PDA

Επιστροφή στο Forum : Ευρεση ηλεκτρονικής για Honda CB 400N



akisbach
15-09-07, 20:32
Καλησπέρα παιδιά,
έχω την πιο πανω μηχανη και δεν παιρνει με τπτ μπροστα.Στο συνεργείο μου είπαν οτι ειναι θεμα ηλεκτρονικής.
Θα μπορέσουμε να βρούμε καμία αλλη για αλλαγή??
Θα ανεβάσω φοτο μόλις μπορέσω,...
Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων. :lol:

NOE
16-09-07, 23:05
Οι ηλεκτρονικές για τις μοτοσυκλέτες είναι κάπως ακριβές, καινούρια θα βρείς στην αντιπροσωπεία αλλά θα σε "ξεβρακώσουν" στην θεσσαλονίκη, στην περιοχή του βαρδάρη υπάρχουν μαγαζιά που πουλάνε μεταχειρησμένα ανταλακτηκά για μοτο, πήγενε μια βόλτα και θα βρείς σίγουρα, επείσης θα βρεις και στο ΕΒΑΥ, εγώ είχα πάρει μία τετράδα καρμπιρατερ για το Kawasaki μου σε πολύ καλή τιμή, και δουλευουν ρολόι.... αλλά το Ebay δεν θέλει βιαστικές κινήσεις για να μη την πατήσεις.... προσοχή!

Αντε και όταν το φτιάξεις πάμε μια κοντρίτσα :D :D :D για το χαβαλέ...τελευταία λείπει μου λίγη δράση.....

hlektrologos000
16-09-07, 23:19
Φιλε Ακη .....
ετος κατασκευης ( οχι ημερομηνια πρωτης αδειας )
στοιχεια ηλεκτρονικης (οτι γραφει πανω)
και αν μπορεις καμια φωτο...

akisbach
17-09-07, 15:30
έτος κατασκευής 1982 ή 83 δεν μπορώ να το βρω με σιγουρια
επάνω γράφει μονο, 12V regulator..

NOE
17-09-07, 20:48
το 12V regulator δεν ειναι η ηλεκτρονικη, είναι η ανορθωση.
ετος κατασκευής '82 - '83 ?? το super four έχεις? το πλαίσιο είναι τύπου delta box με πολλές δυκτιομένες σωλήνες ή είναι ένα μονοκόματο πλαίσιο αλουμινίου?

akisbach
18-09-07, 00:41
ουπς....
παιδια ειμαι εντελως ασχετος και γι αυτο συγχωρεστε με που λεω κοτσανες...
και για να μαθαινω: η ηλεκτρονικη που βρίσκεται ακριβώς??
τωρα,για χρονολογια δεν ξερω σιγουρα.δεν μπορω να το βρω πουθενα (δεν ξερω που τα εβαλε ο θειος μ τα χαρτια..)(βασικα η μηχανη ειναι του θειου μου,και θα περασει σε μενα αν καταφερω και την φτιαξω...)
φλε με μπερδεψες λιγακι ,νομιζω ειναι superdream (ελπίζω να μη λεω μ...ιες)
αυτα προς το παρόν...

NOE
18-09-07, 01:48
υπάρχει το
cb super four χρονολογια '84 - '89
cb 400 χρονολογία '90 - '95
cb400 v-tec χρονολογία '96 - '99
όλα τα παραπάνω είναι 400cc και έχουν 4 κυλίνδρους, τώρα αν το δικό σου είναι το δικύλινδρο τότε είναι ποιο παλιο.

Η ηλεκτρονικη δεν ξερω που ακριβώς βρήσκεται, κατω από καποιο καπάκι θα είναι, ειναι ένα πλαστικό ορθογώνιο συμπαγές κουτί που συνδέεται σε μία πλεξούδα και πιθανότατα γράφει πανω CDI.

Η άδεια κυκλοφορίας δεν θα γράφει πάνω το έτος κατασκευής επείδή αυτά τα μιχανάκια είναι παραεισαγωγής. Στην άδεια, στο πεδίο "ετος κατασκευής" θα γράφει το έτος εισαγωγής του στην χώρα μας και όχι το έτος κατασκευής. Αν θέλεις να βρείς το έτος κατασκευής με σιγουριά τότε πήγενε στην αντιπροσοπεία, πες τους τον αριθμό πλαισίου και θα σου πούν το έτος.

μία φωτό με μερικές ηλεκτρονικές:
http://motorcycle.grandprixgroup.com/forum/1210254914473.jpg

akisbach
18-09-07, 17:06
είναι CB 400N superdream
δυκύλινδρο,οποτε ειναι πιο παλιό από το 84,αυτό σίγουρο...
η ηλεκτρονικ΄΄η εχει πάνω της μια επιστρωση καουτσούκ??

NOE
18-09-07, 19:08
μπορεί και να έχει καουτσουκ απέξω, δεν μπορώ να σου πώ με σιγουριά, δεν ξερω και πολλά πράγματα για το συγκεκριμένο μηχανάκι, αν μπορείς ανεβασε μία φωτό. Πάντως θα είναι λιγο δύσκολο να βρεις ανταλακτικά γιατί ειναι μηχανάκι-αντίκα, το καλό είναι οτι τα μεταχερησμένα ανταλακτικά για τα παλιά μηχανάκια είναι σχετικά φθηνά.