PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με τετραψήφιο αφαιρέτη



apostolos2007
04-09-07, 21:14
Παιδιά αν μπορείτε να δώσετε μια απάντηση θα ήμουν ευγνώμων. Θέλω να σχεδιάσω έναν τετραψήφιο αφαιρέτη και στο υπάρχον αποτέλεσμα να προσθέσω parity bit περιττής ισοτιμίας.
Ξέρει κανείς πώς να το λύσω;

Εδώ έχω μια εικόνα του τετραψήφιου προσθετή.
http://img158.imageshack.us/my.php?image=4bitfulladderjx3.jpg

Πώς θα γίνει αφαιρέτης; Τι πρέπει να αλλάξω;

Vegeta
05-09-07, 04:15
λοιπον.... το ci δεξια-δεξια απο την γειωση θα το πας στο Vcc. (απο το 0 στο 1)
αντιστοιχα το cο αριστερα-αριστερα θα το γειωσεις. (δεν θα εμφανιζεται καθολου)
και τα B σου (τα ψηφια του αφαιρετεου) θα τα περασεις ολα απο μια NOT μετα τους διακοπτες.

ελπιζω να στα ειπα καλα και να τα καταλαβες.

apostolos2007
05-09-07, 07:55
Ευχαριστώ φίλε. Αυτό το κατάλαβα. Μετά όμως πώς θα προσθέσω parity bit? Ποια πύλη θα προσθέσω και που;

Vegeta
05-09-07, 18:03
οταν λες για "parity bit" εννοεις μια ενδειξη στην αρχη του αριθμου-αποτελεσματος που να δειχνει εαν ο αριθμος-αποτελεσμα της αφαιρεσης ειναι θετικος ή αρνητικος;;;

apostolos2007
05-09-07, 18:20
Εμένα μου είπαν στο υπάρχον αποτέλεσμα να προσθέσω parity bit περιττής ισοτιμίας. Μου είπαν κάτι για μια πύλη XOR στην οποία θα συνδέονται όλες οι έξοδοι του τετραψήφιου αφαιρέτη.

Vegeta
05-09-07, 23:31
δεν ξερω να σου πω... η μονη φορα που καναμε για περιττη και αρτια ισοτιμια ειναι οταν καναμε για απαριθμητες και ελενχαμε εαν μετα τα flip-flop και τους χρονιστες ειχαμε περιττο ή αρτιο αριθμο παλμων (ασχετο). δεν καταλαβαινω τι χρειαζεται στην αφαιρεση. παντως και εμεις με x-or το ειχαμε κανει.