PDA

Επιστροφή στο Forum : SMS-ARREC(Alarm system with SMS Report & SMS REmote Cont



jvourv
05-07-07, 16:37
Είπα να κάνω upload κι εγώ την κατασκευή μου.
Προκειται για σύστημα συναγερμού με τηλεειδοποίηση στο κινητό τηλέφωνο του χρήστη καθώς επίσης και τηλεχειρισμός συσκευών μέσω μηνυμάτων SMS.
Το σύστημα για όλες τις λειτουργίες του βασίζεται στο μικροελεγκτή PIC18F4680 και για τη σύνδεση στο δίκτυο κινητής τηλεφωνίας στο GSM modem Q2406.
Δυνατότητές του συστήματος:
- Τροφοδοτικό 2.8Α
- Φωτιζόμενο πληκτρολόγιο 16 πλήκτρων - δυνατότητα διασύνδεσης περισσοτέρων του ενός μέσω CAN bus
- Μνήμη έως 5 εξουσιοδοτημένων αριθμών για τη χρήση του συστήματος
- 6 εξόδoι ρελαί με NO/NC επαφές (220V/4Α) τηλεχειριζόμενες είτε μέσω SMS είτε από μονάδα πληκτρολογίου
- Δυνατότητα ονομασίας από το χρήστη κάθε ζώνης ή κάθε εξόδου ρελαί έως 15 χαρακτήρες
- Οπλιση/Αφόπλιση συναγερμού μέσω SMS
- Δυνατότητα περιμετρικού οπλισμού
- 6 ζώνες συναγερμού με NC επαφές προγραμματιζόμενες η κάθε μια ξεχωριστά για χρονοκαθυστέρηση καθώς και για ενεργοποίησή στον περιμετρικό οπλισμό
- Ερώτηση κατάστασης συναγερμού με μια αναπάντητη κλήση
- Τηλεειδοποίηση με SMS και κλήση σε ενεργοποίηση του συναγερμού
- Τηλεειδοποίηση με SΜS και κλήση σε κατάσταση πανικού
- Τηλεειδοποίηση με SΜS και κλήση σε κατάσταση απενεργοποίησης συναγερμού υπό την απειλή όπλου
- Τηλεειδοποίηση με SΜS σε περίπτωση διακοπής τροφοδοσίας, χαμηλής μπαταρίας
- Δυνατότητα για προγραμματισμό κάθε μιας από τις 6 ζώνες για τηλεειδοποίηση με SΜS ακόμα και σε περίπτωση μη οπλισμένου συναγερμού (για ανιχνευτές φωτιάς κλπ)

Μελλοντικές βελτιώσεις:
- Κατασκευή τρίτης συσκευής με διασύνδεση USB στον υπολογιστή με κατάλληλο λογισμικό ώστε να υπάρχει παρακολούθηση από κεντρικό υπολογιστή
- Μετατροπή του τροφοδοτικού σε switching
- Κατασκευή τέταρτης συσκευής μπρελόκ ώστε να έχουμε ενεργοποίηση/απενεργοποίηση με το πάτημα ενός πλήκτρου στέλνοντας κυλιόμενους κωδικούς
- Διασύνδεση με κέντρο λήψης σημάτων

και φυσικά μετατροπή όλης της πλακέτας σε τεχνολογία επιφανειακής στήριξης

Περιμένω σχόλια και προτάσεις για οποιεσδήποτε άλλες βλετιώσεις θα μπορούσαν να γίνουν

chip
05-07-07, 18:41
ΜΠΡΑΒΟ!!!!!
ΜΠΡΑΒΟ!!!!!
ΜΠΡΑΒΟ!!!!!

_ab
05-07-07, 23:02
Ωντως ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ Η κατασκευη και ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ!!!!!!!!!!!!!!....

BaCkSpAcE
05-07-07, 23:58
αστα να πανε φιλε μου ειναι σκετο κολλημα η κατασκευη σου,συγχαρητηρια.... :D :) :shock:

brainman
06-07-07, 00:23
πλακα επαθα,πολυ ωραια και προσεγμενη κατασκευη

thanos
06-07-07, 02:39
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ !!ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ! ανετα θα μπορουσε να γινει εμπορικη...(αν δεν εχεις αυτο υποψην σου στειλε και κανα σχηματικο,soft κτλ να τη προσπαθησουμε και εμεις..)
Η πλακετα σου ομως μαλλον ηθελε λιγο manual routing ...

k_sotiris
06-07-07, 07:28
Συγχαρητήρια.
Πραγματικά είναι πολύ καλή κατασκευή.
Ακόμα και οι βελτιώσεις που σκέφτεσαι να κάνεις και αυτές είναι καλές.
ΜΠΡΑΒΟ.
:D :D :D

jvourv
06-07-07, 11:09
Φίλε Θάνο το routing έγινε manual...απλά το placing των υλικών πάνω στην πλακέτα θα μπορούσε να ήταν καλύτερο ώστε να την συμπτύξει περισότερο...

Περισσότερες φωτογραφίες και σε καλύτερη ανάλυση μπορεί να δει κανείς στη διεύθυνση http://utopia.duth.gr/~jvourv/SMS-ARREC/

Tintin
06-07-07, 14:31
:ok: =D> =D> =D> =D> =D> Πραγματικά μπραβο σου πολύ καλή δουλειά!!!!

Mr.Linatsa69
09-07-07, 14:19
Για να ξεχωρίσω μόνο και μόνο: Άθλια η κατασκευη, χάλια η το στήσιμο, βάφτο μπλέ και πέτα το στη θάλασσα!!! :lol:

Φυσικά και κάνω πλάκα!!! Άλλο ένα μεγάλο εύγε! Δείχνει πολύ καλό!!!! :!: :D

P@s@ris!
18-09-07, 15:59
πολύ καλό..................ΠΡΩΤΟ....

BlackMask
18-09-07, 17:12
Περιμένω το tutorial και τα PCB της κατασκευής σου....

Nemmesis
19-09-07, 02:46
μπραβο!!! μπραβο!!! μπραβο!!! κανεις το site μας να φαινετε ποιο επαγγελματικο :D :D :D
αντε θελω και εγω τωρα... να κανω αναπαντητη στο μηχανακι μου και αυτο να παιρνει μπρωστα.. και οταν καποιος το ακουμπαει να μου στελνει MMS με τον υποπτο :lol: :lol: :lol:

οσο για τα "tutorials και pcb" που λεει ο φιλος μας ποιο πανω δεν ειμαι συμφωνος... ειναι σαν να του κλεβουμε οση δουλεια εκανε... θα προτιμουσα να ζηταμε για "info" και οχι για "pcb" (αποψη μου βεβεα)

jvourv
19-09-07, 12:50
MMS με τον ύποπτο... μου βάζεις ιδέες... :)
Φίλε Nemmesis η συζήτηση για clopy-right κατασκευές είναι ατελείωτη. Προσωπικά είμαι της ίδιας άποψης με σένα... επίσης προτιμώ το "φτιάξ' το μόνος σου" από το "τροποποίησε το έτοιμο".
Παρόλα αυτά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να ανεβάσω manual, σχηματικά, λίστες υλικών και PCB. Όμως το manual είναι ακόμη ημιτελές. Τα σχηματικά/PCB κατά την υλοποίηση υπέστησαν κάποιες μετατροπές για τις οποίες δεν ενημέρωσα τα σχέδια.
Αν φίλε BlackMask ενδιαφέρεσαι ακόμα τότε σε επόμενο post θα τα ανεβάσω.


Φιλικά,
Γιάννης

BlackMask
19-09-07, 17:04
Ειλικρηνά, δεν ήθελα να θείξω κανέναν, αν αυτό εννοείς Nemmesis. Απλά μου βγήκε έτσι :|

Άσε καλύτερα. Μην ανεβάσεις τίποτα ακόμα...Περίμενε να δείς την ανταπόκριση. Αν και να σου πώ κάτι; Το καλύτερο ΄θα ήταν (μιας και το όλο project είναι πολύ χρήσιμο) να το πούλαγες, όπως κάνουν πολλά site, που έχουν αξιόλογες κατασκευές.....
It's up to you !!!

jvourv
18-06-08, 19:29
Η νέα έκδοση σε μικτή τεχνολογία...
Δυστυχώς μόνο SMD δε γίνεται...


Γιάννης

Επιστήμων
18-06-08, 19:39
Τώρα φαίνεται ποιο επαγγελματικό . Πολύ Ωραίο !

JIMKAF
13-09-08, 00:13
Τι να πώ είσαι κορυφή jvourv!!! Ένα τεράστιο Μπράβο και τα σέβη μου!!! Το σχεδίασες μόνος σου ή βασίστηκες σε κάτι που βρήκες; Αποτελεί εργασία για κάποια σχολή; Εκπληκτική κατασκευή!!!

grekop
13-09-08, 01:00
Λες και ήσουν στο μυαλλό μου. Εγω το σκέφτομαι με ένα παλιό κινητό καθώς θέλω να φτιάξω ένα μόνο για έλεγχο αντλίας και ηλεκτροβάνας μέσω sms. Το module της wavecom πόσο πάει; ,είναι δύσκολο στο Interface;

jvourv
23-10-08, 10:34
Παιδιά η κατασκευή αποτελεί ουσιαστικά προσπάθεια για ανάπτυξη προϊόντος αλλά δυστυχώς αν δεν είσαι "μεγάλος" είναι πολύ δύσκολο.
Το modem με RS232 έξοδο το δίνει η Radel στα 140 ευρώ.
Παίρνοντας όμως το module-ακι της wavecom το έδιναν στα 70 ευρώ το 1 κομμάτι.
Ίσως μια καλύτερη λύση να είναι το module-ακι της sagem που είναι πιο φθηνό κατά 10 ευρώ σύμφωνα με τα λεγόμενα της Radel.
Παιδιά τώρα είδα τα post και για αυτό η απάντηση ετεροχρονισμένη.


Φιλικά,
Γιάννης

skkostas
23-10-08, 13:05
:w00t::w00t::w00t::w00t::w00t:

πολύ καλό, αν δεν το εκμεταλλευτής οικονομικά περιμένω και εγώ το PCB η το σχηματικό...

manos_3
23-10-08, 15:35
Μπράβο σου...Εξαίρετη κατασκευή....