PDA

Επιστροφή στο Forum : .::PIC ή AVR?::.



thess
03-07-07, 16:11
Καλησπέρα παιδιά. Θέλω τη βοήθεια σας για κάποιες ερωτήσεις. Βλέπω συνέχεια project τα οποία χρησιμοποιούν μικροελεγκτή είτε AVR είτε κάποιον PIC. Έτσι αποφάσισα να αρχίσω με κάποιον από αυτούς. Το ερώτημα μου είναι AVR η PIC.

Ποιος είναι καλύτερος με περισσότερες δυνατότητες?
Ποιοι AVR και PIC είναι πιο γνωστοί?
Programmer που θα βρω, υπάρχει κάποιος έτοιμος η πρέπει να φτιάξω εγώ?
Από software τι χρησιμοποιείται?

Περιμένω τις γνώμες σας! 8) 8) 8) :?:

thess
03-07-07, 22:43
Το ic-prog ειναι καλο software?
Εχω ακουσει οτι προγραμματιζει πολλα chip!

gsmaster
03-07-07, 23:03
Η συζήτηση αυτή είναι ένα μεγάλο θέμα, για να καταλάβεις είναι σαν να λέμε INTEL vs AMD στους επεξεργαστές, ΑΤΙ ή nVidia στις κάρτες γραφικών κτλ. Έχουν παραπλήσια χαρακτηριστικά, κάνουν την ίδια δουλειά με την ίδια λογική, και κάθε ένα έχει τα πλεονεκτήματά του και τα μειονεκτήματά του.


Ανάλογα με τι εταιρία θα επιλέξεις υπάρχουν και τα ανάλογα εργαλεία προγραμματισμού, που συνήθως διατίθενται δωρεάν απο τις εταιρίες, εκτός απο τους compilers αν θες να προγραμματίσεις σε γλώσσα C ή Basic ή όποια άλλη.

thess
04-07-07, 03:59
Ευχαριστώ για την απάντηση! :D :D :D

Τώρα με έβαλες σε σκέψεις.:shock: :shock:
Σου είναι εύκολο να αναλύσεις τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα των δυο αυτών εταιρειών πάνω στους μικροελεγκτές?

Με μια ματιά που έριξα στο νετ είδα ότι τα περισσότερα κυκλώματα βασίζονται σε μικροελεγκτές PIC.
Είμαι αρχάριος στους μικροελεγκτές και ίσος κάνω χαζές ερωτήσεις!!! :oops:
Και για τον παραπάνω λόγο θέλω να αρχίσω με κάτι εύκολο ως προς τον προγραμματισμό. Τι μου προτείνεται?
Οι compilers τι είναι? Προφανώς χρειάζονται για τον προγραμματισμό από ότι κατάλαβα!
Πιο γρήγοροι ποιοι είναι?
Έχετε να μου προτείνεται κάποιον προγραμματιστή ελεγμένο? 8)

chip
04-07-07, 11:55
Τις περισσότερες φορές οι μικροελεγκτές είναι σαν την θρησκεία...
Οι περισσότεροι έχουν επιλέξει κάποιο μικροελεγκτή και είναι πιστοί σε αυτόν και τον υποστηρίζουν χωρίς να ξέρουν 100% γιατί είναι καλύτερος από κάποιον άλλο....

Οι microchip είναι παλαιότεροι και είναι λογικό να τους μεταχειρίζονται (μαλλον) περισσότερα άτομα (αν και στις πωλήσεις πρέπει να έιναι πλέον στα ίδια επίπεδα)
Η microchip ήταν η πρώτη εταιρεία που έβγαλε πολύ φθηνά εργαλεία και γι αυτό κατάφερε να έχεις τόσους πιστούς και παλιούς υποστηρικτές.
Η σχεδιασή τους βασίζεται σε έναν επεξεργαστή που απέτυχε εμπορικά στην δεκαετία του 70 της General Instruments (CP1600).
Κατά τη γνώμη μου είναι πιο στριφνοί από τους ATMEL στην κατανόηση και συγγραφή προγράμματος αν και σίγουρα έχουν δική τους προσοπικότητα...
Σαν εξαρτήματα (τουλάχιστον στα εισαγωγικά μοντέλα πχ pic16f84) είναι πιο ακριβοί από τους ATMEL (καλά μη φανταστείς οτι θα πληρώσεις μια περιουσία παραπάνω.... άπλα για εμπορική χρήση και το τελευταίο λεπτό μετράει... όπως βέβαια μετράνε και οι εργατοώρες για την ανάπτυξη του προιόντος)
Στα μικρά μοντέλα οι ATMEL (με το ίδιο κόστος) είναι πιο γρήγοροι... όμως πλέον και η Microchip έχει βγάλει πολύ γρήγορους μικροελεγκτές που έχουν ακόμο και DSP.
Στα εργαλεία ανάπτυξης (τουλάχιστον στα επίσημα) η ATMEL είναι πιο φθηνή. Επίσης νομίζω οτι είναι και πιο διαδεδομένα τα σχέδια για κατασκευή προγραμματιστή για ATMEL.
Από την άλλη αν είσαι φοιτητής τότε μπορείς να έχεις δωρεάν δείγματα από τους Microchip. Αντίθετα η ATMEL δεν δίνει.... έτσι εύκολα.
Όμως τους Microchip δεν τους βρίσκεις εύκολα στα καταστήματα σε αντίθεση με τους ATMEL και όταν τους βρίσκεις πιστεύω θα τους βρείς ακριβούς. (ο λόγος προφανής... πιο κατάστημα θα στοκάρει εξάρτημα που η εταιρεία το δίνει σε φοιτητές και σε εταιρείες δωρεάν... και μάλιστα δεν έχει επίσημο αντιπρόσωπο στην ελλάδα ώστε να πάρει λίγα κομμάτια σε λογική τιμή?)

Βλέπεις ο κάθε μικροελεγκής έχει τα δικά του πλεονεκτήματα.
Προσωπικά δουλεύω ATMEL γιατί απλά η ATMEL έβαλε πρώτη FLASH μνήμη και έδινε πάμφθηνα εργαλεία.
Αν ήθελα να σε μπλέξω περισσότερο θα σου έλεγα οτι υπάρχουν και πολλοί άλλοι μικροελεγκτές με πολλά προτερήματα.
ΠΧ Οι freesclae (προην Motorola) τους οποίους δεν έχω δουλέψει ποτέ πιστεύω οτι θα είναι πολύ απλοί αφού βασίζονται στον επεξεργαστή 6800 (υπόδειγμα προγραμματιστικού μοντέλου για εκμάθηση επεξεργαστών).
οι Z8ENCORE της zilog δίνουν πολλά σαν βασικά σε πολύ καλή τιμή και με πολύ φθηνά εργαλεία που περιλαμβάνουν ακόμα και πλήρη C Compiler.
Οι Psoc της Cypress έχουν φοβερά αναλογικά περιφερειακά (που μπορείς να φτιάξεις από φίλτρο εως A/D converter) και αν και αργοί (σε σχεση με τους Microchip και τους ATMEL) έχουν μία απίστευτα απλή και δυνατή γλώσσα Assembly που τα λάθη στη συγγραφή κώδικα περιορίζονται στο ελάχιστο. Εκεί που οι άλλοι έχουν πχ 5-10 εντολές για φόρτωμα ή μετακίνηση δεδομένων οι PSOC έχουν μία που τα κάνει όλα...!

chip
04-07-07, 13:32
Μια μικρή διόρθωση σε αυτά που έγραψα πιο πάνω... οι pic είναι παράγωγο του PIC1650 (και όχι του CP1600) που δημιουργήθηκε για υποστήριξη του 16Bit CPU CP1600

thess
04-07-07, 16:33
Καλησπέρα παιδία!

Πολύ ενδιαφέρων αυτά που γράψατε!
Δηλαδή κάθε ένας έχει τα ‘καλά και τα κακά του’.
Λοιπών αποφάσισα να ασχοληθώ λίγο πολύ και με τους PIC & με τους AVR της Atmel.

Από software κατέληξα μετά από πολύ ψάξιμο στο IC-Prog και ο λόγος, γιατί είναι 100% ελεγμένο από πάρα πόλους και επίσης μπορεί να προγραμματίσει και τους δύο.

Τώρα σκέφτομαι να κάνω για αρχή έναν καλό προγραμματιστή για PIC και έναν για AVR. Έχετε να μου προτείνεται κάτι δοκιμασμένο.
Δεν θέλω να προγραμματίζει όλους τους PIC, του πιο βασικούς μόνο, και σίγουρα αυτούς: 12C509 , 16F84/A , 16F877/A.

Θανάσης

SV1EDG
04-07-07, 16:37
Φίλε thess σε χαιρετώ και καλώς όρισες

Οπως πολύ σωστά έγραψε ο gsmaster πραγματικά η συζήτηση είναι μεγάλη...Εχω διαχειριστεί τόσο micro της PIC όσο και της ATMEL με τους PIC να έχουν άψογη συμπεριφορά σε επαγγελματικές/εμπορικές εφαρμογές.Προσωπικά βρίσκω τους micro της ATMEL λίγο πιο προσιτούς για κάποιον που ξεκινάει τώρα τον προγραμματισμό τόσο από πλευράς λογισμικού όσο και hardware.Τους βρίσκεις σχεδόν παντού (Φανός,Darlas) είναι οικονομικά προσιτοί,ενσωματώνουν πολλές λειτουργίες (A/D,PWM,F:4-20MHZ),υπάρχει πληθώρα λογισμικού ανάπτυξης (ΑVR Studio,Bascom,PonyProg) και μια αρκετά ενημερωμένη κοινότητα χρηστών (AvrFreaks).
Οι compilers είναι προγράμματα που αναλαμβάνουν να μετατρέψουν τις εντολές που έχεις γράψει σε έναν editor σε γλώσσα μηχανής προκειμένου να "φορτωθούν" στον micro και να κάνει αυτό που θέλεις.Τρείς είναι οι μεγάλες κατηγορίες εγγραφής προγράμματος:C,Assemply,Basic.Oι δύο πρώτες κυριαρχούν σε ποσοστό 90% λόγω του γεγονότος ότι μπορείς αρκετά εύκολα να αλλάξεις τον κώδικα που έχεις ήδη γράψει και να τον φορτώσεις σε κάποιον καινούργιο micro με περισσότερες δυνατότητες.Οι προσθήκες που απαιτούνται είναι πολύ λίγες.Με assembly θα έχεις μια άμμεση και ακριβέστερη εικόνα του τι γίνεται μέσα στον micro ενώ με C μπορείς με λίγες εντολές να κάνεις πάρα πολλά πράματα.Προσωπικά χρησιμοποιώ Basic για απλές εφαρμογές και C όταν θέλω κάτι πιο σύνθετο.
Εαν επιλέξεις ATMEL τότε έχεις λύσει (εν μέρει) και το κομμάτι του προγραμματισμού αφού χρησιμοποιώντας την τεχνική ISP μπορείς να προγραμματίζεις τον micro σου ενώ αυτός είναι πάνω στην τελική πλακέτα της κατασκευής σου.Από όσο μπορώ να θυμηθώ κάτι αντίστοιχο έχει αναπτύξει και η MicroChip (PIC).Βιβλία υπάρχουν πολλά και υλικό στο internet επίσης.Σου δίνω κάποια link για ξεκίνημα:

http://www.atmel.com/dyn/Products/tools_card.asp?tool_id=2725
http://www.mcselec.com/
http://www.avrfreaks.net/
http://www.lancos.com/
http://www.klidarithmos.gr/v2details.asp?prod=33000

Καλή αρχή.

Μάριος

thess
04-07-07, 17:26
Ευχαριστώ Μάριε!

Μου είπες ότι οι Atmel ενσωματώνουν πολλές λειτουργίες (A/D,PWM,F:4-20MHZ).
Εκτός από το τελευταίο που μάλλον είναι ο κρύσταλλος με τον οποίο συγχρονίζεται ο μικροελεγκτής, τα δυο πρώτα (A/D,PWM) τι λειτουργίες είναι και τι κάνουν?

Άρα στην ουσία για να προγραμματίσουμε ένα μικροελεγκτή θέλουμε 3 προγράμματα.

Πρώτα κάποιον editor που θα γράψουμε τον κώδικα (C,Assemply,Basic). Δεύτερο τον compiler ο οποίος θα μετατρέψει τον κώδικα σε γλώσσα μηχανής και τρίτο ένα programmer για να περάσει το πρόγραμμα στον μικροελεγκτή.

Έτσι δεν είναι ή κατάλαβα λάθος?

Θανάσης

SV1EDG
04-07-07, 17:53
Θανάση

Το τελευταίο είναι όντος η συχνότητα λειτεουργίας του micro.A/D είναι τα αρχικά από το Analog to Digital conversion δηλαδή η μετατροπή ενός αναλογικού σήματος σε ψηφιακό.Τυπική τιμή στους ATMEL τα 10 bit.Και από 4 εως 16 κανάλια.PWM είναι από το Pulse-width modulation και αναφέρεται σε μια τεχνική διαμόρφωσης παλμών η οποία χρησιμοποιείται κυρίως σε έλεγχο σερβομηχανισμών.Και τα τρία προγράμματα μπορείς να τα βρείς (συνήθως) σε ένα πακέτο δηλαδή με το AVR Studio μπορείς και να γράψεις (editor) και να μεταγλωτίσεις (assembler-C) και να προγραμματίσεις (programmer-STK) τον micro.Tο ίδιο και με τον Bascom σε Basic.Προυπόθεση για τον προγραμματισμό είναι να υποστηρίζεται ο micro από το πακέτο.Διαφορετικά θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις ξεχωριστό πρόγραμμα.

Μάριος

thess
04-07-07, 18:13
Για αυτόν τον λόγο θέλω να μου πείτε ένα κιτ με το software (τα 3 προγράμματα που είναι σε ένα) και τον programmer (το PCB και το θεωρητικό κύκλωμα) που θα συνεργάζονται!!!

Για να μην κάνω ένα programmer και δεν μπορώ να βρω μετά software να συνεργάζονται.

Είναι εύκολο να μου δώσετε ένα ολοκληρωμένο κιτ που θα έχει το software και τον programmer?


Θανάσης

SV1EDG
04-07-07, 20:02
Μια καλή λύση είναι το STK500 της ATMEL που τα έχει όλα.Είναι ένα πλήρες αναπτυξιακό σύστημα σε C.Προσωπικά χρησιμοποιώ ένα μικρό αναπτυξιακό που είχε δημοσιεύσει ο ΕΛΕΚΤΟΡ (τεύχος 286-6/2006) με το Bascom (http://www.mcselec.com/index.php?option=com_content&task=view&id=14&Itemid=41) για compiler και το Ponyprog (http://www.lancos.com/prog.html) για προγραμματισμό.Εαν πάντως δεν θέλεις να μπλεχτείς με διαφορετικά προγράμματα και σχέδια θα σου πρότεινα το STK500.Από τιμή το έχω βρεί από 80-110 Ευρώ (Αθήνα).Και μια διευκρίνηση:Αναπτυξιακό λέμε το πλήρες πακέτο που μας βοηθάει να αναπτύξουμε και να προγραμματίσουμε το πρωτότυπο σχεδίο μας σε μια συγκεκριμένη πλάκέτα που περιλαμβάνεται στο πακέτο.Η πλακέτα αυτή έχει την δυνατότητα να δεχτεί και εξαρτήματα που δεν περιλαμβάνονται στο πακέτο αλλά περιέχονται στο σχεδιό μας.Είναι η ραχοκοκαλιά της σχεδιασής μας.Εμείς λοιπόν τι κάνουμε.Γράφουμε τον κωδικά μας,τον φορτώνουμε στον micro της πλακέτας,ελέγχουμε την λειτουργία του firmware.διορθώνουμε τα λάθη μας,ξανακατεβάζουμε τον κώδικα και όταν ολοκληρώσουμε αφαιρούμε τον micro και τον τοποθετούμε στην πλακέτα της εφαρμογής μας.Ετσι το αναπτυξιακό εκτελεί και εργασία προγραμματιστή.

Μάριος

thess
06-07-07, 14:47
Λιπών αποφάσισα να κάνω έναν programmer homemade.
Είναι αυτός: OziPic'er.
Τον βρήκα στα κυκλώματα του forum και είδα σε ζητήσεις που έχουν γίνει ότι είναι πολύ καλός.

Ξέρει κανείς πια PIC προγραμματίζει?

Έχω αρχίσει να τον κατασκευάζω. Θα έχω νέα μόλις τελειώσει!

Θανάσης

thess
08-07-07, 17:22
Καλησπέρα παιδιά εχτές τελείωσα τον programmer.
Έχω μερικές απορίες. Μήπως το κύκλωμα έχει κάποιο λάθος στο σχήμα ή στην τοποθέτηση των υλικών?
Πόση τάση τροφοδοσίας παίρνει?
Ένα trimmer που υπάρχει πάνω στην πλακέτα στα πόσα Ωhm πρέπει να το ρυθμίσω?
Την γέφυρα επάνω γιατί την έχει, μπορούμε να του δώσουμε και VAC?



Μερικές Φωτογραφίες από την κατασκευή.

Θανάσης

thess
10-07-07, 02:35
Όπως θα είδατε και στις φωτογραφίες έχω βάλει στον programmer τον PIC16F84A.

Το πρόγραμμα που χρησιμοποιώ είναι το ic-prog.
Ξέρετε αν συνεργάζονται γιατί ακόμα δεν έχω καταφέρει να τον προγραμματίσω?

Τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω στο ic-prog για να δουλέψει?

Θανάσης

thess
10-07-07, 02:42
Α και κάτι άλλο, όταν συνδέω τον programmer με την παράλληλη χωρίς να έχω δώσει εξωτερική τροφοδοσία ανάβουν πολύ αμυδρά ίσα ίσα που φαίνεται στο σκοτάδι το πράσσινο και τι κίτρινο led.

Αυτό είναι καλό η κακό?

Τι δείχνει το κάθε led?

_ab
12-07-07, 09:25
κοιτα παλαιοτερα ποστς....και βαλε στην αναζητηση plms ozi pic 'er Το τριμμερ το ρυθμιζεις να εχει εξοδο στα 13,5 που ειναι τα ν προγραμματισμου.Μολις εχεις συνδεσει τοv programmer και ανοιξεις to ic-prog θα δεις πως θα σβησουν ολα και θα ειναι ετοιμο για προγραμματισμο....

thess
26-07-07, 16:37
Πρόσφατα αγόρασα και τον STK500 της atmel

Είναι καταπληκτικός.
Όλο το κιτ συμπεριλάμβανε την κλακέτα , καλώδια δυο μC ATmega8515 kai ATmega16 και φυσικά το AVR Studio.

Θα ανεβασω και φωτο οταν μπορεσω.

otakis
27-07-07, 19:21
Πρόσφατα αγόρασα και τον STK500 της atmel

Είναι καταπληκτικός.
Όλο το κιτ συμπεριλάμβανε την κλακέτα , καλώδια δυο μC ATmega8515 kai ATmega16 και φυσικά το AVR Studio.

Θα ανεβασω και φωτο οταν μπορεσω.

πόσο τον αγόρασες κ από που?
pm me pls!

gsmaster
27-07-07, 21:58
Πρόσφατα αγόρασα και τον STK500 της atmel

Είναι καταπληκτικός.
Όλο το κιτ συμπεριλάμβανε την κλακέτα , καλώδια δυο μC ATmega8515 kai ATmega16 και φυσικά το AVR Studio.

Θα ανεβασω και φωτο οταν μπορεσω.

ΟΚ καταλαβαίνω είσαι ενθουσιασμένος απο την αγορά σου αλλά αν το δείς απο την άλλη με το STK500 παίρνεις έναν προγραμματιστή σε μια τεράστια Κλακέτα με 8 led, γεμάτη βάσεις, και κοννέκτορες. Επίσης το AVRStudio διατίθεται δωρεάν απο το site.
To έχει ένας φίλος μου και δεν μπορώ να πώ ότι ενθουσιάστηκα...

Nemmesis
28-07-07, 01:33
guys τι παθατε με τις κλακετες? :lol: :lol: :lol:

thess
30-07-07, 19:27
Gsmaster και εγω όταν ανοιξα και ειδα την πλακετα και γενικως ότι σημπεριλαμβανε καταλαβα ότι δεν αξιζει τα λεφτα του αφου ουτε καν τροφοδοτικο δεν ειχε!
Όταν ομος βιαζεσαι και το θες επιγοντως δεν εχεις τον χρονο να κατσεις να ψαξεις και να κανεις έναν homemade!
Η σηγουρια που σου προσφερει κατι ετιμο και ποσο μαλον αν μηλαμε για προιον της atmel σε σηνδιασμο για επαγκελματικη χριση που το θελω εγω με δικαιωνει!

thess
30-07-07, 19:41
Σόρυ για τη βλακεία με το διπλό μνμ αλλά το πρώτο το υπαγόρευα στον μικρό αδελφό μου και είναι μες τα λάθη!!!!!!!!!!!!!!!!!
Για αυτό το διόρθωσα και το ξαναέστειλα
Κάποιος συντονιστής αν μπορεί ας το σβήσει!

babisko
30-07-07, 23:16
Σόρυ για τη βλακεία με το διπλό μνμ αλλά το πρώτο το υπαγόρευα στον μικρό αδελφό μου και είναι μες τα λάθη!!!!!!!!!!!!!!!!!
Για αυτό το διόρθωσα και το ξαναέστειλα
Κάποιος συντονιστής αν μπορεί ας το σβήσει!

Θανάση, στο λανθασμένο σου μήνυμα, μπορείς να πατήσεις το κουμπάκι "edit" (πάνω δεξιά) και να το επεξεργαστείς όπως θέλεις, ώστε να μην αναγκάζεσαι να κάνεις διπλή καταχώρηση. (Όχι τίποτε άλλο, αλλά δεν θα γκρινιάζουν και οι συντονιστές :) :) )