PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετ/της 220-220v 2000w



dimitris_p
29-08-07, 00:53
Kαλησπερα σας.

υπάρχει ενα μικρο πρόβλημα και θελω μια βοήθεια. μου έχουν φτιάξει (μια μεγάλη εταιρία) ενα μετασ/τη torodial 1προς1 220-220v 2000w που τον χρειάζομαι για το εργαστήριο.. οταν τον παρελαβα και τον έβαλα για δοκιμή είδα οτι τραβά πολύ μεγάλο ρεύμα εκκίνησης.και αυτό οχι όλες της φορές.δηλαδη στο πρωτεύων εχω βάλει μια 20a αυτόματη και 9 στης 10 φορές την ρίχνει όταν πάω να την σηκώσω και δεν την κρατά με τίποτα.να σκεφτείτε οτι μερικές φορές ρίχνει και την 35 αρα ασφάλεια στο ρολόι της DEH. όλα αυτά φυσικά χωρείς κανένα φορτίο πάνω του...
μετα απο τηλεφωνική επικοινωνία με την εν λόγο εταιρία, πηγα τον μετ/τη στο εργαστήριο για τεστ. αυτο εγινε μπροστά μου. ο άνθρωπος τον έβαλε σε ειδικά μηχανήματα και δεν βρήκε κανένα πρόβλημα ούτε διαρροή ούτε και βραχυκύκλωμα.. αυτό που διαπίστωσε και αυτός είναι οτι τραβά μεγάλο ρεύμα στην εκκίνηση του..
μου πρότεινε μια λύση με ένα κύκλωμα καθυστέρησης (χωρείς να μου δώσει κάποιο κύκλωμα) με μια αντίσταση η με μια μικρή λάμπα ώστε να υπάρχει μείωση στο ρεύμα εκκίνησης.

οι ερωτήσεις μου είναι 2

1 θέλω μια έγκυρη απάντηση απο έναν που γνωρίζει αρκετά καλά πανω σε αυτα. αυτό που γίνετε στον εν λόγο μετ/τη να τραβα τοσο μεγαλο ρευμα στην εκκίνηση και οχι όλες της φορές είναι νορμάλ αυτό?????αν οχι θα του τον φέρω στην μούρη....

2 αν είναι νορμάλ μου μπορώ να βρω ενα τέτοιο κύκλωμα? το σχέδιό του να το κατασκευάσω μια και ειμαι ηλεκτρονικός..

Chris Valis
29-08-07, 02:37
Υπάρχει η απλή και η σωστή λύση.
-Η απλή λύση είναι να αλλάξεις την ασφάλεια και να βάλεις βραδεία τηκόμενη (lameria αλλά εκμεταλλεύεσαι το μεγαλύτερο thermal inertia της τηκόμενης).
-Η σωστή λύση (νούμερο ενα) είναι να βάλεις ένα έτοιμο κύκλωμα κύκλωμα soft start π.χ. της ABB ή Legrand (ακριβό για 2kW)
-H σωστή λύση (νούμερο δύο) είναι να βάλεις αυτόματη ασφάλεια που να είναι θερμική-αργή (άμα βρεις που έχει πες μου και εμένα να πηγαίνω να πέρνω...-Υπάρχουν πάντως.)

Είναι λίγο μπέρδεμα να φτιάξεις softstart για τόσο μεγάλο φορτίο. Δύσκολα μπορείς να το κάνεις με αντιστάσεις (πολλές και μεγάλες). Θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις triac και να κάνεις pwm control στην πύλη του.
Διάλεξε και πάρε...

Φιλικά,
Χρήστος

chip
29-08-07, 11:01
Μία φορά στο παρελθόν δούλευα μεγάλο μετασχηματιστή και είχε την ίδια συμπεριφορά....Λογικό είναι...
Οτι δεν το κάνει πάντα έχει σχέση με το σε ποια στιγμή πετυχαίνεις το ρεύμα της ΔΕΗ δηλαδή αν είναι στα 0V ή στα 220V και πιθανόν έχει να κάνει και με την παραμένουσα μαγνήτιση του μετασχηματιστή.
Προσωπικά πιστεύω (δεν το έχω δοκιμάσει) σε τέτοιο φορτίο οτι η πιο απλή και οικονομική λύση (αν ξέρεις λίγο από κατασκευές) είναι η λύση με λάμπα, η οποία θα συνδέεται για 1-2 sec σε σειρά και μετά με ρελέ καθυστέρησης θα την βραχυκυκλώνεις...
Υπάρχουν και αντιστάσεις (αλλά αμφιβάλλω πάλι αν θα βρείς) που αρχικά έχουν υψηλή αντίσταση και στην συνέχεια μειώνεται η αντιστασή τους όσο ζεστενωνται...

ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ
29-08-07, 11:17
Δημήτρη δεν ξέρω τι θέλεις να τροφοδοτήσεις αλλά θα σου πρότεινα κύκλωμα καθυστέρησης με zero crossing ώστε να έχεις το μικρότερο ρεύμα εκκίνησης.
Αν κοιτάξεις στις εταιρείες που έχουν triac πιθανότατα να έχουν κάποια εφαρμογή.

dimitris_p
29-08-07, 13:07
Παιδιά όπως είπα είμαι ηλεκτρολόγος - ηλεκτρονικός. ασχολούμαι με service. τον θέλω για τον πάγκο για απομόνωση του ουδετέρου αλλά και γενικά από την DEH. θέμα προστασίας (αν έχεις ένα τέτοιο μετ/τη και ακουμπήσεις κατά τύχη μόνο ένα από τα 2 καλώδια η φάση η ουδέτερο δεν σε χτύπα οχι να σε σκοτώσει αλλά πολύ ελάχιστα,μια και δεν υπάρχει επιστροφή προς την γη στον ουδέτερο δηλαδή)

.. σχετικά με ασφάλειες βραδιάς τήξης υπάρχουν όσες θες.
Σε αυτό που δεν ήμουν τόσο σίγουρος ήταν οτι αυτό που κάνει είναι σωστό.. έχω συνδέσει και άλλες φορές ιδία kw μετ/τη αλλά οχι torodial κανονικό, και δεν είχα αυτό το πρόβλημα. αυτό που διαβεβαίωσε αυτός που τον έφτιαξε ήταν ότι οι torodial έχουν μεγαλο ρεύμα εκκίνησης στα ιδία wat σε σχέση με έναν απλό. άρα μάλλον είναι λογική η συμπεριφορά του..

αυτό με το χρονικό θα κάνω μαλών. υπάρχουν έτοιμα στην αγορά σε σειρά με μια μικρή λάμπα.δεν βρίσκω άλλη λύση.

Γιώργος Ανώνυμος
29-08-07, 16:52
Δημήτρη,

το στιγμιαίο ρεύμα εκκίνησης είναι επαγωγικό και σκεφτόμουν μήπως κατά την εκκίνηση να είχε νόημα να έχεις κάποιους πυκνωτές ώστε να μπορούν να εξουδετερώνουν την έντονα επαγωγική συμπεριφορά με την αντίστοιχη (ή έστω μικρότερη) χωρητική. Κάτι αντίστοιχο δηλ. με διατάξεις λαμπών φθορισμού που χρησιμοποιούν πυκνωτές μαζί με τα μπάλαστ για να διορθώνουν το συντελεστή ΔΕΗ για χρήση συστοιχειών τέτοιων λαμπών π.χ. σε μονάδες παραγωγής...

Επίσης φαντάζομαι ότι μετά από έναν μετασχηματιστή 1:1 δεν είναι δυνατή η απευθείας ανόρθωση που κάποιοι χρησιμοποιούμε ανορθώνοντας από την φάση της ΔΕΗ. Σε αυτή την περίπτωση απαιτείται διπλή ανόρθωση σαν να χρησιμοποιύσαμε οποιδήποτε μετασχηματιστή χωρίς μεσαία λήψη... Επιβεβαίωσέ με αν γνωρίζεις γιατί έχω ξεχάσει... τη σχετική θεωρία. Επίσης θύμησέ μου: πρωτεύον και δευτερέον είναι γαλβανικά απομονωμένα (?) δηλ. μετράω βραχυκύκλωμα πρωτεύον και δευτερεύον και ανοιχτό κύκλωμα μεταξύ οποιουδήποτε πόλου πρωτεύοντος με οποιοδήποτε δευτερεύοντος...

ΥΓ. Είχα και εγώ έναν τέτοιο αλλά σαφώς μικρότερο μετασχηματιστή και σκεφτόμουν εκτός του θέματος της προστασίας την εξομάλυνση της τάσης δικτύου για λογότερους βόμβους κλπ.

Φιλικά
Γιώργος

dimitris_p
29-08-07, 17:21
Δημήτρη,

το στιγμιαίο ρεύμα εκκίνησης είναι επαγωγικό και σκεφτόμουν μήπως κατά την εκκίνηση να είχε νόημα να έχεις κάποιους πυκνωτές ώστε να μπορούν να εξουδετερώνουν την έντονα επαγωγική συμπεριφορά με την αντίστοιχη (ή έστω μικρότερη) χωρητική. Κάτι αντίστοιχο δηλ. με διατάξεις λαμπών φθορισμού που χρησιμοποιούν πυκνωτές μαζί με τα μπάλαστ για να διορθώνουν το συντελεστή ΔΕΗ για χρήση συστοιχειών τέτοιων λαμπών π.χ. σε μονάδες παραγωγής...

Επίσης φαντάζομαι ότι μετά από έναν μετασχηματιστή 1:1 δεν είναι δυνατή η απευθείας ανόρθωση που κάποιοι χρησιμοποιούμε ανορθώνοντας από την φάση της ΔΕΗ. Σε αυτή την περίπτωση απαιτείται διπλή ανόρθωση σαν να χρησιμοποιύσαμε οποιδήποτε μετασχηματιστή χωρίς μεσαία λήψη... Επιβεβαίωσέ με αν γνωρίζεις γιατί έχω ξεχάσει... τη σχετική θεωρία. Επίσης θύμησέ μου: πρωτεύον και δευτερέον είναι γαλβανικά απομονωμένα (?) δηλ. μετράω βραχυκύκλωμα πρωτεύον και δευτερεύον και ανοιχτό κύκλωμα μεταξύ οποιουδήποτε πόλου πρωτεύοντος με οποιοδήποτε δευτερεύοντος...

ΥΓ. Είχα και εγώ έναν τέτοιο αλλά σαφώς μικρότερο μετασχηματιστή και σκεφτόμουν εκτός του θέματος της προστασίας την εξομάλυνση της τάσης δικτύου για λογότερους βόμβους κλπ.

Φιλικά
Γιώργος

Γεια σου γιωργο!!!

1 αυτό με ένα πυκνωτή το σκέφτηκα για βελτίωση στο συνημίτονο Φ. όταν τον τοποθετήσω θα το μετρήσω με το όργανο..

2 Σωστό οτι δεν μπορεί να γίνει ανόρθωση δικτύου με στυλ διόδου εν σειρά και πυκνωτή (αν κατάλαβα καλά αυτό εννοείς) διοτι ο ουδέτερος είναι εκτός ΔΕΗ και οχι γειωμένος. Mπορουμε μόνο με πλήρη ανόρθωση γέφυρας..

3 Οχι. αυτός ο μετ/της που έχει ένα κοινό τύλιγμα λέγετε αυτό-μετασχ/της και χρησιμοποιείτε γι άλλους σκοπούς..

Ο 1 προς 1 έχει 2 ανεξάρτητα τυλίγματα (Πρωτεύων - δευτερεύων) ηλεκτρικός τελείως απομονωμένα το ένα από το άλλο.

gsmaster
29-08-07, 19:23
Γιατί να μην μπορείτε να κάνετε απλή ανόρθωση με μια δίοδο? εφόσον έχουμε δυο σημεία με εναλλασσόμενη τάση βάζουμε σε σειρά με το ένα άκρο του δευτερεύοντος μια δίοδο, και έναν πυκνωτή απο το άλλο άκρο της διόδου προς το άλλο άκρο του δευτερεύοντος. Πάνω στον πυκνωτή θα έχουμε κανονικά DC και απομονωμένο.

Στην περίπτωση μετασχηματιστή 1:1 απο τα 230 θα είναι περίπου 310V

Κάνω κάπου λάθος?

sv9gph
29-08-07, 23:20
δυμιτρη υπαρχει κυκλομα το οποιο ειναι απλο και θα σου κανει δουλια,απλα δεν ξερω να ανεβαζω σχεδια εδω.να στο στηλω στο msn?

Γιώργος Ανώνυμος
30-08-07, 09:36
Δημήτρη,

δεν γνωρίζω αν είναι αυτομετασχηματιστης, πάντως με είχε παραξενέψει το ότι πρωτεύο και δευτερεύων δεν ήταν γαλβανικά απομωνομένα και σκεφτόμουν μήπως είχε γίνει κατασκευαστικό λάθος δηλ. η μιά λήψη πρωτεύοντος κανονικά κατέληγε στην είσοδο τάσης και η άλλη στην έξοδο τάσης... Αντίστοιχα και για το δευτερεύον... Πάει το μυαλό σου κάπου? Στον αυτομεταχηματιστή τί ελέγχους αντίστασης μπορούμε να κάνουμε?

Γιάννη,

απλή ανόρθωση γίνεται μόνο όταν ο ένας πόλος είναι γειωμένος, ανόρθωση γέφυρας όταν υπάρχει μετασχηματιστής χωρίς μεσαία λήψη και διπλή ανόρθωση όταν υπάρχει μετασχηματιστής με μεσαία λήψη (γη). Προφανώς είχα κάνει λάθος στο προηγούμενο post που ανέφερα τη διπλή ανόρθωση και με διόρθωσε ο Δημήτρης.

Γιώργος

savnik
30-08-07, 11:55
Γιατί να μην μπορείτε να κάνετε απλή ανόρθωση με μια δίοδο? εφόσον έχουμε δυο σημεία με εναλλασσόμενη τάση βάζουμε σε σειρά με το ένα άκρο του δευτερεύοντος μια δίοδο, και έναν πυκνωτή απο το άλλο άκρο της διόδου προς το άλλο άκρο του δευτερεύοντος. Πάνω στον πυκνωτή θα έχουμε κανονικά DC και απομονωμένο.

Στην περίπτωση μετασχηματιστή 1:1 απο τα 230 θα είναι περίπου 310V

Κάνω κάπου λάθος?
Σωστα τα λες

savnik
30-08-07, 11:57
απλή ανόρθωση γίνεται μόνο όταν ο ένας πόλος είναι γειωμένος
Οταν λες γειωμενος τι εννοεις.
Γιατι εδω θα ξεχασουμε και αυτα που ξερουμε.

dimitris_p
30-08-07, 12:09
Διορθώνω αυτό που είπα στην αρχή... κάπου μπερδεύτηκα...
φυσικά και γίνετε απλή ανόρθωση η ήμι-ανόρθωση όπως λέμε σε 1 προς 1 μετ/τη χρησιμοποιώντας την μια άκρη του τυλίγματος για το - και βάζοντας μια δίοδο εν σειρά στο άλλο με ένα πυκτωτη το + ...

dimitris_p
30-08-07, 12:18
Γιάννη σ ευχαριστώ για το κύκλωμα!!! ελπίζω να κάνω δουλειά.

Γιώργος Ανώνυμος
30-08-07, 12:28
Νίκο,

η έκφρασή μου ήταν ατυχής, εννοούσα απ'ευθείας ανόρθωση από το δίκτυο της ΔΕΗ, στην οποία το σημείο αναφοράς είναι ο ουδέτερος με δυναμικό μηδέν (Βέβαια οι συνάδελφοι με αυτοταλάντωτα με κατάλαβαν).Επειδή στην περίπτωση της ανόρθωσης από το δίκτυο η δίοδος ανόρθωσης συνδέεται στην φάση και καταλήγει με τη σωστή πολικότητα στον θετικό πόλο του ηλεκτρολυτικού πυκνωτή εξομάλυνσης ενώ ο ουδέτερος στο σασσί της κατασκευής, ΠΟΤΕ όμως ΑΝΤΙΘΕΤΑ. Η περίπτωση απ'ευθείας ανόρθωσης είναι στην πραγματικότητα ημιανόρθωση καθότι εκμεταλλευόμαστε μόνο το ένα μέρος της εναλλασσόμενης κυματομορφής που άγει η δίοδος.

Ένας μετασχηματιστής (ΜΣ) απομόνωσης 1:1 δεν διαφέρει σε τίποτε από ένα ΜΣ υψηλής π.χ. 220/400V, οπότε και τα κυκλώματα ανόρθωσης θα είναι αντίστοιχα (διπλή ή γέφυρας όπως προανέφερα). Στο ΜΣ δεν ορίζεται 'φάση' με την έννοια του μηδενικού δυναμικού, αφού η τάση ορίζεται ως η τάση δευτερεύοντος του ΜΣ. Στον ΜΣ μεσαίας λήψης τα δυναμικά δευτερεύοντος ορίζονται πάλι σε σχέση με το δυναμικό μεσαίας λήψης που πάλι όμως παρέχεται στο δευτερέυον. Κάποιες κατασκευές για λόγους απομόνωσης χρησιποιούσαν δύο ίδιους ΜΣ πλάτη με πλάτη (ακόμα και ΜΣ για νήματα λυχνιών 220/6,3V) ώστε να ξεπεράσουν το θέμα της 'πολικότητας' (φάση-ουδέτερος) της ΔΕΗ με πρόσθετο πλεονέκτημα την περεταίρω εξομάλυνση της τάσης δικτύου.

Ελπίζω να ήμουν πιό σαφής αυτή την φορά...

Γιώργος

dimitris_p
30-08-07, 13:19
Νίκο,

η έκφρασή μου ήταν ατυχής, εννοούσα απ'ευθείας ανόρθωση από το δίκτυο της ΔΕΗ, στην οποία το σημείο αναφοράς είναι ο ουδέτερος με δυναμικό μηδέν (Βέβαια οι συνάδελφοι με αυτοταλάντωτα με κατάλαβαν).Επειδή στην περίπτωση της ανόρθωσης από το δίκτυο η δίοδος ανόρθωσης συνδέεται στην φάση και καταλήγει με τη σωστή πολικότητα στον θετικό πόλο του ηλεκτρολυτικού πυκνωτή εξομάλυνσης ενώ ο ουδέτερος στο σασσί της κατασκευής, ΠΟΤΕ όμως ΑΝΤΙΘΕΤΑ. Η περίπτωση απ'ευθείας ανόρθωσης είναι στην πραγματικότητα ημιανόρθωση καθότι εκμεταλλευόμαστε μόνο το ένα μέρος της εναλλασσόμενης κυματομορφής που άγει η δίοδος.

Ένας μετασχηματιστής (ΜΣ) απομόνωσης 1:1 δεν διαφέρει σε τίποτε από ένα ΜΣ υψηλής π.χ. 220/400V, οπότε και τα κυκλώματα ανόρθωσης θα είναι αντίστοιχα (διπλή ή γέφυρας όπως προανέφερα). Στο ΜΣ δεν ορίζεται 'φάση' με την έννοια του μηδενικού δυναμικού, αφού η τάση ορίζεται ως η τάση δευτερεύοντος του ΜΣ. Στον ΜΣ μεσαίας λήψης τα δυναμικά δευτερεύοντος ορίζονται πάλι σε σχέση με το δυναμικό μεσαίας λήψης που πάλι όμως παρέχεται στο δευτερέυον. Κάποιες κατασκευές για λόγους απομόνωσης χρησιποιούσαν δύο ίδιους ΜΣ πλάτη με πλάτη (ακόμα και ΜΣ για νήματα λυχνιών 220/6,3V) ώστε να ξεπεράσουν το θέμα της 'πολικότητας' (φάση-ουδέτερος) της ΔΕΗ με πρόσθετο πλεονέκτημα την περεταίρω εξομάλυνση της τάσης δικτύου.

Ελπίζω να ήμουν πιό σαφής αυτή την φορά...

Ως εκ τούτου Δημήτρη διαφωνώ...!!! Χρειάζεται γέφυρα (κατά τα γνωστά 4 δίοδοι κλπ.)

Γιώργος

Γιατί εγώ δεν σε κατάλαβα λες? παλιός ερασιτέχνης από εποχή 80.. και λίγα αυτοταλαντωτα είχαμε φτιάξει τότε με ένα μόνο μετ/τη 6,3v που δεν είχαμε χρήματα για μετ/τη!!
αυτό που αφορά για απ ευθείας ανόρθωση δικτύου 220v σωστό... πρέπει ο ουδέτερος να πάει στο σασί που εχει 0 δυναμικό και η φάση στον διακόπτη για να μην σκοτωθούμε!!
τώρα στον 1 προς 1 υπάρχει τάση και τους 2 πόλους. αν βάλεις δοκιμαστικό κατσαβίδι θα δεις οτι ανάβει και στους 2 πόλους κανονικά!!! τώρα αυτό δεν το έχω καταλάβει πως γίνετε και ανάβει χωρείς να γειώνετε η άλλη μεριά.
φυσικά και δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί αυτός ο τρόπος για την πρώτη περίπτωση γιατί υπάρχει τάση και στα 2...

τέλος δεν έχω σκοπό να βγάλω συνεχές 220v. από τον μετ.τη/ δεν ανέφερα κάτι τέτοιο.. 220 ac θελω..

Γιώργος Ανώνυμος
30-08-07, 14:14
Νίκο,

προτείνω να εμβαθύνεις λίγο στην θεωρία όσο βαρετή και αν φαίνεται σε σχέση με τις κατασκευές...

Εγώ την έχω εγκαταλείψει λόγω δουλειάς σε άλλο αντικείμενο, ωστόσο θυμάμαι (ή νομίζω ότι θυμάμαι...) τις βασικές αρχές...

Είναι λογικό να ανάβει το δοκιμαστικό και στους δύο πόλους του δευτερεύοντος διότι το δοκιμαστικό μετράει το δυναμικό σε σχέση με μία υψηλή αντίσταση που είναι αυτή που υπάρχει μέσα στο δοκιμαστικό πριν το ενδεικτικό λαμπάκι και σε συνδυασμό με το σώμα σου (περίπου γειωμένο) αν ακουμπάς τη μεταλλική άκρη του δοκιμαστικού, οπότε το φως δυναμώνει κατάτι...

Το εναλλασσόμενο ρεύμα ορίζεται ως προς ένα επίπεδο αναφοράς που θεωρούμε ότι έχει μηδενικό δυναμικό. Το δυναμικό λέγεται και διαφορά δυναμικού ακριβώς για να προσδιορίσει ότι μετριέται μεταξύ δύο σημείων από τη στιγμιαία κατάστασή τους, δηλ. είναι συνάρτηση του χρόνου V(t).

Στο μετασχηματιστή τώρα επειδή η ημιτονοειδής κυματομορφή ανορθώνεται δίνει μία ας τη πούμε ενεργή τιμή συνεχούς τάσης (κορυφή ημιτονοειδούς) 1,41*220VAC=310VDC. Σε ένα κύκλωμα συνεχούς μας ενδιαφέρει η σταθερή πολικότητα ανεξάρτητα της στιγμιαίας τιμής του εναλλασσομένου και γι'αυτό χρησιμοποιούμε τη γέφυρα (4 δίοδοι) ώστε στον ένα πόλο να έχουμε σταθερά το + και στον άλλο το -, διότι είναι έτσι κατασκευασμένη ώστε όταν άγει το ένα σκέλος, το άλλο προστατεύει από την αναστροφή στο άλλο σκέλος και ανάστροφα και εκμεταλλευόμαστε επίσης και τα δύο σκέλη της κυματομορφής (πλήρης ανόρθωση). Θα πρέπει να το καταλάβεις, δεν μπορώ να το αποδώσω καλύτερα με λόγια...

Σκέψου επίσης πως λειτουργούν τα συστήματα προστασίας συσκευών από ανάποδη σύνδεση μπαταρίας με χρήση απλών διόδων...

Φιλικά
Γιώργος

dimitris_p
30-08-07, 15:01
Το δοκιμαστικο ( για κατσαβιδι πάντα λεω )μετρά μια ταση μεταξυ εκει που θα το βαλεις και ακουμποντας με το δαχτιλο μεσω της εσωτερικης αντιστασης που εχει περνα μεσα σου και μεσο γης κλεινει κλυκλωμα και αναβει..
αυτό δεν απαντα όμως στην απορία μου γιατί εδώ δεν έχουμε γείωση του αλλού πόλου.. για το πως ανάβει εφ όσων η άλλη μεριά δεν είναι γειωμένη ώστε να ανάψει όπως γίνετε στα 220v του δικτύου ας πούμε.. εχεις κάνει δοκιμή να είσαι στον αέρα η να φοράς παπούτσια με πολλή πλαστικό και πολλή καλή μόνωση και να μην ανάβει καθόλου ενώ υπάρχει τάση? πως λοιπών ανάβει με ένα πόλο?

dimitris_p
07-11-07, 13:41
Aν και λίγο αργά, θέλω να πω ότι το πρόβλημα το έλυσα τελικά. αγοράζοντας ένα από κατάστημα με ηλεκτρλ/κα υλικά ένα χρονικό το ρύθμισα στα 2 sec περίπου και βάζοντας παράλληλα με της επαφές του rele του μια αντίσταση. 6,8Ω στα 50w που είχα. και έτσι όταν παίρνει τάση στην αρχή περνά μέσα από την αντίσταση και μετά τα 2 sec που οπλίζει το rele βραχυκυκλώνει τη αντίσταση. μέχρι στιγμής εδώ και 1 μήνα περίπου δεν μου έχει παρουσιάσει τίποτα :)

dovegroup
08-11-07, 00:34
Με έναν καλό υπολογισμό...
http://www.hlektronika.gr/dictionary/index.php?a=term&t=5cb15ca5aaaeabad

itta-vitta
08-11-07, 10:51
Kαλησπερα σας.

υπάρχει ενα μικρο πρόβλημα και θελω μια βοήθεια. μου έχουν φτιάξει (μια μεγάλη εταιρία) ενα μετασ/τη torodial 1προς1 220-220v 2000w που τον χρειάζομαι για το εργαστήριο.. οταν τον παρελαβα και τον έβαλα για δοκιμή είδα οτι τραβά πολύ μεγάλο ρεύμα εκκίνησης.και αυτό οχι όλες της φορές.δηλαδη στο πρωτεύων εχω βάλει μια 20a αυτόματη και 9 στης 10 φορές την ρίχνει όταν πάω να την σηκώσω και δεν την κρατά με τίποτα.να σκεφτείτε οτι μερικές φορές ρίχνει και την 35 αρα ασφάλεια στο ρολόι της DEH. όλα αυτά φυσικά χωρείς κανένα φορτίο πάνω του...
μετα απο τηλεφωνική επικοινωνία με την εν λόγο εταιρία, πηγα τον μετ/τη στο εργαστήριο για τεστ. αυτο εγινε μπροστά μου. ο άνθρωπος τον έβαλε σε ειδικά μηχανήματα και δεν βρήκε κανένα πρόβλημα ούτε διαρροή ούτε και βραχυκύκλωμα.. αυτό που διαπίστωσε και αυτός είναι οτι τραβά μεγάλο ρεύμα στην εκκίνηση του..
μου πρότεινε μια λύση με ένα κύκλωμα καθυστέρησης (χωρείς να μου δώσει κάποιο κύκλωμα) με μια αντίσταση η με μια μικρή λάμπα ώστε να υπάρχει μείωση στο ρεύμα εκκίνησης.

οι ερωτήσεις μου είναι 2

1 θέλω μια έγκυρη απάντηση απο έναν που γνωρίζει αρκετά καλά πανω σε αυτα. αυτό που γίνετε στον εν λόγο μετ/τη να τραβα τοσο μεγαλο ρευμα στην εκκίνηση και οχι όλες της φορές είναι νορμάλ αυτό?????αν οχι θα του τον φέρω στην μούρη....

2 αν είναι νορμάλ μου μπορώ να βρω ενα τέτοιο κύκλωμα? το σχέδιό του να το κατασκευάσω μια και ειμαι ηλεκτρονικός..



Τοποθέτησε σε σειρά με τη φάση ή τον ουδέτερο (220-230ν) μια αντίσταση με τιμή από 15 -25Ω ισχύος 40 βαττ ή και περισσότερο. Αν δεν βρεις τέτοια αντίσταση θα κάνεις συνδυασμό αντιστάσεων, παράλληλη σύνδεση για να πάρεις βαττ. Παράλληλα στην αντίσταση θα συνδέσεις ένα διακόπτη ον-οφ. Με τον διακόπτη αυτό στο οφ δηλ το ρεύμα να περνά μέσα από την αντίσταση, σηκώνεις τον πρώτο σου διακόπτη και παίρνει φορτίο το τροφοδοτικό (αυτό διαρκεί μερικά δευτερόλεπτα). Μετά βραχυκυκλώνεις την αντίσταση με τον διακόπτη (θέση ον). Νομίζω ότι έγινα σαφής και δεν χρειάζεται να ανεβάσω κάποιο σχεδιάκι.
Πες μας αποτελέσματα.

dimitris_p
08-11-07, 11:51
Kαλησπερα σας.

υπάρχει ενα μικρο πρόβλημα και θελω μια βοήθεια. μου έχουν φτιάξει (μια μεγάλη εταιρία) ενα μετασ/τη torodial 1προς1 220-220v 2000w που τον χρειάζομαι για το εργαστήριο.. οταν τον παρελαβα και τον έβαλα για δοκιμή είδα οτι τραβά πολύ μεγάλο ρεύμα εκκίνησης.και αυτό οχι όλες της φορές.δηλαδη στο πρωτεύων εχω βάλει μια 20a αυτόματη και 9 στης 10 φορές την ρίχνει όταν πάω να την σηκώσω και δεν την κρατά με τίποτα.να σκεφτείτε οτι μερικές φορές ρίχνει και την 35 αρα ασφάλεια στο ρολόι της DEH. όλα αυτά φυσικά χωρείς κανένα φορτίο πάνω του...
μετα απο τηλεφωνική επικοινωνία με την εν λόγο εταιρία, πηγα τον μετ/τη στο εργαστήριο για τεστ. αυτο εγινε μπροστά μου. ο άνθρωπος τον έβαλε σε ειδικά μηχανήματα και δεν βρήκε κανένα πρόβλημα ούτε διαρροή ούτε και βραχυκύκλωμα.. αυτό που διαπίστωσε και αυτός είναι οτι τραβά μεγάλο ρεύμα στην εκκίνηση του..
μου πρότεινε μια λύση με ένα κύκλωμα καθυστέρησης (χωρείς να μου δώσει κάποιο κύκλωμα) με μια αντίσταση η με μια μικρή λάμπα ώστε να υπάρχει μείωση στο ρεύμα εκκίνησης.

οι ερωτήσεις μου είναι 2

1 θέλω μια έγκυρη απάντηση απο έναν που γνωρίζει αρκετά καλά πανω σε αυτα. αυτό που γίνετε στον εν λόγο μετ/τη να τραβα τοσο μεγαλο ρευμα στην εκκίνηση και οχι όλες της φορές είναι νορμάλ αυτό?????αν οχι θα του τον φέρω στην μούρη....

2 αν είναι νορμάλ μου μπορώ να βρω ενα τέτοιο κύκλωμα? το σχέδιό του να το κατασκευάσω μια και ειμαι ηλεκτρονικός..



Τοποθέτησε σε σειρά με τη φάση ή τον ουδέτερο (220-230ν) μια αντίσταση με τιμή από 15 -25Ω ισχύος 40 βαττ ή και περισσότερο. Αν δεν βρεις τέτοια αντίσταση θα κάνεις συνδυασμό αντιστάσεων, παράλληλη σύνδεση για να πάρεις βαττ. Παράλληλα στην αντίσταση θα συνδέσεις ένα διακόπτη ον-οφ. Με τον διακόπτη αυτό στο οφ δηλ το ρεύμα να περνά μέσα από την αντίσταση, σηκώνεις τον πρώτο σου διακόπτη και παίρνει φορτίο το τροφοδοτικό (αυτό διαρκεί μερικά δευτερόλεπτα). Μετά βραχυκυκλώνεις την αντίσταση με τον διακόπτη (θέση ον). Νομίζω ότι έγινα σαφής και δεν χρειάζεται να ανεβάσω κάποιο σχεδιάκι.
Πες μας αποτελέσματα.

Ρε παιδιά διαβάστε καλά τι γράφω ποιο πάνω. λέω οτι το έλυσα το πρόβλημα και με εύκολο τρόπο. τι διακόπτες εξτρά και ιστορίες μου λετε.. με το που σηκώνω την ασφάλεια στον πινάκα είναι όλα οκ..απλά πράγματα. κόστος 15 ευρώ όλα.

sakis
24-11-07, 20:54
LETS PUT IT TOGETHER !!!!!ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΤΕ ΤΗΝ ΠΕΠΑΤΗΜΕΝΗ !!!!!!!!!!!!!! :!: :!: :!: :!: :!: ΟΛΕΣ ΟΙ ΣΥΣΚΕΥΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΕΓΑΛΟΥΣ ΤΟΡΟΕΙΔΗΣ ΜΣ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΣΥΣΚΕΥΕΣ ΙΣΧΥΟΣ ΟΠΩΣ ΤΕΛΙΚΟΙ ΕΝΙΣΧΥΤΕΣ ΜΕ ΙΣΧΥ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΚΙΛΟΒΑΤ ΕΧΟΥΝ ΣΤΗ ΤΡΟΦΟΔΟΣΙΑ ΤΟΥ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΕΝΑ ΚΥΚΛΩΜΑ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΕ SOFT START ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΠΟΥ ΑΡΧΙΚΑ ΣΥΝΔΕΕΙ ΜΙΑ ΑΡΚΕΤΑ ΜΕΓΑΛΗ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΣΕ ΟΜ ΚΑΙ ΣΕ ΒΑΤΤ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΣΚΟΡΤΣΟ ΟΠΩΣ ΛΕΜΕ ΣΤΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΤΟΥ ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΤΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΞΕΣΥΝΔΕΕΙ ΜΕ ΕΝΑ ΡΕΛΑΙ ΑΦΟΥ ΠΙΑ Ο ΜΣ ΕΧΕΙ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ

ΤΟ ΚΥΚΛΩΜΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΕΠΑΤΗΕΜΝΗ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΤΕΣ ΑΝΕΞΕΡΕΤΩΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΜΣ ΑΠΟ 500 ΒΑΤΑΚΙΑ ΚΑΙ ΠΑΝΩ

ΥΣ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΟΔΟ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΑ ...... ΣΑΝ ΝΑ ΚΑΤΕΒΗΚΕ ΜΑΛΛΟΝ ΑΠΟ ΤΝ ΑΡΗ ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ....ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΙΠΑΜΕ ....ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΑ .....

sakis
24-11-07, 21:02
ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟ ΠΟΣΤ ....ΚΑΤΑ ΛΑΘΟΣ ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΕΛΙΔΑ Η ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΣ ΕΙΝΑΙ Η ΣΩΣΤΗ ΕΙΤΕ ΜΕ ΧΡΟΝΙΚΟ Η ΔΙΑΚΟΠΤΗ ΟΠΩΣ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΑΣ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ......

ΤΕΛΟΣ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΤΣΧΗΜΑΤΙΣΤΗ Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΑ ΓΙΑ ΠΕΡΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ

REGARDS SAKIS

antonisc
29-08-08, 01:01
pare mia asfalia 20 A Ekiniseos se ola ta magazia hlektrologikon

JIMKAF
29-08-08, 02:01
pare mia asfalia 20 A Ekiniseos se ola ta magazia hlektrologikon
Σε αυτό το forum λέμε όχι στα greeklish και όχι μόνο το λέμε αλλά προσπαθούμε να το κάνουμε και πράξη... Διάβασε πιο προσεκτικά τους όρους.

Ηλιας Α
24-10-10, 00:40
Καλησπέρα.
διωρθώνω
Κατά λάθος απάντησα; σε παλαιό μήνυμα

Thanos10
24-10-10, 00:53
Βαζεις ενα θερμιστορ NTC στο πρωτευον δηλαδη στα 220ν και ελυσες ολα τα προβληματα οταν τροφοδοτεις το θερμιστορ παρουσιαζει αντισταση μερικων Ω και μετα απο λιγα δευτερολεπτα πεφτει στα 1Ω περιπου αναλλογα με το θερμιστορ, οι μετασχηματιστες αυτου του τυπου παρουσιαζουν πολυ μικρη αντισταση στο πρωτευον,γιαυτο τον λογο πεφτει και η ασφαλεια που το βλεπει σαν βραχυκυκλωμα.

Επισκέπτης
03-08-11, 15:42
Το πρόβλημα λύνεται πολύ απλά με την τοπολογία που αναφέρθηκε στην αρχή απο άλλο μέλος- λάμπα 220 v - 60 Watt στο πρωτεύον και διακόπτης για να τη βραχυκυκλώνει μετά την εκκίνηση. Έχω κάνει το ίδιο στον αυτομετασχηματιστή του εργαστηρίου μου (3 KW) γιατί μου έριχνε την ασφάλεια στο ρολόι τησ Δ.Ε.Η κατα την εκκίνηση και λύθηκε το πρόβλημα.