PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορίες σχετικές με αναπτυξιακά



funk
23-09-07, 17:16
Καλησπέρα!

Θα ήθελα να παραθέσω κάποιες απορίες που έχω σχετικά με τη χρήση αναπτυξιακών και προγραμματιστών μικροελεγκτών και όποιος μπορεί ας βοηθήσει!

1. Τι είναι το JTAG? Σε πρόσφατη συζήτηση με γνωστό μου σχετικά με την αγορά αναπτυξιακού κάποιου μικροελεγκτή μου τόνισε πως καλό θα ήταν να έχω και JTAG μαζί... Μετά από αναζήτηση στο δίκτυο δεν κατάφερα να καταλάβω τι ακριβώς είναι το JTAG :oops:

2. Έχοντας κάποιος τον STK500 για παράδειγμα, μπορεί να προσομειώσει την λειτουτγία των μικροελεγκτών που υποστηρίζονται από το συγκεκριμένο σύστημα οπότε και να αναπτύξει το σχεδιασμό του? Και στη συνέχεια αφού ολοκληρωθεί η σχεδίαση του κώδικα και ελεγχθεί και η ορθότητά του προγραμματίζουμε και τον ελεγκτή?

3. Κάποια αναπτυξιακά έχουν ενσωματωμένο τον επεξεργαστή/ελεγκτή και όχι όπως ο STK500 που έχει υποδοχές για μικροελεγκές. Με αυτά πως μπορούμε να προγραμματίσουμε κάποιον επεξεργαστή που θέλουμε να τον χρησιμοποιήσουμε σε κάποια πλακέτα?

Ευχαριστώ

stom
23-09-07, 23:09
Το jtag ειναι ενα interface μεσω του οποιου γινεται debug ο κωδικας που στο embedded κυκλωμα.
Πολυχρησιμο ειδικοτερα οταν υπαρχουν περιφερειακα που στο simulator απλα δεν μπορουν να υπαρξουν.
Πριν αρκετα χρονια ηταν κατι το εξωτικό, με τα σημερινα δεδομενα ειναι πολυ πιο βατό....

Το stk 500 δεν εχει δυνατοτητα debug καθολου.. Μονο προγραμματισμο κανει.

Στην πλατφορμα avr το jtag ειναι το MKII γυρω στα 250 ευρώ.
Υπαρχει ομως και μια πολυ καλη εναλλακτικη για μικροτερους υπολογιστες που λεγεται AVR-Dragon..
Προσφερει προγραμματιστη και jtag με πολυ χαμηλο κοστος.
Το integraiion δεν που κανει με high level γλωσσες (πχ codevision C) ειναι φανταστικό.
Γλιτωνεις απειρες ωρες σε debugging ετσι.

pet
24-09-07, 01:01
μόλις πρόσεξα πόσο φθηνό είναι το dragon

Μια ερώτηση: είναι γενικής χρήσης JTAΓ interface του dragon ή μόνο για avr?

όχι πως ξέρω που αλλού μπορεί να μου χρησημεύσει, αλλά το ακούω συχνά
πυκνά...

funk
24-09-07, 14:02
Και αφού το dragon είναι τόσο καλό γιατί κάποιος να προτιμήσει το STK500 για να προγραμματίσει τους avr? Υπάρχει κάποια επιπλέον λειτουτγία στο STK500?

Επίσης για να ξεκινήσει κάποιος με τους AVR είναι αρκετό να έχει το dragon και το αντίστοιχο λογισμικό? Όπως αναφέρει και ο pet η atmel στη σελίδα της το έχει στα 50 $.

pet
24-09-07, 18:40
dragon has the stk500 abilities (SPI programming, High Voltage programming etc)
plus JTAG & DebugWire interface for avr devices with flash memory less or equal to 32KB.

The thing is that dragon has no sockets for programming devices on it, comes without cables at all (thus the low price)
and I don't know if it has the common 10-pin ISP socket or only the 6-pin (and uncommon) socket ...

So you can only program mcu's in their target board (nothing to be scared about, since you will rarely
program an mcu in the STK500, usually u will program mcu's through ISP in your target application)

*If I is about to choose I would buy a dragon...

Although If you need just a simple programmer, don't mind either and build your own
parallel cable programmer (with avrdude [google keyword: avrdude] ) and then
since you are no more facing the 'chicken egg' problem build more sofisticated and fast programmers
like usbasb (google keyword: usbasp)

*(Ali G syntax)

[no greek in m keybrd]

stom
24-09-07, 22:04
Το dragon ειναι πολυ νεωτερο του stk 500 κατα μερικα χρονια.
Απευθυνεται στους μικροτερους επεξεργαστες της atmel και εκτος απο programmer ειναι και debugger, κατι που το stk 500 ΔΕΝ ειναι.

Με ενα dragon, το avr studio και καποια C εισαι κυριολεκτικα ΘΕΟΣ..
Αν το δουλεψεις δεν θα θες να ξαναδεις αλλο περιβαλλον.

Το STK 500 εχει νοημα μονο για καποιες add-on πλακετες.
Εξαλλου η atmel το θεωρει ηδη obsolete...

Και αμα πεζεις και με περιφεριακα, πιασε και ενα poscope...
http://po.labs.googlepages.com/

funk
25-09-07, 11:53
Το dragon το πουλάει κάποιο κατάστημα στην Ελλάδα ή μόνο από το εξωτερικό? Και με τα καλώδια τι γίνεται? Αφού έρχεται χωρίς καλώδια (φαντάζομαι και χωρίς το καλώδιο του JTAG) πρέπει και αυτά να αγοραστούν. Στην Ελλάδα από που?

pet
25-09-07, 12:39
einai to idio me ta kalodia IDE , dilodi koumpoti kalodiotainia
pou tin ftiaxneis monos sou (to 10pin ISP) pou xrisimopoiw egw

den kserw apo pou mporeis na to pareis

nomizw leei Arrow electronics stous distributors kai mporeis na kaneis ena til
stin elliniki antiprosopeia

egw tha to epairna apo digikey

gsmaster
25-09-07, 21:08
Τα καλώδια που δεν υπάρχουν, μπορείς να τα φτιάξεις. Παίρνεις τα βύσματα και τα φτιάχνεις δεν είναι τίποτα το εξεζητημένο.
Για μαγαζί, κάνε ένα τηλ στον MAR electronics ξέρω ότι φέρνει AVR κτλ

τηλέφωνα εδώ για Θεσσαλονίκη (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=1267)
και για Αθήνα (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=4680)
μερικά τηλέφωνα (=έρευνα αγοράς) μπορεί να σε γλιτώσουν απο ψάξιμο, και μερικά ευρώ ;)
Αυτά.


ΥΓ
Παρακαλώ όπως γράφετε τα μηνύματά σας με Ελληνικούς χαρακτήρες.
Ευχαριστώ.

pet
25-09-07, 21:51
μάντεψε,έφτιαξαταελληνικάκαιτώραδενέχωspace :D