PDA

Επιστροφή στο Forum : ENC28J60



thess
31-07-07, 03:40
Τι chip είναι αυτό (ENC28J60)? Τι κάνει? Από πια εταιρία είναι ?
Πληροφορίες γύρο από αυτό θα με ενδιέφεραν.
Το μόνο που ξέρω είναι ότι είναι ψηφιακό και για αυτό το έβαλα εδώ?

Κάθε βοήθεια δεκτή!

babisko
31-07-07, 07:25
Με μια αναζήτηση (http://www.datasheet4u.com) θα βρεις το datasheet (http://www.datasheet4u.com/html/E/N/C/ENC28J60_MicrochipTechnology.pdf.html) του υλικού αυτού και συγκεκριμένα αυτό είναι Stand-Alone Ethernet Controller with SPI Product Brief και το κατασκευάζει η MICROCHIP

steliosm
31-07-07, 16:26
Ειναι ενας πολυ ωραιος Ethernet controller.
Αν εχεις χρονο και ορεξη μπορεις στον AVR/PICmicro να "γραψεις" και το TCP/IP stack (υπαρχουν και ετοιμα) ωστε να το 'οδηγησεις' αυτο το IC.
Αρκετα ethernet modules το χρησιμοποιουν.

thess
31-07-07, 20:24
Πως μπορώ να το προγραμματίσω αυτό?
Εχει κανεις καμια ιδεα?
Εχω τον STK500 της ATMEL.
Μπορω με αυτόν ή θέλει καποιον άλλο προγραμματιστή?

Lykos1986
01-08-07, 19:56
Πως μπορώ να το προγραμματίσω αυτό?
Εχει κανεις καμια ιδεα?


Θες TCP/IP Stack 100%, o οποίος θα μπεί μέσα στον μC σου!!! Αν το δουλέψεις μόνος σου (αν και είναι πολύ έυκολο σαν SPI) δεν θα φτάσεις πουθενά...

Βασικά δεν θέλει προγραμματισμό όπως ένας μC αλλά οδήγηση μέσο του SPI Bus.

steliosm
01-08-07, 22:02
Το ENC28J60 δεν το προγραμματιζεισσ, ειναι ετοιμο.
Προγραμματιζεις τον uC που θα 'οδηγηση' αυτον τον controller.
Σιγουρα θα χρειαστεις TCP/IP stack.
Δες εδω για περισσοτερα: http://tuxgraphics.org/electronics/200606/article06061.shtml

thess
02-08-07, 04:22
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για το ενδιαφέρον σας!!! :D :D :D

Lykos1986 γιατί το λες αυτό? (Αν το δουλέψεις μόνος σου (αν και είναι πολύ έυκολο σαν SPI) δεν θα φτάσεις πουθενά...)
Έχω μερικές απορίες μετά από όσα διάβασα.

1. Τι είναι το TCP/IP Stack και τι εννοείς όταν λες θα μπει μέσα στον μC?
2. Τι είναι το SPI Bus?
3. Πως του δίνεις IP και που αποθηκεύεται?
4. Πρέπει να κάνεις και ιστοσελίδα για να το ελέγχεις?
5. Μπορώ να το οδηγήσω με όποιον μC θέλω η πρέπει απαραίτητα να είναι ο ATmega88? Πχ. με τον ATtiny2313 & ATtiny28 γίνεται να τον οδηγήσω?

Αυτά μέχρι στιγμής. Ελπίζω να μην σας κουράζω με τις ερωτήσεις μου!!! :roll: :)

Chris Valis
02-08-07, 09:28
Για να λύσεις όλες σου τις απορίες γιατί δεν διαβάζεις το datasheet και τις υπόλοιπες πληροφορίες που έχει δώσει ο κατασκευαστής;
εδώ είναι: http://www.microchip.com/stellent/idcplg?IdcService=SS_GET_PAGE&nodeId=1335&dDocName=en022889

Δες και μια κατασκευή: http://www.electronicfr.com/enc28j60.html

PiCBuRn3r
02-08-07, 11:34
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για το ενδιαφέρον σας!!! :D :D :D

Lykos1986 γιατί το λες αυτό? (Αν το δουλέψεις μόνος σου (αν και είναι πολύ έυκολο σαν SPI) δεν θα φτάσεις πουθενά...)
Έχω μερικές απορίες μετά από όσα διάβασα.

1. Τι είναι το TCP/IP Stack και τι εννοείς όταν λες θα μπει μέσα στον μC?
2. Τι είναι το SPI Bus?
3. Πως του δίνεις IP και που αποθηκεύεται?
4. Πρέπει να κάνεις και ιστοσελίδα για να το ελέγχεις?
5. Μπορώ να το οδηγήσω με όποιον μC θέλω η πρέπει απαραίτητα να είναι ο ATmega88? Πχ. με τον ATtiny2313 & ATtiny28 γίνεται να τον οδηγήσω?

Αυτά μέχρι στιγμής. Ελπίζω να μην σας κουράζω με τις ερωτήσεις μου!!! :roll: :)

Έχει 2-3 παραδείγματα με avr και avrgcc compiler εδώ: http://tuxgraphics.org/electronics/

jvourv
03-08-07, 00:16
Φίλε Θανάση η αλήθεια είναι ότι για να ολοκληρώσεις αυτό που θέλεις να κάνεις πρέπει να μελετήσεις αρκετά.
Κάθε μια από τις παραπάνω ερωτήσεις αποτελεί ξεχωριστό "κεφάλαιο" για την κατασκευή σου άλλο μεγαλύτερο και άλλο μικρότερο.
Εγώ αυτό που έχω να σου πω είναι ότι φυσικά στον κώδικα του μικροελεγκτή ούτε κατά διάνοια μην προσπαθήσεις να υλοποιήσεις TCP/IP. Ειδικά όταν δεν έχεις λύσει τις παραπάνω απορίες. Ακόμα και όταν τις λύσεις πάλι παραμένει ένα πολύ δύσκολο project. Θα μπορούσες όμως αντί TCP/IP να υλοποιήσεις το UDP/IP που είναι πολύ πιο απλό πρωτόκολλο και εκτιμώ ότι θα ήταν καλύτερα να προσανατολιστείς εκεί.
Βέβαια αν η εφαρμογή σου απαιτεί μεγάλη αξιοπιστία στη μεταφορά των πακέτων τότε και πάλι υπάρχει λύση. Υπάρχουν ολοκληρωμένα κυκλώματα με hardwired TCP/IP. Ρίξε μια ματιά εδώ: http://www.wiznet.co.kr/pro_iin_W5100.htm
Και μάλιστα δε θα χρειαστεί ο Ethernet controler ENC28J60 που βρήκες. Μάλιστα με το W5100 χρησιμοποιείς μόνο ethernet transformer πριν το συνδέσεις στο καλώδιο.
Ψάχνοντας λίγο καλύτερα στο παραπάνω site μπορείς να βρεις και διάφορα ethernet modules που πουλάει η εταιρεία βασισμένα στα ολοκληρωμένα της.

Lykos1986
03-08-07, 00:32
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για το ενδιαφέρον σας!!! :D :D :D

Lykos1986 γιατί το λες αυτό? (Αν το δουλέψεις μόνος σου (αν και είναι πολύ έυκολο σαν SPI) δεν θα φτάσεις πουθενά...)
Έχω μερικές απορίες μετά από όσα διάβασα.

1. Τι είναι το TCP/IP Stack και τι εννοείς όταν λες θα μπει μέσα στον μC?
2. Τι είναι το SPI Bus?
3. Πως του δίνεις IP και που αποθηκεύεται?
4. Πρέπει να κάνεις και ιστοσελίδα για να το ελέγχεις?
5. Μπορώ να το οδηγήσω με όποιον μC θέλω η πρέπει απαραίτητα να είναι ο ATmega88? Πχ. με τον ATtiny2313 & ATtiny28 γίνεται να τον οδηγήσω?

Αυτά μέχρι στιγμής. Ελπίζω να μην σας κουράζω με τις ερωτήσεις μου!!! :roll: :)


Το λέω γιατί αν και έχει πολύ απλές εντολές για την οδήγηση του δεν θα μπορέσεις να κάνεις τίποτα χωρίς να έχεις έναν δοκιμασμένο TCP/IP ο οποίος θα κάνει την δύσκολη δουλειά για εσένα.

Με τον όρο TCP/IP Stack (Transmission Control Protocol / Internet Protocol) λέμε όλες εκείνες τις εργασίες που εκτελούνται (στα λεγόμενα layers), για παράδειγμα στον υπολογιστή σου, έτσι ώστε να μπορείς να βλέπεις σελίδες στο Internet κτλ. Βασικά η εξήγηση που δίνω δεν είναι η απόλυτα σωστή αλλά για να σου δώσω την πλήρη εξήγηση θα πρέπει να φάμε αρκετά posts! Αν πάντως θέλεις περισσότερες πληροφορίες μπορείς να κάνεις μια αναζήτηση στο Google. Θα βρεις πολλές πληροφορίες.

Όταν λέω ότι θα μπει μέσα στον μικροελεγκτή εννοώ πως θα γράψει ένα κώδικα, όπως είναι και ο TCP/IP Stack, και με αυτό θα προγραμματίσεις τον μC σου. Δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις μόνο του τον ENC28J60 αφού όπως είπα δεν είναι αυτόνομος αλλά θέλει οδήγηση.

Το SPI Bus είναι ένα ψηφιακό σύγχρονο σειριακό πρωτόκολλο επικοινωνίας που έχει αναπτυχθεί κυρίως για επικοινωνίες μεταξύ περιφερειακών που βρίσκονται πάνω σε μια πλακέτα και όχι μέσο κλασικών καλωδίων. Φυσικά αυτό που αναφέρω δεν είναι κανόνας αλλά για περισσότερες πληροφορίες Google!

Για την IP, MAC και όλα τα υπόλοιπα που θα σου χρειαστούν τα αναλαμβάνει ο TCP/IP Stack σου!

Δεν χρειάζεται να κάνεις και ιστοσελίδα για να μπορέσεις να τον ελέγξεις. Φυσικά μια από τις εφαρμογές που μπορείς να κάνεις είναι και αυτό.

Μπορείς να τον οδηγήσεις με όποιον μικροελεγκτή θέλεις. Δεν υπάρχει περιορισμός σε αυτό.

chip
03-08-07, 09:43
Αν θέλεις να κάνεις κάτι να τελειώνεις.....γιατί όπως είπαν όλοι το TCP/IP δεν είναι εύκολο, και η προσωπική μου γνώμη είναι μην μπλέξεις....φτιάξε κάτι με τσιπάκι της WIZNET που έχει έτοιμο το TCP/IP STACK και υποτίθεται οτι πρέπει να του στείλεις μόνο τα δεδομένα και την διεύθυνση IP που θα τα στείλει. (Λέω υποτίθεται γιατί στην πράξη και πάλι θα δείς οτι και σε αυτή την περίπτωση τα πράγματα δεν είναι τελείως απλά και πρέπει να έχεις γνωσείς δικτύων.... όμως είναι κατα τη γνώμη μου η μακράν ευκολότερη λύση που αν το προσπαθήσεις θα σου δουλέψει...) Επιπλέον υπάρχουν τα τσιπάκια στην ελλάδα και είναι και σε λογική τιμή.

steliosm
03-08-07, 16:06
Της Wiznet τα chipakia ποιος τα εχει στην Ελλαδα?

thess
03-08-07, 17:15
Καλό το datasheet και οι πληροφορίες αλά δεν σου λύνουν όλες σου τις απορίες φίλε Chris Valis. Εκτός αυτού δυσκολεύομαι πολύ με τα αγγλικά γιατί έχει περίεργους όρους που δεν τους καταλαβαίνω.
Πολύ καλό το link που μου έδωσες φίλε Chris Valis, βοήθησε αρκετά!

Jvourv επιμένω στο πρωτόκολλο TCP/IP και ο λόγος, η αξιοπιστία που σου προσφέρει. Φυσικά και είναι δύσκολο εάν δεν έχεις ασχοληθεί ποτέ αλά αν έβρισκα κάτι έτυμο? (από κώδικα εννοώ). Εδώ http://embedded-system.net/free-tcpip-stack-for-pic-microcontroller.html είναι ένας κώδικας TCP/IP τον οποίο έχει φτιάξει η Microchip και τον προσφέρει δωρεάν για τα μοντέλα της. Αν δεν βαριέσαι ρίξε μια ματιά και πες μου τι γνώμη σου!!!
Τώρα για UDP/IP εκτός ότι το απέρριψα για τους λόγους που ανέφερα πιο πάνω, έτσι για άπιον θελήσει να ασχοληθεί με το θέμα έχει και για αυτό κώδικα εδώ http://tuxgraphics.org/common/src2/article06061/

Για το w5100 που μου σύστησες έχω κάποιες αμφιβολίες!

1. Έχει πάρα πολλά πιν, άρα πιο πολύπλοκο κύκλωμα σε αντίθεση με το ENC28J60 που έχει μόνο 28 πιν.
2. Πως θα βρω τέτοιες βάσεις και που.
3. Πόσο κοστίζει και σε πια μαγαζιά πωλείτε (κατά προτίμηση Θεσσαλονίκη).

Lykos1986 με μια γρήγορη αναζήτηση που έκανα στο γούγλη βρήκα μερικά κείμενα για το TCP/IP. Είναι όμως λίγο δύσκολο ν τα καταλάβεις.

Για την οδήγηση θα προτιμούσα να χρησιμοποιήσω τον ATtiny2313 αλά άκουσα ότι ο κώδικας βγαίνει 3ΚΒ περίπου ίσως και παραπάνω.
Άρα ξεχνώ τον ATtiny2313 που έχει μνήμη μόνο 2ΚΒ και πάμε σε κάτι μεγαλύτερο!

PiCBuRn3r
03-08-07, 18:34
Κοίτα και αυτό: http://tuxgraphics.org/electronics/200611/embedded-webserver.shtml
Με τον ATmega88, αν το πετσοκόψεις το πρόγραμμα μπορεί να χωρέσει και στον ATmega8....

jvourv
03-08-07, 19:20
Γνώμη για το TCP/IP stack της Microchip λίγο δύκολο να εκφέρω. Αν επιλέξεις Microchip τότε καλύτερα να μη χρησιμοποιήσεις καθόλου το ENC28J60 αλλά ένα μικροελεγκτή με ενσωματωμένο Ethernet module, όπως ο PIC18F66J60.
Με τα ολοκληρωμένα της WIZnet μπορείς να πας σε όποιο μικροελεγκτή θέλεις.
Και εγώ θέλω να μάθω ποιος τα φέρνει στην Ελλάδα...
Εναλλακτικά μπορεί κανείς να τα προμηθευτεί on-line από εδώ http://www.saelig.com/miva/merchant.mvc?Screen=CTGY&Category_Code=ETH
Τώρα αν δε βρεθεί ο συγκεκριμένος SMD adaptor για αυτό υπάρχουν και τα modules (δες NM7010A και NM7010B) που δίνουν τους ακροδέκτες σε διπλή ακιδοσειρά και περιέχουν ακόμα και τον κονέκτορα.

chip
03-08-07, 19:30
Τα φέρνει ο Δ. Αιρανντζής και τα έχει όσο τα έχει σε πολυ καλές τιμές! (πιθανότατα καλύτερη απο τα ξένα καταστήματα)

chip
03-08-07, 19:30
ήθελα να γράψω οτι τα έχει όσο τα ξένα καταστήματα...

jvourv
03-08-07, 20:52
Δε γράφεις καμιά διεύθυνση και τηλέφωνα αν έχεις...

chip
04-08-07, 09:42
Drogeta Engineering
51 ΑΧΑΡΝΩΝ
ΤΚ 104 39
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΑΙΡΑΝΤΖΗΣ
210-8810948
FAX 210-8840376

thess
04-08-07, 12:52
Ρε παιδία γιατί έχετε κολλήσει με τα WIZnet αφού και αυτά θέλουν οδήγηση από κάποιον μΕ που θα φέρει μέσα του κώδικα TCP/IP, έτσι δεν είναι? ή κάνω κάποιο λάθος.

Αυτά τα WIZnet είναι αξιόπιστα?

chip
04-08-07, 13:37
Λάθος !!!!!!!!!!!.
Το wiznet είναι μηχανή TCP/IP. Δηλαδή το TCP/IP φτιαγμένο σε hardware. (W3100). Οπότε για να πέξει απαιτείται ο μικροελεγκτής να στείλει τα δεδομένα και την IP διεύθυνση (δεν έχει καμία σχέση με το TCP/IP ο μικροελεγκτής). Βέβαια απαιτούνται κάποιες γνώσεις δικτύων για να αρχικοποιηθούν κάποιοι καταχωρητές του ολοκληρωμένου αυτού. Όμως είναι εντελώς διαφορετικό να έχεις να δώσεις τις παραμέτρους της επικοινωνίας από το να φτιάξεις ή να χρησιμοποιήσεις κώδικα TCP/IP. Από την άλλη το W3100 δεν έχει τον ελεγκτή σύνδεσης στο φυσικό επίπεδο PYH και γι αυτό χρησιμοποιεί εξωτρικό από την realtek (ίσως και από άλλες εταιρίες...) κατι τέτοιο δεν κωστίζει πολύ ...γύρω στα 3 ευρώ νομίζω και είναι επίσης εύκολο να βρεθεί στην αγορά... (Εκτός της σχετικής δυσκολίας να κολήσεις τα ολοκληρωμένα). Το ίδιο το w3100 πρέπει να έχει αρκετά κάτω από τα 10 ευρώ. Στην αγορά κυκλοφορούν επίσης (δεν ξέρω αν υπάρχουν αυτή τη στιγμή στην ελλάδα) πλακετίτσες με περίπου 30ευρώ που τα διαθέτουν όλα έτοιμα κολημένα και το μόνο που πρέπει να κάνετε είναι να τις συνδέσετε με τον μικροελεγκτή. Επίσης υπαρχει μετροπέας από RS232 σε ethernet (υποθέτω η καλύτερη λύση για να έχετε ethernet σε ένα απογευματάκι).
Για να λύσει το πρόβλημα του εξωτερικού PHY η wiznet κυκλοφόρησε το W5100. (θέλω να πιστεύω οτι υπάρχει στην ελλαδα κι αυτό)

jvourv
04-08-07, 17:27
Έχουμε παραλείψει να αναφέρουμε κάτι που θεωρώ σημαντικό. Για να είμαστε απόλυτα σωστοί θα πρέπει να εξασφαλιστεί μοναδική MAC address. Τις MAC όμως τις "παραχωρεί" η IEEE OUI (Organization Unique Identifier) και δεν τις δίνει σε ζευγάρια ή σε δεκάδες. Κάποιος για να αποκτήσει 1 tera διευθύνσεις καλείται να πληρώσει 1500 δολάρια. Φαντάζομαι δεν είμαστε για τέτοια.
Υπάρχει 100% νόμιμη λύση για το παραπάνω ζήτημα;

Lykos1986
04-08-07, 19:50
Πολύ φοβάμαι πως το κόστος είναι αρκετά μεγαλύτερο για την αγορά MAC Address. Όταν όμως έχεις να κάνεις με πειραματισμούς δεν νομίζω να έχεις και πρόβλημα… εκτός και αν σκέφτεσαι να βγάλεις κάποια εμπορική εφαρμογή…

steliosm
04-08-07, 19:56
jvour θα μπορουσες να αντιγραψεις το MAC address απο μια παλια καρτα δικτυου που δεν χρησιμοποιεις.
Επιπλεον, το MAC address θα πρεπει να ειναι μναδικο μονο σε επιπεδο τοπικου LAN.

chip γνωριζεις αν φερνει και τα modules περα απο τα Wiznet τσιπακια?

thess
04-08-07, 21:40
Datasheet W5100:
www.i-vis.co.jp/pdf/wiznet/chip/w5100/W5100_Datasheet_v1%5B1%5D.0.1.pdf

Link για το W5100:
http://www.free-press-release.com/news/200707/1184076434.html

Forum για το W5100:
http://www.e-lab.de/phpBB2/viewtopic.php?t=1503

Και δυο πολύ χρήσιμοι οδηγεί:
ftp://ftp.efo.ru/pub/wiznet/W5100_HowtoADSL_En_v1.0.pdf
ftp://ftp.efo.ru/pub/wiznet/W5100_HowtoMulticasting_En_v1.0.pdf


Ελπίζω να βοήθησα όσο αφορά το W5100

chip
05-08-07, 22:32
Ξέρω οτι σίγουρα φέρνει τα module που κάνουν μετατροπή απο RS232 σε ethernet (IM7100) και μου είχε πει πριν χρόνια (το 2004) οτι πιθανόν να έφερνε και το άλλο Module το απλό (IM7010). To module που κάνει μετατροπή απο rs232 σε ethernet έχει δικό του mac address και πιθανότατα να έχουν και τα άλλα.
Πάντως αυτό είναι το μικρότερο πρόβλημα αφού μπορείς να βάλεις (όπως είπατε) το νουμεράκι από μια παλιά καμένη κάρτα. Στη χειρότερη περίπτωση είναι τόσο φτηνές που πέρνεις μία και τις το αντιγράφεις (και τις ξηλώνεις και eeprom, μαγνητικά, κρύσταλο, connector και ότι άλλο χρήσιμο)