PDA

Επιστροφή στο Forum : AIROMATE



john-k
08-10-07, 13:39
Τελικά τι έγινε με το airomate?Διάβαζα μια παλαιότερη συζήτηση η οποία τελικά δεν βγήκε πουθενά.Παιδιά όποιος από εσάς το έχει δοκιμάσει ας γράψει δυο λόγια.Έχει φύσημα η στερεογεννητρια του?Θα μπορώ να μεταδώσω ένα απλό message άνετα ή θα κολλάει?Για πείτε γνώμες.
Α! Η κάρτα ήχου με την οποία σκέφτομαι να το δουλέψω είναι η HERCULES Fortissimo 4 7.1

badsak
08-10-07, 15:39
Εγω το δουλεψα το AIROMATE και δεν ειχα το παραμικρο προβλημα.
Και μαλιστα με την CREATIVE AUDIGY 2 αλλα με τα τελευταια drivers απο την εταιρια κατασκευης τις καρτας.
Σε ενα σωστο συστημα θα παιξει σωστα. (RADIO LINK + PLL)
Ουτε φυσηματα ουτε κοληματα στο RDS ουτε κανενα αλλο προβλημα.
Απλα θελει ψαξιμο και υπομονη αν δεν κατσει με την πρωτη.
Εμενα μου επαιξε τελεια!!!!!!! ΤΕΛΕΙΟΣ διαχωρισμος και στο RDS επαιζε πολυ σταθερα.
Μιλαμε παντα για την FULL εκδοση αγορασμενη κανονικα.
Μην παιδευτεις καθολου με τις πειρατικες εκδοσεις που κυκλοφορουν.
Θα εχεις προβληματα ειναι τελειως διαφορετικη η DEMO και η FULL εκδοση.
Οτι αλλο προβλημα και απορια εχεις στην διαθεση σου!!!!!

john-k
09-10-07, 04:51
Ευχαριστώ πολύ badsak.Κάποιος άλλος που το έχει δοκιμάσει?
Και κάτι ακόμα¨.
Έχει καθόλου καθυστέρηση?

badsak
10-10-07, 17:21
Ναι υπαρχει μια μικρη χρονοκαθυστερηση αλλα αν ακους απο το μονιτορ τις κονσολοας δεν υπαρχει προβλημα!!!!!!!
Το καταλαβαινεις μονο αν ακους Αερα!!!

clint
14-02-10, 21:48
Τελικά τι έγινε με το airomate?Διάβαζα μια παλαιότερη συζήτηση η οποία τελικά δεν βγήκε πουθενά.Παιδιά όποιος από εσάς το έχει δοκιμάσει ας γράψει δυο λόγια.Έχει φύσημα η στερεογεννητρια του?Θα μπορώ να μεταδώσω ένα απλό message άνετα ή θα κολλάει?Για πείτε γνώμες.
Α! Η κάρτα ήχου με την οποία σκέφτομαι να το δουλέψω είναι η HERCULES Fortissimo 4 7.1
κι αν μπορει καποιος παιδια να μου πει πως θα βγαλω στερεο απο το airomate?ειναι ευκολο?τι χρειαζεται?

badsak
14-02-10, 22:00
Για να σε βοηθησουμε θα πρεπει να μας πεις λιγο περισσοτερα πραγματα για
το ολο συστημα που δουλευεις. Εχεις εναν υπολογιστη που δουλευει τα παντα?
Δηλαδη παιζει την μουσικη και θελεις με τον ιδιο να παιξεις και στερεο? Η θα υπαρχει ενας υπολογιστης ο οποιος θα παιζει τον ρολο τις στερεογεννητριας θα παιρνει τον ηχο μεσα και απο την εξοδο του θα <<ταιζει>> τον πομπο ?
Δωσε μας να καταλαβουμε πως εχεις στημενο το συστημα....

clint
15-02-10, 10:52
Για να σε βοηθησουμε θα πρεπει να μας πεις λιγο περισσοτερα πραγματα για
το ολο συστημα που δουλευεις. Εχεις εναν υπολογιστη που δουλευει τα παντα?
Δηλαδη παιζει την μουσικη και θελεις με τον ιδιο να παιξεις και στερεο? Η θα υπαρχει ενας υπολογιστης ο οποιος θα παιζει τον ρολο τις στερεογεννητριας θα παιρνει τον ηχο μεσα και απο την εξοδο του θα <<ταιζει>> τον πομπο ?
Δωσε μας να καταλαβουμε πως εχεις στημενο το συστημα....
Kαλημερα και παλι σε ολους παιδια!badsak ευχαριστω για το ενδιαφερον και αρχιζω να εξηγω για να μην τρωω χρονο.Λοιπον ο υπολογιστης ενταχει παιζει τα παντα οπως ειπες δηλαδη εχω μια καρτα EMU 0404 και προσπαθω μονο με αυτη και το airomate προς το παρον αλλα δεν γινετε τιποτα,βγαζει ενα ψευδοστερεο(αντηχηση σαν εcho δηλαδη).RDS να σημειωθει οτι βγαζω κανονικοτατα!επειδη ομως δεν εχω ασχοληθει με το στερεο και δεν γνωριζω τιποτα τι πρεπει να κανω τωρα?στον πομπο δινω κατευθειαν απο την καρτα,οταν δινω απο τον μικτη και χαμηλωνω ποσοστα απο αυτον χανω και το rds(λογικο ετσι?)υπαρχει και η δυνατοτητα συνδεσης και δευτερου υπολογιστη!αλλα πωσ τηα το κανω αυτο?η μπορω μονο με αυτον που παιζω?θελω και δευτερη καρτα ηχου?αν ναι στα ποσα khz?:confused1:πιστευω να σε κατατοπισα λιγο!θα περιμενω την απαντηση σας.....ευχαριστω πολυ και παλι!:crying:

badsak
15-02-10, 12:12
clint η καρτα ηχου που εχεις ειναι πολυ καλη και για stereo και για RDS.
Την εχω δοκιμασει και παιζει πολυ καλα.
Το προβλημα σου ειναι οτι χρησιμοποιεις την ιδια καρτα και στην εξοδο του
airomate και στην εξοδο του προγραμματος που παιζεις μουσικη.
Γι αυτο ακους και τον αντιλαλο.....
Το airomate εχει εισοδο audio in και εξοδο audio out. Στο audio out θα βαλεις την EMU 0404 την οποια θα χρησιμοποιησεις ΜΟΝΟ εκει και σε κανενα αλλο προγραμμα. Τωρα το προβλημα σου ειναι τι θα βαλεις στο audio in?
Και εκει ειναι το δυσκολο του θεματος....
Σιγουρα στον υπολογιστη σου εχεις και την on-board καρτα τις motherboard.
Δοκιμασε να δωσεις στο προγραμμα αναπαραγωγης ηχου την on-board καρτα
Την εξοδο τις μπορεις να την οδηγησεις και στον μικτη ηχου και την εξοδο του μικτη θα την στειλεις στν εισοδο τις EMU 0404. Εννοειται οτι και στο audio in του airomate θα εχεις ρυθμισει την EMU 0404.
Δοκιμασε αυτο το setup και αν δεν σου πετυχει θα παμε σε αλλες λυσεις:wiink:

clint
16-02-10, 00:26
clint η καρτα ηχου που εχεις ειναι πολυ καλη και για stereo και για RDS.
Την εχω δοκιμασει και παιζει πολυ καλα.
Το προβλημα σου ειναι οτι χρησιμοποιεις την ιδια καρτα και στην εξοδο του
airomate και στην εξοδο του προγραμματος που παιζεις μουσικη.
Γι αυτο ακους και τον αντιλαλο.....
Το airomate εχει εισοδο audio in και εξοδο audio out. Στο audio out θα βαλεις την EMU 0404 την οποια θα χρησιμοποιησεις ΜΟΝΟ εκει και σε κανενα αλλο προγραμμα. Τωρα το προβλημα σου ειναι τι θα βαλεις στο audio in?
Και εκει ειναι το δυσκολο του θεματος....
Σιγουρα στον υπολογιστη σου εχεις και την on-board καρτα τις motherboard.
Δοκιμασε να δωσεις στο προγραμμα αναπαραγωγης ηχου την on-board καρτα
Την εξοδο τις μπορεις να την οδηγησεις και στον μικτη ηχου και την εξοδο του μικτη θα την στειλεις στν εισοδο τις EMU 0404. Εννοειται οτι και στο audio in του airomate θα εχεις ρυθμισει την EMU 0404.
Δοκιμασε αυτο το setup και αν δεν σου πετυχει θα παμε σε αλλες λυσεις:wiink:Με αυτο και μονο που που μου ειπες μου εδωσες καποια φωτα!!!εχω και δευτερη καρτα στον υπολογιστη μια PCI C-MEDIA 8738 που ειναι καλη.χρειαζεται samlerate ki ayth 192 khz?πες μου αν μπορεις!παω τωρα να το δοκιμασω και θα σου πω το αποτελεσμα αυριο.....ευχαριστω θερμα!!!!και καλη σαρακοστη μην ξεχασω!!!!

badsak
16-02-10, 01:00
Οχι η δευτερη δεν ειναι απαραιτητο να ειναι 192KHz!!
Καλη Σαρακοστη και καλη επιτυχια!!

clint
16-02-10, 01:29
Οχι η δευτερη δεν ειναι απαραιτητο να ειναι 192KHz!!
Καλη Σαρακοστη και καλη επιτυχια!!badsak δεν ακουω διαχωρισμο ακομα,τι να φταιει?απο που θα παρω εξοδο προσ τον πομπο?και τι ρυθμισεις θελει το airomate?καπου τισ ειδα εδω στο forum αλλα δεν μπορω να τις βρω,και στο audio input ti βαζω τελικα?το sync mode το τσεκαρω?και στο συγχρονισμο που το ρυθμιζω?πολλες οι αποριες μου αλλα δεν το εχω ξαναδουλεψει και ειναι λιγο βουνο!

jeik
16-02-10, 01:58
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=38498&highlight=airomate&page=14

clint
16-02-10, 11:53
Οχι η δευτερη δεν ειναι απαραιτητο να ειναι 192KHz!!
Καλη Σαρακοστη και καλη επιτυχια!!Καλημερα και παλι..δυστυχως η επιτυχια αργει να ερθει η δεν θα ερθει και καθολου οπως σου ειπα και χθες δεν γινετε τιποτα,δηλαδη ακουω κατι σαν διαχωρισμο ενω τα κανω ολα σωστα αλλα οταν αλλαζω left-right στο winamp δεν επιτυγχανεται διαχωρισμος απλα sτο ενα καναλι στο winamp δεν ακουγετε ηχος!απο την αλλη αναβει το λαμπακι στερεο το rds λειτουργει αλλα δεν εχω διαχωρισμο!δεν μπορω να το καταλαβω....

badsak
16-02-10, 13:07
Υπαρχει περιπτωση να σου περναει ο ηχος απο την εισοδο τις Ε-ΜU στην εξοδο του airomate και να τα ακους και τα δυο στην εξοδο!
Ψαξε να βρεις το προγραμμα VIRTUAL AUDIO CABLE και να δοκιμασουμε διαφορετικο setup. Προσπαθησε να κοψεις την εισοδο τις Ε-ΜU να μην παιζει
απ'ευθειας στην εξοδο τις Ε-ΜU αλλα μονο για ηχογραφηση!! οχι για αναπαραγωγη!! Επισης εγκατεστησε ξανα το airomate αφου πρωτα διαγραψεις τον φακελο που ειχε γινει η προηγουμενη εγκατασταση για να παρει τις εργοστασιακες ρυθμισεις!!!
Να σαι σιγουρος οτι δεν εχεις αλλαξει κατι συμαντικο,
Σε τι λειτουργικο συστημα δοκιμαζεις?

JOUN
16-02-10, 14:54
Γιατι δεν δοκιμαζεις το Stereo tool? (http://www.stereotool.com/download/) Τα κανει ολα αυτα(και πολλα αλλα) και συμφερει...

clint
16-02-10, 22:03
Υπαρχει περιπτωση να σου περναει ο ηχος απο την εισοδο τις Ε-ΜU στην εξοδο του airomate και να τα ακους και τα δυο στην εξοδο!
Ψαξε να βρεις το προγραμμα VIRTUAL AUDIO CABLE και να δοκιμασουμε διαφορετικο setup. Προσπαθησε να κοψεις την εισοδο τις Ε-ΜU να μην παιζει
απ'ευθειας στην εξοδο τις Ε-ΜU αλλα μονο για ηχογραφηση!! οχι για αναπαραγωγη!! Επισης εγκατεστησε ξανα το airomate αφου πρωτα διαγραψεις τον φακελο που ειχε γινει η προηγουμενη εγκατασταση για να παρει τις εργοστασιακες ρυθμισεις!!!
Να σαι σιγουρος οτι δεν εχεις αλλαξει κατι συμαντικο,
Σε τι λειτουργικο συστημα δοκιμαζεις?εχω βρει το VIRTUAL AUDIO CABLE το εψαξα κι απο εκει αλλα δεν καταφερα κατι,το σιγουρο ειναι οτι κατι κανω λαθος...τι ομως?το λειτουργικο συστημα ειναι vista home premioum 32bit servise pack 2.οπως ειχα πει σε προηγουμενο μηνυμα η απειρια μου ισως τα φταιει ολα και δεν φταιει κατι αλλο!:confused1:

badsak
17-02-10, 00:38
Κατεβασε το teamviewer να δω λιγο τις ρυθμισεις σου και μηπως μπορω να σε βοηθησω απο τον υπολογιστη μου.
Καποια λαθος ρυθμιση μαλλον θα υπαρχει.
Απο την στιγμη που σου βγαζει RDS επρεπε να βγαζει και STEREO με χιλια.....
Απο την στιγμη που περνανε οι 57 khz που χρειαζονται στο RDS
οι 19 και 38khz του STEREO επρεπε να περνανε αερα!!!!!

jeik
17-02-10, 02:18
Eιναι θεμα ψαξιματος λιγων ωρων πλεον η λυση του προβληματος :001_rolleyes:.

clint
19-02-10, 15:55
Κατεβασε το teamviewer να δω λιγο τις ρυθμισεις σου και μηπως μπορω να σε βοηθησω απο τον υπολογιστη μου.
Καποια λαθος ρυθμιση μαλλον θα υπαρχει.
Απο την στιγμη που σου βγαζει RDS επρεπε να βγαζει και STEREO με χιλια.....
Απο την στιγμη που περνανε οι 57 khz που χρειαζονται στο RDS
οι 19 και 38khz του STEREO επρεπε να περνανε αερα!!!!!ευχαριστω badsak για τη βοηθεια και το χρονο που διεθεσες για το προβλημα που τωρα πια διορθωθηκε!ηταν καταλυτικη η συμβολη σου σ αυτο!η προσπαθεια τελικα παντα φερνει καποιο αποτελεσμα....ευχαριστω!απλα οσο απομακρυνομαι απο τον πομπο χανεται ο διαχωρισμος και δεν ειναι τοσ απολυτος και μεσα στο στουντιο δηλαδη περναει το ενα καναλι λιγο μεσα στο αλλο αν υπαρχει κατι που το κοβει αυτο η κανενας επεξεργαστης ηχου με ενδιαφερει αυτο !!!οταν ανοιγω πολλα ποσοστα ''σπαει η διαμορφωση''που λεμε!!!τι μπορω να κανω γι αυτο?καλησπερα σε ολους και παλι!!!!

clint
20-02-10, 00:14
Eιναι θεμα ψαξιματος λιγων ωρων πλεον η λυση του προβληματος :001_rolleyes:.ετσι ειναι jeik αλλα δυστυχως οι ωρες και τα χρονια που εχουμε ''φαει'με τa FM ειναι ατελειωτες και δυστυχως και παλι η τεχνολογια προχωραει και εμεις εχουμε μεινει πισω ενεκα και ''μεγαλοι''πια αλλα τι να κανουμε το μικροωιο των fm κυλαει ακομα μεσα μας!!!!να σαι καλα!!!!καλησπερες...

clint
20-02-10, 00:19
Γιατι δεν δοκιμαζεις το Stereo tool? (http://www.stereotool.com/download/) Τα κανει ολα αυτα(και πολλα αλλα) και συμφερει...
ειναι ''βαρυ''το stereo tool''JOUN το δοκιμασα μου γονατισε τον υπολογιστηκατα τα αλλα καλο ειναι....αλλα κι αυτο θελει αγορα ετσι δεν ειναι?