PDA

Επιστροφή στο Forum : Ελεύθερη συχνότητα στα βραχέα



eebabs2000
17-07-07, 03:37
Υπάρχουν συχνότητες ελεύθερες στα βραχέα (3-30ΜΗz) για εκπομπή δηλαδή χωρίς άδεια; Θέλω να κατασκευάσω δύο πομποδέκτες για ασύρματη επικοινωνία...
Ευχάριστω!!!

aeonios
17-07-07, 07:55
Δεν υπάρχουν φίλε μου!Ισως πρέπει να ψάξεις για cb ή για πιο πάνω....

chip
17-07-07, 09:42
στα 49 με μικρή ισχύ δε γίνεται?

eebabs2000
18-07-07, 00:27
To cb θέλει άδεια; Στους 27ΜΗz νομίζω δουλεύει. Στα 49m είναι 6.12 ΜΗz;

chip
18-07-07, 00:30
εννοούσα 49ΜΗz (ξέρω...είναι VHF)

eebabs2000
18-07-07, 00:41
Να δοκιμάσω αν είναι να το κάνω στους 49MHz αλλά ήθελα στα βραχέα καλύτερα... Είναι σίγουρο αυτό;

ta03
18-07-07, 02:13
Γυρω στους 49MHz δεν παιζει ο στρατος;

aeonios
18-07-07, 08:21
49 ΜΗz...... την έχει ο στρατός και μπορεί να ακούσεις κάποια παλιά αναλογικά τηλέφωνα οπότε αν τύχει και τους ενοχλήσεις θα σε μαζέψουν γρήγορα. Επίσης το ίδιο πιθανόν αν ενοχλείς την ραδιοερασιτεχνική μπάντα των 50 MHz που έχει δραστηριότητα μέχρι και αυτές τις μέρες....

Στα cb θέλει άδεια αν έχεις συσκευή που αγόρασες......ή έφτιαξες


Aν πρόκειται για ιδιοκατασκευή σημειώνεται η ένδειξη «IΔIOKATAΣKEYH» και μέχρις ότου εφαρμοστεί η διαδικασία έγκρισης τύπου συσκευής υποβάλλεται συνημμένα πλήρες κυκλωματικό σχέδιο με τα τεχνικά χαρακτηριστικά της συσκευής.

http://www.yme.gr/viewpage.php?section=407

Δεν νομίζω πάντως στους 27 να ενοχλείς κανένα ιδίως αν βγείς σε καμιά "τρύπα".

chip
18-07-07, 09:44
Απ όσο θυμάμαι παλαιότερα κυκλφωρούσαν πολλά walkie talkie στα 49 και έλεγαν οτι δεν απαιτούν άδεια. Βέβαια μιλάμε πάντα για μικρή ισχύ εκπομπής της τάξοης των 50mW.
Ο στρατός πρέπει να είναι στα 144. και σίγουρα έχει και μέσα στις μπάντες των βραχέων. Γενικά ο στρατός έχει σε πολλές περιοχές αυτό έχω καταλάβει.
Ελεύθερη συχνότητα είναι σίγουρα πάντως (πάντα με περιορισμό ισχύος) τα 433Μ που δουλεύουν τα PMR.

aeonios
18-07-07, 09:53
Απ όσο θυμάμαι παλαιότερα κυκλφωρούσαν πολλά walkie talkie στα 49 και έλεγαν οτι δεν απαιτούν άδεια. Βέβαια μιλάμε πάντα για μικρή ισχύ εκπομπής της τάξοης των 50mW.
Ο στρατός πρέπει να είναι στα 144. και σίγουρα έχει και μέσα στις μπάντες των βραχέων. Γενικά ο στρατός έχει σε πολλές περιοχές αυτό έχω καταλάβει.
Ελεύθερη συχνότητα είναι σίγουρα πάντως (πάντα με περιορισμό ισχύος) τα 433Μ που δουλεύουν τα PMR.

Φιλε μου chip ο στρατός σίγουρα δεν είναι στα 144 γιατί εκεί ξεκινάει η ραδιοερασιτεχνική μπάντα των vhf ......ομως είναι όπως είπες σε πολλά μέρη.

Επίσης τα pmr είναι στους 446 και είναι ελεύθερη ζώνη υπό όρους όπως ωραία είπες. Φοβάμαι όμως πως τον φίλο μας δεν τον βολεύει εκεί ψηλά.

Στους 433 ήταν κάποτε τα lpd τα οποία δεν παίζουν πλέον. Τώρα η ζώνη από 430-440 είναι πρωτεύουσα για ραδιοερασιτεχνική χρήση.

Για να δείτε που βγαίνει ποιος και να μην γίνει κανένα μπλέξιμο:
http://www.eett.gr/export/sites/default/sites/EETT/Electronic_Communications/Radio_Communications/TermsOfUse/FEK399.pdf

Οπου λέει χρήστης Ε.Δ. (Ενοπλες Δυνάμεις) κάνει τζιζ !

http://www.raag.org/files/ekzsfinal.pdf

AKIS
18-07-07, 15:05
ο στρατός βγαίνει και στα pmr!ενδοεπικοινωνίες εντός στρατοπέδων γίνονται με pmr!γιατί τα racal πιο δύσχρηστα
βγαίνει επίσης μεταξύ τον 30 και 50 mhz

eebabs2000
18-07-07, 16:11
1000 ευχαριστώ που μου λέτε τις απόψεις σας... Όντως με βολεύει καλύτερα στα βραχέα πρώτα από όλα από πλευράς κατασκευής, όπως και να το κάνουμε όσο πιο υψηλές οι συχνότητες τόσο πιο δύσκολα κατασκευάζει κανείς σταθερά και με μικρές διαστάσεις κυκλώματα και δεύτερον για μεγαλύτερη εμβέλεια. Στα UHF και VHF πρέπει να υπάρχει και οπτική επαφή για να έχουμε καλή λήψη ενώ τα βραχέα με τη βοήθεια ανακλάσεων από ιονόσφαιρα και έδαφος μπορουν να επικοινωνήσουν άνθρωποι από δύο πολύ... μακρινές πόλεις (αυτό εξαρτάται από πολλά βέβαια)

phoenix_2007
19-07-07, 00:12
Πάντως, παιδιά μην έχουμε αυταπάτες. Ελεύθερες συχνότητες, οπως τουλαχιστον τις εννοούμε,δεν υπάρχουν. Για να εκπέμψει κανείς πρέπει να έχει άδεια και συγκεκριμένο διακριτικό (SV ή SW). Και πάλι εκπέμπει σε συγκεκριμένες μπάντες και με συγκεκριμένη ισχύ. Δεν υπάρχει συχνότητα που να μπορεί να εκπέμψει κάποιος (νόμιμα) χωρίς άδεια από την αντίστοιχη υπηρεσία μεταφορών και επικοινωνιών της Νομαρχίας που υπάγεται διοικητικά. Για τις ιδιοκατασκευές πάλι χρειάζεται έγκριση και θεώρηση των σχεδίων, ούτως ώστε αυτά να πληρούν (δήθεν) τις απαιτούμενες προδιαγραφές.

Τρελός Επιστήμονας
19-07-07, 01:50
Η μόνη πραγματικά ελεύθερη ζώνη συχνοτήτων που γνωρίζω είναι τα PMR. Εκεί ούτε άδεια χρειάζεται ούτε τέλη πληρώνεις. Σε όλες τις άλλες (CB, amateur) χρειάζεται άδεια.

chip
19-07-07, 09:39
Προσοχή μην κινηθείς σε χαμηλές συχνότητες των βραχέων γιατί και εκεί είναι ο στρατός!

eebabs2000
19-07-07, 10:52
Δε ξέρω έχω μπερδευτεί και γω. Φοβάμαι να μην έχω παρατράγουδα... Όμως έχω μια άλλη απορία: Έχω δει πολλά τηλεcontrol τηλεκατευθυνόμενων αυτοκινήτων να εκπέμπουν στους 27ΜΗz. Αυτά δεν ενοχλούν;

phoenix_2007
19-07-07, 11:01
Μα, 27ΜΗζ είναι τα CB, δεν είναι ο Στρατός ή οι κρατικές υπηρεσίες. Εκτός αυτού τα τηλεκατευθυνόμενα πόση εμβέλεια έχουν και η ισχύς τους είναι ικανή να δημιουργήσει πρόβλημα παρεμβολών??

Γιώργος Ανώνυμος
19-07-07, 11:06
Υπάρχουν και άλλες πηγές χαμηλής ισχύος εκπομπής στους 27Μ όπως παρακολουθητές μωρών, εκεί όμως δεν υπάρχει η σύνθεση ένδιάμεσης συχνότητας μέσω 455Khz και οι συχνότητες είναι ενδιάμεσες αυτών που ορίζονται στην καναλοποίηση του CB. Τα κανάλια του CB αυτή τη στιγμή είναι άδεια καθότι όλοι αναβαθμίστηκαν και μετακόμισαν βόρεια προάστια (VHF, UHF, 1G) και αυτοί που παρέμειναν βραχέα σε κάποιες περιπτώσεις το παίζουν και πολύ 'κουλτούρα' (ευτυχώς όχι όλοι). Προσωπικά πιστεύω ότι το CB σου επιτρέπει να απολάυσεις αρκετά ωραία πραγματάκια (στοιχεία διάδοσης, διαμόρφωσης και FM, γεύση SSB αν ενδιαφέρει) και κυρίως άδειες συχνότητες. Το βρίσκω ακόμα αρκετά ενδιαφέρον αν και αδειούχος...!!!

Φιλικά
Γιώργος

eebabs2000
19-07-07, 11:16
Αν και γω ανοίξω στους 27Μ με μικρή ισχύ (περίπου 0.5W) θα έχω κανένα πρόβλημα; Αυτό με τη σύνθεση ενδιάμεσης συχνότητας δε το πολυκατάλαβα... γίνεται μήπως φίλε γιώργο να μου πεις περισσότερα, για να ξέρω πως να το φτιάξω ώστε να μην ενοχλεί. Ποιες συχνότητες ορίζονται για το c.b; Πείτε μου λίγα λόγια αν θελετε γιατί με ενδιαφέρει... ευχαριστώ!

aeonios
19-07-07, 11:23
Τα κανάλια του CB αυτή τη στιγμή είναι άδεια καθότι όλοι αναβαθμίστηκαν και μετακόμισαν βόρεια προάστια (VHF, UHF, 1G) και αυτοί που παρέμειναν βραχέα σε κάποιες περιπτώσεις το παίζουν και πολύ 'κουλτούρα' (ευτυχώς όχι όλοι). Προσωπικά πιστεύω ότι το CB σου επιτρέπει να απολάυσεις αρκετά ωραία πραγματάκια (στοιχεία διάδοσης, διαμόρφωσης και FM, γεύση SSB αν ενδιαφέρει) και κυρίως άδειες συχνότητες. Το βρίσκω ακόμα αρκετά ενδιαφέρον αν και αδειούχος...!!!



+1
:ok: :ok: :ok: =D> =D> =D>

πόσο δίκιο έχεις φίλε Γιώργο σε όλα !
Επιπλέον είναι εύκολο να βγάλεις και μια άδεια cb για το αμάξι αν πας ταξιδάκια με παρέα κτλ!

Eπίσης τα κανάλια του cb φαίνονται εδώ ως συχνότητες:

http://www.jneuhaus.com/fccindex/cb.htm

Συνήθως μιλάνε με ΑΜ διαμόρφωση και άλλες φορές FM. Πέρα από τα 40 αυτά υπάρχουν και άλλα πάνω και κάτω από αυτήν την 40αδα

eebabs2000
20-07-07, 13:21
Το ανοίγω στους 27 και ο Θεός βοηθός... Σας ευχαριστώ και πάλι!

chip
20-07-07, 18:49
0,5W δεν είναι και πολύ μικρή ισχύς για CB. (νομίζω τα 5 είναι τα μέγιστα νόμιμα... οι RFαδες ας με διορθώσουν αν κάνω λάθος).
Προφανώς εννοεί εκπέμπει εκτός συχνότητας καναλιών όταν δεν έχει μέση συχνότητα. Το όλο θέμα είναι οτι όταν δουλεύεις με 455Κ μέση συχνότητα χρησιμοποιείς ένα ζευγάρι κρυστάλων για εκπομπή και λυψη τα οποία έχουν κατασκευαστεί με διαφορά 455Κ. αν τώρα αποφασίσεις να μην βάλεις μέση συχνότητα 455Κ εν μέρη αποδεσμεύεσαι από τις στάνταρ τιμές κρυστάλων. Βέβαια θα χρειαστείς μαλλον κάποιο PLL. Φυσικά μπορείς να σχεδιαστεί το κύκλωμα και με την τεχνική VFO δηλαδή με PLL να δημιουργείς την συχνότητα που θα έχει πάντα διαφορα 455Κ σε σχέση με την συχνότητα εκπομπής και έτσι και όπου θέλεις εκπέμπεις και μέση συχνότητα έχεις.

Ένας απλός τρόπος (δεν το έχω δοκιμάσει) είναι να κάνεις ταλαντωτή FM στα 27Μ (γίνεται και με κρύσταλλο που θα τoν συνδέσεις με varicap. Για δέκτη βάζεις το γνωστό TDA7000. μπορείς μάλιστα να έχεις κρύσταλλο και στή λήψη του οποίου θα τσουλίσεις λίγο τη συχνότητα με ενα τριμμερ πυκωτή. (Η Μέση συχνότητα του TDA7000 είναι κάπου στα 70ΚΗz)

eebabs2000
20-07-07, 23:38
chip σ' ευχαριστώ για την εξήγηση, δηλαδή αν κατάλαβα εκπέμπει σε μια σύχνότητα f και λαμβάνει στην f+455KHz; Αυτό με το TDA ήταν απ' τα πρώτα που σκέφτηκα να κάνω αλλά έλεγα να το κάνω σε AM γιατί τα FM απ' όσο ξέρω έχουν μεγαλύτερο εύρος γύρω απ' τη κεντρική συχνότητα εκπομπής, εκτός βέβαια κι αν γίνει Φ.Μ (διαμόρφωση φάσης) αλλά δυσκολεύει λίγο ο αποδιαμορφωτής ώστε να πάρω σωστό ήχο.

chip
21-07-07, 09:42
Εκπέμπει F και λαμβάνει σε F-455Κ.
Το θέμα είναι να κάνουμε το θέμα ποιο εύκολο και όχι ποιο δύσκολο (δηλαδή δεν θα πάμε σε διαμόρφωση φάσης.
Πράγματι θα έχεις μεγαλύτερο εύρος γύρω από την κεντρική συχνότητα. Όμως δεν θα είναι πιστεύω υπερβολικά μεγάλο αν το κάνεις μεταβάλοντας τη συχνότητα του κρυστάλλου εκπομπής με varicap. Ουσιαστικά θα εκπέμπεις σαν narrow band FM.

RFΧpert
21-07-07, 16:00
Η διαμορωση φασεως αποδιαμορφωνεται με διευκρινηστη οπως και η FM...

eebabs2000
21-07-07, 16:33
Το πρόβλημά μου είναι ότι δε θέλω να πατάω ένα μπουτόν για να εκπέμπει και μόλις το αφήνω να λαμβάνει, αλλά να γίνονται ταυτόχρονα αυτά τα δύο. Οπότε πρέπει να κάνω κάποιο άλλο κόλπο για να μην χρησιμοποιήσω δύο συχνότητες... Κάτι έχω σκεφτεί αλλά πρέπει να κάτσω κάτω να δοκιμάσω... Καμιά ιδέα πιο σίγουρη μιας και αρχίσαμε να μιλάμε για το κύκλωμά του;

chip
21-07-07, 19:21
Τότε απλά θέλεις ο κάθε πομπός απλά να εκπέμπει σε διαφορετική συχνότητα..
Και αν θές μία κεραία υποθέτω πρέπει να έχουν κάποια συμαντική διαφορά οι συχνότητες ώστε να κατασκευαστεί "εύκολα" ένα φίλτρο που να διαχωρίζει το σήμα εκπομπής από το λήψης...(δεν το βλέπω και τόσο εύκολο...)

RFXpert eννοείς διευκρινιστή με πηνίο και διοδάκια...σωστα? Αν το κάνει με τσιπάκι δεν κάνει σίγουρα και για τίς δύο διαμορφώσεις...σωστά?

eebabs2000
22-07-07, 08:07
Νομίζω ότι αν πας να αποδιαμορφώσεις φάση με διευκρινιστή FM ο ήχος ακούγεται κάπως τσιριχτός ή πριμαριστός κάπως έτσι...

eett
24-07-07, 19:23
Israeli Minister approves program to eliminate pirate radio
Israeli Transportation Minister Shaul Mofaz this morning approved an inter-ministerial program to eliminate the pirate radio infrastructure in Israel.

The program is expected to go before the Cabinet soon for approval.

“Only last week, we saw the terrifying results of the aerial tragedy in Brazil. The risk of an aerial tragedy in Israel as a result of pirate radio broadcasts is no less significant,” Mofaz said. “We must relate to it as aerial terrorism.”


Source: Media Network, Jerusalem Post

chip
24-07-07, 23:55
Φυσικά είμαι πάντα κατά της πειρατικής εκπομπής.... αλλά μερικά mW που πάνει κάποιες 100δες μέτρα δυνήθως δεν ενοχλούν κανένα... πιστεύω οτι κανείς δεν θα κάνει εκπομπές δίπλα σε κάνα αεροδρόμιο...
Όσο για τους ισραηλίτες (και χωρίς να ανοίκω σε αυτούς που θεψρούν για όλα υπεύθυνους τους αμερικάνους και τους ισραηλίτες) δεν τους έχω καθόλου σε υπόλιψη οπότε...δεν σχολιάζω καν τις ανακοινώσεις τους.

^Active^
25-07-07, 01:35
θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου chip!!

RFΧpert
25-07-07, 13:15
Δυστυχως ηταν ΠΟΛΥΥΥΥΥΥΥΥΥ μπροστα απο την εποχη του...
George Orwell

ή απλα καποιοι καθυστερησαν την πραγματοποιηση λιγακι, επειδη τους ειχε "ΚΑΡΦΩΣΕΙ" νωρις για το τι θα κανουν...
Το μελλον παντως δειχνει οτι αρκει καποιοι να σε πουν ελεφαντα, για να εισαι...

Παντως ανεξαρτητα αν καποιοι θεωρουν τους ραδιο-"πειρατες" εκτος του ραδιοερασιτεχνισμου γενικοτερα, θα ειναι σκοπιμο να αναλογιστουν τι θα γινοταν αν αυριο (αντε μεθαυριο) οχι μονο μας "μαντρωναν" σε συγκεκριμενες ζωνες συχνοτητων και ειδη διαμορφωσεως οπως τωρα, αλλα μας τα "αφαιρουσαν" σταδιακα και αυτα μεχρι τελικης "απαλοιφης" των... στο ονομα της υποψιας, πιθανης, αυθαιρετοσυμπερασματικης, χρησης αυτων απο εστω εναν για "τρομο-αεριαλ" :P ... :?:

Παντα πιστευα οτι το Ιταλικο μοντελο με την αποφαση υποδειγμα ελευθερης δημοκρατικης σκεψης, του ανωτατου συνταγματικου δικαστηριου της Ρωμης το 74-75 θα επρεπε να ειναι ο πιλοτος για ΟΛΟ τον υπολοιπο κοσμο στο θεμα ραδιοφωνικων, και οχι μονο, εκπομπων :!:

Αντ'αυτου βλεπω οτι τελικως το υποδειγμα εφαρμογης θα προελθει απο την Ιουδαια... :wink:


ΥΓ Μην βιαστειτε καποιοι συναδελφοι hams να μου την "πεσετε" για οτι λεω... Σεβαστειτε πρωτα την ασκηση δημοκρατικης ελευθερης εκφρασεως της αποψης, σκεψεως, ενος αλλου, αφου αλλωστε σε αυτην (ασκηση δημοκρατικων δικαιωματων) βασιζεται και η υπαρξη της αποκτησεως του πτυχιου σας. Οταν θα φιμωθει ακομα και η εκφραση και η σκεψη τοτε θα "χασουμε" ολοι ακομα και το δικαιωμα αποκτησης πτυχιου...

Και διευκρινιζω οτι ουτε εγω ειμαι υπερ της χωρις εστω στοιχειωδους λογικης, ανεξελεγκτης ραδιεκπομπης ανευ αδειας σε οποιαδηποτε συχνοτητα... Αλλα μηπως το μοντελο του ΠΔ25/87 του Ελληνικου κρατους ΗΤΑΝ το σωστοτερο απο οσα εχουν γινει διεθνως (εξαιρουμενου ισως μονο του Ιταλικου), αφου ΠΡΟΕΒΛΕΠΕ ΞΕΚΑΘΑΡΑ την υπαρξη μικρης ισχυος μη κερδοσκοπικων, ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΩΝ (οπως αναφερεται [αρθρ2 παρ2] για πρωτα φορα επισημως σε Ελληνικο κρατικο εγγραφο με ισχυ νομου) σταθμων ραδιοφωνιας απο ΦΥΣΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ, ητοι ιδιωτες (οχι μονο σωματεια, ιδρυματα, δημους, κοινοτητες δηλαδη κρυπτο-πολιτικα δυναμενα ελεγχομενα, νομικα προσωπα οπως εγινε μεταγενεστερα) :?:
Βεβαια επειδη "παραηταν" δημοκρατικο φροντισαν να το εξαλειψουν αργα αλλα σταθερα...

Αυτο ειναι ενα δειγμα απλα, του πως αν "μεθαυριο" αποφασισουν, θα "εξαλειψουν" αργα αλλα σταθερα και τα πτυχια μας...
Αρα λεω, ισως ειναι προτιμοτερο να προσεχουμε τι "ευχομαστε" να παθουν οι αλλοι, αφου μια μερα ισως θα ειμαστε μονοι στην θεση τους...

Σορρυ, αν ξεφυγα λιγο (η πολυ) αλλα δεν αντεξα με αυτη την Ιουδαϊκη εξυπναδα... της... εεε του :?: ΕΕΤΤ :!:

RFΧpert
25-07-07, 13:20
Νομίζω ότι αν πας να αποδιαμορφώσεις φάση με διευκρινιστή FM ο ήχος ακούγεται κάπως τσιριχτός ή πριμαριστός κάπως έτσι...

Οχι, ακουγεται καπως διαφορετικος αλλα οχι τοσο...

RFΧpert
25-07-07, 13:21
RFXpert eννοείς διευκρινιστή με πηνίο και διοδάκια...σωστα? Αν το κάνει με τσιπάκι δεν κάνει σίγουρα και για τίς δύο διαμορφώσεις...σωστά?
Και τσιπακι κανει...

chip
25-07-07, 13:35
Φίλε RFXpert δεν ξερω το νόμο της Ιταλίας (και αν μπορούσες ας μας πεις περιληπτικά τη λέει) όμως απ οτι καταλαβαίνω έδωσε δυνατότητα εκπομπής σε πολύ κόσμο...
Το αποτέλεσμα.... είναι οτι αναπτύχθηκε στο βαθμό που ξέρουμε όλοι η βιομηχανία μηχανημάτων εκπομπής στην ΙΤΑΛΙΑ. Γιατί να μην είχε γίνει στην Ελλάδα...
Όπως ανάλογα στις Σκανιδναβικές χώρες αναπτύτχθηκαν οι εταιρίες κατασκευής κινητών τηλεφώνων....
Στην Ελλάδα βέβαια φροντίσαμε να προστατεύουμε τα κρατικά μονοπώλεια με την δικαιολογία της προστασίας του πωλίτη και της δημοκρατίας...
Με τέτοιες συνθήκες θα αναπτυχθούν ποτέ τα ηλεκτρονικά στην Ελλάδα?

RFΧpert
25-07-07, 13:58
Τα ηλεκτρονικα στην χωρα μας εχουν τελειωσει προ πολλου... Οτι υπαρχει βασιζεται στην "τρελλα" και το απιστευτο μερακι καποιον να τραβανε κουπι κοντρα στο ρευμα, μεχρι εσχατων...
Αλλωστε το Ελληνικο δογμα ειναι ρητα διαμορφωμενο σε μια φραση ΟΛΩΝ των διοικουντων "Βαβυλωνια" τα τελευταια 40 χρονια...
ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΗ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ

Ετσι το μελλον των παιδων μου, και αυριο των δικων σας (αφου μαλλον αρκετοι εδω ειστε μικροτεροι) εχει καθοριστει ως
"Εξ-υπηρετες" των τουριστικων προϊοντων...
Ξερω εκ πειρας την αντιμετωπιση κρατικων φορεων απεναντι σε προσπαθειες ατομων (και εταιρειων) εκτος "συστηματος μεσων", για αναπτυξη νεων τεχνολογιων στην χωρα μας...
Χαρακτηριστικα θα πω μια απαντηση του ΕΟΜΕΧ το ~1996.
"Καλα, και τι πιστευετε οτι θα κανετε, αυτα εχουν τελειωσει προ πολλου!"

Οποτε αντε κανα ηλεκτρονικο γκαρσονι, κλπ, να φτιαξουμε εδω... Ωπ, να η ιδεα... Ρομποτακι αλα γκαρσον :!: ε ρε φραγκα... :P
Να δεις θα επιδοτειθει κιολας, στα γρηγορα, αφου θα βοηθησει στον "πυλωνα" της Ελληνικης ΒΑΡΙΑΣ βιομηχανιας... :!:

aeonios
25-07-07, 14:13
Israeli Minister approves program to eliminate pirate radio
Israeli Transportation Minister Shaul Mofaz this morning approved an inter-ministerial program to eliminate the pirate radio infrastructure in Israel.

The program is expected to go before the Cabinet soon for approval.

“Only last week, we saw the terrifying results of the aerial tragedy in Brazil. The risk of an aerial tragedy in Israel as a result of pirate radio broadcasts is no less significant,” Mofaz said. “We must relate to it as aerial terrorism.”


Source: Media Network, Jerusalem Post

Αυτό τώρα τι ακριβώς σημαίνει; Πως οι Ισραηλίτες είναι παράδειγμα προς μίμηση ή προς αποφυγή; Δεν υπάρχει χειρότερο (και αισχρότερο)παράδειγμα εφαρμογής στρατοκρατούμενου ιμπεριαλιστικού καθεστώτος τόσο κοντά μας που να θυμίζει όργουελ/usa after 9/11 κτλ. Συμφωνώ απόλυτα με τον RFExpert και τα άλλα παιδιά . Στο μικρό μυαλό μου μόνο εκ του πονηρού θα μπορούσαν να συνδέσουν κάποιοι την εφαρμογή των νόμων περί ραδιοπειρατείας με το "aerial terrorism" . Και αυτό μάλλον θα μας οδηγήσει στο μέλλον σε άλλα σκηνικά ανευλευθερίας για τον απλό κόσμο. Σορυ για το Offtopic!

ta03
25-07-07, 14:33
aeonios +++

^Active^
25-07-07, 16:57
Επισης μου την σπαει το nick εχεις ρε φιλε! Ακου ΕΕΤΤ. Ονομα δεν εχεις?

kostas30
25-07-07, 17:21
Επισης μου την σπαει το nick εχεις ρε φιλε! Ακου ΕΕΤΤ. Ονομα δεν εχεις?



εμενα μου προκαλει αηδια =P~ :-#

RFΧpert
25-07-07, 22:15
Παιδια...
Κανετε τρομερο λαθος :!: Το ονομα ειναι ΑΚΡΩΣ πετυχημενο για εδω, αν πραγματικα σκεφτουμε ποσες φορες εχουμε διαφωνησει ΟΛΟΙ για θεματα σχετικα... με αυτο το ονομα...
Οποτε εχει "θεση" εδω...
Μαλιστα εγω σκεφτομαι να το γυρισω σε ΕΣΡ καποιος να γινει η ΑΔΑΕ, κοκ...
Αλλωστε ειμαστε χωρα περιπτωση, οπου πηγαμε και φτιαξαμε διοριζομενες (ΟΧΙ ΕΚΛΕΓΜΕΝΕΣ) αρχες με δικαιωματα πιο πανω απο το κοινοβουλιο, και τα δικαστηρια... Δηλαδη, φτιαξαμε κρατος εν κρατη με δικαιωμα απροσβλητου αποφασεως... ακομα και μεσω της δικαστικης οδου...
αλλα τι λεω τωρα...! Ασχετο εντελως με το θεμα...
Δεκα αυτομαστιγωσεις (ως ανατολιτες που ειμαστε εντελει) φτανουν φανταζομαι, ε :?:

Παντως το ονομα εχει την πλακα του... οπως και το δικο μου αλλωστε (και ας μην το "πιανουν" μερικοι με τιποτα, ακομα και μεσω τις υπογραφης μου) :!:

eebabs2000
09-01-11, 14:50
Μήπως υπάρχει κάποιο κύκλωμα πομποδέκτη στους 27ΜΗz για αμφίδρομη επικοινωνία με μία κεραία, ζητάω πολλά?:drool: