PDA

Επιστροφή στο Forum : QQE/03



FMTRIKALA
07-07-07, 22:03
βρηκα αυτο το σχεδιο με την QQE/03 που την λειτουργει σαν αυτοταλατωση στα FM η οποια ειναι δυπλοτετροδος.εχει δοκιμασει κανεις στην θεση της QQE/03 να βαλει την 829Β?????θα δουλεψει?????

FMTRIKALA
08-07-07, 23:18
κανεις δεν εχει δοκιμασει να βαλει την 829β σαν αυτοταλαντωση?????

RFΧpert
09-07-07, 01:21
Προσωπικα δεν θεωρω οτι αξιζει τον κοπο να την δουλεχεις ως αυτοταλαντωτη και μαλιστα ετσι...
Η λυχνια του σχεδιου που εβαλες ειναι ΠΟΛΥ μικροτερη της 829 και μαλλον για αυτο την δουλεψαν ετσι...

ReFas
10-07-07, 19:42
βρηκα αυτο το σχεδιο με την QQE/03 που την λειτουργει σαν αυτοταλατωση στα FM η οποια ειναι δυπλοτετροδος.εχει δοκιμασει κανεις στην θεση της QQE/03 να βαλει την 829Β?????θα δουλεψει?????

Γεια σου FMTRAKALA

Απ ότι κατάλαβα έχεις μια 829-Β και δεν ξέρεις τι να την κάνεις.
Λοιπόν το κύκλωμα που έχεις βάλει με την QQE03/12 σαν συνδεσμολογία είχε δημοσιευθεί από τον Herbert J. Reich σε ένα κείμενο με τίτλο A LOW DISTORTION AUDIO-FREQUENCY OSCILLATOR (Πρακτικά του IRE Νοέμβριος 1937) και περιγραφόταν σαν Balanced negative resistance oscillator.
Έχει χρησιμοποιηθεί κατά κόρον ειδικά με τεχνολογία mos σε υψηλές συχνότητες και σε cascode πάρα πολύ.
Τώρα σε αυτό που σε ενδιαφέρει άμεσα, η QQE03/12 έχει τα ποδαράκια της όλα σε μία μεριά και αυτό βοηθάει στη κατασκευή και στην διατήρηση της συμμετρίας, ενώ η 829-Β με την απόσταση μεταξύ ανόδου και οδηγού θα έχει πρόβλημα.
Ειδικά με τους πυκνωτές 10pf που πρέπει να έχουν όσο γίνεται κοντά ποδαράκια στην 829-Β καταλαβαίνεις είναι δύσκολο.
Εάν θες να την δουλέψεις αυτοταλάντωτη εγώ σου προτείνω να ενώσεις παράλληλα τις ανόδους και τα οδηγά πλέγματα και να λειτουργήσεις την λυχνία σαν να είναι μία όπως ας πούμε την 504 η την 6146.
Σε δικές μου δοκιμές δούλεψε πολύ όμορφα με 32-34W έξοδο και ρεύμα ανόδου 130-150mA. Η τάση ανόδου 300V από ανόρθωση δικτύου τάση σκριν 200V από αντίσταση 6ΚΩ και τάση οδηγού -50V από αντίσταση 6,8ΚΩ.
Δες μερικές φωτογραφίες από την συνδεσμολογία ίσως βοηθήσουν.

(Για πυκνωτη ανάδρασης έβαλα ενα κομμάτι ομοαξονικο 25ωμ το κεντρικο του το ένωσα στο οδηγο και τον εξωτερικο αγωγο σαν αλλη πλευρα του πυκνωτη ενωθηκε προς την πλευρα του συντονιστικου ανόδου. ειναι το καφε καλώδιο στη φωτογραφία)

FMTRIKALA
10-07-07, 21:31
φιλε REFAS καλησπερα.εχεις καποιο θεωριτικο σχεδιο αποτην συνδεσμοογια που λες να φτιαξω??

ReFas
10-07-07, 22:09
Γεια σου Γιωργο...

Τι ακριβως θες απο ενα σχεδιο?? ειναι πολυ απλο κυκλωμα... αν εχεις ξαναφτιαξει καποιο παρόμοιο με αλλη λυχνια είναι ακριβως το ίδιο.
Αν ειναι αυριο θα κανω ενα σε χαρτι και θα το ανεβασω...



Δες και στο ΠΜ σου

FMTRIKALA
11-07-07, 01:55
δηλαδη εφαρμοζω το κλασικο σχεδιο αυτοταλαντωσης και απλα ενωνω τα οδηγα πλεγματα και της ανοδος και χρησιμοποιω την 829 σαν απλη τετροδο????και σαν πυκνωτη αναδρασης βαζω το καλωδιο (25ωμ)που αναφερεις.τι μηκος πρεπει να εχει το καλωδιο?

Γιώργος Ανώνυμος
11-07-07, 11:12
Χαιρετώ,

απλά να αναφέρω ότι το θέμα της αυτοταλάντωσης διπλής λάμπας είχε απασχολήσει και άλλο κόσμο παλαιότερα στο σύνδεσμο:

http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=3884&highlight=

Εγώ τότε αναζητούσα κάποιο αντίστοιχο σχέδιο στην QQ (Philips) αντιστοιχεία της 829Β που έχει βελτιωμένα χαρακτηριστικά όσον αφορά εσωτερικές χωρητικότητας κλπ. δηλ. είναι η υψίσυχνη έκδοση της 829. Να αναφέρω ότι η λάμπα αυτή εκτίθεται και στο μουσείο τηλ/νών του ΟΤΕ (Ν.Κηφισιά) για όσους το έχουν επισκεφτεί.

Επίσης με ενδιέφερε και το σχέδιο της 6360 (διπλοτέτροδος με την άνοδο στη βάση) καθότι το διαφήμιζε το POP22 ως πομπό 15W, σχέδιο μούφα όμως διότι παρά τη διαφήμιση το πραγματικό σχέδιο αναφερόταν στην EL34 αυτοταλάντωτη.

Με μία μεγαλύτερη τάση ανόδου η λάμπα αυτή θα μπορούσα να δώσει και 40W. Καλό για αυτοταλάντωτο...!!!

ΥΓ. Λίγο δυσκολεύτηκα να κατανοήσω την χωρητικότητα της ανάδρασης με ομοαξονικό καλώδιο (στην παραλληλισμένη έκδοση) καθότι δεν έχω οποιαδήποτε αναφορά (σχέδιο, βιβλίο κλπ.) που αναφέρει ότι είναι της τάξεως μερικών pf...!!!

Ενδιαφέρον πάντως...!!!

Χαιρετισμούς
Γιώργος

ReFas
11-07-07, 17:32
Γιωργο φμτρικαλα...ναι αυτο που είπες...το κλασσικο κύκλωμα..για περισσότερα κανε υπομονή για να βρώ και χρόνο...θα ανεβασω ενα σχεδιακι στις επόμενες μέρες.

Γιώργο ανώνυμε ναι θυμάμε την συζήτηση...είχα γράψει και εγω μερικά πράγματα.
Σου είχα πει και εκεί ότι αντίστοιχη της 829-Β ειναι η QQV06-40A.
Αντίστοιχη με την έννοια έχουν ίδια βάση και παρόμοια ηλεκτρικά χαρακτηριστικά...η 829Β ΕΙΝΑΙ υψίσυχνη λυχνία (έχει μαξιμουμ μέχρι 200Mhz όταν η 6146 έχει 60Μhz) είναι όμως "παλιά" σχεδίαση, δηλαδή 2 λυχνίες μέσα στο ίδιο περίβλημα, χρειαζότανε εξουδετέρωση εξωτερικά, έχοντας ένα "καλο" οτι περιλαμβάνει ενα πυκνωτή περίπου 65pf ανάμεσα σκριν και καθοδο εσωτερικά, όσο γίνεται δηλαδη ποιο κοντά.
Η QQV06-40A είναι φανερά νεώτερη σχεδίαση πόλυ "έξυπνη" έχοντας κοινή κάθοδο, κοινό σκριν, και φυσικά ξεχωριστά οδηγο πλέγμα και ανόδους.
Περιλάμβανε τους πυκνωτες εξουδετέρωσης εσωτερικα,βγαίνει πολύ εύκολα δηλαδή ακολουθώντας τις γνωστές τεχνικές RF κατασκευών.
Δες και στις φωτογραφίες που επισυνάπτω και πες μου αν λές αυτην την λυχνία.

Στο ίδιο κύκλωμα που δοκίμασα την 829 σαν αυτοταλάντωτη δοκίμασα και την QQV06-40A με πολυ ωραια λειτουργια και αυτη, αλλα για όλα αυτα στο μέλλον απο κάποια προσωπική μου ιστοσελίδα....

FMTRIKALA
11-07-07, 21:03
αυτο το σχεδιο εννοεις???το καλωδιο που λες οτι χρησιμοποιεις τι καλωδιο ειναι και τι μηκος εχει???τι αλλο αλλαζω στο σχεδιο??

ReFas
11-07-07, 22:01
Ναι αυτο το κυκλωμα λεω, υπαρχει ενας πυκνωτης που ενωνει το οδηγό με το συντονιστικό κύκλωμα της ανόδου, εγω τον λεω ΠΥΚΝΩΤΗΣ ΑΝΑΔΡΑΣΗΣ, συνήθως είναι 10pf.
Εγώ έβαλα ένα κομμάτι ομοαξονικό που νομίζω (γιατι δεν θυμάμαι) οτι είναι καλώδιο 25Ωμ που χρησιμοποιείται γιάπροσαρμογή σε κυκλώματα με τρανζίστορ πχ. Πιθανον ομως να είναι και RG196U....
Τα καλώδια έχουν περίπου 1pf ανα εκατοστό μήκους οπότε έβαλα περιπου 10 εκατοστά...
Σύνδεσα το κεντρικο στο οδηγό της λυχνίας και το εξωτερικό στην πλευρά της ανόδου...εννοείται προσέχουμε να μην βραχυκυκλώσουν κεντρικο με εξωτερικό....
Ενα άλλο...το τσοκ που δίνει την τάση στην άνοδο στην λύχνία δεν το συνδεω απο κάτω αλλά απο πάνω προς της ανόδους δηλάδη...
Επίσης δέν έβαλα τσοκ στο οδηγό αλλά σκέτη την αντίσταση...δες και τις φωτο που έβαλα πιο πάνω..

Αν περιμενεις σε μερικες μερες για ποιο πολλά...

FMTRIKALA
11-07-07, 22:07
ΟΚ.ξεκιναω σιγα σιγα την κατασκευη και περιμενω νεοτερα σου τοτε

Γιώργος Ανώνυμος
12-07-07, 09:50
Refa,

όντως πρόκειται γι'αυτή τη λάμπα.

Τη δυνατότητά της να δουλέψει αυτοταλάντωτα ικανοποιητικά την ανακαλύπτω με καθυστέρηση... 20 χρόνων!!!

Παρόλα αυτά είχα σκεφτεί όχι την παραλληλισμένη λειτουργία που αναφέρεις αλλά κάτι σαν το σχέδιο του FMTrikala δηλαδή μίας ανάδρασης από το ένα σκέλος στο άλλο (χιαστή). Είχα αποκλείσει την λειτουργία της σε στάδιο εξόδου push-pull με τα batterflies και διπλά πηνία μπρος-πίσω (πολύ μπελαλοδουλειά για το τίποτε: η CX έβγαινε πιό εύκολα και αποδοτικά!!!).

Οποιοδήποτε σχέδιο εκτιμάται δεόντως...

Χαιρετισμούς
Γιώργος

FMTRIKALA
13-07-07, 21:45
φιλε REFAS μηπως εχεις δοκιμασει το αλλο???? την 6c4 για ταλαντωση και να δινεις το σημα της μεσω πυκνωτη σε 829β παραλληλα συνδεδεμενη????

ReFas
14-07-07, 08:08
Γιωργο FMTRIKALA... οχι δεν το εχω δοκιμασει...στο αόριστο μέλλον καποια στιγμή θα γίνει και αυτό.
Γιατί όμως μέσω πυκνωτή και όχι με συντονιστικό; τι σε χαλάει;

Γιώργο Ανώνυμε εχεις δίκιο για τις CX... ομως για μένα δεν τις κατατάσω στις λυχνίες αλλα μάλλον στα τρανζίστορ...είναι αψυχα δηλαδη...
Αν δεν βλέπεις τα νηματα να ανάβουν και τα όποια ιδιαίτερα χρώματα της κάθε λυχνίας ...δέν έχει γούστο

Ουτε τώρα βέβαια έχει γούστο να φτιάξεις πομπό με λυχνίες για τα FM και να κάνεις και εκπομπή... αλλα αφού τότε δεν είχαμε χρήματα (1850 Δραχμές η 829-Β και 1100 Δρχ η βάση της, τιμές 1982 στον ΠΟΠ22) αλλα ούτε και τις γνώσεις... τα κάνουμε τώρα να μας φύγει ο καημος, έστω και σε τεχνητο φορτιο.

chip
14-07-07, 10:36
=D> =D> =D> =D> =D>
Αυτό είναι που λέμε ραδιοερασιτέχνης..... και αυτό είναι που λέμε οτι φτιάχνουμε μηχανήματα για πειραματισμό και για εκπαίδευση!!!!

Γιώργος Ανώνυμος
16-07-07, 15:51
Δεκτό για τη CX,

αλλά κουβαλούσε... μούρη (για τους άγριους) ή κουλτούρα (για τους εξευγενισμένους) και διέθετε και μπλε RF-ικό δακτυλιδάκι για τους φίλους του χρώματος...!!!

Καλοί οι πειραματισμοί δε λέω, αλλά ο χαβαλές τότε γινόταν από τις κόντρες για σήμα σε διάφορες περιοχές. Κλασσικά παραδείγμα η Ελευσίνα, Αίγινα, Κηφισσιά με εκπομπή από Νότια Προάστια, 9+ στου Γκύζη, συνεχή κάλυψη στο αυτοκίνητο κλπ. άλλα ωραία...!!!, σύγκριση με τα κρατικά ραδιόφωνα κλπ.

Όσον αφορά τεχνογνωσία καλύτερα θα ήταν να ασχοληθεί σήμερα κάποιος με κατασκευές π.χ. τύπου PLL λόγω καλύτερου θεωρητικού background....

Θεωρώ λοιπόν ότι η εποχή τότε ήταν δεμένη με τις κατασκευές που συζητάμε και ανάποδα και αν κάποιος απομόνωνε σήμερα τό ένα ή το άλλο κομμάτι το αποτέλεσμα δεν θα ήταν το ίδιο...

Νύχτες που περνούν και δεν θα ξαναρθούν...

Cheers

ReFas
17-07-07, 12:44
Γιώργο Ανώνυμε... ξέχασες να γράψεις και τις "τάπες" που ρίχναμε ο ένας στον άλλον...

Οσον αφορά για την τεχνογνωσία και τα PLL... προσωπικά αν και έχω περισσότερα βιβλία και λοιπά στοιχεία για τρανζίστορ RF, είναι οι κατασκευές με λυχνίες που με συγκινούν.
Πρόσφατα για να καταλάβεις έφτιαξα ενα προενισχυτή RIAA με λυχνίες, σε ένα σασσί απο DUBLEX 35, και σίγουρα παίρνω πολυ περισσότερη ικανοποίηση απ ότι αν έκανα έναν με ολοκληρωμένα π.χ.

Τώρα στο θέμα μας με την 829-Β... μετά απο κάποιες δοκιμές υπάρχει ένα "σχέδιο" που επισυνάπτω μαζί με άλλες 2 φωτογραφίες..
Για να μη μπερδεψω τα πράγματα έχω βάλει απλό πυκνωτή ατην ανάδραση.
Λίγα λόγια.. η αντίσταση 6ΚΩ στο σκριν είναι 2 αντιστάσεις παράλληλα, μιά 22ΚΩ και μία 8,2ΚΩ τουβλάκια των 11W
Η αντίσταση 4,1ΚΩ των οδηγών είναι 2 αντιστάσεις παράλληλα των 8,2ΚΩ 1/2W
Ο στόχος μου ήταν τα 200 βολτ στο σκριν και -35 με -50 στο οδηγό.
Η ακριβής τιμή των αντιστάσεων δεν έχει τόσο σημασία όσο το να είναι η τάση σε αυτά τα επίπεδα.
Το RFC στην άνοδο είναι με λιγότερες σπείρες, περίπου 25, φαίνεται στην μια φωτο.
Το πηνίο ταλάντωσης είναι 4 σπείρες τυλιγμένο σε φόρμα με διάμετρο 1,35 εκατοστά (λίγο μικρότερη απο μια μπαταρία 1,5V) και έχει μήκος 2 εκ.
Ο μετάβλητος ταλάντωσης είναι με 3 κινητά και 4 σταθερά, της εξόδου με 4 και 5 αντίστοιχα.
Η διαμετρος του σύρματος που έβαλα είναι 1,6 χιλιοστα για το ταλάντωσης και 1,8 για το εξόδου.
Για τους πυκνωτές ανάδρασης γράφω στην αντίστοιχη φωτογραφία.
Δεν ύπαρχει το κύκλωμα για διαμόρφωση γιατί δεν το δοκίμασα μιας και δεν με ενδιέφερε να περάσω μουσική.

Δοκίμασα 2 829-Β (μια 3η πρόλαβε να δουλέψει για λίγο, μέχρι που έπεσε ενα κατσαβίδι πάνω της...) και μια 3Ε29, η ισχυς εξόδου ήταν απο 25 ως 30 W
Αυτο που μου άρεσε ήταν η ομαλή λειτουργία, χωρίς "σπασίματα", με πολυ καλή σταθερότητα στη συχνότητα, πολύ καλύτερα απο 504.
Δοκίμασα και την QQV06-40A στο ίδιο κύκλωμα με ακόμα καλύτερη συμπεριφορά και ισχυ 36-38W.

Οι κατασκευές RF έχουν αρκετές ιδιαιτερότητες και δέν μπορούν να περιγραφούν μέσα σε ένα σχέδιο.... πολύ μεγάλο ρόλο παίζει η χωρική διάταξη των υλικών αλλα και οι αποστάσεις.
Για παράδειγμα η απόσταση Α με Β στο σχέδιο είναι κρίσιμη και άλλη συμπεριφορά θα έχει το κύκλωμα με 2 ποντους εκει και άλλη με 15...

Γιώργος Ανώνυμος
18-07-07, 12:22
Απλό το σχεδιάκι και ωραίο αφού δουλεύει!!!

Το καλό με τα αυτοταλάντωτα είναι ότι ο μεταβλητός εξόδου μπορεί να είναι μικρός χωρίς δηλαδή πολύ αραιά φύλλα λόγω διαφοράς δυναμικού 320V ή 640V όπως στις βαθμίδες ενίσχυσης...

Με βάση την λογική παραλληλισμού θα μπορούσες να παραλληλίσεις και δύο 829 ή να δημιουργήσεις μία τύπου push-pull κατάσταση με δύο παραλληλισμένες!!!. Θα μπορούσε να δουλέψει, δεν είναι απαγορευτικές για τα 100 MHz οι διαφορές στοιχείων λαμπών που είναι σχεδιασμένες για πιό ψηλά με τον παραλληλισμό τους...!!! Άντε και με ένα διπλασιασμό τάσης δικτύου για την τάση ανόδου, το είχαμε το καθόλου ευκαταφρόνητο μηχάνημα...

Για πιό μινιατούρα έχουμε την 832, είχα μία τέτοια αλλά δεν μου γέμιζε το μάτι δίπλα στην 829... Και όπως είχα ξαναγράψει στο παλιό το forum η 829 είναι πολύ πιό 'ωραία' από την QQ και την κοντή της ξαδέλφη 832. Διέθετα και κάποιες ανόδους επάργυρες για τη χάρη της, οπότε η όλη κατασκευή προσφερόταν και για θέαμα..!!!

Νομίζω ότι ο Ηλίας (ΗΒ) είχε φτιάξει μία ωραία κατασκευούλα με την 829 για τα μεσαία, πάντως θεωρώ ότι η παραπάνω πατεντούλα με την λάμπα παραλληλισμένη στα FM είναι ωραία... μαγκιά.

Πάντα τέτοια...!!!

Γιώργος

kostas30
18-07-07, 14:43
\:D/ \:D/

Γιώργος Ανώνυμος
18-07-07, 15:41
Κώστα,

έλα φτιάξε με και συ...!!!

Καμμία μετάφραση? photo ή οτιδήποτε?

Σε τί συχνότητα δουλεύει το εργαλείο? Πως θα το αυτοταλαντώσουμε να τρελλαθεί το σύμπαν?

Γιώργος

ReFas
19-07-07, 00:02
Γιωργο Ανώνυμε... για τις 2 παράλληλες 829 που είπες .. δε μου καλοκάθεται καλά στο μυαλό, θα ανεβούν αρκετά οι χωρητικότητες...
Αν θες να βγάλεις περισσοτεροι ισχύ... απλά ανεβάζεις τάση, μέχρι 750 για την 829.
Οτι μπορει να βγάλει μια λυχνια σάν ενισχυτής σε τάξη C μπορεί να βγάλει και σαν αυτοταλάντωτο, αφαιρείς μόνο την ισχύ οδήγησης.
Η 829 δηλαδή θα μορεί να βγάλει 70W στα 750 βολτ... το θέμα είναι πως διαμορφώνεις....

Εγω αυτό που θέλω να δοκιμάσω κάποια στιγμή είναι να δουλεψω κανονικά την 829-Β σαν ενισχυτής push-pull... αλλά οχι με συντονιστικά στην είσοδο και έξοδο αλλά... broadband με τοροειδης φερρίτες, κάπως σαν τα τρανζίστορ ας πούμε...

Αυτό που έβαλε ο κωστας30 είναι για συχνότητες των FM και σιγουρά αυτος που έφτιαξε το σχέδιο είναι... κανονικός γνώστης...
Εχει τις σωστές τάσεις και υπάρχει και η απαραίτητη εξουδετέρωση, είναι οι πυκνωτες Cn που ενώνονται χιαστί απο την μία άνοδο στα αντίθετα οδηγά...
Δεν είναι τίποτα αλλο απο ενα κομμάτι καλώδιο η σύρμα που απέχει λίγα χιλιοστά απο τις ανόδους και αυτή η απόσταση είναι και η χωρητικότητα που ταιριάζει... απλά θέλει μια μικρή ρύθμιση.. λίγο κοντά λιγό πιο μακρυά.
Και αυτό που ήθελα να σου πω και σε ενα προηγούμενο ποστ σου..δεν είναι ανάγκη να βάλεις μπατερφλαι μεταβλητούς, μπορείς και με μονό, μονάχα που αυτος ας πούμε τις εξόδου πρέπει να αντέχει στην διπλή τάση.

kostas30
19-07-07, 01:03
Εγω αυτες τις ημερες θα φτιαξω 2 4cx250 στα fm παραλληλα μονο απο περιεργια και θα σας πω αποτελεσματα

FMTRIKALA
06-08-07, 21:35
καλησπερα σε ολους.μπορω να ενωσω τα δυο οδηγα πλεγματα 3-6 μαζι και σε αυτα να δωσω σημα απο μια ελ84 που θα την εχω για ταλαντωση μεσω ενος πυκνωτη????

FMTRIKALA
06-08-07, 21:54
μια απορια!!!!! βλεπβ στο προγραμμα tdslpe που δειχνει τα ποδια και τα χαρακτηρηστικα των λυχνιων οτι τα οδηγα στην 829β ειναι τα 2 και 6.στα σχεδια σας βλεπω οτι χρησημοποιητε τα 3 και 6 σαν οδηγα.γιατι????

FMTRIKALA
08-08-07, 02:22
κανεις δεν ξερει πως ειναι να ποδια απο την 829β τελικα?????????????

Γιώργος Ανώνυμος
08-08-07, 09:30
Γειά σου συνονόματε,

φαντάζομαι ότι οι περισσότεροι συνάδελφοι διατελούν... διακοπές και αυτός είναι ο λόγος που δεν πήρες απάντηση ακόμη...

Θα κοιτάξω τί έχω σε σχέση με την 829 και θα σου στείλω αύριο (God First!!!).

Θα σου στείλω επίσης ένα link σε site με datasheets των περισσοτέρων λαμπών διαφόρων κατασκευαστών, ώστε να το έχεις σαν σημείο αναφοράς για την αναζήτησή σου σε οποιαδήποτε σχεδόν λάμπα... και να είναι 100% έγκυρο αφού τα datasheets αυτά προέρχονται από τους κατασκευαστές (π.χ. RCA, Eimac, Phillips).

Χαιρετισμούς
Γιώργος

Γιώργος Ανώνυμος
09-08-07, 09:47
Γιώργο,

όπως υποσχέθηκα!!!

Datasheets (για 829Β: RCA, Mazda):

http://tubedata.tigahost.com/tubedata/sheets8.html

Παρόμοια για QQE/03 (Philips, Tesla).

Παρατηρήσεις:

1. Όντως τα πλέγματα με τα νούμερα βάσης είναι τα ίδια στις δύο λάμπες, άρα είναι αντίστοιχες.
2. Κάθοδος: 4, Screen: 3, Οδηγά: 2, 6
3. Το αρχικό σχέδιο (στα Γερμανικά απ'όπου ξεκίνησε το θέμα) έχει λάθος: Αναφέρει το 2 ως κάθοδο και όχι οδηγό!!!

Προσπάθησα να επισυνάψω κάποιο κλασσικό σχέδιο διαφορετικό από το παρακάτω αλλά δεν μου επέτρεψε το site λόγω μεγέθους, PM το mail σου...

Η συνταγή βέβαια πάντα (απελπιστικά) ίδια!!!

Προχώρησε στην κατασκευή σου και ενημέρωσέ μας για την πρόοδο. Θα ενδιέφερε και εμένα αν είχα λίγο χρόνο, ίσως αργότερα...!!!

Φιλικά
Γιώργος

FMTRIKALA
09-08-07, 15:37
φιλε γιωργο καλησπερα και ευχαριστω.στειλε το σχεδιο που λες στο glelectronics@yahoo.com
ευχαριστω.θα περιμενω