PDA

Επιστροφή στο Forum : ΣΧΕΔΙΟ LINEAR FM ME THN EL 519



sv9gph
29-08-07, 12:36
ΓΙΑ ΧΑΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΕΧΩ ΜΙΑ EL 519 ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΕΧΩ ΜΟΝΤΑΡΕΙ ΣΕ ΣΑΣΙ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΟ ΣΧΕΔΙΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΚΡΒΙΣ ΤΗΜΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΝΤΙΣΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΟΛΟΘΗ Ο Μ/Σ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ 2*300 700ml

itta-vitta
29-08-07, 13:12
Θα βάλεις στην πόλωση 2Χ22ΚΩ/2W άνθρακος, παράλληλα για να πάρεις 11ΚΩ/4βαττ. Θα μεταβάλεις την τάση στο σκρήν της λυχνίας της προηγούμενης βαθμίδας, ώστε να έχεις στο οδηγό της 519 γύρω στα 8-9 mA (όχι λιγότερα από 8) και τάση στα άκρα της 11 ΚΩ 90-95 βολτ(αρνητικά). Στο σκρην θα κοιτάξεις να δώσεις γύρω στα 180-185 βόλτ. Όχι πάνω από 200. Το σκρην τραβάει ρεύμα γύρω στα 13,5 mA. Στην άνοδο (μη τρομάξεις) θα σου τραβήξει στο συντονισμό (βύθισμα του mA) 350-370 mA.

sv9gph
29-08-07, 19:31
τεληκα η λαμπα μασ αφησε χρονουσ....την ειχα παρει και σε καλη τημη...ειχα βαλει στα σκριν 8 κ αντισταση και 18 κ πολοση αλα κατι δεν πηγε καλα ,κοκηνησε η ανοδοσ και οσπου να το κλησω ειχαι αποχερετησει για καποιο λογο το σηνοληκο ρευμα καταναλοσησ ξεπερνουσε το μησο αμερ

badsak
29-08-07, 21:41
Γιαννη οταν κανεις παρομοια πειραματα καλα ειναι να βαζεις μεγαλητερες
αντιστασεις στις πολωσεις και τα σκριν και να τις δοκιμαζεις με οσο το δυνατον
χαμηλοτερες τασεις εκτος απο την αρνητικη ταση.
Και αν το πειραμα πετυχει πας στις κανονικες τασεις και πολωσεις. :D :D

sv9gph
16-09-07, 03:15
μετα απο την εξολοθρευση τησ 519 τα πειραματα συνεχιζωνται με την 504 που τα εχει βρει σκουρα με τα 420volt του τροφοδοτικου,η λυχνια βγαζει μπλε φωσ απο το εσωτερικο τησ,συγουρα δεν ειναι φυσιολογικο αυτο ...το προβλημα ειναι οτι η λυχνια δεν αντεχει σε τοση υψηλη ταση κανονηκα θα πρεπει να εφαρμοζουμε τισ τασεισ που λεει ο κατασκευαστησ 250volt .δοκιμασα με 25 κ στα σκριν και μετα με 33κ αλλα το μπλε φωσ δε μειονωταν .η λυχνια τραβαει 250ml .καμια ιδεα?λυχνια που να αντεχει σε ποιο μεγαλη ταση?διαφορετικα θα πρεπει να αλαξω μ/σ για την σωστη λειτουργια τησ λαμπα.οταν κλεινω την υψηλη ταση η λαμπα κανει θορυβο απο το εσοτερικο τησ.

ReFas
16-09-07, 13:04
Γεια σου Γιαννη...

Καταρχάς απο οτι κατάλαβα δοκίμασες μια 519 σαν ενισχυτής στα FM...
απο τις δικές μου δοκιμές η 519 δεν μπορει να "δουλέψει" σε αυτές τις συχνότητες, δέν μπορεί δηλαδή το οδηγό πλέγμα να αναπτύξει αρνητική τάση με αποτέλεσμα η άνοδος να καταναλώσει υπερβολική ισχύ, να κοκκινίσει και η λυχνία να καταστραφεί.
Για την 504... το μπλέ φώς είναι βέβαια κάτι φυσιολογικότατο και μάλλον δε πρέπει να σε ανησυχεί.
Λέω μάλλον γιατι ανάφερες απο το εσωτερικό της λυχνίας... όμως ποιό εσωτερικό εννοείς;
Αν το μπλέ φώς ειναι στην εσωτερική επιφάνεια του γυαλίου (πού είναι το πιθανώτερο) τοτε δε πρέπει να σε ανησυχεί καθόλου, αν είναι όμως πραγμάτικα στο εσωτερικό μέσα δηλαδή απο την άνοδο και ανάμεσα στα πλέγματα τότε αυτό σημαίνει ότι υπάρχει κάποια μικρή ποσότητα αερίων μέσα στη λάμπα (σε αυτή την περίπτωση μάλλον όμως θα έβλεπες ένα αχνο ροζ-βιολετί η κάτι τέτοιο).
Τώρα για το ρεύμα της ανόδου που λές δέν είναι ιδιαίτερα πολύ, η τάση είναι περισσότερη, αν και αυτό που παίζει ρόλο τελικά είναι τι ισχύ έχεις στην έξοδο, αν είναι πάνω απο 70 βατ τότε είναι εντάξει.

itta-vitta
16-09-07, 22:13
Τα στοιχεία που έχω δώσει πιο πάνω είναι όπως την έχω δουλέψει στα μεσαία. Στα φμ δεν την έχω δουλέψει. Θυμάμαι κάποιος φίλος είχε προσπαθήσει να τη βγάλει στα φμ αλλά δεν του είχε βγει.

ReFas
30-09-07, 02:25
Μιας και ειχα γράψει εδω για μπλέ φως σε λυχνίες... βάζω δυο φωτογραφίες απο δοκιμές που κάνω με αυτοταλάντωτα.
Είναι και οι δυο 5763... άλλη μάρκα και διαφορετικό το φώς...
Αυτο έλεγα οτι είναι φυσιολογικό και δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

Τρελός Επιστήμονας
30-09-07, 23:23
Για αυτοταλάντωτο, είναι και γ... τα φάσματα! Συγχαρητήρια! Με ένα LPF στην έξοδο θα είναι ένα αυτοταλάντωτο επαγγελματικών προδιαγραφών, λέω να φτιάξω και εγώ ένα στους 27 MHz (αστειεύομαι...).

sv9gph
01-10-07, 00:20
το μλε χρωμα της λαμπας ειναι στο εσωτερικοτης , στα πλεγματα τησ λαμπας και οχι στο γιαλι.συνηθως μια ληχνια οταν δεν εχει αποροφηθει ολος ο αερας απο μεσα τοτε μπλαβιζη.ψαχνω απο καταστημα της περιοχης μου για να βρω μικροτερο μ/σ σε ταση μπας και στρωσει η ολη κατασταση διαφορετηκα θα βαλω αγγελεια στο forum

ReFas
01-10-07, 14:30
το μλε χρωμα της λαμπας ειναι στο εσωτερικοτης , στα πλεγματα τησ λαμπας και οχι στο γιαλι.συνηθως μια ληχνια οταν δεν εχει αποροφηθει ολος ο αερας απο μεσα τοτε μπλαβιζη.ψαχνω απο καταστημα της περιοχης μου για να βρω μικροτερο μ/σ σε ταση μπας και στρωσει η ολη κατασταση διαφορετηκα θα βαλω αγγελεια στο forum

Ναι φίλε αν είναι απο το εσωτερικό μάλλον κάποια μικροποσότητα αερίων υπάρχει.
Τα ίδια τα μέταλλα της λυχνίας (αλλά και το γυαλί) αν υπερθερμανθούν βγάζουν κάποια μόρια αερίων που έχουν στο εσωτερικό τους, όπως και κάποια μικρή διαρροή μπορεί να περάσει λιγο άεριο μέσα.

Δεν μας έχεις πεί αν έχεις μετρήσει ισχύ, ρευμα που τραβάς κτλ..

Αν θές να κόψεις τάση ο εύκολος τρόπος είναι να βάλεις μια αντίσταση, γιατι δε το δοκιμάζεις να δείς τι θα γίνει...

^Active^
02-10-07, 00:47
Πάντως σε έμενα με την EL504 Philips οταν μπλεδιαζε μέσα κοντά στα νήματα είχα παρατηρήσει ότι είχε τον καλύτερο συντονισμο με τα λιγότερα στάσιμα .. Όλα αυτά μετρημένα με γέφυρα Zetagi και με Bird ( παραδόξως και οι δυο γέφυρες έλεγαν ακριβος τα ίδια ενω θα περίμενες η Zetagi να χάνει κάπου :lol: )

erasor
02-10-07, 01:32
Το θέμα ξεφεύγει
Τελικά λειτουργεί ή όχι στα VHF η 519 ?

ReFas
02-10-07, 13:07
Το θέμα ξεφεύγει
Τελικά λειτουργεί ή όχι στα VHF η 519 ?

Σε δικές μου δοκιμές, ήταν τελείως "νεκρή" δεν ανέβαζε δηλαδή την ισχύ καθόλου.
Η 807 ας πούμε έκανε κάποια ενίσχυση αλλά μιλάμε να βάζεις 3 W είσοδο και να έχεις 6W στην έξοδο!
Τουλάχιστον ανέβαζαν κάτι ενω 2 EL509 που έχω δοκιμάσει δε κουνιόταν τίποτα!.

Τωρα μιάς και έχω δεί περισσότερες EL504 και έχω παρατηρήσει σημαντικές διαφορές στη κατασκευή της λυχνίας σε κάποιες "μαρκες" και με σημαντικές διαφορές στην απόδοση, δέν αποκλείεται κάποια 509 η 519 να μπορεί να κάνει ενίσχυση.

Η γνώμη μου πάντως μέχρις στιγμής είναι αρνητική.