PDA

Επιστροφή στο Forum : Ράδιο - CD Player Sony σε Toyota Carina



georgemailo
28-07-07, 20:16
Καλησπέρα σε όλους! Αγόρασα σήμερα ένα ηχοσύστημα Sony (φετινό μοντέλο) για να το εγκατασήσω στο αυτοκίνητο μου (Toyota Carina μοντέλο 1997). Έχω βασικές γνώσεις ηλεκτρονικών και γενικά μαστορεύω :D Επειδή σκέφτομαι να το εγκαταστήσω μόνος μου μπορείτε να μου πείτε τι να προσέξω (συνδεσμολογίες, ασυμβατότητες κλπ). Ή μήπως τελικά να το πάω σε ηλεκτρολογίο αυτοκινήτων. Βασικά η όλη ιδέα είναι ότι επειδή σπουδάζω ηλεκτρολόγος μηχανικός και μηχανικός υπολογιστών λυπάμαι να το δώσω σε ξένο άνθρωπο χωρίς να προσπαθίσω να το εγκατιστίσω μόνος μου!!! :lol: Ευχαριστώ.

Nemmesis
28-07-07, 21:27
εγω ψηφιζω "do it yourself" εξαλου δεν ειναι και τπτ δυσκολο... μερικα φισακια ειναι... στην χειροτερη περιπτωση ανοιξε δες τι παιζει και αν δεις οτι δεν την παλευεις ξανακλειστο... 8) 8) 8)

georgemailo
28-07-07, 23:49
Αυτό λέω και εγώ. Θα το παλέψω το πρωί και... βλέπουμε!

tasosmos
28-07-07, 23:59
Δεν νομιζω πως θα αντιμετωπισεις καποιο προβλημα, αρκει το εγχειριδιο εγκαταστασης και ενα απλο πολυμετρο και εισαι μια χαρα.
Ασε που μερικα μαγαζια κανουν τσαπατσοδουλειες με μονωτικη και απλο στριψιμο αντι για κολλημα και θερμοσυστελλομενο και μετα ψαχνεις να βρεις γιατι κανει παρασιτα και γιατι δεν ακουγεται καλα...

georgemailo
31-07-07, 15:38
Τελικά το πήγα σε μαγαζί να μου το εγκαταστήσουν. Δεν μπορούσα να βγάλω το παλιό. Ήταν βιδωμένο από πίσω και έπρεπε να βγεί όλη η μάσκα. Πάντως δουλεύει μια χαρά τώρα!!!

georgemailo
31-07-07, 15:45
Να σημειώσω επίσης ότι χρειάστηκαι τελικά έναν αντάπτορα στις συνδεσμολογίες για να μην χρειαστεί να κόψει ο "μάστωρας" τα καλώδια. 15 ολόκληρα ευρώ για 10 πόντους καλώδιο!!!

fkdpbpar
31-07-07, 15:59
Tα toyota ,γενικότερα, χρειάζονται για τα περισσότερα cd player, αντάπτορα. Τα φις που έχουν από τη μάνα τους δεν ταιριάζουν με αυτά των cd player. Ένας φίλος μου άλλαξε πριν δυο μήνες το cd player του αυτοκινήτου του και του τοποθέτησαν πρώτα αντάπτορα. Πάντως απ' ότι είχα δει τότε δεν είναι πολύ δύσκολο να τον φτιάξεις μόνος σου, το μόνο που χρειάζεται είναι λίγο καλώδιο και κάμποσα κομμάτια από δύο διαφορετικά φις, μου φαίνεται πολύ κλέψιμο τα 15 ευρώ.

gsmaster
31-07-07, 22:09
Στην ουσία πληρώνει τα φίς τα οποία τις περισσότερες φορές δεν τα βρίσκεις. Το συνηθησμένο είναι άμα βρείς το ένα μόνο κομμάτι, αυτό που πάει στο ραδιο, το οποίο είναι κλασσικό ένα για τα ρεύματα και ένα για τα ηχεία, το συνδέεις "καβάλα" στα του αυτοκινήτου και έχεις 2 βύσματα στην ίδια καλωδίωση.

Παρεπιπτώντων, τέτοιους αντάπτορες έχει και στα πρακτικερ.

tasosmos
31-07-07, 23:50
Δεδομενου οτι ολα τα καινουργια cd-mp3-dvd-τρεχαγυρευε player εχουν 99,9% iso βυσματα και μαλλον θα εχουν για αρκετο καιρο ακομα αφου υπαρχουν κενες επαφες δεν νομιζω πως υπαρχει λογος να κρατησεις το εργοστασιακο βυσμα.
Εγω τουλαχιστον σε ολα τα αυτοκινητα της οικογενειας το εχω κοψει αφηνοντας 1-2 cm μπας και χρειαστει ποτε και εχω κολλησει iso.

Οσον αφορα το πρακτικερ επισης εχει τσιμπημενες τιμες στα βυσματακια. Σε καποιο μαγαζι ηλεκτρονικων ειχα βρει με νορμαλ τιμη 1-2 € αλλα δεν θυμαμαι ποιο...

dal_kos
12-08-07, 14:34
Υπάρχουν και κάποια CD-player που το περιέχουν το βύσμα ISO σε περίπτωση που το δικό σου δεν είναι ISO.
Εγώ είχα πάρει ένα Mp3-CD-usb-Card reader Watson απο ένα πολυκατάστημα με 60 ευρω και είχε ακόμα και το βύσμα ISO :)