PDA

Επιστροφή στο Forum : λάμπα φθορισμού



NOE
29-08-07, 15:08
Σήμερα έφτιαξα δοκιμαστικά ένα κυκλωμα για να αναβουν οι λάμπες φθορισμού χωρίς starter και ballast. έχω μια λάμπα για να δοκιμασω την κατασκευή. Μόλις την εβαλα να αναψει παρατήρησα ότι κατά μήκος της λάμπας η φωτεινότητα δεν ειναι ίδια. Δηλαδή από το κέντρο και προς το δεξί άκρο τις λαμπας το φως εχει μεγαλύτερη ενταση. Τί λετε να φταίει? η λάμπα είναι καινούρια, υπάρχει περίπτωση να έχει σφάλμα η λάμπα ή μήπως κάτι δεν πάει καλά με το κύκλωμα?

JIMKAF
29-08-07, 18:00
Ανέβασε το κύκλωμα γιατί το πιθανότερο είναι να υπάρχει κάποιο λάθος εκεί :D

NOE
29-08-07, 18:41
δεν είναι ευκολο να το ανεβασω γιατί δεν το έχω σε ηλεκτρονική μορφή, το έχω σχεδιασμένο σε χαρτί.
Και γω πιστευω ότι το σφάλμα είναι στο κύκλωμα. Θα προσπαθήσω να βρω τι φταίει.

JIMKAF
29-08-07, 19:14
Φίλε ΝΟΕ δεν ξέρω ακριβώς το κύκλωμα αλλά πιστεύω οτί εφόσον δεν υπάρχει η ίδια φωτεινότητα σε όλο το μήκος της λάμπας αυτό θα πει ότι είτε εντός της λάμπας δεν υπάρχει η σωστή ποσότητα υδραργήρου (αέρια μορφή) σε όλο το μήκος της λάμπας πράγμα όχι και τόσο πιθανο είτε το ρεύμα-τα ηλεκτρόνια δεν έχουν την ίδια ένταση σε όλο το μήκος της λάμπας πρόσεξε τι ταση δίνει στην έξοδο του κυκλώματος! Πρόσεξε τι τάση απετεί η λάμπα και τέλος προσεξε το εξής αν δίνεις τάση μέσω μπαταρίας δες με ένα βολτόμετρο-πολύμετρο τί ταση δείνει η μπαταρία γιατι μπορεί να είναι εξασθενιμένη και το πρόβλημα να είναι σε κάτι τόσο απλο...
Φιλικα Δημήτρης :wink: :wink: :wink:

NOE
29-08-07, 21:04
Ευχαριστώ για την αμεση απάντηση,
Βρήκα το πρόβλημα και το διόρθωσα, το πρόβλημα ήταν υπεροδήγηση της λάμπας, δηλαδή η λάμπα που εχω είναι 20 W μέτρησα την ταση και το ρευμα και διαπίστωσα ότι η κατανάλωση της ξεπερνούσε τα 35watt, μόλις έκανα μία μετατροπή στο κύκλωμα για να περιορίσω λίγο το ρευμα, η λάμπα δούλεψε όπως έπρεπε, κανονικα. thx,

JIMKAF
30-08-07, 11:12
OK τοτε !!!