PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψηφιακός μετρητής τάσης-ρεύματος



fkdpbpar
14-07-07, 21:55
Κοιτάξτε αυτό το κύκλωμα: http://users.otenet.gr/~athsam/digital_volt_and_ambere_meter_gr.htm αξίζει? Τα ολοκληρωμένα τα βρίσκω εύκολα στην αγορά? Πόσο περίπου θα μου στοιχίσει?

thanos
14-07-07, 22:12
Τα ολοκληρωμενα ειναι λιγακι παλια αλλα μαλλον θα βρεις...Αν το φτιαχνεις για τη τρελα σου καλως τετοια βολτομετρα υπαρχουν στην αγορα ετοιμα και σχετικα φτηνα.
Αν θυμαμαι εχει και η smartkit ενα παρομοιο κιτ που χρησιμοποιει 1 ic της intersil..κανε λιγο google ισως βρεις το σχηματικο του.

billtech
14-07-07, 22:35
παιδια το εκανα πριν λιγες μερες και τα 2 για μια εργασια στη σχολη και δουλευει. το ενα ολοκληρωμενω κανει 12ευρω τα υπολοιπα εξαρτηματα ειναι πολυ φτηνα .

fkdpbpar
14-07-07, 22:38
Ποιο κάνει 12 ευρώ το CA3161E ή το CA3162E? Από που πήρες τα ολοκληρωμένα?

babisko
14-07-07, 22:41
Έχω κατασκευάσει τα V-A meter που αναφέρεις και λειτουργούν σωστά. Όπως γράφει και ο Θάνος υπάρχουν έτοιμα πολλά και φθηνά στην αγορά και η κατασκευή τους δεν συμφέρει οικονομικά και το φτιάχνεις μόνο για την χαρά της κατασκευής. Ενδεικτικά, πριν λίγο καιρό αγόρασα δυο βολτόμετρα με οθόνη απεικόνισης LCD με 6 € το ένα.



Αν θυμαμαι εχει και η smartkit ενα παρομοιο κιτ που χρησιμοποιει 1 ic της intersil..κανε λιγο google ισως βρεις το σχηματικο του.


Το ολοκληρωμένο της INTERSIL είναι το ICL7107 και το κατασκευάζουν και άλλες εταιρίες (MAXIM, MICROCHIP) και μάλιστα στέλνουν samples.

Για το κιτ της Smartkit κοίταξε εδώ (http://www.electronics-lab.com/projects/test/014/index.html). Προσοχή όμως, το σχηματικό έχει κάποια λαθάκια στην σύνδεση του ολοκληρωμένου με τα 7-segment displays, η πλακέτα και η τοποθέτηση των υλικών είναι σωστά. Για περισσότερα μπορείς να διαβάσεις εδώ (http://www.electronics-lab.com/forum/index.php?topic=5629.0)
Επίσης μπορείς αντί το ICL7107 να χρησιμοποιήσεις το ICL7106 και να οδηγήσεις οθόνη LCD. Το σχηματικό είναι το ίδιο (σχεδόν), οι τιμές των εξαρτημάτων ίδιες, αλλάζει μόνο η απεικονηση που είναι LCD.

fkdpbpar
14-07-07, 23:06
Παιδιά καταλαβαίνω αυτό που λέτε για το κόστος αλλά θέλω να το φτιάξω μόνος μου. Ο ψηφιακός μετρητής της smartkit θέλει και αρνητική τροφοδοσία οπότε πρέπει να φτιάξω τροφοδοτικό, άρα είναι καλύτερα να φτιάξω το πρώτο κύκλωμα. Υπάρχει μήπως κανένα τυπωμένο για το συγκεκριμένο κύκλωμα? Τις οθόνες πως τις ζητάω?

babisko
14-07-07, 23:21
Όχι, δεν είναι απαραίτητο να τροφοδοτηθεί με αρνητική τάση, απλά αν το τροφοδοτήσεις με απλή τάση και όχι συμμετρική, δεν θα μπορεί να μετρήσει αρνητικές τάσεις. Απλά πρέπει να γειώσεις το ποδαράκι που συνδέεται η αρνητική τάση, δηλαδή θα πρέπει να συνδέσεις τα +5V στο ποδαράκι 1 και στο 0V το ποδαράκι 21 και το 26, το οποίο (26) πρέπει να συνδεθεί στα -5V, αλλά αφού δεν θα χρησιμοποιήσεις συμμετρική τροφοδοσία, αντί να του δώσεις -5V, θα πρέπει να το ενώσεις στο 0V. Έτσι δεν θα έχεις ένδειξη για αρνητικές τιμές, π.χ. -150mV.
Αλλά αν έχεις αποφασίσει να κατασκευάσεις το άλλο κύκλωμα με τα CA3161-CA3162, τότε τις οθόνες θα τις ζητήσεις σαν display κοινής ανόδου.

fkdpbpar
14-07-07, 23:44
Α οκ τότε θα φτιάξω αυτό, έχει και τυπωμένο. Όταν λες "το σχηματικό έχει κάποια λαθάκια στην σύνδεση του ολοκληρωμένου με τα 7-segment displays" τι εννοείς? Αντί για -5 βάζω 0, το 21 δεν είναι γειωμένο ήδη, γιατί μου το αναφέρεις?

babisko
15-07-07, 00:34
Απλά έγραψα πως θα γίνει η τροφοδοσία του ολοκληρωμένου, δηλαδή +5V στο ποδαράκι 1, 0V στο ποδαράκι 21 και το ποδαράκι 26 που πηγαίνει στα -5V θα το συνδέσεις μαζί με το ποδαράκι 21 στο 0V.

Όσο για τα λάθη στο σχηματικό που έγραψα, έχουν διορθωθεί, υπήρχαν παλιότερα κάποια λάθη και συγκεκριμένα δεν ήταν σωστά συνδεμένα τα ποδαράκια του ολοκληρωμένου με τα displays στο σχηματικό, ενώ η πλακέτα και η τοποθέτηση των υλικών είναι σωστά.

Εδώ (http://www.electronics-lab.com/projects/test/014/eagle7107/schematic.gif) υπάρχει μια άλλη έκδοση του ίδιου κυκλώματος και το αντίστοιχο τυπωμένο (http://www.electronics-lab.com/projects/test/014/eagle7107/pcb.gif), με την τοποθέτηση (http://www.electronics-lab.com/projects/test/014/eagle7107/layout.gif) των υλικών. Αυτό δεν το κατασκεύασα, ούτε το έψαξα για λάθη και δεν ξέρω αν λειτουργεί.

fkdpbpar
15-07-07, 18:44
Οι πυκνωτές τι είδους πρέπει να είναι?

fkdpbpar
15-07-07, 18:46
Συγγνώμη, εννοώ για αυτό εδώ το κύκλωμα: http://www.electronics-lab.com/projects/test/014/index.html

babisko
15-07-07, 18:59
Καλό είναι να είναι καλής ποιότητας (π.χ. polyester).

fkdpbpar
16-07-07, 16:26
Τώρα το πήρα χαμπάρι, η φωτοευαίσθητη πρέπει να είναι διπλής όψης στην μία όψη τοποθετούνται τα εξαρτήματα και στην άλλη τα 4 display κοινής ανόδου.Τέλος πάντων, εκτύπωσα το σχήμα της πλακέτας σε διαφάνεια και παρατήρησα ότι τα ποδαράκια των display κοινής ανόδου δεν πέφτουν πάνω στο σχήμα που είναι αποτυπωμένο στην διαφάνεια σε αντίθεση με το ολοκληρωμένο. (Το τυπωμένο είναι κανονικά στις διαστάσεις που αναφέρονται 77,6mm X 44,18mm) Μάλλον τα display κοινής ανόδου που αγόρασα δεν είναι κατάλληλα για αυτήν την κατασκευή, υπάρχουν διάφορα είδη? Τα display που αγόρασα έχουν τα ποδαράκια δεξιά και αριστερά και όχι ομοιόμορφα σε αντίθεση με αυτό που φαίνεται στο τυπωμένο, δηλαδή τα ποδαράκια πάνω και κάτω και ομοιόμορφα. Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω τέτοια display?

tasosmos
16-07-07, 17:39
Υπαρχουν και display με τα ποδαρακια οπως τα εχει στο σχημα. Αν θυμαμαι καλα ειχα βρει στο ακτινιο ή στον φανο.

babisko
16-07-07, 20:02
Τώρα το πήρα χαμπάρι, η φωτοευαίσθητη πρέπει να είναι διπλής όψης στην μία όψη τοποθετούνται τα εξαρτήματα και στην άλλη τα 4 display κοινής ανόδου.Τέλος πάντων, εκτύπωσα το σχήμα της πλακέτας σε διαφάνεια και παρατήρησα ότι τα ποδαράκια των display κοινής ανόδου δεν πέφτουν πάνω στο σχήμα που είναι αποτυπωμένο στην διαφάνεια σε αντίθεση με το ολοκληρωμένο. (Το τυπωμένο είναι κανονικά στις διαστάσεις που αναφέρονται 77,6mm X 44,18mm) Μάλλον τα display κοινής ανόδου που αγόρασα δεν είναι κατάλληλα για αυτήν την κατασκευή, υπάρχουν διάφορα είδη? Τα display που αγόρασα έχουν τα ποδαράκια δεξιά και αριστερά και όχι ομοιόμορφα σε αντίθεση με αυτό που φαίνεται στο τυπωμένο, δηλαδή τα ποδαράκια πάνω και κάτω και ομοιόμορφα. Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω τέτοια display?

Όχι, δεν είναι διπλής όψης η πλακέτα, αλλά τα εξαρτήματα μπαίνουν από τις δυό πλευρές. Τα display μπαίνουν από την πλευρά του χαλκού και θα σε δυσκολέψουν λιγάκι στο κόλλημα. Μια συμβουλή: Αφού κολλήσεις όλα τα εξαρτήματα από την κανονική πλευρά της πλακέτας, στο τέλος κόλλησε από την πλευρά του χαλκού ακκιδοσειρές θηλυκές και πάνω σε αυτές βάλε τα displays. Εγώ χρησιμοποίησα displays κοινής ανόδου της kingbright με τύπο SA52-11. Είναι κόκκινα και ταιριάζουν απόλυτα πάνω στο τυπωμένο. Υπάρχει ο ίδιος τύπος και σε άλλα χρώματα (πράσινο, κίτρινο, bright red, High efficiency red, super bright red).
Τελικά όποια displays και να πάρεις θα κάνουν την δουλειά τους, αρκεί να προσέξεις να έχουν τα παρακάτω χαρακτηριστικά: να είναι κοινής ανόδου, να έχουν τα ποδαράκια τους όπως τα βλέπουμε πάνω και κάτω (5+5), να έχουν την υποδιαστολή δεξιά και να έχουν απόσταση μεταξύ των ποδιών τους 600mils.

fkdpbpar
17-07-07, 00:29
Οκ tasosmos, θα πάω σε ένα από τα δύο αύριο. Μπάμπη όλα τα κατάλαβα, εκτός από αυτό που λες να έχουν την υποδιαστολή δεξιά. Τι εννοείς, ποια υποδιαστολή?

babisko
17-07-07, 00:38
Όπως βλέπεις το display, η υποδιαστολή πρέπει να είναι δεξιά δηλαδή στο τέλος του αριθμού-ψηφίου, γιατί υπάρχουν και displays με την υποδιαστολή στα αριστερά τους.
Όταν μιλάμε για υποδιαστολή, εννοούμε την τελίτσα που υπάρχει σε κάθε display για να χρησιμοποιείται σαν τελεία ή σαν κόμμα.
Πιστεύω να σου έδωσα να καταλάβεις τι εννοώ.

fkdpbpar
17-07-07, 00:42
Α εννοείς για να μην το βάλω ανάποδα. Κατάλαβα τι λες.

babisko
17-07-07, 08:21
Όχι μόνο να μην το βάλεις ανάποδα, αλλά και να πάρεις τον σωστό τύπο, γιατί όπως είπα, υπάρχουν displays που έχουν την τελεία όπως το βλέπουμε σωστά (όχι ανάποδα) δεξιά, αλλά υπάρχουν και κάποια που την έχουν αριστερά (πιο σπάνια). Οπώς παρακάτω δηλαδή

Με την τελεία δεξιά

_
| |
--
| |
-- .

Και με την τελεία αριστερά

_
| |
--
| |
. --

chip
18-07-07, 01:15
για να δουλέψει σωστά το ICL7107 απαιτεί και αρνητική τροφοδωσία. Είναι πολύ εύκολο να την παράγεις την αρνητική πέρνωντας σήμα από τον τάλαντωτή του ICL7017 κάνοντας απομόνωση με κάποιο ολοκληρωμένο σαν το CD4069 και οδηγώντας ένα δικτύωμα από δύο διόδους 1n4148 και δύο πυκνωτάκια σε συνδεσμολογία αντιτρφής τάσης...Το κύκλωμα αυτό το προτείναι (απ οτι θυμάμαι) και από την intersil στο datasheet του icl7107. (αν δεν το βρείς εκεί ψάξε στο datasheet του icl7135 που έχει κάτι ανάλογο...)

fkdpbpar
18-07-07, 01:54
Μήπως χρειάζεται αρνητική τροφοδοσία μόνο για να μετράει τις αρνητικές τάσεις και όχι για να δουλέψει? Γιατί στην συζήτηση αυτή: http://www.electronics-lab.com/forum/index.php?topic=5629.0 για το συγκεκριμένο κύκλωμα στην σελ 1, εκεί που γράφει ένας ονόματι Μίχος για πρώτη φορά καθώς και στην συζήτηση που είχα σε προηγούμενη σελίδα με τον babisko φαίνεται ότι η αρνητική τροφοδοσία χρειάζεται μόνο για να μετράει το συγκεκριμένο κύκλωμα αρνητικές τάσεις, μήπως μιλάς γενικά για την ολοκληρωμένη λειτουργία του ICL7101? Δεν με πειράζει αν μετράει μόνο θετικές τάσεις, πάντως για καλό και για κακό πες μου για ποιο κύκλωμα που μετατρέπει την θετική τάση σε αρνητική, μιλάς? Εδώ είναι το datasheet του icl7135: http://www.ortodoxism.ro/datasheets/intersil/fn3093.pdf , στο datasheet του ICL7101 βρήκα το παρακάτω μόνο που δεν φαίνονται καλά οι τιμές και τα εξαρτήματα, αυτό εννοείς?

thanos
18-07-07, 02:04
απλα δεν θα μετραει αρνητικες τασεις αλλα θα δουλευει οκ.μπορεις οπως λεει και ο gsmaster να χρησιμοποιησεις το TC7660(κοιτα το Datasheet) για να παρεις αρνητικες -5ν.Και τα δυο (7107,7660)τα δινει sampe η microchip

fkdpbpar
18-07-07, 02:33
Eννοείς σαν το κύκλωμα του figure 1.1 στο datasheet του TC7660? Έχω παραγγείλει το ΙCL7107 ως sample πριν τρεις μέρες από την maxim, περισσότερο ως δοκιμή, έτσι και αλλιώς το αγόρασα.

fkdpbpar
18-07-07, 02:35
Αυτού του datasheet: http://www.ortodoxism.ro/datasheets/microchip/21465b.pdf

thanos
18-07-07, 03:04
Fig 5-1 page 7

fkdpbpar
18-07-07, 03:17
Μόλις τώρα προσπάθησα να παραγγείλω και από την microchip αλλά μου έβγαλε το λάδι. Λέει ότι στέλνει δείγματα μόνο σε μέηλ πανεπιστημίων και εταιριών.

thanos
18-07-07, 03:25
Οντως δεν δεχεται yahoo hotmail κτλ δεν αξιζει να το παρεις δειγμα το 7660 πιστευω θα το βρεις ευκολα και φτηνα.

chip
18-07-07, 10:50
Όντως αν δεν θέλεις αρνητικές τάσεις πρέπει να δουλεύει και χωρίς αρνητική τροφοδοσία.
Μην χρησιμοποιήσεις το 7660. Και ακριβούτσικο είναι και όχι το πιο συνη8ισμένο.... και νομίζω σταμάτησε και η παραγωγή του...
Όλος ο κόσμος κάνει αυτό που έγραψα πιο πάνω...με ένα cd4069... πάμφθηνο που το βρίσκεις παντού.

fkdpbpar
18-07-07, 12:34
Έχεις κανένα σχέδιο με το συγκεκριμένο ολοκληρωμένο, για αρνητική τροφοδοσία?

chip
18-07-07, 13:53
datasheet του ICL7107 από την www.intersil.com είναι το αρχείο fn3082.pdf και είναι στη σελίδα 10. Βέβαια στο datasheet δείχνει το cd4009. Είναι παρόμοιο με το 4069 που ανέφερε (με διαφορετικά Pins όμως) αν δεν βρείς κανένα από τα δύο μπορείς να βάλεις και cd4049. (προσωπικά προτειμώ το 4069 αν και στο παρελθόν το έχω κάνει με 4009)

fkdpbpar
29-07-07, 13:01
Τα led displays με ποιο τρόπο τα βραχυκυκλώνω με το υπόλοιπο κύκλωμα πάνω στην πλακέτα: http://www.electronics-lab.com/projects/test/014/index.html . Τα led δεν τοποθετούνται από την αντίθετη πλευρά που τοποθετούνται τα άλλα εξαρτήματα του κυκλώματος (αντιστάσεις, πυκνωτές, ολοκληρωμένο), με ποιο τρόπο θα βραχυκύκλώσουν?

tasosmos
29-07-07, 19:32
Αν εννοεις πως θα τα κολλησεις στο κανονικο κιτ εχει πλακετα διπλης οψεως αλλα μπορεις να παρεις ακιδοσειρες σαν αυτες που φαινονται στην τελευταια φωτο απο το λινκ και να τα κολλησεις αναποδα, δηλ να κολλησεις ελαχιστα κατω απο το χοντρο τμημα που εχουν τα πινς.
Θελει λιγη προσπαθεια αλλα δεν ειναι δυσκολο, προσεχε μονο να βαζεις λιγο καλαι γιατι αλλιως θα προκαλεσεις βραχυκυκλωματα.
Μετα πατας τα displays πανω στις ακιδοσειρες οπως τα ολοκληρωμενα.


ΥΓ: Καλυτερα να προχωρησεις με την κολληση των ακιδοσειρων αφου εχεις κανει ολες τις υπολοιπες κολλησεις.

fkdpbpar
30-07-07, 01:42
To πρόβλημά μου ήταν οι πολύ λεπτές διαδρομές της πλακέτας με αποτέλεσμα σε πολλά σημεία να μην έχω βραχυκυκλώματα, ειδικά στις διαδρομές που φέυγουν από το ολοκληρωμένο οι οποίες είναι πολύ κοντά η μία στην άλλη. Τέλος πάντων κατάφερα σε κάποια σημεία να μπαλώσω τα πράγματα με συρματάκια, αλλά απ' ότι βλέπω τώρα που το τροφοδότησα έχω πρόβλημα σε δύο led στα οποία δεν μου ανάβει στο ένα το b και στο άλλο το c. Θα το κοιτάξω ξανά από αύριο. Ευχαριστώ tasosmos για την προηγούμενη συμβουλή.
:thinking:

tasosmos
30-07-07, 05:45
Με καλη πλακετα δουλευει, το ειχα φτιαξει παλιοτερα και ειχε βγει οκ.
Υποψιν παντως οτι δεν εχει καλη ακριβεια, αν θυμαμαι καλα στην κλιμακα 0-200V εχανε ~0,2 V απο το 1,2 μεχρι τα 25V.

fkdpbpar
13-09-07, 13:26
Παιδιά, καλό χειμώνα. Άντε να αρχίσω να φτιάχνω κανένα κύκλωμα να ξεσκουριάσω. Έφτιαξα το συγκεκριμένο κύκλωμα (ψηφιακό βολτόμετρο: http://www.electronics-lab.com/projects/test/014/index.html ). Του δίνω 5V αλλά τα leds μου δείχνουν το πρώτο από τα αριστερά-> (1.) το δευτερο-> (.) το τρίτο-> (.) και το τέταρτο πάλι (.) Έχετε καμιά ιδέα που μπορεί να είναι το λάθος? Το βολτόμετρο θέλω να δουλεύει από 0-200V του έχω βάλει για R3= 12ΚΩ, σ' αυτή την περίπτωση βραχυκυκλώνω μόνο την τελεία (Pin 5) του τρίτου από αριστερά led?

tasosmos
13-09-07, 15:17
-5V τροφοδοσια εβαλες? Αλλιως πρεπει να συνδεσεις το -5V στην γειωση αλλα απο εκει προκυπτουν καποιοι περιορισμοι, δεν θυμαμαι τι αλλα τα γραφει καπου στο datasheet του 7107.
Σε καθε περιπτωση ενωνεις μονο μια τελεια με την R6, για 0-199V (αρα ενα δεκαδικο) οντως ειναι στο προτελευταιο display.
Επισης υπαρχει καποιο λαθος στα εξαρτηματα, νομιζω πως η R1 ειναι 100Κ αντι για 180Κ, αν ψαξεις στο σχετικο φορουμ θα το βρεις.
Υποθετω βεβαια οτι πριν δωσεις τροφοδοσια κοιταξες μηπως προκληθηκε καποιο βραχυκυκλωμα στα σημεια που ειναι κοντα οι κολλησεις...

fkdpbpar
13-09-07, 15:41
Ναι δεν έβαλα αρνητική τροφοδοσία αλλά το γείωσα. Το έφτιαξα τελικά στο breadboard γιατί δεν μου πέτυχαν τρεις πλακέτες, έχει πολύ μικρές σε πλάτος διαδρομές. Αυτό που λες ότι αν βάλω αντί για αρνητική τροφοδοσία, γείωση θα πρέπει να αλλάξω την συνδεσμολογία του ολοκληρωμένου είσαι σίγουρος?

tasosmos
13-09-07, 16:10
Ε? Που ειπα οτι πρεπει να αλλαξεις την συνδεσμολογια του ολοκληρωμενου?
Απλα αν δεν εχεις αρνητικη τροφοδοσια υπαρχουν καποιοι περιορισμοι στις μετρησεις, αν κοιταξεις το datasheet γραφει σχετικα.

babisko
13-09-07, 18:22
Αν δεν χρησιμοποιήσεις αρνητική τροφοδοσία για το 7107, δεν θα μπορείς να μετράς αρνητικές τάσεις, παρά μόνο θετικές. Στις περισσότερες των περιπτώσεων μικρό το κακό.