PDA

Επιστροφή στο Forum : κυκλωμα για πολλαπλασιαστη



gourtz
13-09-07, 19:03
ρε παιδια αν μπορει να με βοηθησει καποιος στο εξης. θελω καποιο κυκλωμα ωστε να τροφοδοτισο ενα πολλαπλασιαστη η αυτοκινητου η απο μιχανακι 12βολτ ειναι αυτοι και να παζουν κανονικα διλαδι μολισ δινω ταση στο κυλλωματακι να βγαζει υπσιλι ο πολλαπλασιαστης. απ'οτι οτι το κοιταξα ετσι λιγο μου ιεπαν οτι θελει καποιους παλμους παλμοτροφοδοτικο κτλ
εχω πηγη 12βολτ και απο 12 θελω να τροφοδοτιτε το κυκλωμα μου και να μου βγαζει 12 με παλμους ομοσ ειπαρχει κατι?

ice25
13-09-07, 19:51
που θες να τα χρισιμοποιησεις??γιατί αν είναι σε αμάξι ή μηχανάκι δεν σου αρκούν οι παλμοί..θέλεις και να χρονιζοντε.

αν θες να κάνεις καμιά πατέντα να χτυπάει κανέναν το ρεύμα κοίταξε μην έχεις κάνα μπλέξιμο με το νομό.για το δεύτερο είναι ευκολο το κύκλωμα.με ένα χρονιστη 555 που οδηγεί την έξοδο του σε κάποιο τρανζίστορ που δουλεύει σαν διακόπτης.

αλλά έχω την εντύπωση πως αν δώσεις στον πολλαπλασιαστή 12ac θα σου βγάλει υψηλή τάση(στην τελική ένας μετασχηματιστής είναι).το θέμα είναι ποσό υψηλή θα ναι με πλήρες ημίτονο

gourtz
13-09-07, 23:18
αν εχεις καποιο κυκλοματακι στειλε μπας και κανο κατι. θελω να βαλο μπουζι κανονικα αλλα οχι για οχημα τηα ειναι σε ενα χορο οπου θα γινεται αναφλεκση καποιους ιγρου λογικα εφλεκτου οποσ βενζινι κτλ

NUKE
13-09-07, 23:56
Ωχ, τον βρηκαμε τον εμπρηστη...Lol.

Μην τα λες αυτα ετσι απλα στο ιντερνετ.Δεν ακουσε τι γινεται με την ΚΥΠ.

gourtz
15-09-07, 13:10
EEEEEEEEEEEEEEEE να σου εξηγισω φιλαρακι........... :? :? :? :? :? :?





ωραια με ρα σημερα εεεε :lol: :lol: :lol:

hlektrologos000
15-09-07, 19:57
. ... ειναι σε ενα χορο οπου θα γινεται αναφλεξη καποιους υγρου λογικα εφλεκτου οπως βενζινι κτλ

κατι σαν παρτι με μωλοτοφ ... γουσταρω.... πολυ προχωρημενο μου ακουγετε ...
στο τελος θα ανατιναζετε και ολο το σπιτι με πυριτιδα....?

θα μας καλεσεις αμα βρουμε κανενα κυκλωμα..... :roll:

Υ.Γ χωρις παρεξηγηση...

gourtz
16-09-07, 09:16
λοιπον η αληθεια ειναι οτι ενα φιλαρακι θελει να φτιακσει φλογοβολο εξατμιση στο αυοτοκινητο ενα punto gt. αυτο το πουλανε κυκλωμα πολλαπλασιαστη και τα σχετικα 100 ευρο περιπου και μου ειπεσ αν μπορουμε να βρουμε κατι κτλ και το ποσιλοπσαχνο

sv9cvk
16-09-07, 09:44
θελει να φτιακσει φλογοβολο εξατμιση στο αυοτοκινητο ενα punto gt

Θα του βαλει και μετακαυση???? :head: :hammer:

Nemmesis
16-09-07, 10:35
οχι sv9cvk αν καταλαβα καλα θελει να το κανει οπως στο τραγουδι "σε καθε αλλαγη οι ακαφτες μου να περνουν φωτια"
αλλα υπαρχη μια δυσκολια... οκ να κανεις το μπουζι να σπινθιριζει... αλλα πως θα το κανεις να σπινθιριζει την καταληλη στιγμη? δλδ οταν αλλαζει τχττ? με ενα φιλαρακι το ειχαμε κανει σε ενα παπι αλλα επειδη το μπουζι ελλιωνε πολυ γρηγορα το ειχαμε συνδεση ετσι ωστε εβγαζε σπινθιρα για κανα 0.5sec την στιγμη που αλλαζε τχττ... (ειχαμε βαλει ενα μικροδιακοπτη κατο απο τον μολχο της τχττς... ομως μετα απο κανα 2 μηνες ειχαν πεταχτει ολα τα περτσινια απο την εξατμηση... θα υθελα να βαλω φοτος αλλα το μηχανακι πηγε χυτιριο μετα απο ενα σοβαρο ατυχιμα (ευτηχως μονο για το μηχανακι ηταν σοβαρο)...

gourtz
16-09-07, 10:43
με ενα μπουτον γινεται απο ρε συ το πατας οποτε θελεις. καυσαερια ακαυετες κτλ περνουν φοτια. και επειδι ειναι ελευθερο πιστεω οτι θα εχει απο τελεσμα. ειναι γυρο στα 170hp και απο μπροστα μεχρι πισο εχει σκετη σολινα και ενα ελευθερο καζανακι οτε μεσαιο ουτε καταλυτη

Nemmesis
16-09-07, 19:51
ωραιος ακουγετε το αμαξακι :D το μπουτον που λες απλοποιει πολυ τα πραγματα απο κατασκευαστηκη μερια... αν και αν ειναι σωστα ρυθμισμενο ειναι λιγο δυσκολο να βγαζει τοσες ακαφτες... αλλα και παλι δεν ξερω για να σου πω με ακριβια

gourtz
17-09-07, 00:44
εγω το εχω δει αυτο σε απλο αυτοκινητο και βγαζει πολυ πραμα σε αυτο μολισ ανεβαζει πιεση η τουρμπινα βγαζει κατι πσιλο ντουμανια και πρεπει να βγαζει και ακαυτες. δουλευει και καποσ ασυγχρονα λογικα βγαζει ακαυτεσ σιγουρα διλαδι
αλλα με το φλογοβολο πενρουν και καυσαερια κτλ οχι παντα
και τορα βγαζει που και που ομοσ σε καμια αλαγη σε πολλεσ στροφεσ και κανει κανενα βοομμμμμμμμμμμ και βγαζει καμια 20αρια ποντουσ ετσι μπλε τρελο χρωματακι

Nemmesis
17-09-07, 00:46
αα θελω βιντεακι :D :D :D αντε και καλα "ψησυματα"...

hlektrologos000
17-09-07, 03:56
πες στον φιλο σου να ετοιμαζει λεφτα για το τελικο .......συνηθος κανει μπουμ.....

gourtz
18-09-07, 16:33
εε κανα λουκανικο καμια μπριζολα κατι μπορει να γινει αναβεις και κανενα τσιγαρο αμα μινεις απο αναπτηρα :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:




τι ενοεις boommmmmmmmmmmmm

το καζανακι τι τηα παθει

tasosmos
18-09-07, 16:42
Υποθετω οτι εννοει πως απο την αποτομη διαστολη που προκαλει η αναφλεξη παιζει να σκασει...

gourtz
18-09-07, 19:01
μπα δεν νομιζο ειναι ελευτηερασ το καζανακι τι να πατηει κοιτα απο την μια και βλεπεισ απο την αλλη δεν εχει στροφεσ μεσα για να μειονει ο τηοριβοσ

FM1
14-09-08, 16:13
Για πάρτε μια γεύση από anti-lag systems:biggrin:

YouTube - Anti Lag - STi Tuned

YouTube - Mitsubishi Evo 6 Gruppe N

YouTube - Mitsubishi Lancer and Renault Clio Cup Car

MHTSOS
15-09-08, 00:54
Αυτά δεν είναι flamekits. Είναι anti-lag και το έχουν τα αγωνιστικά και βελτιωμένα αμάξια για να μην πέφτουν οι στροφές της τουρμπίνας όταν αλλάζεις ταχύτητα ή αφήνεις το γκάζι. Την λειτουργία αυτή την έχουν μόνο άγραφοι εγκέφαλοι αρκετών χιλιάδων ευρώ. Τον Δεκέμβρη έχει στην πίστα των Σερρών, συνάντηση Subaru και EVO club. Θα ανέβω και θα σας φέρω αρκετά τέτοια βιντεάκια :w00t:

FM1
15-09-08, 01:03
Σωστός ο Δημήτρης:wiink:...