PDA

Επιστροφή στο Forum : Video Wall με υπολογιστή κάρτα (ές) γραφ + 4 oθόνες



panos_panopoulos
05-10-07, 23:40
Θα ήθελα να δημιουργήσω ένα Video Wall με 4 οθόνες tft 32'' που να πέρνουν σήμα vga απο κάρτα (-ες) γραφικών. Το πρόβλημα είναι με τις κάρτες γραφικών που θα παίζουν το 1/4 της εικόνας σε κάθε οθόνη, ήθελα να ρωτήσω ένα τέτοιο σύστημα είναι εφικτό να γίνει και να παίξει; Αν ναί τι κάρτα -ες γραφικών μπορώ να βάλω;
Έτοιμο μηχάνημα για Video Wall κοστίζει γύρω στα 2000€

- Έχει να προτείνει κανείς κάτι εναλλακτικό;

pet
06-10-07, 00:07
γιατί να μη πάρεις προβολέα; μου φαίνεται εξωφρενικό το κόστος για κάτι που κάνει και ένας προβολέας.

μήπως είναι σε ανοιχτό χώρο;

panos_panopoulos
06-10-07, 00:19
γιατί να μη πάρεις προβολέα; μου φαίνεται εξωφρενικό το κόστος για κάτι που κάνει και ένας προβολέας.

μήπως είναι σε ανοιχτό χώρο;
Ειναι για χώρο με αρκετό φώς, o προτζέκτορας επηρρεάζεται πολύ απο το φωτισμό του χώρου.

phoebus
06-10-07, 02:03
είχα ακούσει για ένα κόλπο, όπου χρησιμοποιής τηλεοράσεις που μπορούν να ζουμάρουν στην εικόνα. Βάζεις το βίντεο που θες να δεις απο pc, dvd player ή ότι θες, δίνεις σε όλες τις τηλεοράσεις το ίδιο σήμα και απλά ζουμάρεις, σε κάθε τηλεόραση στη περιοχή του βίντεο που θες να δείχνει κάθε τηλεόραση.
παράδειγμα: στην πάνω αριστερή τηλεόραση ζουμάρεις στο πάνω αριστερό τεταρτημόριο, στη πάνω δεξιά τηλεόραση στο πάνω δεξιό τεταρτημόριο και πάει λέγοντας....
Βέβαια θα πρέπει να δίνεις σήμα καλής ποιότητας ώστε να αποδίδουν όσο καλύτερα γίνεται οι τηλεοράσεις (να μη θολώνει η εικόνα)

panos_panopoulos
06-10-07, 02:52
Αυτό με τη μεγέθυνση της εικόνας είναι τρομερό σε σκέψη!

Υπάρχει αυτή εδώ η συσκευή:

http://multistore.gr/shop/product_info.php?cPath=28_160&products_id=3362&osCsid=31fd6b56748df98846c59abdb5383481

αλλά δεν ξέρω αν τα 4 μόνιτορ δείχνουν την ίδια εικόνα δηλαδή αυτή του υπολογιστή, ή αν τα διαρεί σε 4 τεταρτημόρια;

nikoskourtis
06-10-07, 16:57
Φιλε μου γινεται αυτο που λες. Καταρχην ολες οι σημερινες καρτες γραφικων εχουν εξοδο για 2 οθονες. Σε αυτες τις 2 οθονες μπορεις να βλεπεις ειτε τα ιδια ειτε να μεγαλωσεις το desktop σου δηλαδη η μια να ειναι συνεχεια της αλλης. Αυτο γινεται μεσα απο τις ρυθμισεις της καρτας γραφικων στα windows. Αν θες 4 οθονες πρεπει να βρεις μητρικη με 2 θυρες PCI-E ωστε να βαλεις 2 καρτες γραφικων (καλυτερα να ειναι ιδιες οι καρτες γραφικων). Επισης παιζει και η λυση να βαλεις παλια καρτα γραφικων PCI. Το εχω κανει σε παλιο υπολογιστη. Μπορεις να γεμισεις τις θεσεις pci με καρτες γραφικων. Θα βρεις σε πολυ χαμηλες τιμες εννοειται μεταχειρισμενες.

panos_panopoulos
06-10-07, 19:05
Φιλε μου γινεται αυτο που λες. Καταρχην ολες οι σημερινες καρτες γραφικων εχουν εξοδο για 2 οθονες. Σε αυτες τις 2 οθονες μπορεις να βλεπεις ειτε τα ιδια ειτε να μεγαλωσεις το desktop σου δηλαδη η μια να ειναι συνεχεια της αλλης. Αυτο γινεται μεσα απο τις ρυθμισεις της καρτας γραφικων στα windows. Αν θες 4 οθονες πρεπει να βρεις μητρικη με 2 θυρες PCI-E ωστε να βαλεις 2 καρτες γραφικων (καλυτερα να ειναι ιδιες οι καρτες γραφικων). Επισης παιζει και η λυση να βαλεις παλια καρτα γραφικων PCI. Το εχω κανει σε παλιο υπολογιστη. Μπορεις να γεμισεις τις θεσεις pci με καρτες γραφικων. Θα βρεις σε πολυ χαμηλες τιμες εννοειται μεταχειρισμενες.
Βεβαίως γίνεται επέκταση της επιφάνειας εργασίας και στη δεύτερη οθόνη, όμως όταν πήγα και άνοιξα το power dvd στην δέυτερη οθόνη το έδειχνε μαύρο και έπαιζε μόνο σε μία απο τις δύο παρόλο που μεγάλωσε η επιφάνεια εργασίας.
Η απλή κάρτα γραφικων PCI, οι παλιές 8 & 16 ΜΒ απο ότι θυμάμαι έχουν κολλήματα στα καρέ της εικόνας γι'αυτό ήθελα να σε ρωτήσω για τις pci κάρτες πόσα MB και πάνω δεν κολλάνε;
Ευχαριστώ για την απάντηση.

pet
06-10-07, 19:20
μπα, υπάρχει splitter γιαυτή την δουλειά, νομίζω vga-splitter

γιατί δεν περνάς μια βόλτα απο κωτσόβολο που έχουν 300 τηλεοράσεις να παίζουν το ίδιο σήμα (απο dvd).

κοιτάς την μάρκα της συσκευής και την ψάχνεις στο ίντερνετ.

επόμενη λύση να ρωτήσεις σε κάποιο κανάλι κάποιον τεχνικό.

http://www.ems-imaging.com/catalog/modules.php?name=catalog&file=index&cPath=35&gclid=CMHK0_7V-o4CFQHnlAodhBbPvQ

http://www.networktechinc.com/dual-splitter.html

http://www.networktechinc.com/quad-splitter.html

πράγματι οι λύσεις είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΕΣ

pet
06-10-07, 19:22
Φιλε μου γινεται αυτο που λες. Καταρχην ολες οι σημερινες καρτες γραφικων εχουν εξοδο για 2 οθονες. Σε αυτες τις 2 οθονες μπορεις να βλεπεις ειτε τα ιδια ειτε να μεγαλωσεις το desktop σου δηλαδη η μια να ειναι συνεχεια της αλλης. Αυτο γινεται μεσα απο τις ρυθμισεις της καρτας γραφικων στα windows. Αν θες 4 οθονες πρεπει να βρεις μητρικη με 2 θυρες PCI-E ωστε να βαλεις 2 καρτες γραφικων (καλυτερα να ειναι ιδιες οι καρτες γραφικων). Επισης παιζει και η λυση να βαλεις παλια καρτα γραφικων PCI. Το εχω κανει σε παλιο υπολογιστη. Μπορεις να γεμισεις τις θεσεις pci με καρτες γραφικων. Θα βρεις σε πολυ χαμηλες τιμες εννοειται μεταχειρισμενες.

γιαυτό που λες είσαι σίγουρος? το έχεις δει να γίνεται? διότι δεν μπορώ να φανταστώ πως ριθμίζεις το κάθε τέταρτο σε ποια έξοδο θα πάει...

τόσο πολύ εξελίχθηκαν τα σβήστα;

nikoskourtis
12-10-07, 02:45
Δε λεω για vista.

Δεν ειχα καταλαβει οτι λες για προβολη video. οντως οι καρτες γραφικων μπορουν να οδηγησουν 2 οθονες στις οποιες θα δειχνουν διαφορετικα πραγματα αλλα σε καμια περιπτωση δε μπορουν να παιξουν 2 διαφορετικα videakia. Τα video απ τα λιγα που εχω καταλαβει παιζουν μεσω ενος ειδικου κυκλωματος στην καρτα γραφικων, δεν παιζουν με τον ιδιο τροπο που φαινεται το desktop. καθε καρτα μπορει να επεκτεινει τα παντα σε 2 οθονες εκτος απο τα video που θα παιζουν σrη μια απ της 2 ή θα δειχνουν το ιδιο πραγμα και στις 2.
Νομιζω ομως οτι αν βαλεις 4 καρτες γραφικων θα γινει η δουλεια. Βρες παλιες pci αν εχεις και δοκιμασε. Αν τα ετοιμασεις ολα και το μονο προβλημα ειναι τα κολληματα βαζεις πιο καλλες καρτες μετα.