PDA

Επιστροφή στο Forum : "Επιρρευμα" τι ειναι αυτο?!



lynx
28-08-07, 22:16
παιδια γνωριζει κανεις τι ακριβως ειναι το "Επιρρευμα"? :roll:

δεν ξερω περισοτερα...σημερα το ακουσα εψαξα στο ιντερνετ ομως δεν μπορεσα να μαθω κατι...

lynx
29-08-07, 09:08
παλι μουφες μας πουλησαν? :D

hlektrologos000
29-08-07, 09:17
βγαζοντας μια δικη μου θεωρια για το επιρευμα ...... θα μπορουσε να ειναι η ταση επι το ρευμα = επιρευμα
επιρευμα = watt
:hammer:

tasosmos
29-08-07, 09:20
Προσωπικα δεν το εχω ακουσει αλλα αν υπαρχει υποθετω οτι θα μετριεται σε Α, οχι V μιας που ειναι ρευμα.
Ισως παλι εννοουν απλα το μεγιστο στιγμιαιο ρευμα που μπορει να δωσει.

Chris Valis
29-08-07, 10:40
Σχετικά με πιο πράγμα είναι; Έχω ακούσει πολλές φορές να λένε επιρεύματα τα ρευματα eddy (eddy current) γουγλισε το να δεις αν έχει σχέση.

Μάλλον όμως ο Τρελός Επιστήμονας πιο κάτω έχει δίκιο...

Τρελός Επιστήμονας
29-08-07, 11:10
Επίρρευμα ονομάζεται το επιπλέον ρεύμα που διέρχεται από ένα κύκλωμα κατά τη διάρκεια μιας μεταβατικής κατάστασης. Παράδειγμα: Κατά τη φόρτιση του πυκνωτή εξομάλυνσης σε ένα τροφοδοτικό ή κατά την εκκίνηση ενός ηλεκτροκινητήρα. Πρέπει να λαμβάνεται υπόψη σε μια εγκατάσταση γιατί μπορεί να κάψει την ασφάλεια η να δημιουργήσει προβλήματα στιγμιαίας υπερφόρτωσης (γι' αυτό υπάρχουν και τα κυκλώματα soft start). Τα eddy currents ονομάζονται και δινορεύματα.

Edit: Επίρρευμα = το ρεύμα εκκίνησης (με απλά λόγια).

kopla
29-08-07, 13:13
Προσωπικα δεν το εχω ακουσει αλλα αν υπαρχει υποθετω οτι θα μετριεται σε Α, οχι V μιας που ειναι ρευμα.
Ισως παλι εννοουν απλα το μεγιστο στιγμιαιο ρευμα που μπορει να δωσει.

Δεν είναι αναγκαστικά ρεύμα επειδή λέγεται επιρεύμα.
Η ηλεκτρεγερτική δύναμη... είναι δύναμη (Νιούτον) ? :P

Τρελός Επιστήμονας
29-08-07, 13:16
Η ηλεκτρεγερτική δύναμη είναι τάση και μετρείται σε βολτ.

Γιώργος Ανώνυμος
29-08-07, 14:48
Επίρευμα προφανώς είναι 'Ελληνισμός' με την έννοια της μη καλής απόδοσης του όρου που προκύπτει από μετάφραση του αντίστοιχου Λατινικού...

Εμένα θα μου πήγαινε περισσότερο το μυαλό σε ρεύμα που διαρρέει εξωτερικά τον αγωγό, όπως για παράδειγμα στο επιδερμικό φαινόμενο που εμφανίζεται σε αγωγούς (π.χ. κεραίες) που διαρρέονται από ρεύμα υψηλής συχνότητας (π.χ. RF). Αυτό το φαινόμενο εκμεταλλευόμαστε στο να φτιάχνουμε κεραίες χαμηλού βάρους των οποίων τα στοιχεία δεν είναι συμπαγείς (μασίφ) αγωγοί αλλά κούφιοι στο εσωτερικό ενώ η απόδοσή τους λόγω του φαινομένου παραμένει σταθερή...

Για ρεύματα υψηλής τάσης (δελ. μερικών KV) δεν γνωρίζω, χρειάζεται λίγο ψάξιμο σε βιβλία ΣΗΕ (Συστημάτων μεταφοράς κλπ. Ηλεκτρικής Ενέργειας) αλλά πιθανά με τον original όρο...

Φιλικά
Γιώργος

Τρελός Επιστήμονας
29-08-07, 16:22
Γιώργο συμφωνώ μαζί σου. Ένας παλιός φίλος μου καθηγητής ηλεκτρονικών μου είχε μιλήσει κάποτε για "επίρρευμα διακοπής και αποκαταστάσεως" δηλαδή για την απότομη αύξηση του ηλεκτρικού ρεύματος όταν διακόπτεται ή αποκαθίσταται ένα κύκλωμα (πχ λόγω αυτεπαγωγής ή χωρητικότητας). Θα μπορούσαμε να το ονομάσουμε και "ρεύμα εκκίνησης". Το "επίρρευμα" πρέπει να γράφεται με δυο "ρ" γιατί το "ρ" ήταν δασυνόμενο γράμμα (παρ' ότι είναι σύμφωνο) και η ανωτέρω λέξη είναι αρκετά παλιά (από την εποχή της καθαρεύουσας). Οι Άγγλοι γράφουν και "rheumatic", "rheostat", "rhinoceros", "rhapsody" αλλά εμείς οι "ellines" φροντίσαμε εν μια νυκτί (κυριολεκτικά) να ξηλώσουμε τους τόνους και τα πνεύματα από τη γλώσσα μας. Τώρα τα παιδιά δεν μαθαίνουν καλύτερα και γρηγορότερα ελληνικά αλλά πολύ χειρότερα, παρά τις αρχικές προσδοκίες. Δεν διδάσκεται πλέον η γραμματική αναλυτικά όπως παλιότερα στο Δημοτικό Σχολείο (όταν η γενιά μου ήταν μαθητές) και τα βιβλία χρησιμοποιούν τον αποσπασματικό λόγο (οι μαθητές συμπληρώνουν κενά και δεν γράφουν πάντα από την αρχή τις προτάσεις, ειδικά στην πρώτη τάξη). Το πρόβλημα το ζω καθημερινά λόγω επαγγέλματος και δεν μπορώ να κάνω κάτι για να το σταματήσω. Εμείς που εκπαιδευτήκαμε στο πολυτονικό και στη συνέχεια μάθαμε και μονοτονικό καταστραφήκαμε; Η γλώσσα δεν είναι απλώς εργαλείο, είναι όργανο άρρηκτα συνδεδεμένο με τη σκέψη. Ο νοών νοείτω. Συγχωρήστε μου τη φλυαρία αλλά έχω λίγα νεύρα σήμερα. Μπορεί να είναι και από τις πυρκαϊές.

lynx
29-08-07, 18:43
ευχαριστω παιδια! ειστε απιστευτοι!! δεν θεωρουσα οτι ειχε ελπιδες αυτο το τοπικ! :lol:
λογω του οτι το εψαχνα ως "Επιρευμα" και οχι "Επίρρευμα" δεν μπορουσα να βρω κατι στο google..
ξερει κανεις την Αγγλικη του ονομασια? μηπως "surge current"?