PDA

Επιστροφή στο Forum : ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΑΠΟΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΤΗ 74LS147 ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΛΥΣΗ ΛΟΓΙΚΟΥ ΠΡ



danihl dhm.
02-09-07, 04:07
ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΑΠΟΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΤΗ 74LS147 ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΛΥΣΗ ΛΟΓΙΚΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ


είναι εργασία στα ψηφιακά και λεει οτι πρεπει να χρησιμοποιεί τον αποκωδικοποιητή 74ls47(4:7) και λογικές πύλες και θα επιλύει το σύστημα των λογικών εξισώσεων
F1=XY+XY(ΜΠΑΡΑ)Z
F2=X(+)Y
F3=ZX+XZ(ΜΠΑΡΑ)

1.Για την δήλωση των x,y,z χρησιμοποιήστε μικροδιακόπτεςή push buttons.
2.η ενδειξη του ορθου αποτελεσματος να δεικνύετε με το άναμμα ενός led.
3.Όταν οι 3 έξοδοι θα έχουν λογικό 1 θα αναβοσβήνει ένα ενδεικτικό led με συχνότητα 1 herz.

ΕΚΤΟΣ ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΟΛΥΚΑΤΑΛΑΒΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΙ ΖΗΤΑΕΙ ΜΕ ΜΠΕΡΔΕΨΕ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΕΠΙΚΕΦΑΛΙΔΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΟΝ ΑΠΟΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΤΗ 74LS147 ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΥΡΙΩΣ ΘΕΜΑ ΖΗΤΑ ΤΗ ΕΠΙΛΥΣΗ ΤΟΥ ΚΥΚΛΩΜΑΤΟΣ ΜΕ ΤΟΝ 74LS47.ΕΝ ΤΟ ΜΕΤΑΞΥ O 74LS147 ΕΙΝΑΙ ΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΤΗΣ.

ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΡΙΞΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ;

danihl dhm.
02-09-07, 18:52
Τουλάχιστον ξερετε κανενα site για να δω η κανενα βιβλίο να ψαξω;

zxnikos
05-09-07, 01:05
Αν έχεις το βιβίο Λογική Σχεδίαση του Morris Mano (παλιά έκδοση με μαύρο εξώφυλλο που έχω εγώ) έχει στην σελίδα 210 περίπου αυτό που ζητάς! Γενικότερα πρέπει να βρεις τις συναρτήσεις σε άθροισμα ελαχιστόρων. Μετά ο αποκωδικοποιητής σου δίνει τους ελαχιστόρους και χρησιμοποιώντας πύλες OR κάνεις την δουλεία σου.

Vegeta
05-09-07, 06:09
να ρωτησω εγω κατι...
λες στο 2 "η ενδειξη του ορθου αποτελεσματος να δεικνύετε με το άναμμα ενός led"
στο 3 "Όταν οι 3 έξοδοι θα έχουν λογικό 1 θα αναβοσβήνει ένα ενδεικτικό led με συχνότητα 1 herz"
και στην αρχη "θα επιλύει το σύστημα των λογικών εξισώσεων"

δηλαδη ζητας να βρεις τα x,y,z ( τον συνδιασμο τους ) ωστε να επαληθεύονται και οι 3 εξισωσεις.
κατι σαν συστημα 3 εξισωσεων με 3 αγνωστους.
αρα θα πρεπει να αναβουν και οι 3 εξοδοι (f1,f2,f3).
δηλαδη οταν γινετε το 2 θα πρεπει να γινετε και το 3 ταυτοχρονα. ετσι δεν ειναι;

ο αποκωδικοποιητης δεν καταλαβαινω που κολλαει. που σωστα επισημαινεις ειναι κωδικοποιητης και οχι αποκωδικοποιητης.
με ελαχιστορους και karnaugh εκανες ευκολα ενα κυκλωματακι με λογικες πυλες και τελειωνες, αλλα τωρα δεν ξερω.

danihl dhm.
05-09-07, 10:24
και εγώ έκανα τα τρια κυκλώματα f1 f2 f3 και εχω τρείς εξόδους αλλα ο κωδικοποιητής που κολάει δεν καταλαβα

zxnikos
05-09-07, 15:47
Εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι το εξής:

Χρειάζεσαι αποκωδικοποιητή αλλά σου δίνει άλλο ολοκληρωμένο το οποίο είναι πράγματι κωδικοποιητής.
Μάλλον έχει κάνει κάποιο λάθος
Τώρα έχεις τις 3 συναρτήσεις. Εκφράζεις κάθε μία ως άθροισμα ελαχιστόρων. πχ η συνάρτηση
f(x,y,z)=xy εκφράζεται με τους ελαχιστόρους 6 και 7 τους οποίους θα τους πάρεις από τις εξόδους του αποκωδικοποιητή.
Έστω οι έξοδοι είναι D0 - D7 (D0 είναι 1 για x=0,y=0,z=0 και οι άλλες έξοδοι είναι 0)
Τότε η f θα είναι η έξοδος μιας πύλης OR με εισόδους το D6 και D7. Στην έξοδο της πύλης πρέπει να είναι το LED.
Ανάλογα με την λογική (αρνητική - θετική) που χρησιμοποιούν τα κυκλώματα μπορεί να χρειαστεί αντιστροφέας)
Όσο για το ερώτημα 3 καταλαβαίνω ότι θα πρέπει να βάλεις τις 3 εξόδους σε μια πύλη AND που θα έχει είσοδο ενεργοποίησης
ή μια πύλη 4 εισόδων που στην 4η είσοδο θα βάλεις παλμούς 1Hz.

Nemmesis
05-09-07, 15:50
ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΑΠΟΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΤΗ 74LS147 ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΛΥΣΗ ΛΟΓΙΚΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ


είναι εργασία στα ψηφιακά και λεει οτι πρεπει να χρησιμοποιεί τον αποκωδικοποιητή 74ls47(4:7) και λογικές πύλες και θα επιλύει το σύστημα των λογικών εξισώσεων
F1=XY+XY(ΜΠΑΡΑ)Z
F2=X(+)Y
F3=ZX+XZ(ΜΠΑΡΑ)

1.Για την δήλωση των x,y,z χρησιμοποιήστε μικροδιακόπτεςή push buttons.
2.η ενδειξη του ορθου αποτελεσματος να δεικνύετε με το άναμμα ενός led.
3.Όταν οι 3 έξοδοι θα έχουν λογικό 1 θα αναβοσβήνει ένα ενδεικτικό led με συχνότητα 1 herz.

ΕΚΤΟΣ ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΟΛΥΚΑΤΑΛΑΒΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΙ ΖΗΤΑΕΙ ΜΕ ΜΠΕΡΔΕΨΕ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΕΠΙΚΕΦΑΛΙΔΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΟΝ ΑΠΟΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΤΗ 74LS147 ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΥΡΙΩΣ ΘΕΜΑ ΖΗΤΑ ΤΗ ΕΠΙΛΥΣΗ ΤΟΥ ΚΥΚΛΩΜΑΤΟΣ ΜΕ ΤΟΝ 74LS47.ΕΝ ΤΟ ΜΕΤΑΞΥ O 74LS147 ΕΙΝΑΙ ΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΤΗΣ.

ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΡΙΞΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ;

προφανος εμφανιστηκε ο δαιμονας του τυπογραφιου... :D

Vegeta
05-09-07, 19:18
η γνωμη μου ειναι οτι δεν μπορει να το κανει με ελαχιστορους και απλοποιηση (τωρα το προσεξα).
για να απαντησει στο 3 χρειαζεται τις 3 εξοδους απο τα f1, f2, f3 με μια and οπως σωστα ειπες.
για να απαντησει στο 2 χρειαζεται την θετικη ενδειξη της παραπανω and.
εαν το κανει με ελαχιστορους δεν θα εχει "ατοφιες" τις συναρτησεις f1, f2, f3 γιατι θα απλοποιηθουν και δεν θα μπορει να εχει σωστη εξοδο για το ερωτημα 3.
τον αποκωδικοποιητη ακομα δεν τον καταλαβα αλλα δεν πειραζει... προσπαθησε να το λυσεις πρωτα στο χαρτι.
οσο για τον αποκωδικοποιητη, δεν μπορει, ολο και κατι θα σας εχει πει γιατι χρησιμευει, απλα παιζει να μην προσεχες.

danihl dhm.
05-09-07, 23:26
ουτε καν μπηκαμε στους κωδικοποιητές. οι εργασίες ειναι για ανωτερο επίπεδο απο το δικό μας αλλα τί να πείς. εγω έκανα ενα κύκλωμα ελαχίστων όρων που εχει τρεις εξόδους f1 f2 f3 και τις συνδεσα σε μια πυλη and και μετά έβαλα το led οπότε αν δίνει 1 η έξοδος της and θα αναβει το led. Επίσης ανάμεσα στην κάθε έξοδο(f1 f2 f3) και στην and έβαλα ενα led. Μάλλον αυτό εννοεί όταν λέει η ένδειξη του ορθού αποτελέσματος να δείκνεται με το άναμμα ενος led.αλλα πωσ θα τα βαλω τα led. Το + στην έξοδο f και το πλην στη γείωση ή στην είσοδο της and;Επίσης πως θα το κανω το τελευταίο led να αναβοσβήνει;

Vegeta
06-09-07, 00:44
τα πρωτα 3 led θα τα συνδεσεις το ενα ακρο με την εξοδο των f1, f2, f3 αντιστοιχα και το αλλο ακρο με την εισοδο της and.
για το τεταρτο θα χρειαστεις και ενα clock-χρονιστη.

danihl dhm.
06-09-07, 13:13
ετσι θα το ζητήσω; δεν το έχω ξανακουσει παντως ευχαριστω για την βοήθεια

Vegeta
07-09-07, 01:47
δεν ξερω να σου πω πως θα το ζητησεις. εμεις τα ειχαμε ετοιμα στο εργαστηριο μας και δεν εχει χρειαστει να τα ζητησω στο εμποριο αλλα πηγαινε και περιγραψε τι θελεις να κανει και θα στο δωσει. εμεις τα καναμε στα flip-flop που διναμε παλμους ποτε με το χερι (manual) και ποτε με ρολοι (auto). κατι τετοιο νομιζω οτι θα χρειαστεις. παντως θα πρεπει να ειναι κατι πολυ απλο.

danihl dhm.
12-09-07, 12:32
Τελικά χρησιμοποιούμε τον 74ls147 αλλα ποιές θα είναι οι 10 είσοδοι δηλαδή πως θα τις δηλώνω και ποιές οι έξοδοι; δεν καταλαβα γενικά σε τι χρησιμεύει ο κωδικοποιητής.