PDA

Επιστροφή στο Forum : πομπος fm



αριαδνη
14-09-07, 12:52
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΕΝΑΣ ΠΟΜΠΟΣ FM ΠΟΥ ΕΚΠΕΜΠΕΙ ΣΕ ΑΚΤΙΝΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 10 ΧΛΜ.
ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΛΛΛΑ ΣΤΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ ΑΝ ΚΑΝΕΙ 10 Η 1000 ΕΥΡΩ!!!!!!!!
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ! :)

radioamateur
14-09-07, 13:38
>1000 εβρώ τα επώνυμα (http://www.siel.com/) πιστοποιημένα από τη μαμά εταιρεία.Σε κάθε περίπτωση το ΕΣΡ (http://www.esr.gr/) απαγορεύει οποιαδήποτε εκπομπή χωρίς άδεια ή βεβαίωση νόμιμης λειτουργίας.Η γεωγραφική μορφολογία του εδάφους καθορίζει την εμβέλεια.Δεν είναι τυχαίο ότι στην Αττική πχ ότι η ΕΡΑ (http://tvradio.ert.gr/radio/frequencies.asp) στα FM εκπέμπει σε πολλές συχνότητες.

Chris Valis
14-09-07, 13:43
Τώρα πραγματικά θέλεις να μας πεις ότι η ΕΡΑ λόγω μορφολογίας εδάφους εκπέμπει σε 13 συχνότητες;

radioamateur
14-09-07, 13:51
Τα φυσικά εμπόδια σίγουρα εξασθενούν τα σήματα στα VHF-FM.

itta-vitta
14-09-07, 14:04
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΕΝΑΣ ΠΟΜΠΟΣ FM ΠΟΥ ΕΚΠΕΜΠΕΙ ΣΕ ΑΚΤΙΝΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 10 ΧΛΜ.
ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΛΛΛΑ ΣΤΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ ΑΝ ΚΑΝΕΙ 10 Η 1000 ΕΥΡΩ!!!!!!!!
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ! :)

Από ποιά πόλη είσαι;
Έχει σημασία, γιατί αν είσαι από την Αθήνα, θα χρειαστείς κάτι ισχυρό, το οποίο θα κοστίσει.
Αν είσαι από επαρχία, ένα αυτοταλάντωτο με μια ελ 504, θα είναι μια καλή και οικονομική λύση.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Είσαι γυναίκα; Αν ναι, μάλλον είσαι η μοναδική στο σάιτ μέχρι στιγμής.

αριαδνη
14-09-07, 14:40
ΝΑΙ! ΓΥΝΑΙΚΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΜΕΝΩ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ! ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΣΤΟ ΡΙΟ... ΑΝ ΦΤΙΑΞΩ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΠΟΜΠΟ FM ΠΟΣΟ ΘΑ ΣΤΟΙΧΙΣΕΙ???

αριαδνη
14-09-07, 15:27
Α! ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΥΤΟΤΑΛΑΝΤΩΤΟ ΜΕ ΜΙΑ ΕΛ 504 ΠΟΣΟ ΣΤΟΙΧΙΖΕΙ???

itta-vitta
14-09-07, 16:45
Α! ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΥΤΟΤΑΛΑΝΤΩΤΟ ΜΕ ΜΙΑ ΕΛ 504 ΠΟΣΟ ΣΤΟΙΧΙΖΕΙ???

Θα σου απαντήσω σύντομα. Σχέδιο έχεις για αυτοταλάντωτο;
Η Πάτρα είναι μεγάλη πόλη. Έχω έρθει. Ίσως χρειαστείς κάτι ποιό δυνατό.

radioamateur
14-09-07, 16:49
Αριάδνη να ρωτήσω κάτι;Στα FM στην περιοχή του Ρίο (http://www.airphotos.gr/rio.htm) υπάρχουν ελεύθερες συχνότητες και αν ναι ποιές;Έχεις οπτική επαφή με την περιοχή ή περιοχές που θες να καλύψεις;΄

Φοβερή η έμπνευση κατασκευής της γέφυρας ΡΙΟΥ-ΑΝΤΙΡΡΙΟΥ του Χαρίλαου Τρικούπη!!!

αριαδνη
14-09-07, 17:46
ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΧΕΔΙΟ ΑΛΛΑ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ?


ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΛΗΡΗ ΟΠΤΙΚΗ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΙΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΛΥΨΩ. ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ? ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΛΕΥΘΕΡΕΣ ΣΥΧΝΟΤΗΤΕΣ, ΝΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΙΕΣ

radioamateur
14-09-07, 19:22
1)Αν ο σκοπός είναι η ενδοσυννενόηση δύο σημείων τότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα δίκτυο τύπου WIFI μέσω pc.
2)*Αν ο σκοπός είναι να ακουστείς σε ένα συγκεκριμένο σημείο μέσω των FM σε απόσταση 10 ΚΜ μπορείς να χρησιμοποιήσεις μια κεραία τύπου YAGI με απολαβή στην κατεύθυνση και μικρό σχετικά μηχάνημα.
3)*Αν ο σκοπός είναι να καλύπτεις οτιδήποτε κυκλικά σε απόσταση 10 ΚΜ (φαντάσου ένα κύκλο με ακτίνα 10 ΚΜ όπου στο κέντρο θα είσαι εσύ) θα χρειαστείς σίγουρα μεγάλο ποιοτικό (http://www.siel.com/) μηχάνημα και πολύ καλή κεραία.

(*Απαιτείται άδεια από το ΕΣΡ (http://www.esr.gr/) για να είσαι νομότυπη)

Τι ακριβώς θέλεις να κάνεις Αριάδνη και περιέγραψε μας τη μορφολογία του εδάφους στην περιοχή σου και αν σκοπεύεις να ασχοληθείς επαγγελματικά με το ραδιόφωνο.

electron
14-09-07, 19:55
Aριάδνη προφανώς για να ρωτάς τι είναι το σχέδιο μου δίνεις την εντύπωση ότι είσαι εντελώς αρχάρια με το αντικείμενο και με τα ηλεκτρονικά.Στην περίπτωση αυτή και αφού ψαχτείς αρκετά και εδώ αλλά και διαβάζωντας,θα ήταν προτιμότερα να προβείς στην αγορά ενός έτοιμου πομπού.Φυσικά πέρα από τον πομπό χρειάζεσαι και τον εξοπλισμό της διαμορφωσης (μουσικής και λόγου).Δηλαδή στο ελάχιστο έναν μίκτη ένα μικρόφωνο,cd palyer,ή έναν υπολογιστή φορτωμένο με πολλά mp3 και κατάλληλο λογισμικό.
Από κει και πέρα θα πρέπει να έχεις την σχετική άδεια εκπομπής που δυστυχώς για καθαρά ερασιτεχνικούς μή κερδοσκοπικούς σκοπούς δεν πρόκειται να πάρεις ποτέ.Βλέπεις η πολιτεία μας όπου δεν υπάρχει οικονομικό συμφέρον δεν ασχολείται.

moutoulos
14-09-07, 22:25
ΝΑΙ! ΓΥΝΑΙΚΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΜΕΝΩ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ! ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΣΤΟ ΡΙΟ... ΑΝ ΦΤΙΑΞΩ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΠΟΜΠΟ FM ΠΟΣΟ ΘΑ ΣΤΟΙΧΙΣΕΙ???

ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΛΗΡΗ ΟΠΤΙΚΗ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΙΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΛΥΨΩ. ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ? ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΛΕΥΘΕΡΕΣ ΣΥΧΝΟΤΗΤΕΣ, ΝΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΙΕΣ

Αριάδνη, καλώς ήρθες στο σάιτ - φόρουμ.
Στο Ρίο που, κοντά στην θάλασσα ? ή πιο πάνω ?. Παίζει πολύ σπουδαίο ρόλο αυτό.
Είμαι απο Πάτρα γι΄αυτό σε ρωτάω.


Και εννοείται ισχύουν αυτά που λέει ο Γιάννης.


Aριάδνη προφανώς για να ρωτάς τι είναι το σχέδιο μου δίνεις την εντύπωση ότι είσαι εντελώς αρχάρια με το αντικείμενο και με τα ηλεκτρονικά.Στην περίπτωση αυτή και αφού ψαχτείς αρκετά και εδώ αλλά και διαβάζωντας,θα ήταν προτιμότερα να προβείς στην αγορά ενός έτοιμου πομπού.Φυσικά πέρα από τον πομπό χρειάζεσαι και τον εξοπλισμό της διαμορφωσης (μουσικής και λόγου).Δηλαδή στο ελάχιστο έναν μίκτη ένα μικρόφωνο,cd palyer,ή έναν υπολογιστή φορτωμένο με πολλά mp3 και κατάλληλο λογισμικό.
Από κει και πέρα θα πρέπει να έχεις την σχετική άδεια εκπομπής που δυστυχώς για καθαρά ερασιτεχνικούς μή κερδοσκοπικούς σκοπούς δεν πρόκειται να πάρεις ποτέ.Βλέπεις η πολιτεία μας όπου δεν υπάρχει οικονομικό συμφέρον δεν ασχολείται.

αριαδνη
14-09-07, 22:42
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΣΚΟΠΟ. ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΑΚΑ ΘΕΛΩ.
ΟΣΟ ΓΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΡΩΤΗΣΕ Ο ΜΟΥΤΟΥΛΟΣ ΕΙΜΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΡΙΟ ΔΗΛΑΔΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ!!!!

itta-vitta
14-09-07, 23:55
ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΧΕΔΙΟ ΑΛΛΑ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ?


ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΛΗΡΗ ΟΠΤΙΚΗ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΙΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΛΥΨΩ. ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ? ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΛΕΥΘΕΡΕΣ ΣΥΧΝΟΤΗΤΕΣ, ΝΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΙΕΣ


Δες και τις σχετικές συζητήσεις του σάιτ περί πομπών, για να πάρεις μια ιδέα.

electron
15-09-07, 00:23
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΣΚΟΠΟ. ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΑΚΑ ΘΕΛΩ.


Aριάδνη δυστυχώς κάποιοι καλοθελητές αν δεν προσέξεις,την πλάκα σου μπορεί να την κάνουν δυστυχία σου και λυπάμαι που το λέω αυτό αλλά είναι πραγματικότητα.

gsmaster
17-09-07, 20:15
Αριάδνη, ασχετο, αλλά εδώ εμείς γράφουμε με μικρά ;)

Α, και καλώς ήρθες!!!!!

itta-vitta
17-09-07, 23:08
Α! ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΥΤΟΤΑΛΑΝΤΩΤΟ ΜΕ ΜΙΑ ΕΛ 504 ΠΟΣΟ ΣΤΟΙΧΙΖΕΙ???

Θα σου απαντήσω σύντομα. Σχέδιο έχεις για αυτοταλάντωτο;
Η Πάτρα είναι μεγάλη πόλη. Έχω έρθει. Ίσως χρειαστείς κάτι ποιό δυνατό.


Πήρες τα σχέδια που σου έστειλα με email;

antonis_x
20-09-07, 20:42
itta-vitta γινεται να μου στειλεις κι εμενα τα σχεδια?ψαχνω κι εγω για σχεδια για πομπο εμβελειας περιπου 5-6 χλμ.εχω οπτικη επαφη με τις περιοχες που θελω να καλυψω και ειμαι σε μικροτερη πολη,στα Χανια.

radioamateur
21-09-07, 00:29
ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΙΣ ΓΕΙΤΟΝΙΚΕΣ ΤV!!!

badsak
21-09-07, 16:21
Και την Ε.Ε.Τ.Τ :!: :!: :!: :!:
Γιατι τελευταια τα παλικαρια της Ε.Ε.Τ.Τ πρεπει να κανουν υπερωριες!!!!!!!!!

radioamateur
21-09-07, 19:40
Και την Ε.Ε.Τ.Τ :!: :!: :!: :!:
Γιατι τελευταια τα παλικαρια της Ε.Ε.Τ.Τ πρεπει να κανουν υπερωριες!!!!!!!!!


Ψάχνουν τίποτα;

badsak
21-09-07, 22:50
Οτι <<πεταει>> στον αερα.
Εχουν τρελαθει στις μετρησεις!!!

radioamateur
22-09-07, 10:31
Λέτε να ήρθε πρόωρα το καρναβάλι και να τρέχουν για το κυνήγι του χαμένου θησαυρού;
Είναι δυνατον ένα αυτοταλάντωτο με φίλτρο αποκοπής αρμονικών στην έξοδο να συμπεριφέρεται το ίδιο καλά όσο αφορά τις αρμονικές (όχι τη σταθερότητα) όπως πχ ένα pll έστω και ιδιοκατασκευής;

electron
22-09-07, 18:47
Δεν νομίζω να έχουν την ίδια συμπεριφορά.Είναι σαν να προσπαθούμε να συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα.Το ίδιο είναι να γίνεται ο έλεγχος της συχνότητας του φέροντος από ένα κύκλωμα κλειστού βρόγχου, με έναν απλό πυκνωτή που επιδρά σε μια ταλάντωση;Δεν νομίζω..Πιστέυω ότι η σταθερότητα του σήματος έχε σχέση και με τις αρμονικές.Ένα σταθερό φερόν μπορεί να φιλτραριστεί και απαλλαγεί μέσο φίλτρου,από τις αρμονικές του,πολύ καλύτερα από ένα αυτοταλάντωτο που το φέρον του πηγαίνει συνεχώς βόλτα.

kostas2005
24-09-07, 19:45
itta-vitta γινεται να μου στειλεις κι εμενα τα σχεδια?ψαχνω κι εγω για σχεδια για πομπο εμβελειας περιπου 5-6 χλμ.εχω οπτικη επαφη με τις περιοχες που θελω να καλυψω και ειμαι σε μικροτερη πολη,στα Χανια.

Στα Xανια θα κάνεις εκπομπή? Η μόνη λύση για να ακουστεις μακριά είναι αν μένεις στην περιοχή χαλέπα ή αν έχεις κανένα φίλο σου εκεί, τότε θα σε ακούν περίπου όλα τα χανια με 6 Watt....!! Αλλιώς δεν προκυτε να πας μακριά αφού δε θα σε αφήνουν τα θηρία από τη ΜΑΛΑΞΑ που βγαίνουν με 5 κιλα Και πρέπει να κρύψεις καλά τη καιρεα σου για να μη φενετε απο την ΚΟΥΚΟΥΒΑΓΙΑ

RFΧpert
25-09-07, 03:19
Δεν νομίζω να έχουν την ίδια συμπεριφορά.Είναι σαν να προσπαθούμε να συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα.Το ίδιο είναι να γίνεται ο έλεγχος της συχνότητας του φέροντος από ένα κύκλωμα κλειστού βρόγχου, με έναν απλό πυκνωτή που επιδρά σε μια ταλάντωση;Δεν νομίζω..Πιστέυω ότι η σταθερότητα του σήματος έχε σχέση και με τις αρμονικές.Ένα σταθερό φερόν μπορεί να φιλτραριστεί και απαλλαγεί μέσο φίλτρου,από τις αρμονικές του,πολύ καλύτερα από ένα αυτοταλάντωτο που το φέρον του πηγαίνει συνεχώς βόλτα.

Χωρις σε καμμια περιπτωση να υποστηριζω την κατασκευη αυτοταλαντωτων μηχανηματων... παρα ταυτα οι αρμονικες και τα λοιπα υποπροϊοντα δεν εχουν να κανουν με το αν ενας ταλαντωτης δουλευει σαν αυτοταλαντωτος πομπος, η θα εχει ελεγχομενη σταθεροτητα συχνοτητας απο βρογχο φασικης διορθωσεως... :!:
Και αυτο γιατι ταλαντωτης ειναι και στο αυτοταλαντωτο, απλα δεν εχει κανενα αλλο σταδιο, ουτε απομονωσης, ουτε ενισχυσεως... Δηλαδη τι βασικη διαφορα σε αρμονικες και αλλα υποπροϊοντα πιστευεται θα εχει πχ μια 6C4 ταλαντωτρια με την εξοδο της στην πρωτη περιπτωση να πηγαινει σε κεραια (λειτουργεια της ως αυτοταλαντωτος πομπος, οπου η ταλαντωτρια ειναι και η εξοδος μας εντελει) και στην δευτερη περιπτωση να πηγαινει στην εισοδο μιας ενισχυτριας λυχνιας :?:
Τωρα μια ταλαντωση ελεγχομενη με PLL ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα εχουμε ΦΑΣΙΚΟ ΘΟΡΥΒΟ :idea: :!: λογω ακριβως της διαδικασιας ελεγχου του κυκλωματος συντονισμου με συγκριτες φασεως που διορθωνουν ΣΥΝΕΧΕΙΑ την ιδιοσυχνοτητα του :!: Και με η χωρις το PLL ενας ταλαντωτης θα βγαλει ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΑΡΜΟΝΙΚΕΣ :!: Μονο που με την προσθεση και ελεγχου μεσω PLL θα ΠΡΟΣΤΕΘΕΙ ΚΑΙ ΘΟΡΥΒΟΣ ΦΑΣΕΩΣ του PLL :!:

Κατι ακομα... Ο καθαροτερος ταλαντωτης, απο πλευρας αρμονικων, μολις ενισχυθει με σχεδον οποιονδηποτε κλασσικο ενισχυτη, θα εμφανισει στην εξοδο του συστηματος, αρμονικες :!: Βεβαια η πραγματικοτητα ειναι οτι οι αρμονικες δεν ειναι του ταλαντωτη, αλλα παραγομενα προϊοντα απο την ενισχυτικη διαταξη :!:
Αυτος αλλωστε ειναι και ο λογος που ΠΑΝΤΑ τα φιλτρα αποκοπης αρμονικων συνδεονται ως ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ στην τελικη ΕΞΟΔΟ οποιουδηποτε συστηματος εκπομπης ανεξαρητως τι ισχυος θα ειναι αυτη :!:
Αλλωστε αν ηταν αλλοιως φανταζομαι οτι ολοι καταλαβαινετε οτι θα τοποθετουσαμε αριστα και διαδοχικα φιλτρα αμεσως μετα την ταλαντωση μας, ωστε να εξαλειψουμε εντελως οποιαδηποτε αρμονικη του ταλαντωτη και θα ριχναμε αλυσιδες ενισχυτικων διαταξεων, φτανοντας αρκετες δεκαδες η εκατονταδες KW που θα τα ριχναμε απευθειας σε μια κεραια, χωρις ΚΑΝΕΝΑ φιλτρο αρμονικων, αφου θα ειχαμε και καλα ενα πεντακαθαρο σημα ταλαντωσεως :!: Αλλωστε και οικονομικα να το δουμε, ποιος θα εβαζε ολοκληρα συστηματα με μπουκαλες κλπ φτιαγμενα με πανακριβα μερη απο τεφλον ωστε να αντεχουν στα κιλοβαττ της εξοδου που πανε προς την κεραια :wink:

electron
25-09-07, 08:17
Εγώ δεν είπα ότι ενας ταλαντωτής με pll θα βγάλει λιγότερα προϊόντα αρμονικών από ένα αυτοταλάντωτο.Όμως το τελευταίο λόγο της αστάθειας του,(η γνωστή έκφραση τσουλάει),επιδρά και στις αρμονικές του και έτσι μπορεί κάποια από αυτές έστω και οριακά να προκαλεί κάποια παρεμβολή σε τηλεοπτικούς δέκτες κλπ,κάτι που με ένα σωστά συντονισμένο μηχάνημα με pll ίσως να μην συνέβαινε.

Τρελός Επιστήμονας
25-09-07, 14:42
Συμφωνώ απόλυτα με τον RFexpert. Θα πρόσθετα ότι το αυτοταλάντωτο έχει μεγαλύτερη πιθανότητα δημιουργίας αρμονικών και παρασιτικών (spurious) συχνοτήτων όχι διότι είναι αυτοταλάντωτο αλλά κυρίως λόγω της κακής ποιότητας κατασκευής που συναντάται συνήθως σε αυτές τις συσκευές. Επίσης, ένας αυτοταλάντωτος πομπός για να βγάλει σημαντική ισχύ πρέπει να λειτουργεί σε τάξη Γ το οποίο σημαίνει πολλές αρμονικές χωρίς lowpass φίλτρο στην έξοδο. Η ολίσθηση συχνότητας (τσούλημα) έχει να κάνει κυρίως με την ακρίβεια συντονισμού (θα χάνεται συχνά το σήμα από το δέκτη ή θα πέφτει πάνω σε άλλους γειτονικούς σταθμούς με αποτέλεσμα κάποιες παρεμβολές). Τα αυτοταλάντωτα είναι καλά για πρώτη κατασκευή ενός αρχάριου αλλά δεν συνιστώνται για συνεχή χρήση. Σήμερα εκπομπή στα FM σημαίνει: επαγγελματικά μηχανήματα + άδεια + προσωπικό + εγκαταστάσεις + κεφάλαιο = επαγγελματικός σταθμός.