PDA

Επιστροφή στο Forum : αποριες κατασκευη πομπου



pit21
30-09-07, 19:57
γεια σας...
θελω να φτιαξω ενα πομπο που να εκπεμπει σε μια "νομιμη συχνοτητα" ωστε οι πειραματισμοι σε σχεση με ισχυ κ εμβελια να ειναι τελειως ακινδυνες...
Η αρχικη λοιπον ερωτηση μου(γιατι εχω πολλες δυστυχως για εσας που με ανεχεστε :lol:)
ειναι αν υπαρχει μια τετοια συχνοτητα τελειως ελευθερη απο περιρισμους!?

stom
30-09-07, 20:27
Ετσι οπως το θετεις οχι...

Υπαρχουν συχνοτητες που μπορεις να εκπεμψεις χωρις αδεια, αλλα με συγκεκριμενη ισχυ (και κεραια) συγκεκριμενη διαμορφωση και ευρος....

pit21
30-09-07, 20:57
κ ποιες ειναι αυτες οι συχνοτητες ποιοι οι περιορισμοι στην ισχυ...?
ξερεις κατι συγκεκριμενο με περισσοτερες λεπτομεριες...?

stom
30-09-07, 21:34
Η πιο γνωστη (αν και καπως δυσκολη) ειναι οι 2.4Ghz οπου παιζουν τα wif/bluetooth..
Αμα το ψαξεις λιγο στο google θα δεις και τους περιορισμους.
Απο κει και περα, εξασφαλιζοντας μια αδεια ραδιοερασιτεχνη μπορεις να πειραματιστεις οσο τραβαει η ορεξη σου...
Για να παρεις μια ιδεα σε τι συχνοτητες μπορεις να παιξεις, ριξε μια ματια εδω...

http://www.raag.org/files/Bandplan_2006.pdf
και εδω
http://www.raag.org/files/bandplan_vhf_upper.pdf

pit21
30-09-07, 22:22
1)για να παρεις αδεια ραδιοερασιτεχνη τι χρειαζεσαι?κ
2)τα walkie talkie που εκπεμπουν σε κατι χιλιομετρα σε τι συχνοτητες εκπεμπουν κ ειναι η οχι παρανομα?

Τρελός Επιστήμονας
30-09-07, 22:26
Τα πιο κοινά walkie-talkies που εκπέμπουν νόμιμα σε όλη την Ευρωπαϊκή Ένωση χωρίς άδεια είναι τα PMR (446 MHz). Η ισχύς τους είναι 0,5 W με ενσωματωμένη κεραία. Από την κορυφή του Υμηττού με ένα τέτοιο μιλούσα με όλο σχεδόν το λεκανοπέδιο Αττικής.

pit21
30-09-07, 22:33
πολυ ωραια κ με 0.5W σε ενα αρκετα συνηθισμενο τοπιο μεσα στην πολη ποσο μακρια περιπου πιανεις?
κ επισης τι διαμορφωση χρησημοποιουν αυτα τα PMR?Υπαρχει καποιος περιορισμος η κατι τετοιο?

Τρελός Επιστήμονας
30-09-07, 22:50
Δεν γνωρίζω τι κάνουν μέσα στην πόλη αλλά πολλοί πειραματιστές βγάζουν την ενσωματωμένη κεραία και βάζουν στη θέση της ένα BNC connector και συνδέουν μια εξωτερική κεραία π.χ. ένα δίπολο λ/2. Είναι παράνομο όμως αφού η ελεύθερη χρήση της συσκευής ισχύει με ενσωματωμένη κεραία. Πάντως, εγώ που τα δοκίμασα στο εξοχικό μου (τόπος μαρτυρίου και πάσης φύσεως οικοδομικών εργασιών) ακούστηκαν ικανοποιητικά 2,5 χιλιόμετρα στην ευθεία με τις δικές τους ενσωματωμένες κεραίες. Το σπίτι είναι πάνω σε λόφο. Μέσα στην πόλη με τα τσιμεντένια κτίρια δεν νομίζω να ακουστείς πάνω από λίγες εκατοντάδες μέτρα. Η διαμόρφωση είναι FM με απόκλιση συχνότητας +/- 2,5 KHz και εύρος ζώνης δέκτη περίπου 8 KHz.

pit21
30-09-07, 23:03
τι ειναι το BNC connector κ ποιος ο ρολος του?(ειμαι λιγο ασχετος)
κ τωρα τα τεχνικα...ποσο εφικτο ειναι να φτιαξω ενα τετοιο PMR?
δεν με ενδιαφερει να ειναι ενα κυκλωμα ολοκληρο...θελω να φτιαξω πρωτα ξεχωριστα τον πομπο κ μετα ξεχωριστα τον δεκτη...

καποιο κυκλωμα ξερεις?

Τρελός Επιστήμονας
30-09-07, 23:09
Ξέχνα την κατασκευή πομποδέκτη UHF PMR για την ώρα γιατί πρόκειται για ένα τεράστιο... παλούκι συμπιεσμένο σε χώρο όσο ένα πακέτο τσιγάρα μαζί με τις μπαταρίες του. Καλύτερα να αγοράσεις ένα ζευγάρι με 40 Ευρώ περίπου. Μπορείς όμως να δοκιμάσεις κάποιο από τα μικρά πομπουδάκια του forum για να κατανοήσεις πως δουλεύει ο ταλαντωτής, ο διαμορφωτής και πως γίνεται η λήψη. Ψάξε τα αντίστοιχα θέματα και θα βρεις πολλά. Για αργότερα, υπάρχει και ο ραδιοερασιτεχνισμός (νόμιμη εκπομπή σε πάρα πολλές περιοχές συχνοτήτων μετά από εξετάσεις και απόκτηση της κατάλληλης άδειας). Δες και εδώ: www.raag.org Το connector BNC είναι ένας σύνδεσμος ταχείας σύνδεσης και αποσύνδεσης ομοαξονικού καλωδίου. Είναι πολύ συνηθισμένο σε όργανα μετρήσεων (γεννήτριες συχνοτήτων, παλμογράφους κλπ). BNC σημαίνει "Bayonet Navy Connector" και είναι "πατέντα" του Αμερικανικού Πολεμικού Ναυτικού από τη δεκαετία του '40 μαζί με το N-Type (Navy Type) και το PL259/SO239 που χρησιμοποιείται στους ραδιοερασιτεχνικούς πομποδέκτες και στα CB. Αναπτύχθηκαν για τα τότε καινούρια και πρωτοποριακά ομοαξονικά καλώδια των 50 Ω και για το τότε νεοεμφανιζόμενο ραντάρ.

pit21
30-09-07, 23:25
το προβλημα ειναι οτι ενω εχω δει διαφορα κυκλωματα δεν μπορω να καταλαβω πως λειτουργει ουτε καν ο ταλαντωτης ωστε να κανω μια προσπαθεια να φτιαξω κατι αντιστοιχο...βλεπω πχ το LC κ το τρανζιστορ κ φανταζομαι οτι το LC βγαζει ενα σημα το οποιο το ενισχυει το τρανζιστορ κ το δινει ξανα για ανατροφοδοτηση ωστε να κρατησει σταθερο το πλατος. ελα ντε ομως που δεν καταλαβαινω τι ενισχυτης ειναι αυτος..(κοινου εκπομπου κοινης βασης κτλ)