PDA

Επιστροφή στο Forum : Φόρτιση κινητού απο USB



PCMan
20-09-07, 16:10
Ότι λέει το θέμα...

Μπορώ να το κάνω συνδέοντας απλά το κινητό στο +5 και το GND της USB?

Ο φορτιστής μου είναι 5,7V στα 800mA (υπάρχουν και μικρότεροι)

Την ιδέα την πήρα απο εδώ http://www.e-shop.gr/show_tel.phtml?id=TEL.003467 αλλά μπου φάνηκε λίγο ακριβό..

nikoskourtis
21-09-07, 12:15
αρκετα κινητα εχουν θυρα mini usb. Οταν τα συνδεσεις με τον υπολογιστη για μεταφορα δεδομενων φορτιζουν ταυτοχρονα αλλα με την προϋποθεση οτι εχεις εγκαταστησει τους drivers του κινητου στο pc. Χωρις τους drivers δε φορτιζουν. Οποτε ψαξε λιγο τι ακριβως γινεται.
Λογικο ειναι να φορτιζουν κατευθειαν απο το +5 και το gnd αλλα δεν ξερω μηπως μειωνεται η ζωη της μπαταριας.

PCMan
21-09-07, 16:49
Σε νόκια δεν γίνεται με αυτόν τον τρόπο δυστυχώς. Απο την pop-port δεν φορτίζει κανένα νόκια, μόνο απο το βισματάκι που έχει δίπλα.

Η ζωή της μπαταρίας γιατί να μειώνεται? Επειδή βγάζει 5V και όχι 5,7? Αν ναι:
Ο μικρότερος φορτιστής που δίνει η νόκια είναι 3,7V στα 355mA αρα δεν νομίζω να έχω πρόβλημα.
Ίσα ίσα, όσο πιό αργά φορτίζει η μπαταρία, τόσο το καλύτερο.

Πόσα mA δίνει η USB?

NUKE
21-09-07, 17:58
Δινει μεγιστο 1 αμπερ.Δεν ειναι δυσκολο να το κανεις αυτο που λες παντως.

Αλλα δεν καταλαβαινω ποσο χρησιμο ειναι να φορτιζεις ενα κινητο απο το pc?

PCMan
21-09-07, 22:19
Δινει μεγιστο 1 αμπερ.Δεν ειναι δυσκολο να το κανεις αυτο που λες παντως.

Αλλα δεν καταλαβαινω ποσο χρησιμο ειναι να φορτιζεις ενα κινητο απο το pc? Επειδή μπαίνω στο ίντερνετ μέσω του κινητού τώρα τελευταία, πρέπει να εχω τον φορτίστη σύνδεμενο συνέχεια στο κινητό γιατί ξεφορτίζει εύκολα όσο είμαι στο ίντερνετ. Εντάξει είναι και λίγο σπαστικο να πηγαίνοφέρνω τον φορτίστη συνέχεια.. Θα μου πεις πάρε έναν ακόμα φόρτιση, δεν είναι αυτό το πρόβλημα. αλλιώς είναι να πάει ένα καλώδιο στο κινητό και για φόρτιση αλλά και για δεδομένα και αλλιώς είναι να είναι το ένα από 'δω και το άλλο από 'κεί..

Mr.Linatsa69
22-09-07, 01:35
Είχα δει εάν βιντεάκι tutorial όπου ο τύπος πήρε το φορτιστή του και έκοψε το βίσμα...στη συνέχεια έκοψε ένα καλώδιο USB και ένωσε τα 2 καλώδια που δίνουν 5V από τη USB στο βύσμα από το φορτιστή και μόλις το συνέδεσε με άρχισε να φορτίζει! Νokia ήταν!!!

PCMan
22-09-07, 01:56
Είχα δει εάν βιντεάκι tutorial όπου ο τύπος πήρε το φορτιστή του και έκοψε το βίσμα...στη συνέχεια έκοψε ένα καλώδιο USB και ένωσε τα 2 καλώδια που δίνουν 5V από τη USB στο βύσμα από το φορτιστή και μόλις το συνέδεσε με άρχισε να φορτίζει! Νokia ήταν!!! αυτό ακριβώς ρωτάω! Το θέμα είναι μήπως χρειάζεται και τίποτα άλλο(κανένα κύκλωματάκι ας πούμε) γιατί δεν μπορεί να κάνουν 23€ 2 βύσματά και ένα καλώδιο... Για το λινκ στο πρώτο ποστ λέω.

thanos
22-09-07, 02:16
Το θεμα ειναι αν η θυρα ειναι ικανη να δωσει αρκετο ρευμα...μη καει και η usb...!Nομιζω οτι το κινητο τραβαει 0.4-0.5 στα 5ν αν η θυρα μπορει να το δωσει λογικα θα ειναι οκ.
Δε χρειαζεται αλλο κυκλωμα, ο φορτιστης ειναι μεσα στο κινητο η usb θα αντικαταστησει το τροφοδοτικο της πριζας.

PCMan
22-09-07, 02:28
Mr.Linatsa69 μήπως ήταν αυτό http://www.walrus.com/~raphael/html/usb_charge.html ?
Τώρα το βρήκα

Για να το έκανε αυτός ο τυπάς άρα δουλεύει, σωστά?
Διαβάστε λίγο και πείτε μου, δεν τα πάω καλά με τα αγγλικά.. :oops:

tasosmos
22-09-07, 10:35
Απ'οσο θυμαμαι οι usb δεν δινουν 1Α αλλα 100mA μεγιστο στις θυρες απο hub και 500mA σε αυτες που ειναι απευθειας.
Το προβλημα ειναι πως αν το κινητο τραβαει παραπανω θα κοβει την ταση η μητρικη.
Υποθετω οτι τα ετοιμα εχουν καποιο κυκλωματακι ελεγχου με ζενερ κτλ εξ'ου και η τιμη.

NUKE
22-09-07, 11:12
Οι USB δινουν αρχικα 100mA και αν οι συσκευες χρειαζονται παραπανω ρευμα μπορουν να δωσουν μεχρι 500mA.

Ομως καποιες συσκευες μπορουν να παρουν μεχρι και 1Α ομως παυουν να λειτουργουν οι αλλες USB που εχει το PC.

Γενικα νομιζω οτι το ρευμα φτανει για να φορτισει τη μπαταρια.

pet
22-09-07, 11:34
Βασικά, δεν τα ξέρω κ εγώ καλά αλλά νομίζω πως

ο φορτιστής δεν είναι τροφοδοτικό. το usb στο vcc,gnd είναι
τροφοδοσία, δηλαδή άμα μετρήσεις την τάση με πολύμετρο θα πάρεις
5v και άμα το βραχυκυκλώσεις τόσα A

ο φορτιστής μπαταρίας (ανάλογα την μπαταρία) είναι πιο παράξενος
και δίνει τόσα αμπέρ ανάλογα με το πόσο φορτιμένη είναι η μπαταρία

επίσης άμα μετρήσεις με πολύμετρο φορτιστές θα πάρεις 0.1 0.2 0.1 κλπ βολτ
δηλαδή καμία σχέση με DC τροφοδοσία που είναι το usb

εκτός και αν το κινητό σου έχει το κύκλωμα φόρτισης εντός
όπως πάρα πολλά mp3 player (με τα καινούργια κινητά δεν ξέρω τι παίζει)

μέτρα τον φορτιστή σου, και άμα δεις ότι είναι DC τροφοτοτικό τότε μάλλον γίνεται

Mr.Linatsa69
22-09-07, 11:37
http://www.metacafe.com/watch/621701/usb_cell_phone_hack_charge_it_with/

Αυτό είχα δει...!!!

brainman
22-09-07, 11:40
απλα να πω οτι εχω το κ800 με φορτιστη 4,9V στα 700mA.
οταν το συνδεω στον υπολογιστη φορτιζει αυτοματα.το ιδιο και ολα τα ericsson που ξερω,σειρα κ και w.

Mr.Linatsa69
22-09-07, 11:43
Ακόμα μία καλή λύση ώστε να το φορτίζεις (δωρεάν) στο camping!!!

http://www.metacafe.com/watch/800000/solar_powered_usb_charger_cheap_and_easy_to_make/

PCMan
22-09-07, 12:33
Βασικά, δεν τα ξέρω κ εγώ καλά αλλά νομίζω πως

ο φορτιστής δεν είναι τροφοδοτικό. το usb στο vcc,gnd είναι
τροφοδοσία, δηλαδή άμα μετρήσεις την τάση με πολύμετρο θα πάρεις
5v και άμα το βραχυκυκλώσεις τόσα A

ο φορτιστής μπαταρίας (ανάλογα την μπαταρία) είναι πιο παράξενος
και δίνει τόσα αμπέρ ανάλογα με το πόσο φορτιμένη είναι η μπαταρία

επίσης άμα μετρήσεις με πολύμετρο φορτιστές θα πάρεις 0.1 0.2 0.1 κλπ βολτ
δηλαδή καμία σχέση με DC τροφοδοσία που είναι το usb

εκτός και αν το κινητό σου έχει το κύκλωμα φόρτισης εντός
όπως πάρα πολλά mp3 player (με τα καινούργια κινητά δεν ξέρω τι παίζει)

μέτρα τον φορτιστή σου, και άμα δεις ότι είναι DC τροφοτοτικό τότε μάλλον γίνεται
Οι απλοί φορτηστές με τον μετασχηματιστή μέσα και όχι με τοπαλμοτροφοδοτικό, έχουν ένα απλο μετασχηματιστή και φορτίζει κανονικά το κινητό, Αρα δεν ελέγχει το πόσο ρεύμα θα δώσει.
Τώρα για τους καινούριους δεν ξέρω.. Μετρούσα μιά φορά την μπαταρία όσο χρόνο την φόρτιζα με το κινητό και δεν ήταν σταθερή η τροφοδοσία. 4,07 μετα απο ένα δευτ. 4,15 , μετά ξανα 4,07 κτλ. έφτασε μέχρι τα 4,27 και σταμάτησε να φορτίζει. Για το πόση τάση δίνει ο φορτιστής όμως δεν ξέρω...


Mr.Linatsa69 Σκεφτόμουν να το κάνω αυτό πολύ καιρό. Είναι ωραίο πάντως :D

nikoskourtis
06-10-07, 17:24
Γι αυτο λεω εγω μηπως μειωθει η ζωη της μπαταριας. Μηπως ο φορτιστης δεν ειναι ενα τροφοδοτικο που δινει σταθερη ταση.

Δε γινεται καμια πατεντα να συνδεσεις ταυτοχρονα το usb και το φορτιστη;

pet
06-10-07, 18:42
pcman check here

http://en.wikipedia.org/wiki/Battery_charger

PCMan
10-10-07, 02:47
Τι μας λέει δηλαδή ο ποιητής γιατί τα λέει και στα αγγλικά και δεν πολυβγάζω άκρη...

pet
10-10-07, 04:32
ότι υπάρχουν πολλά είδη φορτιστών ανάλογα με την μπαταρία

και έχει και απο κάτω κάποια link νομίζω