PDA

Επιστροφή στο Forum : USB AVR Programmer



thess
30-09-07, 17:51
Καλησπέρα παιδιά.

Όπως είδατε και από τον τίτλο πρόκειται για έναν προγραμματιστή AVR ο οποίος θα συνδέεσαι στον υπολογιστή με USB.

Έψαξα στο νετ και βρήκα κάποιες εφαρμογές αλλά καθώς τα διάβαζα με μπέρδεψαν.
Αν έχετε κάποιο σχέδιο και οποιαδήποτε πληροφορία θα μου ήταν πολύ χρήσιμη.

Θέλω να είναι USB γιατί το Laptop δεν βγάζει σειριακή η παράλληλη θύρα και δεν μπορώ να προγραμματίσω τους ΑVR.

stom
30-09-07, 18:46
Avr Dragon... Τα κανει ολα(σχεδον) και συμφερει

th_shak
30-09-07, 20:50
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις USB-Serial converter. Κυκλώματα υπάρχουν πολλά αν ψάξεις στο Google για παράδειγμα http://www.sixca.com/eng/articles/avr_isp/
Θα σου πρότεινα όμως να αγοράσεις το STK500 που λειτουργεί και με USB-Serial converter και είναι για όλους τους μικροελεγκτές. Το Dragon δεν ξέρω αν μπορείς να το βρεις στην Ελλάδα (θα το ήθελα κι εγώ).

stom
30-09-07, 21:17
Δεν το χει ψαξει κανεις αν υπαρχει εδώ?
Μα αφου υπαρχει αντιπροσωπεια...
Ενα τηλεφωνακι εχει κανει κανεις?

Το θεμα βεβαιως με το stk ειναι οτι περα απο το να προγραμματισει το chip δεν κανει τιποτε αλλο.
Σε αντιθεση με το dragon που κανει στην κυριολοεξια παπαδες, (καθοτι jtag....)

th_shak
01-10-07, 12:54
Ας μην πω τίποτα για την αντιπροσωπεία καλύτερα. Όταν ήθελα να πάρω το STK πρώτα πήρα εκεί τηλέφωνο (Micrelec) και μου είπαν ότι κάνει 149 ευρώ και ότι δεν μπορούσαν να μου το στείλουν γιατί δίνουν μόνο χοντρική και έπρεπε να κόψει τιμολόγιο και τέτοιες παπα**. Τελικά το αγόρασα 106 από τον Μουτσιούλη στη Θεσσαλονίκη. Όσο για το STK εκτός από το να προγραμματίζει μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για αναπτυξιακό. Έχω φτιάξει μια πλακέτα που κουμπώνει στα Expand και έχει σχεδόν όλα όσα χρειάζεσαι σε κάθε κατασκευή χωρίς να πρέπει να χρησιμοποιείς bredboard κάθε φορά που κάνεις κάτι.

thess
01-10-07, 13:15
Κάτι σε homemade κατασκευή δεν υπάρχει?

Τα 150 ευρώ μου φαίνονται αρκετά για ερασιτεχνικό σκοπό.

Όποιος έχει κάνει programmer USB ας μας ενημερώσει.

th_shak μπράβο για την κατασκευή!!!

stom
01-10-07, 13:17
Ωραιος...

Αλλα το stk 500 δεν ειναι δυστυχως debugger.
Γιατι δεν ρωτας τον Μουτσιουλη λοιπον αν εχει/ θα φερει dragon? Ειμαι σιγουρος οτι θα το θελουν κιαλλοι...

Το dragon ειναι πολυ φτηνοτερο του stk 500

th_shak
01-10-07, 19:05
Στην Αγγλική έκδοση του Ελέκτορ στο τεύχος Οκτωβρίου έχει μια κατασκευή που είναι αυτό ακριβός που θέλεις. Μπορείς να περιμένεις μέχρι τον Νοέμβριο που θα το έχει το Ελληνικό Ελέκτορ λογικά και σε Κιτ, γιατί έχει ένα ολοκληρωμένο που δεν νομίζω να το βρεις εύκολα στην Ελλάδα. Για περισσότερες πληροφορίες: http://www.embedded-projects.net/index.php?page_id=165

# AVR ISP 2 clone
# OpenOCD Interface (ARM Debugging)NEW!!!
# AT89 Programmer
# SimplePort (10 I/O lines)
# USB to RS232 converter (without drivers!!)
# JTAGICE mk2 clone (under development)