PDA

Επιστροφή στο Forum : Password Generator Gadget



georgemailo
07-10-07, 18:26
Γεια σε όλους!!! Μήπως έχει κανένας υπόψιν καμμία κατασκευή η οποία να εμφανίζει σε LCD οθόνη έναν κωδικό που να βασίζεται σε κάποιο συγκεκριμένο αλγόριθμο??? Ή κάτι αντίστοιχο στο εμπόριο???

Βασικά η όλη υπόθεση είναι να φτιαχτεί ένα κύκλωμα (πιθανόν με ένα μικροελεγκτή) στο οποίο θα περάσουμε αλγόριθμο για να παράγει έναν κωδικό και να τον προβάλει σε οθόνη LCD. Πως όμως φτιάχνουμε το κύκλωμα? Καμμιά λύση κανείς?

Ευχαριστώ :D

pet
07-10-07, 19:06
μου φαίνεται πολύ ένας μικροελεγκτής για αυτή την δουλειά, βαίβεια απο την στιγμή που θες οθόνη όλα οκ

random number generator είναι πολύ εύκολο πράμα, μόλις το γράψεις στο google θα βγεις χιλιάδες

μπορείς να γράψεις απευθείας τον αλγόριθμο σε C για μικροελεγκτές ή σε assembly

και όταν λέμε number, number θα χρειστείς, απλά θα παράγεις έναν αριθμό απο το 100-τόσο
μέχρι το 255 και θα το αντιστοιχίσεις σε ascii

βέβαια, δεν συμφωνώ με την ιδέα, ο θεούλης μας έδωσε αυτό το μυαλό για να το δουλεύουμε
όχι για να βάζουμε μηχανάκια να κάνουν δουλειά που ο εγκέφαλος μπορεί να την κάνει για πλάκα
σαν υπερβολή το βλέπω

anyway good luck with it !

georgemailo
07-10-07, 20:03
Τέτοιες γεννήτριες χρησιμοποιούνται για λόγους ασφαλείας σε συστήματα υπολογιστών. Αντί να έχει ένα σταθερό κωδικό έχεις έναν ο οποίος αλλάζει κάθε λεπτό για παράδειγμα. Έτσι με τη συσκευή έχεις τον κωδικό και στο σύστημα που θες να συνδεθείς έχεις τον ίδιο αλγόριθμο για να γίνει η έγκριση! Το βρίσκω πολύ έξυπνο και παράλληλα πολύ απλό. Βέβαια εγώ το θέλω για καθαρά ενημερωτικούς σκοπούς!!!!

GeorgeK
08-10-07, 00:36
Κάτι τέτοιο δίνει η τραπεζα πειραιώς για αγορές μέσω ιντερνετ . Αν το έχει κανείς
δικός σου δες το να "εμπνευστείς" .