PDA

Επιστροφή στο Forum : Κυκλωμα 3 επιλογων



chris14
09-07-07, 23:17
Παιδια θελω την βοηθεια σας.Εχω ενα ψηφιακο θερμομετρο.Θελω να μου υποδειξετε ενα κυκλωμα το οποιο να εχει τρια κουμπια που οταν πατας ενα απο αυτα να λειτουργει ενα αντιστοιχος θερμοσεσορας.Κατι παρομοιο στο σχημα απο κατω

Ευχαριστω προκαταβολικα

kingor83
10-07-07, 00:56
Θα μπορούσες να κάνεις κάτι τέτοιο ... (βλέπε φώτο)

Βασική προϋπόθεση όμως είναι όταν πατάς έναν διακόπτη στο ΟΝ να είναι οι άλλοι δύο στο OFF ...

Για την δική σου ευκολία αυτή η συνδεσμολογία θα ήταν καλό να γίνει μέσα σε ένα πλαστικό κουτάκι
το οποίο από την πάνω μεριά θα είχε τους διακόπτες και ίσως κάποια ένδειξη για το που αντιστοιχεί ο
κάθε διακόπτης ... Μία άλλη σκέψη επίσης είναι για να μην πήξεις στο καλώδιο να χρησιμοποιήσεις μετά
το κουτί ένα UTP καλώδιο που έχει 8 μικρά μονόκλωνα μέσα χωρισμένα χρωματικά σε δυάδες (αν οι
αισθητήρες σου είναι κοντά μεταξύ τους και σχετικά μακριά από το κουτί ελέγχου) και να ανοίξεις το
καλώδιο μετά ... (σου περισσεύουν και 2 καλώδια μήπως βρείς και τέταρτο αισθητήρα! χεχε)

Αυτό είναι το πιο απλό που μπορώ να σου προτείνω... Το επόμενο βήμα είναι με χρήση ρελέ για να πατάς
έναν και να κλείνουν όλοι οι υπόλοιποι μόνοι τους αλλά δεν νομίζω ότι αξίζει τον κόπο ... Εξάλλου δεν
είναι τίποτα να επιλέγεις κάθε φορά έναν διακόπτη και να κλείνεις και τους άλλους χειροκίνητα ...

Για που προορίζεται αν επιτρέπεται ??? Και πως και σου βρίσκονται τόσοι επιπλέον αισθητήρες ... ???

tasosmos
10-07-07, 01:30
Με εναν απλο περιστροφικο διακοπτη δεν σε βολευει να το κανεις? Μπορεις πχ αν θελεις να παρεις εναν 2x6 και να βαλεις και ενα απλο κυκλωματακι με ενδεικτικα λεντακια στις απεναντι επαφες.

chris14
10-07-07, 09:15
Το πηρα απο το πλαισιο ειναι για τον υπολογιστη μου.Θα το βαλω μπροστα.Τον επιπλεον αισθητηρα τον αγορασα επισης απο εκει .
Θα προτιμουσα να μου πειτε καποιο κυκλωμα με ρελε για αυτη την δουλεια.
Το αλλο με τον διακοπτη το σκεφτηκα και εγω αλλα θα φαινονταν ασχημο στην προσοψη του υπολογιστη.

tasosmos
11-07-07, 02:52
Αν βαλεις ενα ωραιο αλουμινενιο (ή οτι σου αρεσει τεσπα) κεφαλι στον διακοπτη φαινεται μια χαρα.

dal_kos
11-07-07, 11:55
Ρίξε μια ματιά σε αυτό εδώ (http://users.otenet.gr/~athsam/Electronic_sel_8.htm). Πιστεύω είναι κοντά σε αυτό που θες να κάνεις.

kingor83
11-07-07, 16:14
Επιμένω ότι είναι too much ένα τέτοιο κύκλωμα ειδικά αν πρόκειται να μπει στο εσωτερικό ενός pc ...

Το πιο απλό (και οικονομικό) αν δεν θες 3 διακοπτάκια είναι ένας διακόπτης με περισσότερες εξόδους ή ένας περιστροφικός ...

Πάρε μια ιδέα από ένα panel που έχω εγώ (εκτός pc) για τον χειρισμό power, reset, ηχεία, pc fans και επιλογές εισόδων στην
κάρτα ήχου ... το μόνο που κόστισε ήταν το αλουμινένιο Panel ... αλλά εσύ μπορείς να τα βάλεις στο καπάκι ενός 5,25 και να
σου έρθει παμφθηνα ...

chip
11-07-07, 23:15
Στο κύκλωμα του dal_kos υπάρχει ένα ελατωματάκι, δεν έχει κύκλωμα προτεραιώτητας δηλαδή αν πατηθούν μαζί δύο κουμπάκια θα ενεργοποιηθούν και τα δύο ρελέ Αν υπήρχει κύκλωμα προτεραιότητας πάντα θα ενεργοποιούνταν μόνο το ένα ρελέ.

chris14
12-07-07, 20:37
Πειτε μου καποιο κυκλωμα με τρια και χαλαλη του που ειναι για τον υπολογιστη.

tasosmos
12-07-07, 21:32
Σορρυ για το off-topic αλλα kingor83 τα γραμματα κτλ στο πανελακι σου ειναι απο εταιρια ή τα εφτιαξες εσυ με καποιο τροπο?

kingor83
13-07-07, 00:44
Φίλε tasosmos επειδή θα μου πήγαινε πολύ ακριβό να μου τα χαράξουν (και ήδη μου πήραν πολλά για να μου τα κόψουν-τρυπήσουν) έκανα το εξής :

Πήρα διαφάνεια για inject εκτυπωτή και τύπωσα σε mirrored image από την μεριά της εκτύπωσης (με την κόλλα). Μετά με προσοχή έκοψα τις τρύπες
και όταν το γύρισα τούμπα τα γράμματα φαίνονται ίσια και δεν είναι το χρώμα στην μπροστινή μεριά οπότε δεν φοβάσαι μήπως ξυστεί ή φύγει...

Βέβαια μπόρεσα να το κάνω με αυτόν τον τρόπο γιατί είναι πολλοί οι διακόπτες και τα buttons που τα παξιμάδια το στερεώνουν μια χαρά χωρίς κόλλες κλπ
και φαίνεται και μια χαρα (βλέπε φώτο)... σε αντίθετη περίπτωση μάλλον πήγαινα για χάραξη αλλά σε πολύ πολύ πολύ πιο απλό σχέδιο γιατί κοπανάνε άγρια
στις τιμές ...

kingor83
13-07-07, 01:05
chris14 δυστυχώς εγώ δεν μπορώ να βοηθήσω στην μετατροπή του κυκλώματος σε κύκλωμα για pc ... Θέμα γνώσεων ... :(

Ξέρω πως είναι να κολλάς με κάτι που θες να φτιάξεις ... Είναι λογικό να θες να το κάνεις όπως το έχεις φανταστεί ... Και γω τρώω σκαλώματα με πολύ συγκεκριμένα πράγματα...

Δική σου η απόφαση ...

Κάτι ακόμα όμως : με την χρήση ρελέ χρειάζεσαι και μια πηγή που θα τροφοδοτεί τα ρελεδάκια διαφορετική από την (μικρή) τάση του θερμομέτρου. Αυτή θα μπορούσε να είναι από τα +12V ή τα +5V του PC αλλά ίσως υπάρχει και θόρυβος στα πηνία από τους ρελέδες με τα πηνία οπλισμένα (βώμβος). Εκτός εάν το βάλεις σε κουτί ηχομονομένο το κύκλωμα και φέρεις μπροστά μόνο τα buttons ... Αλλά και πάλι για μέσα στο pc θα σου πιάσει πολύ χώρο κάτι τέτοιο και θα έχεις και extra καλώδια ...

chip
13-07-07, 09:40
Ελπίζω να βρω χρόνο το σαβατοκύριακο να το σχεδιάσω να στο στείλω μέχρι την κυριακή το βράδυ.

chris14
13-07-07, 13:09
Οπως τα λες εχω φαει κολλημα.
chip περιμενω

chip
17-07-07, 12:19
Συγνώμη για την ασυνέπεια...(είχα πει οτι θα το έστελνα μέχρι την κυριακή το βράδυ)
Το έχω φτιάξει και το έχω δοκιμάσει... και θα το καθαρογράψω για να το ποστάρω το βράδυ
Πάντως μην ανυσηχείς ένα τσιπάκι cd4013...
Αν βρώ χρόνο θα σχεδιάσω και ένα που να έχει μόνο τρανζίστορ....Bact to '60s....σχεδίαση.

chris14
17-07-07, 13:22
Κανενα προβλημα....

chip
18-07-07, 00:04
Άνεβάζω το ένα από τα δύο κυκλώματα που σχεδίασα θεωρόντας το πιο αξιόπιστο αυτό. (Το άλλο μερικές φορές δεν ανταποκρίνονταν αν κάποιος πατούσε πάρα πολύ γρήγορα τα κουμπάκια του)
Το πρόβλημα του συγκεκριμένου (αν και υποθέτω οτι δεν είναι τόσο συμαντικό για την εφαρμογή αυτή) είναι οτι δεν κάνει reset κάθε φορά που ανήγει το Pc και έτσι δεν είναι σίγουρο οτι πάντα όταν ανήγει το Pc θα δείχνει την θερμοκρασία του αισθητηρίου 0 (μπορεί να επιλέγει άλλο αισθητήριο).
Χρησιμοποιεί ένα ολοκληρωμένο CD4013. Επειδή κανονικά θα χρειαζόταν και ένα ολοκληρωμένο με πύλες OR το παρέκαμψα δημιουργόντας πύλες OR με διοδάκια 1N4148. Αυτό είχα σαν αποτέλεσμα οι αντιστάσεις R1 Και R2 να πέρνουν τιμή που εξαρτάτοι από τα ρελέ που θα συνδέσεις. Με δύο τύπους ρελέ που είχα πρόχειρους το κύκλωμα δούλευε πολύ καλά με αντιστάσεις 15Κ έως 22Κ. (Η τιμή αυτή είναι για τροφοδοσία 5V και πιθανόν να χρειαστεί αλλαγή αν το κύκλωμα δουλέψει με 12V.) Αν το δουλέψεις με 5V θα βάλεις relay των 5 ή των 6V. Τα τρανζίστορ είναι BC547. Αν θές μπορείς να βάλεις και led παράλληλα με το ρελέ για να δείχνει ποιο είναι ενεργοποιημένο. Η αντίσταση σε σειρά με το Led θα είναι 470Ω όταν η τροφδοσία είναι 5V και 1Κ έως 1,5Κ αν βάλεις 12V τροφοδοσία.
Στο πάνω μέρος του κυκλώματος χρησιμοποιούνται 3 ρελέ. Όμως μπορείς αν θέλει να χρησιμοποιήσεις μόνο δύο (Το 1 και το 2) και να τα συνδεσμολογήσεις όμως φένεται στο κάτω μέρος. Τότε στο τμήμα που είναι "κυκλώμένο" δεν θα βάλεις το ρελέ και για να έχεις LED (αν το επιθυμείς) θα αυξήσεις την αντίσταση R2 σε τιμή ώστε να είναι ανοικτό το LED όταν πρέπει και κλειστό όταν δεν πρέπει....εκτιμώ στα 68K.
Εκπίζω να είναι αυτό που ζητούσες... έγινε αρκετή προσπάθεια να είναι απλό το κύκλωμα και πέρα από κάποιες "παραξενιές" του κυκλώματος στο κομάτι της σχεδίασης και της κατασκευής (επιλογή σωστών αντιστάσεων) δουλεύει χωρίς προβλήματα.
Αν δεν βρεις το CD4013 μπορεί να ξανασχεδιαστεί το κύκλωμα με CD4001 ή CD4011 τα οποία θα συνδεσμολογηθούν σαν RS flip-flop.
Μην ξεχάσεις να δώσεις τροφοδοσία στα ποδαράκια 7 και 14.
Αν έχεις οποιαδήποτε απορεία πες μου...
περιμένω αποτελεσματα (αν το φτιάξεις τελικά...) :D

thanos
18-07-07, 01:25
Το θεμα ειναι αν θες να φτιαξεις κατι ''ψαγμενο''και να εξασκησεις και το χομπυ σου ή να βρεις μια πρακτικη ευκολοτερη και αξιοπιστη λυση οπως ενα περιστροφικο διακοπτη τριων θεσεων οπως αυτον www.futurlec.com/Switches/ROTP4P3.shtml σε συνδυασμο με ενα ωραιο κουμπακι www.futurlec.com/Switches/ROTP4P3.shtml ή ενα απλο διακοπτακι 3 θεσεων που θα τα στερεωσεις με μια τρθπιτσα στο case του pc www.webx.dk/oz2cpu/pcmod/fan-reg.htm

chris14
18-07-07, 10:50
Τελειαααα! =D> =D> :ok:
Μπορει να το φτιαξω την επομενη βδομαδα ή τον Αυγουστο καθως θα παω στο χωριο μου στην καρδιτσα.
Ευχαριστω πολυ για την προσπαθεια σου.

chip
18-07-07, 10:55
Καλές διακοπές και καλές κατασκευές!

chris14
18-07-07, 11:21
Αυτα που εχω κυκλωσει ειναι τα ολοκληρωμενα?

chip
18-07-07, 12:46
Αυτά που έχεις κυκλώσει είναι το ολοκληρωμένο CD4013 και χρειάζεται 1! Απλά το ολοκληρωμένο έχει δύο ίδια τμήματα στο εσωτερικό του και για να μην μπερδευτεί το σχέδιο το παρουσίασα με τον ίδιο τρόπο. Δίπλα σε κάθε σύνδεση έχω γραμμένο πιο ποδαράκι είναι.

chris14
19-07-07, 20:47
Ενταξει.Που ομως θα συνδεσω τους τρεις αισθητηρες και που θα το συνδεσω ολο το κυκλωμα με το θερμομετρο?

chip
20-07-07, 10:00
θα διαλέξεις την μιά είσοδο του θερμομέτρο που θα έχεις δυο πιν. (αν κατάλαβα καλά το θερμόμετρο έχει δύο εισόδους κανονικά για να δέχεται δύο αισθητήρια)
Στο ένα πιν θα συνδέσεις τα τρία καλώδια από τα τρία αισθητήρια.
Τα άλλα τρία καλώδια θα τα συνδέσεις στις εισόδους των δύο ρελέ (0,1,2) (υποθέτω οτι θα το φτιάξεις με δύο ρελέ) και την έξοδο από το κύκλωμα με τα δύο ρελέ θα το συνδέσεις στο δεύτερο πιν του θερμομέτρου.
Υποθέτω οτι είναι κάποιο θερμόμετρο με θερμίστορς και δεν έχει τίποτα ενεργούς αισθητήρες....

chris14
20-07-07, 10:39
Το θερμομετρο ειναι αυτο (http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=17&category=69976871&product=928399)
Δεν εχει 2 εισοδους αλλα εναν για αυτο κιολας ζητησα αυτο το κυκλωμα για αλλους 2.
Μαλλον με 3 θα το φτιαξω εξαρταται την τιμη..
Με το ενεργους αισθητηρες τι εννοεις?

chip
20-07-07, 12:02
ΟΚ μια είσοδος (καλυτερα αποφέυγουμε και τα μπερδέματα)...συνδεσέ τους όπως σου είπα (δεν ξέρω αν ήμουν κατανοητός)

Ενεργούς εννοώ πχ ολοκληρωμένο για αισθητήρα.
Επίσης αν δεν είναι θερμίστορ (μάλλον θα είναι) και είναι με δίοδο ο αισθητήρας να τους βάλεις με σωστή πολικότητα. (προφανώς θα την λεεί αν είναι με δίοδο)

chris14
20-07-07, 12:04
Ενταξει και ευχαριστω

chris14
21-07-07, 19:10
Πηρα τα ρελε .Ξερεις πως και που συνδεονται τα πεντε ποδαρακια?

chip
21-07-07, 19:14
Ο κάθε τύπος έχει τα δικά του.... (δεν ξέρω τι τύπο έχεις...) αλλά τα βρίσκεις εύκολα...
βρες το ζευγάρι απο τα ποδαράκια που έχει αντίσταση όχι μηδέν όχι άπειρη....στην περιοχή τον εκατοντάδων Ω. Αυτά είναι το πηνίο
Μετά τα άλλα δύο που είναι εννομένα μαζί είναι ο διακόπτης στην Normal open θεση....
βάζεις ρεύμα στο πηνίο και βρίσκεις το ζευγάρι από επαφές που είνα normal close

chris14
21-07-07, 19:25
Εδω φωτος

chip
21-07-07, 21:43
απ οτι φαινεται σου λέει πιο είναι το πηνίο. Μένει με το πολύμετρο να δεις πιες είναι οι άλλες δύο επαφές. μέτρα χωρις τάση στο πηνίο και με τάση στο πηνίο και θα καταλάβεις πιο είναι το σταθερό μέρος του διακόπτη και ποιες οι δύο επαφές.

chris14
24-07-07, 20:02
Τα ποδαρακια του πηνιου θα τα συνδεσω εκει που λες relay στο σχεδιο?

chip
24-07-07, 23:14
Ναι... στο συλέκτη του τρανζίστορ και στο + της τροφοδοσίας.