει να έχουν "ξεσκιστεί" όλοι για να τα ξεκλειδώσουν. Μόνο κάποιος έμαθα το κατάφερε, αλλά χρησιμοποιώντας τον ίδιο τον εκτυπωτή σαν συσκευή "προγραμματισμού".
Το συγκεκριμένο είναι από κάποια σπάνια μελάνια που η canon δεν θα έσκαγε και πολύ για να κλειδώσει το chip. Έτσι απλά να δυσκολέψει λίγο.

lynx
02-07-07, 17:20
Είναι το chipάκι από ένα μελάνι Canοn. Έχεις απόλυτο δίκιο, είναι αυτή η serial eeprom. Έλεγξα τα pin και ταιριάζουν! Δεν υπήρχε περίπτωση να το βρω γιατί μου έλειπε το 93 :wink:

χαιρομαι αν βοηθησα! :D

JohnG
16-07-07, 00:29
Eπανέρχομαι...
Αυτό ποιό chip μπορεί να είναι;
Είναι μάλλον serial eeprom με ενσωματωμένο κύκλωμα RF για είσοδο/έξοδο.

http://users.forthnet.gr/ath/johnge/temp/chip62.jpg

dal_kos
19-08-07, 11:32
Παιδιά λίγο άσχετο με το θέμα αλλά τα cli-8 ξαναγεμίζονται ή όχι?
Σκέφτομαι να αγοράσω ένα πολυμηχάνημα Canon που χρησιμοποιεί τα συγκεκριμένα μελάνια αλλά δεν ξέρω αν ξαναγεμίζονται, κάτι που μου είναι απαραίτητο καθώς ο όγκος εκτυπώσεων είναι αρκετά μεγάλος.
Στο ίντερνετ βρήκα κάποιες οδηγίες γεμίσματος και αναφέρεται πως απλά αχρηστευεται η μέτρηση στάθμης μελανιού. Τα έχει ξαναγεμίσει κανείς?
Ευχαριστώ και συγγνώμη για το off-topic. :(

chip
20-08-07, 09:42
σίγουρα γεμίζονται με κάποιο τρόπο... Μάλλον αυτό που διάβασες ισχύει! Όπως και να έχει η www.euro-jet.gr μπορεί να σου κάνει μετατροπή στο cartridge και να το επαναγεμίζεις μόνος σου πολύ εύκολα.
Οι Canon έιναι φανταστικά μηχανήτα και συνίστανται ανεπιφύλακτα για μεγάλο όγκο φθηνών και ποιοτικών εκτυπώσεων.
Αν τελικά δεν πάς σε Canon κοίτα μήπως βρείς epson που να πέρνει μελάνια από την σειρά 611 (είναι παλαιά σειρά..νοπμίζω μόνο το d88 μοντέλο τα έχει πλέον) οποτε μπορείς να του βάλεις επαναγεμιζόμενα cartridge (χωρις σφουγγάρι και με τάπα για να τα γεμίζεις) ή ακόμα και σύστημα συνεχώμενης ροής.

JohnG
20-08-07, 10:13
Δεν ήθελα να απαντήσω γιατί ήταν πολύ... οfftopic.
Τα canon ορίτζιναλ cli-8 γεμίζονται πολύ εύκολα, δεν χρειάζεται μετατροπή. Απλά θα πρέπει να παρακολουθεί κανείς τη στάθμη να μην αδειάσουν. Γι' αυτό συνιστάται να κόβεται το κομμάτι της ετικέτας που είνα σημειωμένο, ώστε να φαίνεται μέσα ο κενός θάλαμος.

Chris Valis
20-08-07, 12:25
Γέμισμα σε toner από Lexmark E 120 γίνεται;

dal_kos
20-08-07, 12:43
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ και συγγνώμη για το offtopic :(