PDA

Επιστροφή στο Forum : Φίλτρο DSL σε σύστημα συναγερμού



Mr.Linatsa69
11-10-07, 00:55
Πρέπει να συνδέσω DSL φίλτρο και στον συναγερμό! Πως θα κάνω όμως τα χύμα καλώδια σε RJ11 για να μπει στο φίλτρο?
Τα 4 καλώδια αριστερά είναι όπως έρχονται και συνδέονται στις 4 κλέμες του συναγερμού. Δεξιά είναι το σχεδιάγραμμα όπως το είδα στο συναγερμό!

babisko
11-10-07, 07:25
Τα δυο μεσαία καλώδια στο βύσμα RJ11 του φίλτρου είναι τα μόνα που χρησιμοποιούνται για την τηλεφωνική γραμμή, όπως και στις περισσότερες τηλεφωνικές συσκευές. Οι δυο ακρινοί αγωγοί του RJ11 δεν χρησιμοποιούνται στην τηλεφωνία παρά μόνο σαν δεύτερη γραμμή σε δίγραμμες συσκευές. Εσύ δεν έχεις παρά να φτιάξεις βύσματα RJ11, αρσενικά ή θηλυκά ανάλογα, και να συνδέσεις την τηλεφωνική γραμμή στα δυο μεσαία ποδαράκια. Δεν ξέρω αν βοήθησα ή αν δεν κατάλαβα καλά την ερώτησή σου. Και πάλι εδώ είμαστε, αν δεν λυθεί η απορία σου.

Mr.Linatsa69
11-10-07, 11:10
Όχι νομίζω κατάλαβα!!! Το κόκκινο μαύρο στην ουσία (telephone line) στα μεσαία pin του RJ11. Tο μπλέ-κίτρινο θα μείνει πάνω στον συναγερμό?

Mr.Linatsa69
11-10-07, 12:11
Νομίζω ότι το έφτιαξα... τουλάχιστον το τηλέφωνο λειτουργεί! Γιατία όμως ανέβηκε το Line Attenuation 37.5 db από 28???

gsmaster
11-10-07, 13:05
Τα 4 κουτάκια που σχεδίασες που αντιστοιχούν?

Mr.Linatsa69
11-10-07, 13:12
Είναι οι 4 κλέμες στη πλακέτα του συναγερμού!

ice25
11-10-07, 18:43
καλά τα λες ουσιαστικά ο συναγερμός όταν θέλει να στείλει σήματα σου κόβει την τηλεφωνική συσκευή.και ουσιαστικά λειτουργεί ο εσωτερικός τηλεφωνητής του.όταν ο συναγερμός δεν στέλνει σήματα η τηλεφωνική συσκευή είναι ουσιαστικά συνδεμενη παράλληλα.

Αν είσαι συνδεμενος με κάποιο κέντρο λήψεις σημάτων καλό θα ναι να συνεννοηθείς πρώτα μαζί τους.καθώς ορισμένες μονάδες συναγερμού δεν μπορούν να στείλουν σήματα με απλά φίλτρα αλλά θέλουν φίλτρα με ιδικές προδιαγραφές.

Mr.Linatsa69
11-10-07, 20:10
Όχι δεν είναι συνδεδεμένος με κέντρο! Απλά καλεί κάποιους αριθμούς σε περίπτωση που χτυπήσει! O θόρυβος (δε ξέρω γιατί) πήγε πάλι στο 26-27...!!!