PDA

Επιστροφή στο Forum : DVD (πρόβλημα ανάγνωσης)



BlackMask
12-08-07, 08:42
Έχω ένα DVD της SONY, το οποίο όταν του βάζω δισκάκια από το videy club (καταλαβαίνετε τώρα, γεμάτα γρατζουνιές), δεν τα παίζει ή κολλάει συνέχεια. Έχω επίσης και ένα DVD μάρκας Yu-Ma-Tu :lol: , το οποίο παίζει το δισκάκι, ακόμα και χαρακιά με μαχαίρι να έχει κάνει. Νομίζω ότι στο SONY φταίει το laser. Είναι πολύ ευαίσθητο. Μήπως έχετε υπόψην σας κανένα κύκλωμα, που να ρυθμίσει το laser αυτόματα (ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων);

hlektrologos000
12-08-07, 09:43
μπορεις να διαβασεις εδω http://www.hlektronika.gr/phpBB2/kat_ps2laser.php

εγω παντως που πειραματιστικα σε ενα οικιακο dvd player που δεν διαβαζε ολα τα dvds χειροτερα το εκανα καλυτερα οχι .....

brainman
12-08-07, 16:29
παιδια εγω δουλευω σε video club και το εχω ακουσει πολλες φορες αυτο.
αυτα που κανουν 30-40€ παιζουν καλυτερα απο τα ακριβα.

GEWKWN
12-08-07, 17:16
Τα sony με το παραμικρο
αποριπτουν τα dvd γιατι
ειναι για προστασια της κεφαλης
(τουλαχιστον ετσι λενε).

lynx
12-08-07, 18:17
Τα sony με το παραμικρο
αποριπτουν τα dvd γιατι
ειναι για προστασια της κεφαλης
(τουλαχιστον ετσι λενε).

τι ειδους προστασια ειναι αυτη?! πως θα μπορουσε να βλαψει
μια κεφαλη το γρατζουνισμενο DVD?

Killo_Watt
12-08-07, 19:12
πως θα μπορουσε να βλαψει
μια κεφαλη το γρατζουνισμενο DVD?
Και ομως μπορει...

hlektrologos000
12-08-07, 23:12
πως θα μπορουσε να βλαψει
μια κεφαλη το γρατζουνισμενο DVD?
Και ομως μπορει...

περισσοτερο τεχνικα τεκμηριωμενο........?

PCMan
13-08-07, 03:52
Προσπάθησε να δείς την κεφαλή πως συμπεριφέρεται σε γρατζουνισμένο ή στραβό cd. Πηγαίνει πάνω κάτω συνέχεια.
Νομίζω αυτό εννοεί ο Killo_Watt

lynx
16-08-07, 06:21
ενα κακοφτιαγμενο ή στραβο DVD *ισως* να μπορει να επιβαρυνει τον μηχανισμο περιστροφης του DVD player κατα τα αλλα οι γρατζουνιες δεν βλεπω που μπορουν να κανουν κακο.

dal_kos
19-08-07, 11:19
Πιθανον να δημιουργειται προβλημα απο τις γρατζουνιες καθως η ακτίνα laser θα ανακλαται όπου να 'ναι, χτυπώντας και σημεία που δεν θα έπρεπε.

lynx
19-08-07, 20:15
Πιθανον να δημιουργειται προβλημα απο τις γρατζουνιες καθως η ακτίνα laser θα ανακλαται όπου να 'ναι, χτυπώντας και σημεία που δεν θα έπρεπε.

οπως? :roll: