PDA

Επιστροφή στο Forum : Αντικατάσταση λάμπας πυρακτώσεως πλαφονιέρας με led



PCMan
04-10-07, 01:19
Καλησπέρα.

Έχει καμιά βδομάδα που είπα να αλλάξω όλες τις "κίτρινες" λάμπες απ'το αμάξι. Τέλειωσα με τους προβολείς και ήρθε η ώρα της καμπίνας.
Πρίν κανα 3 μηνο μου είχαν δώσει ένα φαναράκι με led. Στο plus το είχε και δεν ξέρω πόσο. Τροφοδοτείται απ'το αμάξι ή απο μπαταρίες(ασχετο).
Ε, είπα να πάρω τα led απο μεσα γιατί είναι και λίγο ακριβούτσικα και τα ασπρα δεν τα βρίσκω και ευκολα..

Έφτιαξα το παρακάτω:

http://imageshack.gr/thumbs/mzjnzdgcrmmhjj3izhgm.jpg (http://imageshack.gr/viewer.php?file=mzjnzdgcrmmhjj3izhgm.jpg) http://imageshack.gr/thumbs/yduezmeznm5nzzy2jdmw.jpg (http://imageshack.gr/viewer.php?file=yduezmeznm5nzzy2jdmw.jpg)

Έχει 3 σειρές με led απο 4 led η κάθε μία, σύνολο 12. Είναι πάνω σε 3 διάτρητες πλακέτες κολλημένες μεταξύ τους και συνδέονται ανα 4 στα 12V του αυτοκινήτου απ'ευθείας.

Δεν έχει καμία σχέση το πως ανάβει τωρα με πριν. Έχει διπλάσια φωτεινότητα απο πριν και επιτέλους, είναι κάτασπρο!!!
Καμία σχέση με πριν στην κυριολεξία.

pet
04-10-07, 02:15
τι led είναι ?

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
04-10-07, 08:00
Εγώ έχω στην διάθεσή μου τέτοια LED άσπρα από χριστουγεννιάτικα λαμπάκια. Οπότε καλή η ιδέα σου.

Mr.Linatsa69
04-10-07, 12:00
Δε θα πρεπε να βάλεις και μια αντιστασούλα???

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
04-10-07, 13:49
Δε θα πρεπε να βάλεις και μια αντιστασούλα???

Μάλλον δεν χρειάζεται, αφού τα LED είναι ανά 4 συνδεδεμένα στη σειρά, οπότε φαντάζομαι οτι τροφοδοτούνται από 3 volt το καθένα.

PCMan
04-10-07, 14:12
τι led είναι ?
3mm υψηλής φωτεινότητας.


Εγώ έχω στην διάθεσή μου τέτοια LED άσπρα από χριστουγεννιάτικα λαμπάκια. Οπότε καλή η ιδέα σου.
Μου έδωσες κι εσύ μία ιδέα τώρα :). Θα ψάξω να βρω κι εγώ led απο χριστουγενιάτικο δέντρο, πιό φτηνα θα είναι απ'το να τα αγοράσεις χόρια.


Mr.Linatsa69 Αντίσταση δεν χρειάζεται, όπως τα λέει ο ΠΕΤΡΟΣ Κ. είναι.

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
04-10-07, 14:50
τι led είναι ?
3mm υψηλής φωτεινότητας.


Εγώ έχω στην διάθεσή μου τέτοια LED άσπρα από χριστουγεννιάτικα λαμπάκια. Οπότε καλή η ιδέα σου.
Μου έδωσες κι εσύ μία ιδέα τώρα :). Θα ψάξω να βρω κι εγώ led απο χριστουγενιάτικο δέντρο, πιό φτηνα θα είναι απ'το να τα αγοράσεις χόρια.


Mr.Linatsa69 Αντίσταση δεν χρειάζεται, όπως τα λέει ο ΠΕΤΡΟΣ Κ. είναι.

:twisted: :twisted:

phoebus
04-10-07, 16:57
Στο ebay βρίσκεις φτηνά led από Hong Kong ειδικά, εγώ που πήρα μια φορά 100 άσπρα μέτριας φωτηνώτητας 5mm μου στύχισαν 0,056€ το ένα και πιστεύω μπορείς άνετα να βρεις και φθηνότερα αν ψάξεις και είσαι τυχερός.

Πόσο φτηνά δηλαδή βγαίνουν το ένα αν τα πάρεις από χριστουγεννιάτικο δέντρο?
μήπως είναι πιο οικονομικό να πάρεις από ebay...

Υπάρχουν και κάτι άλλα LED ωραία 1watt, γύρω στα 2,5-3€ το ένα βγαίνουν αν πάρεις 4-5 νομίζω και είναι πολύ πολύ φωτεινά όμως :)

PCMan
04-10-07, 17:07
Τα υψηλής φωτεινότητας είναι πιό ακριβά.

Δεν έχω πιστωτική και δεν θέλω να μπλέξω με ebay και τέτοια γιαυτό κοιτάω το πιο φτηνό απο εδώ.

pet
04-10-07, 17:19
( μπορείς να βγάλεις προπληρωμένη χρεωστική κάρτα απο τράπεζα ατικής
δουλεύει με ebay μέσω paypal )

brainman
04-10-07, 17:50
Δε θα πρεπε να βάλεις και μια αντιστασούλα???

Μάλλον δεν χρειάζεται, αφού τα LED είναι ανά 4 συνδεδεμένα στη σειρά, οπότε φαντάζομαι οτι τροφοδοτούνται από 3 volt το καθένα.

ναι αλλα δεν χρειαζεται αντισταση για το ρευμα?η οχι?

phoebus
04-10-07, 20:25
( μπορείς να βγάλεις προπληρωμένη χρεωστική κάρτα απο τράπεζα ατικής
δουλεύει με ebay μέσω paypal )

και από eurobank επίσης, εγώ από εκεί έβγαλα και είναι μια χαρά (30€ ελάχιστο ποσό μπορείς να βάλεις και 1€ προμήθεια κρατάνε όταν βάζεις από 30-100€). Και paypal βέβαια.
Φυσικά πάντα υπάρχει κίνδυνος και θέλει προσοχή το θέμα.

Βέβαια όταν μπορώ να βρω κάτι εδώ το παίρνω από δω, τεσπα επιλογή σου είναι αν δε θέλεις να αγοράζεις online.


Σχετικά με την αντίσταση αυτό το θέμα το έχω ξαναακούσει, ότι δηλαδή ακόμα και αν η τάση είναι σωστή πρέπει να υπάρχει μια αντίσταση για να περιορίζει το ρεύμα. Εμένα δε μου φαίνεται λογικό αυτό, αλλά δε ξέρω σίγουρα, συνήθως όταν η τάση είναι κατάλληλη δε χρησιμοποιώ αντίσταση.

P@s@ris!
04-10-07, 23:42
τέτοια έχω φτιάξει και εγώ στο τουτού μου....μωβ χρώμα....εχω σπάσει και την λάμπα πρακτώσεως(φυσίγκι) και έχω βάλει τα καπάκια στην πλακέτα...
επειδή τα μωβ
έχουν τάση 3,3 και ρεύμα 20mA βάζω και μια αντιστασούλα 120-150 Ω για 3 Leds
και γενικά έχω αλλάξει όλεσ τις λάμπες στο αμάξι....και έχω κάνει και κατασκευές με Λεδς....

Nemmesis
06-10-07, 22:50
μωβ led? τι ειναι τουτο? μονο τα μπλε πρασινα κιτρινα πορτοκαλι και κοκκινα ξερω εγω... μοβ χρωμα ξερω παραγετε απο τα 3πλα led (αυτα που μπορουν να παραγουν 7διαφορετικα χρωματα...

PCMan
07-10-07, 00:45
μωβ led? τι ειναι τουτο? μονο τα μπλε πρασινα κιτρινα πορτοκαλι και κοκκινα ξερω εγω... μοβ χρωμα ξερω παραγετε απο τα 3πλα led (αυτα που μπορουν να παραγουν 7διαφορετικα χρωματα... Συμπολίτη, υπάρχουν και μωβ αλλά τα βρίσκεις λίγο δύσκολα...

PCMan
04-11-07, 06:42
Μια ενημέρωση:
Αν θέλετε φτηνά LED άσπρα εκτος e-bay και χριστουγενιάτικα δέντρα μπορείτε να πάρετε έναν φακό απο το alex pak με 28 led. 6€ έχει, ~0,21€ το led δηλαδή.
Εδώ, ένα άσπρο led το πουλάνε 1,30€, γιαυτό κι εγώ έχω βάλει κάμποσους φακούς στην άκρη :D