PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα με λειτουργια pic16f84a



Nemmesis
27-07-07, 18:39
λοιπον μετα απο αρκετο καιρο καταφερα να προγραματισω ενα pic16f84a :D :D :D (με τον PIC16PRO) αλλα τωρα εχω το εξης προβλημα... ενω μπορω να προγραματισω τον pic δεν μπορω να τον δουλεψω... δηλαδη ανοιξα ενα example "led blinking" της "mikroBasic" το εκανα hex και μεσω του picall 0.16 το φορτωσα στον pic... το αρχειο υποτιθετε οτι κανει ολα τα πιν της portb να αλλαζουν κατασταση καθε 1sec... εκανα το παρακατο κυκλωμα αλλα δεν δουλεψε καθολου :? λιγη βοηθεια για το τι μπορει να κανω λαθος?

gsmaster
27-07-07, 22:52
Βάλε για C2 έναν 100μF όχι pF και έναν 100nF παράλληλα στον C2.
Το κύκλωμα είναι σωστό. Αν και ο κώδικας είναι σωστός θα δουλέψει.

Nemmesis
27-07-07, 23:20
τυπογραφικο λαθος ηταν το "100pF" κανονικα ειναι "100nF"... ο κώδικας ειναι "example" του "microbasic compiler for pic" οποτε σωστο πρεπει να ειναι... οταν εδινα ταση το κυκλωμα δεν εκανε τιποτα... μετα σκεφτηκα οτι ο κρυσταλος ειναι παλιος και ετσι εκανα συνδεσμολια RC γιατι αλλο κρυσταλο δεν ειχα... εβαλα για R=10Κ και c=100pF (οι τιμες αυτες ειναι αποδεκτες απο το datasheed του f84 που εχω... εδωσα ταση αλλα και παλι τιποτα... μονο που τωρα το led ηταν συνεχεια αναμενο... αλλα καθως περιεργαζομουν το κυκλωμα ξεκωλισε το ποδαρακι του πυκνωτη και το led αρχισε να αναβωσβινει.... :? :? :? αυτο πως εγινε τωρα???

PiCBuRn3r
28-07-07, 01:51
τυπογραφικο λαθος ηταν το "100pF" κανονικα ειναι "100nF"... ο κώδικας ειναι "example" του "microbasic compiler for pic" οποτε σωστο πρεπει να ειναι... οταν εδινα ταση το κυκλωμα δεν εκανε τιποτα... μετα σκεφτηκα οτι ο κρυσταλος ειναι παλιος και ετσι εκανα συνδεσμολια RC γιατι αλλο κρυσταλο δεν ειχα... εβαλα για R=10Κ και c=100pF (οι τιμες αυτες ειναι αποδεκτες απο το datasheed του f84 που εχω... εδωσα ταση αλλα και παλι τιποτα... μονο που τωρα το led ηταν συνεχεια αναμενο... αλλα καθως περιεργαζομουν το κυκλωμα ξεκωλισε το ποδαρακι του πυκνωτη και το led αρχισε να αναβωσβινει.... :? :? :? αυτο πως εγινε τωρα???

Σετάρεις σωστά fuses στον uC ? Δηλαδή ρυθμίζεις το αν χρησιμοποιεί κρύσταλο ή rc κλπ. κατά τον προγραμματισμό ?

Nemmesis
28-07-07, 02:03
ναι νομιζω... οταν ειχα τον κρυσταλο το ειχα το "XT" και οταν εβαλα rc το ειχα στο "RC"... δευτερα πρωι θα ψαξω για κανα καινουργιο κρυσταλο και θα κοιταξω και για καναν κεραμικο...

PiCBuRn3r
28-07-07, 02:54
Επίσης όταν κάνεις compile το πρόγραμμα στο microbasic κοίτα σε κάποιο σημείο (δεν θυμάμαι, έχω να χρησιμοποιήσω pic πάρα πολύ καιρό) την σωστή τιμή για τον κρύσταλλο που χρησιμοποιείς ώστε να δουλεύουν σωστά τα delays.

Nemmesis
28-07-07, 15:56
οκ tnks αλλα προς το παρον θα παρω καινουργιο κρυσταλο και πυκνοτακια και ξαναδοκιμαζω...

Nemmesis
29-07-07, 04:21
τπτ και με τον καινουργιο κρυσταλο (4MH) και πυκνοτακια (22pf) εκανα το κυκλωμα και σε κανονικη πλακετα και παλη τπτ... τι μπορει να κανω λαθος δεν καταλαβενω...

υγ. καπου ειδα οτι μπανει μια αντισταση μεταξη κρυσταλου και pic...λετε να δοκιμασω να βαλω? αλλα τι τιμη περιπο να βαλω?

Nemmesis
29-07-07, 12:35
ρε παιδια αν δεν βαριετε κανιεις ας ανεβασει κανα .hex που να κανει την portb εξοδο και να αλλαζει την κατασταση απο το πιν της portb καθε 1sec... plz

kopla
29-07-07, 15:06
τπτ και με τον καινουργιο κρυσταλο (4MH) και πυκνοτακια (22pf) εκανα το κυκλωμα και σε κανονικη πλακετα και παλη τπτ... τι μπορει να κανω λαθος δεν καταλαβενω...
Κοίτα το datasheet. Βάλε στο OSC1 και 2 τον κρύσταλλο. Χωρίς να το έχω τσεκάρει, το MCLR πρέπει να είναι στο πιν 4.


υγ. καπου ειδα οτι μπανει μια αντισταση μεταξη κρυσταλου και pic...λετε να δοκιμασω να βαλω? αλλα τι τιμη περιπο να βαλω?
Αντίσταση συνήθως βάζουν σε resonator που έχει ενσωματωμένους τους πυκνωτές. Μην βάλεις αντίσταση για Crystal-Capacitors

Αν βρω χρόνο μπορεί να ανεβάσω αργότερα μια ρουτίνα που κάνει delay 1sec (με 4MHz κρύσταλλο)

Nemmesis
29-07-07, 16:39
tnks kopla αλλα ετσι ακριβως οπως μου λες το εχω συνδεμενο... τεσπα... μαλλον εχω προβλημα με τα πυκνωτακια... αυτα που βαζω ειναι τα πορτοκαλι δισκακια... εκανα κατι αλλο... εβαλα εξωτερικο παλμο απο ενα 555 στα 4kh και ο pic δουλεψε κανονικα αφου πρωτα το προγραματισα για 4kh... πως ακριβως ζηταω τον κρυσταλλο και τα πυκνωτακια? πχ τα πυκνοτακια ειναι τανταλιου? sry ρε παιδια που σας πριζω αλλα θελω να το κανω να δουλεξει το ρημαδι...

kopla
29-07-07, 16:50
Quartz κρύσταλλος στα 4 MHz
Πυνκωτές Κεραμικοί ή mini poly στα 22 nanoF (όχι pico)

kopla
29-07-07, 16:52
Επίσης πρέπει να του πεις του PIC ότι χρησιμοποιείς XT κρύσταλλο (στα __Config μέσα στο .asm αρχείο ή από το MPLAB)

Nemmesis
29-07-07, 19:32
στο datasheet του f84a μιλαει για 15 - 33 pF σε 4 MHz σε Mode XT σελ 22... nanoF λετε να βαλω?

gsmaster
29-07-07, 21:10
Quartz κρύσταλλος στα 4 MHz
Πυνκωτές Κεραμικοί ή mini poly στα 22 nanoF (όχι pico)

Πόσο σίγουρος είσαι γι αυτό που γράφεις?

Nemmesis
29-07-07, 21:18
τελικα pF ή nF?

gsmaster
29-07-07, 21:32
pF (πικοφαραντ) Λές να κάνει λάθος το datasheet? αν είναι να το πούμε στους ανθρωπους το έχουν τόσα χρόνια λάθος...

Nemmesis
29-07-07, 22:25
ενταξη μια ερωτιση καναμε και μαλιστα γιατι με μπερδεψε η απαντηση ενος αλλου... μην φαμε και ξυλο... τεσπα... το αλλο θεμα τωρα... οταν εχω τον κρυσταλλο με τις αντιστασεις τοτε να το προγραματισω σαν "XT"? παρακαλω να απαντησει καποιος μονο αν θελει βοηθησει παρα να τονισει αν ειναι γελιες η ερωτησεις...

kopla
29-07-07, 23:10
Quartz κρύσταλλος στα 4 MHz
Πυνκωτές Κεραμικοί ή mini poly στα 22 nanoF (όχι pico)

Πόσο σίγουρος είσαι γι αυτό που γράφεις?

Το datasheet λέει pF, εγώ βάζω nF

gsmaster
30-07-07, 00:18
kopla, υπάρχει κάποιος λόγος που δεν ακολουθείς το datasheet?

Nemmesis, τι εννοείς αν έχεις κρύσταλλο με τις αντιστάσεις? Εννοείς κρύσταλλο με αντίσταση σε σειρά απο την μια μεριά? Όπως και να έχει αν έχεις κρύσταλλο μέχρι 4ΜΗz βάζεις ΧΤ αν έχεις πιο πάνω βάζεις HS.
Υποψιάζομαι ότι κάτι κάνεις λάθος στη σύνδεση. Που έχεις κάνει την κατασκευή? σίγουρα συτνδέεις τα σωστά πιν?

Nemmesis
30-07-07, 00:39
την αντισταση εννοω την R2 οπως ειναι στην εικονα... το κυκλωμα ειναι ακριβως οπως ειναι στην εικονα εκτος απο ενα μπουτον που γειωνει το πιν4 και κατι πυκνοτακια πριν και μετα τον σταθεροποιειτη... θα βαλω και κανονικη εικονα απο την πλακετα που το εχω κανει αλλα αργοτερα γιατι τωρα δεν βρισκω το CD απο το κινητο για να το συνδεσω στο pc... εχω δοκιμασει και χωρις την R2

PiCBuRn3r
30-07-07, 05:41
Την αντίσταση μήπως δεν πρέπει να την βάλεις ? Για δοκίμασε να το δουλέψεις χωρίς την R2...

Nemmesis
30-07-07, 15:50
οπως ειπα και πιο πανω εχω δοκιμασει και χωρις την αντισταση... υπαρχη κανας τροπος (χωρις παλμογραφο) να δω αν παραγει ταλαντοση ο κρυσταλος? το λεω γιατι με εξωτερικο παλμο το pic δουλευει...

kopla
30-07-07, 16:18
οπως ειπα και πιο πανω εχω δοκιμασει και χωρις την αντισταση... υπαρχη κανας τροπος (χωρις παλμογραφο) να δω αν παραγει ταλαντοση ο κρυσταλος? το λεω γιατι με εξωτερικο παλμο το pic δουλευει...

http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=460

Nemmesis
30-07-07, 16:47
το ξερω αυτο το κυκλωματακι που μου δειχνεις kopla αλλα θελω να δω αν εχω ταλαντοση οταν ο κρυσταλος ειναι συνδεμενος με τον pic....

τι λετε για αυτο?
http://www.uoguelph.ca/~antoon/circ/probe1.htm
θα κανει αυτο που θελω?

Nemmesis
01-08-07, 15:35
καμια απαντηση για ^^ ?

venatici
01-08-07, 22:18
Μηπως τον προγραμματιζεις σαν pic16f84 και σου ενεργοποιει το WDT (ειναι το αντιθετο απο τον 16f84a) και σου κανει ρεσετ συνεχεια με αποτελεσμα το ναμην τρεχει το προγραμμα.

Nemmesis
02-08-07, 23:20
μετα απο 3μερες που εσπαγα το κεφαλι μου να βρω τη εκανα λαθος δεν αντεχα αλλο και τα παρατισα προσορινα... ετσι μετα απο 2μερες απολυτης ακινησιας (εξερουντε : το ταβλο, οι καφεδες, τα clubakia :lol: )... εστασε σημερα και ειπα να ξαναπροσπαθησω και ΝΑΙ!!!! :twisted: :twisted: :twisted: ... ειδα εκεινο το κουμπακι στο "picall" το πατησα και εγενετο led blinking... ακολουθει το μεγαλιο της γκαβομαρας μου... σας ευχαριστω ολους που προσπαθησατε να με βοηθησετε... και τωρα αφου επεξα με μερικα ledakia ξεκιναω να κανω ενα στροφομετρο για το scooteraki mou :)