PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΦΕΡΟΥΣΑ



spelectrons
21-07-07, 18:41
ΕΧΩ ΕΝΑΝ ΠΟΜΠΟ 25W ΠΕΡΙΠΟΥ ΑΥΤΟΤΑΛΑΝΤΟΜΕΝΟ.ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΤΗΝ EL504.ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΩΣΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΣΩ ΤΗΝ ΦΕΡΟΥΣΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟΝ ΣΥΝΤΟΝΙΖΩ ΚΑΙ ΜΟΥ ΞΕΣΕΡΝΕΙ.ΛΙΓΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΛΛΑ ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ???ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...

badsak
21-07-07, 19:01
Εννοεις τσουλαει?
Αν ναι προσπαθησε να απομακρυνεις οσο ποιο μακρυα απο την λυχνια και απο αλλες εστιες θερμοτητας οπως τις αντιστασεις τον πυκνωτη αναδρασης και το πηνιο ταλαντωσης.
Καλα θα ηταν βεβαια το μηχανακι να μην ηταν αυτοταλαντωτο και να ειχε δυο σταδια και θα ηταν σαφως σταθεροτατο.

spelectrons
21-07-07, 19:14
ΕΝΝΟΩ ΟΤΙ ΑΝ ΤΟ ΣΥΝΤΟΝΙΣΩ ΚΑΠΟΥ Π.Χ. 107,5 ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΩΡΑ ΘΑ ΦΥΓΕΙ Η ΦΕΡΟΥΣΑ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΕΙ 107,55.ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΚΑΙ COOLER ΜΕΣΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ.ΑΥΤΗ Η ΑΣΤΑΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΥΨΗΛΕΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ ΠΟΥ ΤΡΑΒΑΕΙ.ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΙΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΠΩΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΗΤΕΡΑ ΝΑ ΤΟ ΕΣΠΑΓΑ ΣΕ ΔΥΟ ΣΤΑΔΙΑ.ΕΧΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ??

electron
21-07-07, 20:17
Δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις και πολλά πέρα από το να περιορίσεις λίγο την θερμοκρασία που όπως αναφέρεις το έχεις κάνει.Η μόνη λύση που βέβαια είναι μονόδρομος αφορά την χρήση pll και κατ επέκταση αλλαγή μηχανήματος.