PDA

Επιστροφή στο Forum : 24Mbps στα 35Κbps!!



Fxristost
07-10-07, 10:36
Χαίρεται συνάδελφοι ηλεκτρονικοί.
Πρόσφατα ένας γνωστός μου έβαλε το Double Play της Forthnet. Η υπηρεσία έχει ενεργοποιηθεί εδώ και μια εβδομάδα.
Αν και η Forthnet υπόσχεται 24 Mbps, μιας και τον καλύπτει το ιδιόκτητο δίκτυό της, τελίκα συμβιβάστηκε με την ιδέα των 12 με 16 περίπου Mbps (όπως του είπαν αργότερα). Ωστόσο εδω και μια εβδομάδα ΔΕΝ κατέβασε ποτέ με παραπάνω απο 35 Kbps. Mια φορά "άγγιξε" για λίγο τα 100Kbps αλλά αυτό ήταν στιγμιαίο. Δεδομένου οτι έχει κάνει όλες τις απαραίτητες ρυθμίσεις στο router (Siemens CL-10) και προσπαθεί να κατεβάσει απο γνωστούς ftp servers (ΝΤUA) καταλήξαμε οτι σίγουρα φταίει η forthnet.
Yπάρχει κανείς απο εδω μέσα που να αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα και να ξέρει τί μπορούμε να κάνουμε για να το λύσουμε;

*Οπως γνωρίζετε η τηλεφωνική επικοινωνία με τη Forthnet είναι ΑΔΥΝΑΤΗ!!

Nemmesis
07-10-07, 11:34
το router του ειναι συνδεμενο μεσο USB? ρωραω γιατι και εγω στην αρχη με USB και ειχα διαφορα προβληματα στην 1024... κατεβαζα με το πολυ 10kbps αλλα απο οταν το συνδεσα με Eth ειμαι οκ οσο μπορει να ειναι καποιος με 1024 κατεβαζω απο 90-110 kbps αλλα ειναι και μερικες μερες το δυκτιο κανει τα τρελα του...

Fxristost
07-10-07, 11:54
Απο οσο θυμάμαι στις οδηγίες του, το router ζητάει να είναι συνδεμένο με Usb και με Utp καλώδιο ταυτόχρονα.
Αμα βγάλουμε το usb έχω την εντύπωση οτι παύει να δουλεύει.

brainman
08-10-07, 11:24
*Οπως γνωρίζετε η τηλεφωνική επικοινωνία με τη Forthnet είναι ΑΔΥΝΑΤΗ!!

απο που εισαι?αν εισαι θεσαλονικη στην ναυαρινου ειναι τα κεντρικα.
οτι θες πας εκει και τελειωνεις σε 10 λεπτα.εγω ετσι κανω γιατι απο τηλεφωνο....ασε καλυτερα

Fxristost
08-10-07, 11:45
Δυστυχώς είμαι Αθήνα και τα κεντρικά της forthnet είναι στη Καλλιθέα.
Που να τρέχεις μέχρι εκεί για να τους πει οτι είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ!

ALAMAN
08-10-07, 14:44
Κάτι τέτοια κάνει και η δικιά μου σύνδεση της OTEnet!
Η υψηλότερη ταχύτητα download είναι μέχρι 107kbps συνήθως κατεβάζει με 60-80kbps
πρέπει να είναι στα "καλά" του το δίκτυο για να κατεβάζει με 100kbps.

Άντε να δούμε τι θα γίνει μ' αυτά τα δίκτυα και αν θα πραγματοποιήσουν ποτέ αυτα που μας υποσχονται...!!!

Fxristost
08-10-07, 14:56
Φίλε μου διaφέρει να έχεις 1Mbps και να κατεβάζεις με 60-80 και απ' την άλλη να έχεις 24Mbps και να κατεβάζεις με 35..
Eίναι τραγικό!

ALAMAN
08-10-07, 15:18
Μα γιατί έτσι ρε παιδιά; Υποτείθεται οτι η forthnet ήτανε η καλύτερη εταιρία internet, σύμφωνα με αυτά που έχω ακούσει δηλαδη.
Είχα σκεφτεί να βάλω forthnet μια φορά αλλα έπρεπε να είχα και σύνδεση τηλεφώνου (σταθερού) στη forthet για να έχω και internet. Να είμαι στο δίκτυό της δηλαδη.

tasosmos
08-10-07, 16:02
Δεν νομιζω πως χρειαζεται να ειναι συνδεδεμενο και σε usb το ρουτερ, εκτος κι αν δεν εχει εξωτερικη τροφοδοσια, οποτε παιρνει ρευμα απο την usb.
Οπως περιγραφεις το προβλημα πιστευω πως το πιθανοτερο ειναι να συνδεεται μεσω usb το πισι και να αγνοει την ethernet, με αποτελεσμα να σερνεται. Δοκιμασε να βγαλεις την usb και να δεις αν δουλευει σωστα, αλλιως αν υπαρχει η δυνατοτητα δοκιμασε ενα αλλο ρουτερ.

ok1gr
08-10-07, 18:13
Αυτό για το ιδιόκτητο δίκτυο της forthnet το έχω ξανακούσει αρκετές φορές....
Ήθελα και εγώ να βάλλω το ίδιο αλλά δεν έχω σταθερό ΟΤΕ και μου είπαν ότι χρειάζεται να ενεργοποιηθεί έστω και για μια μέρα ο ΟΤΕ για τον Αριθμό. Για να τους βρώ τηλεφωνικά μπορεί να ξόδεψα 3 ώρες στο τηλέφωνο....

Αφού η forthnet μου είπε πως δεν γίνεται είπα να δοκιμάσω με την ON telecoms. Και εκεί η ίδια κατάσταση με την forthnet και είπα να τους στείλω ένα mail με την απορία μου... Και ιδού το πρωτάκουστο!!! Μετά από 40 λεπτά με πήραν τηλ. στο κινητό παρακαλώ! Επειδή δεν είχα το ΑΦΜ μαζί μου τους είπα να με πάρουν στην αρχή στις 2.30 και μετά στις 5. Έπερναν ακριβός την ώρα που τους έλεγα....

Ελπίζω να μην έχουν τα ίδια προβλήματα...

Mr.Linatsa69
09-10-07, 15:58
Έβαλα και εγώ 2play Forthnet τη περασμενη βδομάδα και έχω 12Μbit με router Netgear. Επειδή και γω δεν τους έπιανα με τίποτα στο τηλέφωνο αναγκάστηκα και έστειλα mail. Με πήραν λοιπον στο κιν. και τα 'παμε.... αλλά μετά απο 3-4 μέρες!!!
Η ΟΝ στον απο πάνω μου σε τελειως καινούργια γραμμή.... ήρθε μετά από 4μηνο του συνδέσανε τηλέφωνο κτλ, αλλά οι άχρηστοι οι τεχνικοί δε ξέρω τι στο καλό έκαναν και τον συνδέσανε σε λάθος τηλέφωνο....άλλα ντι άλλων!!! Μετά τους έπαιρνε τηλ. για ένα, ενάμιση μήνα...και ναι ναι θα έρθει τεχνικός αλλά σε 2 μέρες....την άλλη βδομάδα...κ.ο!!! Ε τους πήγε το πακέτο όπως ήταν πίσω και ησύχασε!!!

hlektrologos000
09-10-07, 17:30
Έβαλα και εγώ 2play Forthnet τη περασμενη βδομάδα και έχω 12Μbit με router Netgear. !!!

με ποσο κατεβαζεις...?

Mr.Linatsa69
09-10-07, 18:52
Στο σερβάρισμα δε βλέπω διαφορά!!! Στο YouTube όμως το φορτώνει σχεδόν αμέσως! Μεγάλη διαφορά έχω όταν κατεβάζω από RapidShare πολλά αρχεία μαζί! Κάποια έρχονται με 100KB/sec και κανά 2,3 παίζουν από 200 έως 300ΚΒ/sec. Σύνολο 1,25ΜΒ/sec.!!! Σήμερα είδα λίίίγο καλύτερα στα 1,4!!!

Giannis511
09-10-07, 22:48
κανε reset στο router

blackcode
11-10-07, 17:30
Να προτινω και γω με την σειρα μου να αποσυνδεσεις το usb και να συνδεεις το router μοναχα με το utp καλωδιο:)
απο κει και περα δοκιμασε να κατεβασεις κατι και απο rapidshare.com που ως γνωστον δινει πολλυυυυυυυ bandwith να δεις μπας και ξεμπουκωσει :P

Fxristost
11-10-07, 23:06
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις συμβουλές σας. Θα προσπαθήσω να τις εφαρμόσω λίαν συντόμως και θα ποστάρω ποιά απ' όλες 'έπιασε'.