PDA

Επιστροφή στο Forum : Η MicroC για προγραμματισμο των μικροεπεξεργαστων PIC



blackcode
24-09-07, 21:50
καλως ηρθα και γω στο φορουμ παιδες :)

Θα ξεκινησω με μια ιστορια που με παιδευει εδω και λιγο καιρο....
το παραπανω θεμα ειναι το θεμα της πτυχιακης μου εργασιας.....
εχω τελειωσει ηλεκτρονικος σε τεε αλλα τωρα ειμαι μηχανικος σε τελειως ασχετο τομεα με τετοια πραγματα...παρολα αυτα επειδη παντα ειχα μια αγαπη με τους υπολογιστες - ηλεκτρονικα ειπα να παρω αυτο το θεμα και εχει ο θεος....
ο θεος ακουει? :roll:

σκεφτομαι λοιπον εκτος απο το θεμα του γραψιματος ,που θα ειναι σχετικα ευκολο επειδη εχω βρει καποια ε-βοοκς (αν εχετε να προτεινετε κατι ειμαι ολος αυτια) να κατασκευασω και κατι μικρο...οπως εναν programmer και καποιο μικρο παραδειγμα...
πηρα μερικες ιδεες απο το Παραδείγματα εφαρμογών με Pic (http://electronics-lab.com/pic-in-greek/samples/gallery/PIC_Circuits_Gallery.htm) και σκεφτομαι να υλοποιησω κατι σχετικα ευκολο γιατι δεν εχω πλεον και την υπομονη που ειχα τοτε.... :razz:

περιμενω αρχικα καποιες ιδεες σχετικα με κανενα βιβλιο εαν εχετε στα υποψιν και οτιδηποτε θα μπορουσε να με βοηθησει .
Σας ευχαριστω πολυ προτακαβολικα :)

Γιωργος

thanos
24-09-07, 22:11
Αν φτιαξεις καποιο προγραμματιστη μη συμβιβαστεις με τιποτα λιγοτερο απο αυτο.. http://www.users.bigpond.com/webspace/plms/ozipicer/plms_ozipicer.html Τα απλα σχεδιακια θα σου φανε τα νευρα και το χρονο σου...Οσο για εφαρμογες θα βρεις αρκετα στο νετ.

blackcode
24-09-07, 23:12
Δεν ειχα κατι τοσο πολυπλοκο στο μυαλο μου αλλα φαινεται καλος...
απο τα υλικα απ'οτι ειδα δεν εχει κατι ιδιαιτερα δυσευρετο , και μηπως καποιος που το εχει κατασκευασει γνωρισει ποσο μπορει περιπου να φτασει το κοστος του?
οι βασεις zif αν θυμαμαι καλα ειναι αρκετα ακριβες ...ισως και το ακριβοτερο εξαρτημα σε μια τετοια κατασκευη
σ'ευχαριστω φιλε thanos θα το ψαξω καλα και θα πραξω αναλογος....
αν υπαρχει οποιαδηποτε ιδεα για κατασκευη ειμαι ανοικτος σε προτασεις :)

thanos
24-09-07, 23:42
Τον εχω φτιαξει και ειναι πολυ καλος !!!! αφου πρωτα εφτιαξα 5-6 απλοτερους και δε δουλεψε κανενας...Τελικα κατεληξα σ αυτον και ησηχασα!Η βαση zif εχει 16ε! αλλα μπορεις να βαλεις βασεις για απλα ολοκληρωμενα(δες στο site που σου δωσα) εγω ετσι το εχω απλα πρεπει να εισαι λιγο προσεκτικος για να μη στραβωνεις τα ποδαρακια των pic.Το ολο κοστος της κατασκευης δεν υπερβαινει τα 15 υποθετω,γιατι εγω ειχα ηδη ολα τα εξαρτηματα.

blackcode
25-09-07, 05:54
Οντως τελικα μαλλον και εγω σε αυτον θα καταληξω...με την μονη διαφορα πως δεν θα φτιαξω project me to 16F84 αλλα με το 18F452...
κατοπιν συννενοησεως με την καθηγητρια...οποτε τοσο καιρο τα projects που εβλεπα δεν μας κανουν και εδω θα χρειαστω τη βοηθεια σας....
το αστειο ειναι πως ειχα παραγγειλει samples απο την microchip.com το 16F84 και μολις σημερα εφτασαν!
μαλλον θα πρεπει να κανω και δευτερη παραγγελια :lol:

phoebus
25-09-07, 14:56
Φίλοι μου τα zif socket των 40pin έχουν 7 ευρώ τα 2 στο ebay.com

Το ebay είναι πολύ οικονομικό, εγώ αγόρασα προγραμματιστή (τύπου JDM) 16 ευρώ, και προγραματίζει πάρα πολλά pic από τύπου 16-χχχχ μέχρι μvήμες 24-χχχχ (συμπεριλαμβανόμενων των 16F84 και 18F452). Πάντως τον έχω τεστάρει με 16F628A και δουλεύει άψογα. Ααα και έχει πάνω 40pin zif socket ;)

gsmaster
25-09-07, 22:29
Βάσεις zif 40αρες 5$ οι 5....... china power!!!!

blackcode, έχω την εντύπωση ότι ο OziPic δεν παιζει με τους 18F.

Σου προτείνω ανεπιφύλακτα να φτιάξεις κάποιον κλώνο ICD2 (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?p=12507#12507) ο οποίος υποστηρίζει *όλους* τους pic που παίζουν στα 5V ακόμα και μελλοντικα μοντέλα (αναβαθμίζεται αυτόματα απο το MBLAB) και κάνει και debugging. Και μιας και λέμε και για e-bay κυκλοφορούν κλώνοι ICD2 και με USB με τιμές 30-40$, όταν το γνήσιο έχει ~170$

blackcode
26-09-07, 11:38
σ'έυχαριστώ πολύ gsmaster
Μηπως μπορει καποιος να μου εξηγησει αν οι τυποι εδω (http://www.elektor.gr/product_info.php?products_id=443)το πουλανε ετοιμο? Ή εχουν τα εξαρτηματα για να τα συγκολησεις μονος σου?
οπως και να χει 11 ευρω για να στα φερουν στην πορτα σου αντε και κανα 3ευρω μεταφορικα ειναι καλη τιμη απο το να ψαχνω απο δω και απο κει.
Τι λέτε ????

thanos
26-09-07, 12:09
Αυτη ειναι η τιμη μονο για το pcb.Με τη μορφη κιτ εχει 109ε.Μπορεις να παρεις το συγκεκριμενο τευχος του ελεκτορ και να το φτιαξεις μονος σου.

blackcode
26-09-07, 12:49
Ε βλακεια τοτε.... :shock:
Καλυτερα να το παρω απο το eBay ετοιμο!
Θα δω....το ψαχνω προς το παρον...
Παρολαυτα καμια ιδεα για Project με το 18F452 ? :roll:

blackcode
26-09-07, 14:25
Κατάφερα και κατέβασα το συγκεκριμενο άρθρο απο το ξένο site του Ελέκτορ σε .pdf μορφή!
οποτε ξεκινάω σιγα σιγα :D

(εάν το θέλει καποιος συνάδελφος ας μου στείλει mail στο blackcode@mail.gr)

gsmaster
26-09-07, 22:30
Το άρθρο του ελέκτρο έχει κάποια περίεργα εξαρτήματα που ίσως δυσκολευτείς να τα βρείς. Μια αναζήτηση στο net και θα βρείς πολλά σχέδια.

Υπόψην αν φτιάξεις κάποιο κλώνο μόνος σου πρέπει να βρεις έναν προγραμματιστή για να προγραμματίσεις τον bootloader στον μικροελεκτή που χρησιμοποιεί το ICD2

blackcode
26-09-07, 23:12
ωχ....
δυσκολα τα πραγματα δλδ...
δεν παιζει δυστηχως...αν εβρισκα θα προγραμματιζα ενα pic και θα τελειωνε η υποθεση!
βεβαια σαν κατασκευη λεει γιατι θα μου μεινει για να πειραματιστω περισσοτερο αργοτερα...
οποτε εΒay ? κανενα λινκ μπας και ειναι καμια μουφα αυτα που βρισκω?

DT200
27-09-07, 15:34
Εγώ αγόρασα δυο από αυτά και είναι τέλεια!
τα προτείνω ανεπιφύλακτα

http://cgi.ebay.co.uk/ICD2-ICD-2-Debugger-Programmer-Microchip-Full-Speed_W0QQitemZ190155324273QQihZ009QQcategoryZ5091 5QQrdZ1QQssPageNameZWD2VQQcmdZViewItem

blackcode
27-09-07, 17:32
Ευχαριστω πολυ...
οποτε ξεκιναω την διαδικασια αγορας και τα λεμε οταν το παρω στα χερια μου τωρα :)

steliosm
09-10-07, 03:08
Εγω εχω να προτεινω κατι ποιο απλυ που θα σε βοηθησει να ξεκινησεις ποιο γρηγορα και χωρις μεγαλο κοστος: http://www.picaxe.co.uk
Τον προγραμματιζεις σε BASIC μεσα απο δωρεαν IDE με simulator, χρειαζεται ενα breadboard 2 αντιστασεις και ενα σειριακο καλωδιο για τον προγραμματισεις.
Δεν χανεις τιποτα να ριξεις μια ματια.