PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με 3-digit Knightbright



Κρεμμύδας Δημήτρης
01-09-07, 13:14
Καλησπέρα,

δεν είμαι σίγουρος αν η δημοσίευση μου εντάσσεται σε αυτή την κατηγορία ... αλλά anyway η ερώτηση μου:

Κατάφερα να συνδέσω ένα 3-digit knightbright σε έναν pic16f84 έτσι ώστε να μετράει το πρώτο digit: 0,1,2,3,4,...0 ... (χρησιμοποίησα μόνο το πρώτο digit)


ΟΜΩΣ, μετά απο λίγο απο 20-30 second η ένταση του 3-digit knightbright αρχίζει μειώνεται μέχρι που σβήνει τελείως

Έχω συνδέσει την τροφοδοσία του led στον pic (του οποίου την κατάλληλ πόρτα την βάζω μονίμως 1)

Σας λέει κάτι αυτό το πρόβλημα ή να σας δώσω περισσότερες πληροφορίες ;


Ευχαριστώ
Δημήτρης

gsmaster
01-09-07, 17:14
Αντίσταση βάζεις? πιθανότατα γονατίζουν οι έξοδοι του pic. Για κάνε ένα κύκλωμα του πώς ακριβώς τα έχεις συνδέσει.

Επίσης δώσε και κανα χαρακτηριστικό αυτού του 3digit ή αν έχεις κανα datasheet ακόμα καλύτερα. Απ ότι κατάλαβα είναι modulaki με 3 led display των 7 τομέων. Έστω δώσε κωδικό του.

Κρεμμύδας Δημήτρης
01-09-07, 17:36
Μου έχει καεί ο σκάννερ για να σου στείλω σχέδιο
Αν δε σε βοηθήσωμε αυτά που θα σου γράψω, τότε θα το τραβήζω φώτο με την ψηφιακή ένος φίλυο μέσα στις επόμενες ημέρες

Η κατασκευή:

Απο την πόρτα του Pic προς την τροφοδοσία βάζω μία 9Κ αντίσταση (αυτή είχα ....) (Για να μπορώ να εμφανίσω αριθμούς θέτω την πόρτα 1)

Απο τα επιμέρους leds προς τις πόρτες του pic έχω βάλει 270 αντίσταση (για να ανάψει ένα επιμέρους led θέτω την πόρτα 0. Για να κλείσει 1)

Ακόμα κι όταν συνδέω την τροφοδοσία του LED απευθείας στα 5V (όχι δηλαδή διαμέσου του pic) συμβαίνει το ξεθώριασμα και το σβήσιμο μετά απο λίγο


Ευχαριστώ
Αν δεν υπάρξει απάντηση θα στείλω την φώτο του κυκλώματος σε μερικές μέρες
Δημήτρης