PDA

Επιστροφή στο Forum : Κύκλωμα ISCP JDM (Split από: pic16f84a kai lcd2x16 )



kopla
26-08-07, 20:37
Split από: pic16f84a kai lcd2x16 (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?p=48537#48537)


:D Πάρε και έναν JDM programmer ... που δουλεύει

Το max232 δεν το χρειάζεσαι για να προγραμματίσεις. Μόνο για σειριακή επικοινωνία.

Nemmesis
26-08-07, 21:22
χμμ... και πως θα ηταν το κυκλωμα αν αφερεσω το max 232? θα ενωσω το 2 απο το φισ με το TDX? και μου φενετε πολυ απλο για να δουλεψει

kopla
26-08-07, 22:42
Ο διακόπτης S έχει 2 καταστάσεις.
1. Όπως φαίνεται στο σχήμα και
2. Όταν ενωθεί το pin 3 του κονεκτορα με το pin 13 του max232

Στη θέση (1), προγραμματίζουμε τον pic, ενώ στη (2) μπαίνει στο παιχνίδι και το max.... και μπορούμε να κάνουμε σειριακή επικοινωνία.

Επίσης, για να απαντήσω, όχι, χωρίς το max, το κύκλωμα γίνεται:

Nemmesis
26-08-07, 22:48
χμμ... δηλαδη αν κανω αυτο το κυκλωμα θα μπορω να προγραματισω το 16φ88? ρωταω και ξαναρωταω γιατι μεχρι να κανω τον p16pro δοκιμασα 5-6 jdm και κανενα δεν δουλεψε... επεισης στο κυκλωμα βλεπω οτι εχει και κρυσταλο δλδ θα μπορω τα προγραματιζω και να εκτελω το προγραμα στην ιδια πλακετα? sry αν γινομαι σπαστικος αλλα δεν μπορω να ρωρησω πουθενα αλλου...

kopla
26-08-07, 22:50
Συμπλήρωσα κάτι στο προηγούμενο μου post


θα μπορω τα προγραματιζω και να εκτελω το προγραμα στην ιδια πλακετα?
Ακριβώς :)

kopla
26-08-07, 22:59
Α και κάτι που ξέχασα, και κακώς το έχω έτσι με το RB6 και 7.

RB6 = PGC (program clock) \
- δες το datasheet (pin diagrams)
RB7 = PGD (program data) /

Εκτός από τον υποχρεωτικά εξωτερικό κρύσταλλο, για να προγραμματίσεις τον pic χρειάζεσαι 4 αντιστάσεις και 1 δίοδο.
Συνδέεις όπως τα βλέπεις. Απο pins χρειάζονται τα /MCLR, Vdd, Vss, PGC και PGD.

Με το max μαζί, και την αλλαγή του διακόπτη ή jumper, ο pic μπορεί να εκτελέσει το πρόγραμμα που μόλις του πέρασες, και είναι έτοιμες οι συνδέσεις (δλδ οι 4 πυκνωτές) και για USART

Nemmesis
26-08-07, 23:23
θα το δοκιμασω και θα σου πω

gsmaster
27-08-07, 00:09
Χωρίς το MAX232 ΔΕΝ προκειται να δουλέψει γιατί χρησιμοποιεί την τάση που παράγει το ΜΑΧ (έχει εσωτερικό κύκλωμα παραγωγής + - 12 V για τα σήματα 232) για να οδηγήσει ανάλογα το MCLR του pic. Βέβαια για να μηδενίσει αυτή την τάση χρησιμοποιεί το πιν 3 της σειριακής μέσω του διακόπτη, δεν ξέρω κατα πόσο αρέσει αυτό στη σειριακή, αλλά υπάρχει και εδώ η περίπτωση να μήν παίζει παντού.

Προτεινόμενος programmer: κλώνος ICD2 και ξενοιάζεις. (για όσους πρόκειται να ασχοληθούν)

Αλλα δεν μπορώ να καταλάβω, γιατί ψάχνεσαι, δοκίμασε αυτό http://www.qsl.net/dl4yhf/winpicpr.html με το p16pro κατα πάσα πιθανότητα παίζει

Nemmesis
27-08-07, 00:32
εχω ενα προβλημα με αυτο που μου διχνεις gsmaster... δεν ξερω πως να ρυθμησω το winpic για τον p16pro...

Nemmesis
27-08-07, 00:53
βιαστεικα να ρωτησω... το βρηκα πως να ρυθμησω το winpic για τον p16pro...

gsmaster
27-08-07, 01:02
Αν χρησιμοποιείς το 7407 στον p16pro χρησιμοποίησε το παρακάτω αρχείο.

ΥΓ. Έχει και Ελληνικά το πρόγραμμα (τι καθόμουν και μετέφραζα :P )

Nemmesis
27-08-07, 01:08
εχω το 7405 αλλα tnks...

kopla
27-08-07, 02:17
Χωρίς το MAX232 ΔΕΝ προκειται να δουλέψει γιατί χρησιμοποιεί την τάση που παράγει το ΜΑΧ ??? (έχει εσωτερικό κύκλωμα παραγωγής + - 12 V για τα σήματα 232) για να οδηγήσει ανάλογα το MCLR του pic. Βέβαια για να μηδενίσει αυτή την τάση χρησιμοποιεί το πιν 3 της σειριακής μέσω του διακόπτη, δεν ξέρω κατα πόσο αρέσει αυτό στη σειριακή, αλλά υπάρχει και εδώ η περίπτωση να μήν παίζει παντού.


:evil:
Δεν ?? Κοίτα καλύτερα.-

έχει εσωτερικό κύκλωμα παραγωγής + - 12 V για τα σήματα 232
Εσωτερικό ? Γι αυτό ακριβώς είναι το max232 ... (+-12V -> TTL σήματα -> PIC)

gsmaster
27-08-07, 19:09
Εσωτερικό ? Γι αυτό ακριβώς είναι το max232 ... (+-12V -> TTL σήματα -> PIC)
Και ρωτάω εγώ με την σειρά μου: Τί γίνεται με τα TTL σήματα που πάνε απο τον PIC προς την σειριακή? Θα πρέπει τα TTL αυτά σήματα να μετατραπούν σε σήματα +-12V. ΟΚ, και που θα τα βρεί το MAX232 τα +-τόσα Volt? Βάλε ένα ΜΑΧ232 με τους πυκνωτές του κανονικά στα 5V και μέτρα ώς προς την γείωση το πιν 6 και το πιν 2 για να τα μετρήσεις και μέ τα μάτια σου.


Φιλικά πάντα εννοείται

kopla
27-08-07, 19:46
gsmaster, εννοείται φιλικά πάντα.

Τα TTL σήματα πάνε από τον PIC στο max232 και μετά στη σειριακή. Με τους εξωτερικούς πυκνωτές (στανταρ σύνδεση) τα TTL γίνονται +-12V. Απλά το ρεύμα θα είναι πεσμένο... πράγμα που δεν ενοχλεί τη σειριακή.
Με 5 V μπορώ να σου φτιάξω ό,τι τάση θες... απλά το ρεύμα θα είναι τόοοοσο χαμηλό όσο ανεβαίνει η τάση, που δεν θα έχει νόημα πλέον (P=VI, V γραμμικώς αντίστροφο του I).

:o

gsmaster
27-08-07, 20:12
Μα αυτό δεν είπα και παραπάνω? ότι το ΜΑΧ232 έχει εσωτερικό κύκλωμα που παράγει τα +-12? Αυτή την τάση με αυτό το μικρό ρεύμα παίρνει και το reset του Pic για να προγραμματίζεται με το συγκεκριμένο κύκλωμα.

kopla
27-08-07, 20:25
Μα αυτό δεν είπα και παραπάνω? ότι το ΜΑΧ232 έχει εσωτερικό κύκλωμα που παράγει τα +-12? Αυτή την τάση με αυτό το μικρό ρεύμα παίρνει και το reset του Pic για να προγραμματίζεται με το συγκεκριμένο κύκλωμα.

Κάποιο μπέρδεμα πρέπει να έχει γίνει.
Συμφωνείς ότι το max232 δεν χρειάζεται για να προγραμματιστεί ο pic ?.
Για τη σειριακή επικοινωνία, ναι χρειάζεται το max
:?:

gsmaster
27-08-07, 20:51
Μα αυτό δεν είπα και παραπάνω? ότι το ΜΑΧ232 έχει εσωτερικό κύκλωμα που παράγει τα +-12? Αυτή την τάση με αυτό το μικρό ρεύμα παίρνει και το reset του Pic για να προγραμματίζεται με το συγκεκριμένο κύκλωμα.

Κάποιο μπέρδεμα πρέπει να έχει γίνει.
Συμφωνείς ότι το max232 δεν χρειάζεται για να προγραμματιστεί ο pic ?.
Για τη σειριακή επικοινωνία, ναι χρειάζεται το max
:?:

Ναι ΟΚ έχεις δίκιο, νόμιζα ότι είναι ένα άλλο σχέδιο που παίρνει απο το πιν 2 του ΜΑΧ τάση για το ρεσετ. Άκυρο λοιπόν.



... Αλλά και πάλι δεν ξέρω κατα πόσο παίζει και να παίζει αξιόπιστα. Και αν πρόσεξες τα σήματα απο την σειριακή τα στέλνει κατευθείαν στα πιν του controller. Μα αν ο σχεδιαστης ήταν τόσο βάρβαρος με τον pic και του βάζει την σειριακή με μια μόνο αντίσταση σε σειρά, ποιός ο λόγος να βάλει ολόκληρο MAX232 για 1 γραμμή TXD ?


EDIT.... και κάτι άλλο που είδα, κανένας Pic δεν χρειάζεται συνδεδεμένο κρύσταλλο για να προγραμματιστεί.

kopla
27-08-07, 21:10
... Αλλά και πάλι δεν ξέρω κατα πόσο παίζει και να παίζει αξιόπιστα. Και αν πρόσεξες τα σήματα απο την σειριακή τα στέλνει κατευθείαν στα πιν του controller. Μα αν ο σχεδιαστης ήταν τόσο βάρβαρος με τον pic και του βάζει την σειριακή με μια μόνο αντίσταση σε σειρά, ποιός ο λόγος να βάλει ολόκληρο MAX232 για 1 γραμμή TXD ?

> Το κύκλωμα λειτουργεί τέλεια. Από τη σειριακή πάνε μέσω αντίστασης τα πιν 4 και 7 στα PGC και PGD πινς του μC (high voltage programming). Αυτά είναι μόνο για προγραμματισμό, τπτ άλλο. Για τα Rx και Tx μεσολαβεί το max232 υποχρεωτικά.


EDIT.... και κάτι άλλο που είδα, κανένας Pic δεν χρειάζεται συνδεδεμένο κρύσταλλο για να προγραμματιστεί.

> Right! Λάθος δικό μου.