PDA

Επιστροφή στο Forum : LVP προγραμματισμός



kopla
08-10-07, 21:19
Έχει κανείς κύκλωμα για VLP προγραμματισμό ? Για προγραμματισμό δλδ μέσω σειριακής απο laptop ?
Tnx

th_shak
09-10-07, 11:57
Για ποιόν μικροελεγκτή;

kopla
09-10-07, 16:17
Για microchip PIC.
Αλλά από το avatar σου, ... και για Atmel κανένα πρόβλημα.

gsmaster
09-10-07, 18:27
LVP είναι άλλο πράγμα, και μέσω σειριακής είναι άλλο πράγμα.

Τι ακριβώς θές να κάνεις, και τι μέσα διαθέτεις? (laptop λες, τι θύρες έχει ενσωματωμένες)

kopla
09-10-07, 20:33
το λαπ έχει μονο USB και εγω εχω μεταροπέα-καλώδιο USB-->DB9 male... που βλέπει την USB σαν σειριακή. Αλλά δεν έχει 13volt, μόνο 5

gsmaster
09-10-07, 20:54
Ο μόνος προγραμματιστής για Pic που θα δουλέψει με αυτόν τον αντάπτορα που έχεις είναι ο ICD2. Αλλιως υπάρχουν κάποιοι USB προγραμματιστές για PIC, αλλά κι αυτοί έχουν pic που θέλει προγραμματισμό οπότε έχουν την ίδια πανω κάτω δυσκολία, και το ICD2 υποστηρίζει και ότι βγάζει η microchip.

Πάντως να ξέρεις οι περισσότεροι προγραμματιστές που συνδέονται στην σειριακή δεν θα λειτουργήσουν με τον αντάπτορα USB->serial. Αν ήταν pci ή pcmcia ίσως πάιξει. πχ μια κάρτα που έχω, απο μια pci, βγάζει δυο σειριακές και μια παράλληλη οι οποίες παίζουν κανονικότατα. Αλλά αυτές οι κάρτες είναι είδος προς εξαφάνιση πλέον.


Για AVR δεν ξέρω κάτι.

kopla
09-10-07, 21:04
Πάντως να ξέρεις οι περισσότεροι προγραμματιστές που συνδέονται στην σειριακή δεν θα λειτουργήσουν με τον αντάπτορα USB->serial
> Σωστά, γιατί ενώ τη βλέπει σαν σειριακή, δεν είναι όμως. (+ ότι το έχω δοκιμάσει)

Έχω προγραμματιστή με USB->Serial interface (PICstartPLUS όχι της Microchip). Δουλεύει μια χαρά και για Low και για High Voltage programming. Αυτό που ψάχνω είναι ένα μινι σχηματικό για να έχει μια πλακέτα και προγραμματιστή πάνω της. (πρέπει να χρησιμοποιηθεί και το PGM pin)

th_shak
09-10-07, 21:28
Η μόνη λύση για laptop είναι να χρησιμοποιήσεις το ICD2 (clone) το οποίο δουλεύει και με USB - RS232 adaptor που έχεις. Το σχέδιο που θα δεις εκεί είναι δοκιμασμένο (και από μένα) και δουλεύει μια χαρά. Υπάρχει και ακριβείς κλώνος του ICD2 που συνδέεται κατευθείαν στη USB και είναι ταχύτατος αλλά είναι πιο περίπλοκος.

http://stolz.de.be/

kopla
10-10-07, 01:07
Μάλλον η μόνη λύση γιατί "But my notebook connecting by an USB-serial-adapter don't cooperate with this circuit... "
Κρίμα