PDA

Επιστροφή στο Forum : acer 5920



kopla
29-09-07, 22:54
Καλησπέρα,

έχω το παραπάνω φορητό και προσπαθώ να γράψω το εργοστασιακό dvd με το λειτουργικό. Μου ζητάει ή 11 cd ή 2 dvd. Βάζω dvd.. ετοιμάζει τα δεδομένα και όταν πάει να το γράψει λέει "αστοχία" και να βάλω ένα κενό cd/dvd. Το dvd είναι κενό.
Δοκίμασα και το παράκάτω. Έβαλα d/layer dvd ... και άρχισε να το γράφει !! Όταν έμενα 9 λεπτά ακόμα για να τελειώσει ... πάλι "αστοχία" κτλ....

Του έβαλα cd και το έγραψε κανονικά... και μου ζήτησε να βάλω το 2ο.
Στα dvd κολλάει... είτε + είτε -

:?

blackcode
30-09-07, 11:51
λογικα το image που θελεις να γραψεις βρισκεται σε καποιο partition το οποιο συνηθως ειναι 'κρυφο' στα windows....ετσι μια δοκιμη μπορεις να κανεις με καποιο προγραμμα που κανει ακριβη αντιγραφη απο δισκο σε δισκο , για να μεταφερεις αυτα τα αρχεια οπως εχουν και να τα γραψεις απο καποιο αλλο pc.
επισης μπορεις λογικα να δεις το συγκεκριμενο δισκο και με καποιο livecd απο Linux και να τα μεταφερεις....

kopla
01-10-07, 18:51
Λύθηκε το πρόβλημα. Ήθελε Verbatim μάρκα :o :shock: :?

chip
02-10-07, 09:48
Αν πεις οτι είχες άχρηστη μάρκα DVD και δεν την έγραφε... οκ....
Αλλά αν ήθελε ειδικά verbatim (δηλαδή αν δεν έγραφε TDK, EMTEC (πρωην BASF), Taiyo Yuden (ο εφευρέτης των CD-R... και τα καλύτερα CD σύμφωνα με τα περισσότερα τεστ), και άλλες σοβαρές εταιρίες) τότε δεν φτένε τα dvd αλλά επέστρεψε το φορητό σου γιατί προφανώς έχει πρόβλημα στο recorder... και σε λίγο καιρό ούτε τα verbatim δεν θα γράφει.