PDA

Επιστροφή στο Forum : μc book (απο το Α εως το Ω)



thess
08-07-07, 19:12
Καλησπέρα σε όλους για ακόμη μια φορά.
Απευθύνομαι προς τους συντονιστές και όλα τα άλλα μέλη.

Λοιπόν, ο λόγος που έκανα αυτό το threat είναι για τους αρχάριους που θέλουν να κάνουν τα πρώτα τους βήματα πάνω στους μικροελεγκτές. Βάζω μέσα και τον εαυτό μου γιατί και εγώ άσχετος είμαι.

Το ξέρω ότι υπάρχουν βιβλία για τους μικροελεγκτές που εξηγούν πώς να τους προγραμματίσεις.
Αυτά όμως είναι δυσεύρετα και ακριβά. Και σαν να μην έφτανε αυτό τα περισσότερα αξιόλογα βιβλία είναι γραμμένα στα αγγλικά.

Γι’ αυτόν τον λόγο προτείνω να κάνουμε το δικό μας βιβλίο από το ¶ έως το Ώ, το οποίο θα λέει τα πάντα γύρω από τους μικροελεγκτές.
Θα συγκεντρώσουμε σε αυτό το threat διάφορες πληροφορίες γύρω από τις λειτουργίες και τον προγραμματισμό τους.

Απ’ ότι είδα στο forum πολλά άτομα γνωρίζουν πολλά για τους μικροελεγκτές και συγκεκριμένα για τους PIC και τους AVR.
Καλό είναι αν θα μπορούσαμε να συγκεντρώσουμε πληροφορίες και από άλλους.

Έτσι βάζοντας από λίγα πράγματα ο καθένας για ό,τι ξέρει, θα κάνουμε ένα πολύ καλό βιβλίο και χρήσιμο για πολλούς.

Μια καλή ονομασία για το βιβλίο είναι: <<Όλα γύρω από τους μικροελεγκτές>>.

Αυτή είναι η πρότασή μου. Δεν ξέρω αν θέλετε να προσθέσετε κάτι στο όλο σκεπτικό. Όποιος θέλει μπορεί ελεύθερα να πει την γνώμη του.

Πάντα καλοπροαίρετα.

Θανάσης.

Radiometer
08-07-07, 20:42
Γεια σου, υπάρχει είδη συζητήσει με το θέμα που ανέφερες

http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=924

:)

thess
10-07-07, 02:24
Το ξέρω φίλε μου ότι έχουν γίνει παρόμοιες ζητήσεις.

Το θέμα είναι ότι τα link που έχουν δώσει άλλα μέλει είναι στα αγγλικά και για προχωρημένους..

Έκανα αυτό το ποστ για να συγκεντρώσουμε βασικές πληροφορίες γύρο από τον προγραμματισμό των μΕ.

Όταν έλεγα να κάνουμε ένα βιβλίο δεν εννοούσα κάτι τρελό, απλά ένα αρχείο PDF και να το ανεβάσουμε στη θεωρία του forum.

Εγώ και πολλά άλλα μέλει που θα ήθελαν να ασχοληθούν με τους μΕ δεν ξέρουν καλά καλά τι είναι ο πηγαίος κώδικας (που λέει ο λόγος), πως θα καταλάβουν τι λένε τα βιβλία και τα forum.
Τα έχω διαβάσει πολλές φορές και δεν κατάλαβα τίποτα.

Με αυτόν τον τρόπο που πρότεινα, κάθε μέλος που θα λέει κάτι θα μπορεί να μας το εξηγεί καλύτερα από ότι τα βιβλία που κυκλοφορούν. ¶σε που από ότι έμαθα όλα τα ελληνικά βιβλία είναι κακογραμμένα.

Επίσης με τον τρόπο αυτό έχουμε και τη δυνατότητα να κάνουμε ερωτήσεις αν δεν καταλάβουμε κάτι. (στα βιβλία μπορούμε να κάνουμε ερωτήσεις? Δεν μπορούμε, αν δεν καταλάβουμε κάτι, πάει κωλύσαμε).


Θανάσης

DT200
10-07-07, 13:41
Εγώ θα την υποστηρίξω αυτή την ιδέα, γιατί είναι πράγματι πολύ καλή !

dikos
10-07-07, 13:54
Θα μου ήταν πολύ χρήσιμο ένα τέτοιο e-book, αφού είμαι άσχετος με τους μικροελεκτές και θέλω να μάθω πως προγραμματίζονται, και πολλά ακόμα σχετικά με αυτούς.
Καλή σκέψη και ελπίζω να μην μήνει μόνο σκέψη.

thess
10-07-07, 18:34
Ευχαριστώ DT200 & dikos που στηρίζεται την πρόταση μου.

Περιμένω να δω ενδιαφέρων από πολλά άτομα ώστε αυτό που θα κάνουμε να πιάσει τόπο.

Και εγώ αυτό ελπίζω dikos, να γίνει πραγματικότητα και όχι μόνο σκέψη!!!

Περιμένω γνώμες και από άλλα μέλει.


Θανάσης

dal_kos
11-07-07, 12:10
Και εγώ είμαι μέσα... στο να διαβάσω το βιβλίο :lol:
Γιατί και εγώ είμαι άσχετος από μΕ αν και θέλω να ασχοληθώ. :(

thess
27-07-07, 03:20
Δεν βλέπω και πολύ συμμετοχή, έχουν περάσει 19 ημέρες από όταν άνοιξε αυτή η συζήτηση και μόνο 4 άτομα ενδιαφέρθηκαν να μάθουν και 0 για να βοηθήσουν?

Μάλλον είστε όλοι διακοπές!!!

Tintin
27-07-07, 17:29
Παρα πολύ καλό μου ακούγεται!!!!! Αλλα δεν έχω ιδέα από μC....... :cry: :(

kopla
28-07-07, 00:48
Πάρε το βιβλίο του καθηγητή μου :P

http://www.papasotiriou.gr/results.asp?cat=0&mode=0&ty=0&av=%E1%EB%E1%F4%F3%E1%E8%E9%E1%ED%FC%F2

Υπάρχει και ένα νέο "Μικροελεγκτές PIC" που ασχολείται μόνο με PIC. Το άλλο έχει Atmel, MCS-51 κτλ.
Το νέο βιβλίο διατίθεται ήδη στα μαγαζιά.

TeslaCoil
25-12-07, 00:43
kopla
Υπαρχει και αλλο ενα βιβλιο του ιδιου μονο για PIC

το οποιο και αγορασα εδω και μερικες μερες , καθως μου ηταν πολυ κατανοητο
λεγετε "ΜΙΚΡΟΕΛΕΓΚΤΕΣ PIC"

thess εχεις δικιο αλλα τα αγγλικα δεν τα γλιτονεις σε οποια γλωσσα προγραμματισμου και να στραφεις
το datasheet θα διαβαζεις οτι και να γινει

το θεμα ειναι απο που ξεκιναμε? και με τι μικροελεγκτη
καποια εταιριας η γενικα για μικροελεγκτες

επισης μιλαμε για ψηφιακα? ή θεορουμε οτι τα ξερεις αυτος που θα ασχολιθει οταν δει το αρχειο
λογικες πυλες , φλιπ φλοπ , κυκλοματα φλιπ φλοπ καταχωριτες , μετριτες

μπορει μερικοι απο εμας να θελουν να ξεκαθαρισουν μερικα πραγματα στο μυαλο μας σχετικα με καταχωριτες timer και ψηφιακα

και φυσικα ωραιο θα ηταν μια πλακετα δοκιμων
να γινει κατι σαν ομαδικη και να εχουμε απο μια
οποτε οταν γραφεις ενα κοδικα να ξερεις γενικα αν λειτουργει
προσπαθω να κανω κατι τετιο , οταν θα εχω κατι αξιολογο θα το ποσταρω

επισης και αυτο http://www.electronics-lab.com/pic-in-greek/
με βοηθησε σε πρωτα βηματα

steliosm
25-12-07, 15:51
Οταν αποφασισα να αρχισω να μαθαινω για uC επελεξα να ξεκινησω με εναν απλο, ευκολο και γρηγορο τροπο να τους προγραμματιζω. Δεν ειχα καμια διαθεση να μαθω assembly ή εστω C και να καταληξω να χανω περισσοτερο χρονο να προγραμματιω τoν uC παρα να 'στηνω' το κυκλωμα.
Κατεληξα στους PicAxe (http://www.picaxe.co.uk), οι οποιοι ειναι σχετικα φτηνοι (~3ευρω το μικροτερο chip - 08Μ), εχουν δωρεαν IDE για προγραμματισμο σε BASIC το οποιο περιλαμβανει και simulator και τελος προγραμματιζονται πανω στο breadboard με ενα απλο (3 καλωδια) σειριακο καλωδιο που μπορει να φτιαξει ο καθενας μας.
Το αποτελεσμα ηταν να μπορω να δοκιμαζω γρηγορα και ευκολα οτι ιδεες ειχα χωρις να χανω ασκοπα τον χρονο μου. Με την χρηση modules που επικοινωνουν ειτε με SPI ειτε με I2C ο PicAxe γινεται αρκετα ανταγωνιστικος ως προς τους AVR, κτλ.
Προταση μου ειναι να ξεκινησετε απλα και ευκολα και μετα να πεσετε στα 'βαθεια' αν οι αναγκες το απαιτουν.

kopla
25-12-07, 19:18
TeslaCoil
kopla
Υπαρχει και αλλο ενα βιβλιο του ιδιου μονο για PIC

το οποιο και αγορασα εδω και μερικες μερες , καθως μου ηταν πολυ κατανοητο
λεγετε "ΜΙΚΡΟΕΛΕΓΚΤΕΣ PIC"

Αυτό δεν λέω στο ποστ μου? :?

TeslaCoil
26-12-07, 02:07
TeslaCoil
kopla
Υπαρχει και αλλο ενα βιβλιο του ιδιου μονο για PIC

το οποιο και αγορασα εδω και μερικες μερες , καθως μου ηταν πολυ κατανοητο
λεγετε "ΜΙΚΡΟΕΛΕΓΚΤΕΣ PIC"

Αυτό δεν λέω στο ποστ μου? :?

Ναι εγω ειδα αυτο στην σελιδα
συγνωμη!! :roll:
παντος πρεπει να ειναι πολυ καλος στην δουλεια του

αν εκανε καποιο σεμιναριο πανο στο θεμα χαλαρα θα ερχομουνα

kopla
26-12-07, 02:43
TeslaCoil
kopla
Υπαρχει και αλλο ενα βιβλιο του ιδιου μονο για PIC

το οποιο και αγορασα εδω και μερικες μερες , καθως μου ηταν πολυ κατανοητο
λεγετε "ΜΙΚΡΟΕΛΕΓΚΤΕΣ PIC"

Αυτό δεν λέω στο ποστ μου? :?

Ναι εγω ειδα αυτο στην σελιδα
συγνωμη!! :roll:
παντος πρεπει να ειναι πολυ καλος στην δουλεια του

αν εκανε καποιο σεμιναριο πανο στο θεμα χαλαρα θα ερχομουνα

Ναι, κάνει πολύ καλή δουλειά ιδίως στη θεωρεία των μικροελεγκτών.
Για σεμινάριο δεν έχω ακούσει κάτι τέτοιο

TeslaCoil
26-12-07, 15:02
Όχι αν κάνει τώρα

αν θα έκανε γενικά θα πήγαινα
μόνο και μόνο για να μάθω