PDA

Επιστροφή στο Forum : Αντιγραφο κλειδιου αυτοκινητου



savnik
11-09-07, 15:03
Πως γινετε το αντιγραφο;

Nemmesis
11-09-07, 15:30
δηλαδη?... τι εννοεις? αντικλειδι?

savnik
11-09-07, 15:32
δηλαδη?... τι εννοεις? αντικλειδι?
Ναι , αλλα οχι τα παλια

Nemmesis
11-09-07, 16:28
απο οσο ξερω υπαρχουν μαγαζια που κανουν αντικλειδια με imobilazer (ξερω το σκοτωσα το "imobilazer")... βεβεα το κοστος ειναι περιπου 40ευρο

savnik
11-09-07, 16:43
απο οσο ξερω υπαρχουν μαγαζια που κανουν αντικλειδια με imobilazer (ξερω το σκοτωσα το "imobilazer")... βεβεα το κοστος ειναι περιπου 40ευρο
Αυτο το ξερω.Το πως το κανουν ρωταω.

ice25
11-09-07, 19:01
κανουν αντιγραφο του κρυσταλου και στην συνεχεια το προγραμματιζουν στον εγκεφαλο,εγω παντος ετσι εκανα σε 2 αμαξια και τωρα πας για το τριτο.

Chris Valis
11-09-07, 19:47
Πως γινετε το αντιγραφο;

Για μάρκα/μοντέλο/έτος;

Chris Valis
11-09-07, 19:49
κανουν αντιγραφο του κρυσταλου και στην συνεχεια το προγραμματιζουν στον εγκεφαλο,εγω παντος ετσι εκανα σε 2 αμαξια και τωρα πας για το τριτο.

Ποιόν κρύσταλο; Καμμία σχέση με κρύσταλλο. Ένα κακόμοιρο RFID είναι. Όσο για το αντίγραφο εξαρτάται το όχημα, μπορεί να μην θέλει καν προγραμματισμό το ECU (εγκέφαλος που λες) του αυτοκινήτου.

robotakias
12-09-07, 12:51
Αν δεν κάνω λάθος τα κλειδιά ένα τσιπάκι δεν έχουν μέσα? Αυτό όταν θέλεις να το προγραμματίσεις, πρέπει να συνδέσεις με τον εγκέφαλο του αυτοκινήτου το μηχάνημα που κάνει τον έλεγχο και να επιλέξεις οτι θέλεις να προγραμματίσεις κλειδί.. Έτσι μου έιχε πει ένας που κάνει αυτή τη δουλειά.. Και νομίζω βγαίνει καινούργιος κωδικός γι'αυτό πρέπει να προγραμματιστούν και τα 2 κλειδιά.

Chris Valis
12-09-07, 13:19
Αν δεν κάνω λάθος τα κλειδιά ένα τσιπάκι δεν έχουν μέσα? Αυτό όταν θέλεις να το προγραμματίσεις, πρέπει να συνδέσεις με τον εγκέφαλο του αυτοκινήτου το μηχάνημα που κάνει τον έλεγχο και να επιλέξεις οτι θέλεις να προγραμματίσεις κλειδί.. Έτσι μου έιχε πει ένας που κάνει αυτή τη δουλειά.. Και νομίζω βγαίνει καινούργιος κωδικός γι'αυτό πρέπει να προγραμματιστούν και τα 2 κλειδιά.

Τα κλειδιά έχουν μέσα κάποιου είδους RFID. Εξαρτάται από την τεχνολογία του RFID το πως γίνεται η δουλειά.

Στις πρώτες εφαρμογές τα RFID ήταν απλές μνήμες, ερχόντουσαν άδεια και τα προγραμμάτιζαν με ένα στρινγκ Που έψαχνε πάντα να βρει ο δεκτης του RFID. Για αυτά τα αυτοκίνητα μπορούσες να κάνεις αντίγραφο από μόνο το κλειδί, δεν χρειαζόταν σύνδεση με το ecu του αυτοκινήτου.

Στην δευτερη φάση τα rfid των κλειδιών είχαν ένα μοναδικό σειριακό αριθμό προγραμματισμένο από το εργοστάσιο και το αυτοκίνητο μάθαινε τους κωδικούς των κλειδιών. Εδώ μπορούσες να μαημουδιάσεις τα κλειδιά αν ήξερες τον κωδικό ενος κλειδιού και να τον γράψεις και στα άλλα. Προς το τέλος της φάσης αυτής τα rfid δεν ήταν προγραμματιζόμενα ή ένα μέρος αυτών ήταν κλειδωμένο και δεν άλλαζε. Οπότε εκεί ήθελε προγραμματισμό το ecu του αυτοκινήτου.

Στην τελευταία και τρίτη φαση τα RFID έχουν πλήρη υποστήρηξη με challenge-responce λογική και κυλιόμενους κωδικούς, οπότε μόνο το εργοστάσιο μέσω της αντιπροσωπείας μπορεί να σου κάνει την δουλεια.

Σήμερα, ένα τυπικό αντίγραφο μέσω αντιπροσώπου κοστίζει περίπου 50-250 ευρώ ανάλογα με το είδος και το μοντέλο. Υπάρχουν όμως και πιο φτηνές λύσεις αν το αυτοκίνητο είναι στην πρώτη ή δευτερη περίπτωση.

Φιλικά,
Χρήστος

jvourv
12-09-07, 19:09
Τα πράγματα είναι όπως τα λέει ο φίλος ο Chris Valis.
Τα κλειδιά πλέον στέλνουν κυλιόμενους κωδικούς στον εγκέφαλο του αυτοκινήτου οι οποίοι είναι κρυπτογραφημένοι με "κρυφούς" αλγορίθμους κρυπτογράφησης (τα εισαγωγικά τοποθετούνται γιατί μετά από κάμποσο καιρό τίποτα δε μένει κρυφό).
Μάλιστα η αμφίδρομη επικοινωνία μεταξύ κλειδιού και εγκεφάλου (challenge-response) αυξάνει ακόμα περισσότερο το επίπεδο ασφαλείας καθώς κάθε φορά που χρησιμοποιούμε το κλειδί ο εγκέφαλος στέλνει διαφορετικό μήνυμα στο κλειδί το οποίο πρέπει να δώσει απόκριση σύμφωνα με το μήνυμα που λαμβάνει, τον αλγόριθμο κρυπτογράφησης και διάφορες άλλες παραμέτρους του κατασκευαστή.
Οι κυλιόμενοι κωδικοί συνήθως διαρκούν για όλη τη ζωή του αυτοκινήτου. Πρώτα πεθαίνει το αυτοκίνητο και μετά ξεκινάει πάλι από την αρχή τους κωδικούς.
Πρόσθεσε στα παραπάνω και ο ότι ο εγκέφαλος πρέπει να "μάθει" το νέο κλειδί.
Δεν είναι απλή υπόθεση το αντικλείδι.
Πλέον αντίγραφα κλειδιών μόνο από αντιπροσωπείες.

ice25
12-09-07, 20:35
δεν αντιλέγω στο όσο άφορά το κρυσταλο.συνήθως είναι ωμός ένα πραγματάκι σαν κρυσταλος.σε εμφάνιση λόγο περιβληματος
γι'αυτο και εχει μεινει να το λεμε ετσι απο παλια

Johnnyfive
01-08-12, 18:34
Εγω αυτο που θελω να ρωτησω ειναι,αν δεν θελουμε με το αντικλειδι να βαζουμε μπροστα τον κινητηρα.Μπορουμε σε ενα που κοβει κλειδια αυτοκινητου να παμε με το πρωτοτυπο και να μας κοψει το ιδιο?
Αυτο που με ενδιαφερει μονο ειναι να μπορεσω να ξεκλειδωσω το αμαξι ενος φιλου(την πορτα) να του κανω μια φαρσα...

Τελος για τη δουλεια που θελω γνωριζει κανεις αν υπαρχει ειδικο κλειδι για που να ανοιγει ολες της κλειδαριες του συγκεκριμενου μοντελου(δεν εννοω ολες τις πορτες ,ολα τα αυτοκινητα ιδιου μοντελου-μαρκας).Για να μη χρειαζετε να πρεπει να του το "κλεψω"για να κανω το αντικλειδι.(αμαξι vag)

turist
01-08-12, 18:38
Ένα αντικλείδι μπορεί να ανοίξει την πόρτα. Για να έχει και immobilizer χρειάζεται ένα τέτοιο μηχάνημα http://www.errebispa.com/prodotti.php?gr=3

agis68
01-08-12, 18:46
να ρωτήσω κατι με αφορμή το θεμα....(να μην ανοιγω αλλο) Εχω χασει τα κλειδια του παπιου (απλακλειδακια ) γινεται να φτιαξει ενας καλος κλειδαράς το αντικλειδι?

Johnnyfive
01-08-12, 19:21
To immobiliezer εχει να κανει μονο,με την κλειδαρια της μιζας ετσι δεν ειναι?Φοβαμε μηπως στα καινουργια και ειδικα στα VAG (Αudi,VW κτλ),που ειναι λιγο πιο "μπροστα "...μηπως εμπλεκετε και στις κλειδαριες της πορτας.
Μη ξεκλειδωσω/κλειδωσω την πορτα με το αντικλειδι που δεν θα χει το chip του immobiliezer,για την φαρσα,και κλειδωσει κανας εγκεφαλος μετα...ξερω γω!!

-nikos-
01-08-12, 19:47
To immobiliezer εχει να κανει μονο,με την κλειδαρια της μιζας ετσι δεν ειναι?Φοβαμε μηπως στα καινουργια και ειδικα στα VAG (Αudi,VW κτλ),που ειναι λιγο πιο "μπροστα "...μηπως εμπλεκετε και στις κλειδαριες της πορτας.
Μη ξεκλειδωσω/κλειδωσω την πορτα με το αντικλειδι που δεν θα χει το chip του immobiliezer,για την φαρσα,και κλειδωσει κανας εγκεφαλος μετα...ξερω γω!!

να κανεις αλλου τυπου φαρσα,,,

αγη χωρις αντικλειδι γινεται αλλα πιθανων να κοστησει περισοτερο απο μια ιμιτασιον
κλειδαρια-διακοπτη.....
αν απλως θελεις να το βαζεις μπρος στιλε πμ, για λεπτομεριες παρακαμψης του διακοπτη.

xsterg
01-08-12, 19:56
φιλε μου αυτο που λες οτι θες να κανεις ειναι ποινικο αδικημα. παρακαλω τους υπευθυνους του φορουμ να διαγραψουν τον εν λογω χρηστη ο οποιος διαπρατει το αδικημα της ΠΑΡΑΒΙΑΣΗΣ ΞΕΝΗΣ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ. το αν θελει να κανει πλακα η κλοπη δεν μπορουμε να το ξερουμε.

Johnnyfive
01-08-12, 20:41
χαλαρωσε ρε μαν!!χαχαχα!!Δεν με ενδιαφερει να βαλω μπροστα τον κινητηρα και να παρω το αμαξι και να φυγω(το γραφω και παραπανω με bolt γραμματα "δεν" )δεν ειμαι κλεφτης!!Μια φαρσα θελω να κανω

Spaniolas
08-08-12, 00:16
να ρωτήσω κατι με αφορμή το θεμα....(να μην ανοιγω αλλο) Εχω χασει τα κλειδια του παπιου (απλακλειδακια ) γινεται να φτιαξει ενας καλος κλειδαράς το αντικλειδι?

ναι φίλε μου γίνεται. αλλα πρέπει να πας σε κλειδαράδικο, όχι σε άλλου τύπου καταστήμστα τα οποία "κόβουν" κλειδιά (πχ μαγαζί με σιδηρικά)

silver_21
08-08-12, 22:55
Με ένα απλό κλειδί ανοίγεις τις πόρτες.. αλλα δεν παίρνει μπροστά το αμάξι..

picdev
25-09-13, 01:25
ποιες είναι οι τιμές για αντικλείδιαι αυτοκινήτου , χωρίς αντιγραφή ιμομπιλάιζερ?
πήγα σε έναν σήμερα και μου είπε 20ε, 20ε για ένα αντικλείδι ?:confused1:
για πόρτα esety που είχα βγάλει μια φορά, με κωδικό που το φτιάχνει και cnc ,είχα πληρώσει 15

hurt30
25-09-13, 02:30
Ανάλογα τον κλειδαρά και το κλειδί , από 5 μέχρι 50. δώσε δείγμα κλειδιού να σε κατευθύνουμε.

ninolas
25-09-13, 08:30
ποιες είναι οι τιμές για αντικλείδιαι αυτοκινήτου , χωρίς αντιγραφή ιμομπιλάιζερ?
πήγα σε έναν σήμερα και μου είπε 20ε, 20ε για ένα αντικλείδι ?:confused1:
για πόρτα esety που είχα βγάλει μια φορά, με κωδικό που το φτιάχνει και cnc ,είχα πληρώσει 15
εε χωρίς immobilizer και άμα δεν έχεις πρόβλημα με την εμφάνιση του κλειδιού (το πλαστικό μέρος εννοώ) υπάρχουν μαγαζιά που το κάνουν με βαριά 15 ευρώ
ξέρω και ένα που είναι Νέα Σμύρνη(Αττική) άμα είσαι εκεί κοντά πες μου να ρωτήσω...

sv2kgl
25-09-13, 13:20
Εγώ απλό αντικλείδι πόρτας το έκανα με 4,5 ευρώ. Ανοίγει τις πόρτες κανονικά. Το δοκίμασα και στη μίζα για πλάκα να δω τι γίνεται και μιζάρει αλλά δεν παίρνει μπροστά.

Alxnks
25-09-13, 14:10
Εγώ απλό αντικλείδι πόρτας το έκανα με 4,5 ευρώ. Ανοίγει τις πόρτες κανονικά. Το δοκίμασα και στη μίζα για πλάκα να δω τι γίνεται και μιζάρει αλλά δεν παίρνει μπροστά.

Πως να πάρει μπροστά αφού δεν έχει πομπό για να ξεκλειδώσει το immobilizer? Αν έπαιρνε μπροστά με τέτοιο αντικλείδι, τότε να φοβοσουν!

Στάλθηκε από το LG 4X HD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Xarry
07-09-17, 23:26
Θελω να φτιαξω ενα δευτερο folding κλειδι για peugeot. Το κοστος στην αντιπροσωπεια ειναι περιπου 100 + ΦΠΑ.
Οι διαφοροι κλειδαραδες το κανουν με 40-50.
Η απορια μου ειναι η εξης, τι διαφορα στον προγραμματισμο εχουν οταν η αντιπροσωπεια ζηταει το αυτοκινητο και διαβαζει απο την ECU και ο κλειδαρας, διαβαζει μονο το κλειδι;
Απ οτι διαβαζα οι κλειδαραδες, "ξεκλειδωνουν" με καποιο τροπο το κλειδι ωστε μετα να το διαβασουν. Αυτο δεν ειναι επικινδυνο, καθως ο καθενας θα μπορει να διαβασει το κλειδι σου με τον καταλληλο εξοπλισμο;

Επισης γιατι αρνουνται πεισματικα οι περισσοτεροι α τους πας εσυ αγραφο κλειδι να φτιαξουν; Θελουν να πουλησουν αυτο που κανει 5ευρω 35;

picdev
08-09-17, 00:02
μονο imo θα σου αντιγράψει? ή και τηλεχειριστήριο για κεντρικό κλείδωμα . το αμάξι τι χρονολογίας ειναι ?

στο ebay πουλάνε μηχανήματα αντιγραφής imo, και στο πλυντήριο μπορούν να στο αντιγράψουν και ο κάθε παρκαδόρος.
υπάρχουν και emulators που παίρνει μπρος χωρίς το imo.

οι κλειδαράδες αντιγράφουν το imo, η αντιπροσωπεία σου δίνει νέο κλειδί και καταχωρεί τον κωδικό του στην ecu.

οσο αναφορά το κεντρικό κλείδωμα θέλει πάντα πάντρεμα με την ecu

Xarry
08-09-17, 00:04
Peugeot 2009. Κομπλε θελω και imo και κλειδωμα.

picdev
08-09-17, 00:08
και ο κλειδαράς για να σου αντιγράψει το κεντρικό κλείδωμα εχει πρόγραμμα που το συνδέει και συχρονιζει το συναγερμό με την ecu του κλειδώματος.
το imo αντιγράφεται απλά.

το δικό μου που ειναι του 2002 έχει κωδικό κλειδιού και immo και τον εβαλε σε cnc το κωδικό και έβγαλε κλειδί , γιατί ειχε φθαρεί και δεν έβγαινε σωστό.

αυτό οτι στο ξεκλειδώνει το κλειδί πρώτη φορα το ακούω, νομιζω οποιοσδήποτε αντιγράφει κλειδιά , 100ε εχει το μηχάνημα

mathios
08-09-17, 00:13
Καλησπερα σε ολους


να κανω μια ερωτηση, μονο εγω θεωρω την λυση του να αντιγραψει κλειδαρας το κλειδι την μεγαλυτερη μαλακια που μπορει να κανει καποιος και οχι να περασει στον εγκεφαλο νεο κλειδι?


Καταλαβαινω οτι μπορει να ειναι πολυ μεγαλυτερο το κοστος αλλα ετσι ακυρωνεις ολη την εννοια του imobilizer.


Aναφερομαι παντα στις περιπτωσεις που ειναι δυνατη η εγραφη νεου κλειδιου στον εγκεφαλο του αυτοκινητου.

Xarry
08-09-17, 00:15
Απο την αλλη εσυ θα αφηνες τον κλειδαρα να γραψει το εγκεφαλο σου;

Xarry
08-09-17, 00:17
και ο κλειδαράς για να σου αντιγράψει το κεντρικό κλείδωμα εχει πρόγραμμα που το συνδέει και συχρονιζει το συναγερμό με την ecu του κλειδώματος.
το imo αντιγράφεται απλά.

το δικό μου που ειναι του 2002 έχει κωδικό κλειδιού και immo και τον εβαλε σε cnc το κωδικό και έβγαλε κλειδί , γιατί ειχε φθαρεί και δεν έβγαινε σωστό.

αυτό οτι στο ξεκλειδώνει το κλειδί πρώτη φορα το ακούω, νομιζω οποιοσδήποτε αντιγράφει κλειδιά , 100ε εχει το μηχάνημα

Κωδικους και εγω εχω, αρα μονον με αυτους θα φτιαξει το κλειδι η ειναι μονο για τη λαμα;

picdev
08-09-17, 00:27
εγω πηγα σε κλειδαρά στο νεο κοσμο , που ειχε μηχανήμα cnc και με τους κωδικους μονο φτιαχνει κλειδί και imo

mathios
08-09-17, 00:29
Απο την αλλη εσυ θα αφηνες τον κλειδαρα να γραψει το εγκεφαλο σου;


Τον κλειδαρα δεν θα τον αφηνα να ανοιξει καν την φυσα. αυτο ειναι δουλεια της αντιπροσωπειας


Αυτο που θελω να πω ειναι οτι αν αντιγραψω το κλειδι και χαθει μετα θα πρεπει να φαει πεταμα ολο το συστημα και το δευτερο κλειδι. Ενω αν γινει απευθειας εγραφη δευτερου κλειδιου απλα θα παω και θα ακυρωσω αυτο που εχασα.

Xarry
08-09-17, 00:55
Πολυ σωστο αυτο που λες αλλα εχουμε χρηστικοτητα vs κοστος.

mathios
08-09-17, 01:00
Πολυ σωστο αυτο που λες αλλα εχουμε χρηστικοτητα vs κοστος.


Εχεις δικιο σε αυτο. Απλα το σκεφτομαι ως κατοχος μηχανης και οχι αυτοκινητου.

οπως καταλαβαινεις εκει ειναι οτι χειροτερο να αντιγραψεις το κλειδι.

2 φορες μου εχουν σπασει την κλειδαρια και με γλυτωσε το immobilizer. Τωρα αν ηταν και κανενας βετερανος ουτε αυτο θα με εσωζε.

Xarry
08-09-17, 01:02
Δεν θεωρω οτι εχει διαφορα μηχανη με αυτοκινητο..

picdev
08-09-17, 01:36
Το κάθε κλειδί έχει διαφορετικό κωδικό ? Είναι σίγουρο αυτό ?

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

vasilllis
08-09-17, 09:51
σε renault που ειχε ενας φιλος θελανε 200€ για κλειδι (αυτο που ειναι σαν καρτα) και αλλα 150€ εργασια προγραμματισμου.Στα vw πρεπει να ερθει απ εξω κλειδι κοστος γυρω στα 200-250€.Σε αυτη την περιπτωση μαλλον ο εγκεφαλος δεν παιρνει δευτερο κλειδι.

picdev
08-09-17, 10:26
350 ??? Χαχα καλύτερα να πάρω το μηχάνημα

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

sotron1
08-09-17, 19:16
Ακόμη πιο φθηνά.

https://www.amazon.com/SBB-V33-02-AUTO-PROGRAMMER-IMMOBILIZER/dp/B00C8JROMI

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
09-09-17, 03:32
παντος ενα απλο κλειδι χωρις ιμο ειναι οτι πρεπει για την περιπτωση που ξεχασεις τα κανονικα κλειδια μεσα , ισα και μονο για να ανειξει η πορτα εχω κανει το ιδιο , αν και τα καινουργια νωμιζω τα εχου πλεων και στις πορτες .

Hulk
14-09-17, 21:19
Καλησπέρα σε όλους
Έχω θέμα με ένα Chevrolet matiz.
Έχει δυο κλειδιά και με το ένα ανοίγει κανονικά το κεντρικό κλείδωμα και
παίρνει ο κινητήρας όπως πρέπει.
Με το δεύτερο συμπεριφέρεται σαν να μην το διαβάζει το imobilizer δεν παιρνει
ο κινητήρας άλλα ούτε ξεκλειδώνει το κεντρικό κλείδωμα.
Μόνο τις πόρτες ανοίγει χειροκίνητα...
ξέρει κανείς τι μπορεί να έχει;