PDA

Επιστροφή στο Forum : συγκριτής, βαθμός μαθητή



z125
14-07-07, 14:43
Για σας θα ήθελα αμα μπορει καπιος να με βοηθήσει σε μια ασκηση με πύλες να κατασκευάσω ενα συγκριτη. Η ασκηση λέει "κατασκευάστε ενα κύκλωμα που θα πέρνει σαν είσοδο τον βαθμό ενός μαθητή και αμα είναι μικρότερος του 4 θα κοβεται, αν είναι ισος με 4 θα δίνει πάλι το μαθημα και αν είναι μεγαλύτεροσ του 4 θα περνά το μάθημα". Απο οτι έχω καταλάβει θα βάλω σαν είσοδο κάποιους διακόπτες ώστε να δίνω τους αριθμούς σε διαδική μορφή και το αποτέλεσμα θα είναι 3 λαμπάκια που θα ανάβουν ανάλογα με το αποτέλεσμα.

gRooV
15-07-07, 15:51
To θέμα διασπάστηκε για να καθαρίσει, καταλάθος έφυγε μαζί και το μήνυμα του kopla :oops:


@ z125
Η λύση είναι ο πίνακας Karnaugh.

@ Υπόλοιπους
Το @#$ το θέμα.
5 στις 6 δημοσιεύσεις είναι εκτός θέματος.

http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=5924

kopla
15-07-07, 21:01
Έτσι είναι καλύτερα 8)

Vegeta
16-07-07, 02:10
z125 ειναι πολυ ευκολο, θα σε βοηθησω. αλλα πρωτα πες μου κατι: ο μαθητης εαν περναει ή εαν κοβεται ειναι σε βαθμολογια με αριστα το 8;;;
γιατι αυτο που λες οτι θα κοβεται εαν γραψει κατω απο 4, (βαση το 4) αριστα θα πρεπει να ειναι το 8. ετσι;;;
εαν ειναι μεχρι το 8 θα χρειαστεις 3 διακοπτακια στην εισοδο, εαν ειναι με αριστα το 10 θα χρειαστεις 4.
σε καθε περιπτωση (ειτε 3 διακοπτες ειτε 4) στην εξοδο θα εχεις 3 λαμπακια. το ενα να αναβει οταν ο μαθητης περναει και το αλλο να αναβει οταν κοβεται και το τριτο οταν θα το ξαναδωσει (οπως λες).

djweltall
16-07-07, 08:13
@ Vegeta, τί γίνεται αν ο πίνακας του βγάλει πάνω απο 3 εξισώσεις;;
Μπορείς να σηκώσεις ένα σχέδιο οπου θα απεικονίζει ποια θα είναι η εξίσωση εισόδου και ποιά η εξόδου;
Θα γίνει μόνο με Nand ή Xor;

@ gRooV, Σόρυ man που "φώναξα" αλλά έχω δει πολλά kick τελευταία λόγω greeklish και εχει αρχίσει να με κουράζει αυτή η ιστορία.

Vegeta
16-07-07, 13:50
να μου πει τι τιμες θα μπορει να εχει η βαθμολογια και δεν νομιζω οτι θα ειναι δυσκολο να του κανω ενα σχηματακι.
λογικα η βαμολογια θα πρεπει να ειναι 1,2,3,4,5,6,7,8 (χωρις μηδεν) και να αρχισεις να αντιστοιχεις το δυαδικο μηδεν στο δεκαδικο ενα, το δυαδικο ενα στο δεκαδικο δυο και παει λεγοντας.... μονο ετσι θα εχει 3 διακοπτακια για εισοδο, αλλιως χρειαζεται περισσοτερα. τωρα εαν θελει να το κανει με nor, nand, x-or, x-nor ή με and, not, or δικο του θεμα. ελπιζω να ξερεις πως τα συνδέεις για να τα μετατρέψεις.

z125
17-07-07, 10:56
Ο βαθμός θα ειναι απο 0 μεχρι 10

Vegeta
17-07-07, 13:55
ετοιμο σε εχω:

Vegeta
17-07-07, 13:56
συνεχεια

Vegeta
17-07-07, 13:56
και τελος

Vegeta
17-07-07, 14:02
λοιπον, να σου πω. τα σχηματα τα εκανα γρηγορα με το χερι και οι φωτογραφιες ειναι με το κινητο.
τα Α3 Α2 Α1 Α0 ειναι τα ψηφια της βαθμολογιας του μαθητη.
τα Β3 Β2 Β1 Β0 ειναι σταθερα το 4 (η βαση) ---> 0100
αν δεν καταλαβαινεις κατι πες μου

z125
17-07-07, 23:56
σε ευχαριστω πολυ.αυτα τα σχήματα πρεπει να τα ενωσω με καπιο τροπο ωστε να ειναι σε ενα ή ειναι ξεσωριστα??

γινεται με καπιο ολοκληρωμένο??

Vegeta
18-07-07, 01:05
κοιτα, απο το πρωτο σχημα θα αναψει το λαμπακι που θα εχεις βαλει να ελενχει εαν ο μαθητης εχει παρει 4, στο δευτερο σχημα το λαμπακι θα αναψει εαν ο μαθητης εχει περασει και στο τριτο αν εχει κοπει. για εισοδους θα χρειαστεις 8 διακοπτακια. τα τεσσερα πρωτα θα εισαγουν την βαθμολογια του μαθητη και τα υπολοιπα 4 θα ειναι η βαση εαν περναει ή εαν κοβεται (στην περιπτωση σου το 4). αρα χρειαζεσαι 8 διακοπτακια για εισοδο και 3 λαμπακια για εξοδο. και στα 3 σχηματα οι εισοδοι ειναι ιδιοι μαλιστα στο δευτερο και στο τριτο χρησιμοποιουν και μερος των εξοδων απο το σχημα 1 οποτε θα τα κανεις ολα μαζι. εγω απλα στα ξεχωρισα για τα καταλαβαινεις καλυτερα. ολοκληρωμενο-συγκριτης που να κανει τετοια δουλεια (ολοκληρο το κυκλωμα) δεν ξερω εαν υπαρχει ( δεν νομιζω ). παντως και να υπαρχει δεν σου προτεινω να πας μια εργασια η οποια ειναι ολη κι ολη ενα ολοκληρωμενο μονο. παρε διαφορα ολοκληρωμενα που να εχουν μεσα τις πυλες που εχουν τα σχηματα και συνδεσε τα καταλληλα.