PDA

Επιστροφή στο Forum : Παράσιτα και κάρτα ήχου



iassael
14-10-07, 00:39
Γεια!
Λοιπον έχω μια Terratec 5.1 Fun σε PCI...
Επειδή έχω μπάσο κάνω διάφορες ηχογραφήσεις...
Δυστυχώς έχω ένα μόνιμο θόρυβο από πίσω είτε συνδέω το μπάσο είτε οχι...

Η γνώμη μου είναι πως από κάπου πιάνει κύματα άρα μήπως πρέπει να βάλω κάτι από πάνω της για να τα περιορίσω?
καμία ιδέα για το τι μπορεί να φταίει? Η τι μπορώ να κάνω?

PCMan
14-10-07, 02:44
Τι θόρυβος? Σαν φύσημα?
Έχεις απενεργροποιήσει τα μικρόφονα, aux in , cd in κτλ απο το pc?

iassael
14-10-07, 09:19
ναι κάτι τέτοιο...
Το μικρόφωνο το χρειάζομαι γιατί εκεί πάνω συνδέω το μπάσο....

PCMan
14-10-07, 15:26
ναι κάτι τέτοιο...
Το μικρόφωνο το χρειάζομαι γιατί εκεί πάνω συνδέω το μπάσο....Ε τότε απενεργοποιήσε ότι άλλο δεν χρειάζεσαι εκτός απ'το μικρόφωνο. Πάντως αν ο θόρυβος έρχεται απ'το μικρόφωνο(έλεγξε το αυτό) τότε δεν νομίζω να μπορείς να κανείς κάτι. Το μόνο που μου έρχεται τώρα στο μυαλό είναι να φτιάξεις κάποιο μικρό προενισχυτη και να συνδέσεις το μπάσο στο line in του pc μέσω του προενισχυτη.

iassael
14-10-07, 15:56
τα έχω κλείσει όλα τα άλλα αλλά και στο line in να συνέδεα το μπάσο πάλι είχα τον ίδιο θόρυβο, γι αυτό πιστεύω πως είναι κύματα...
Εχω και προενισχυτή και δοκίμασα αλλά πάλι το ίδιο αποτέλεσμα...
Μήπως αν έβαζα μια μεταλική πλάκα πάνω από την κάρτα καλυτέρευα την κατάσταση?

iassael
15-10-07, 15:54
τελικά τι μπορώ να κάνω?

Radiometer
15-10-07, 17:21
Eγω έχω παρόμοιο πρόβλημα, έχω έναν βόμβο που ακούγετε από τα ηχεία, άλλαξα καλώδια μετακίνησα τα ηχεία αλλά τίποτα, και τελικά προερχόταν από την οθόνης TFT το ανακάλυψα καταλαθος όταν εκλεισα τη οθονη και ο βομβος σταματισε.
ψάξε μήπως και είναι από κανένα καλώδιο τροφοδοσίας η καμιά κακή γείωση.

iassael
15-10-07, 19:03
δηλαδή τι εννοείς δεν περνάει τιποτα κοντά στην κάρτα ήχου....
και πειράζοντας πραγματα δεν βλέπω καμία αλλαγή γιατι βλέπω το κύμα από πρόγραμμα ήχου.
Νομίζω είναι εσωτερικό του κουτιού....

iassael
17-10-07, 18:06
καμια ιδεα?

nikoskourtis
18-10-07, 00:35
εκλεισες το line in, το tad in, το cd audio, το auxiliary και οτι αλλη εισοδο εχει η κατρα σου; απο που τα απενεργοποιησες; Αν χρησιμοποιησες το μικτη των windows τοτε πηγαινε "επιλογες-ιδιοτητες" και κανε φανερα ολα στοιχεια ελεγχου εντασης. Κανε mute ολα και το μικροφωνο και δες αν εχεις θορυβο. παλιοτερα ειχα αντιστοιχο προβλημα και εφταιγε το auxiliary το οποιο εστελνε τον ηχο της περιστροφης του cd στην καρτα ηχου.

iassael
18-10-07, 06:44
απο τον μικτη των windows.... το δοκίμασα και πάλι το ίδιο....

iassael
21-10-07, 20:46
κανεις?

radioamateur
21-10-07, 22:59
Δοκίμασε να βάλεις σε σειρα με την είσοδο στo pc κάποια μεγαλη αντίσταση πχ 100ΚΩ ή μεταβλητό τρίμμερ στα 470ΚΩ και κάποιο πυκνωτή ηλεκτρολυτικό πχ 10mf.
Αν το μπάσο έχει έξοδο stereo εννοείται ότι αυτο θα το κανεις και για τα δύο κανάλια προκειμενου να περιορίσεις το σήμα στη είσοδο του pc.

iassael
21-10-07, 23:29
χμμμμ το θέμα είναι πως και να μην έχω συνδεδεμένο το καλώδιο πάλι κάνει θόρυβο...

radioamateur
22-10-07, 02:29
Μετακίνησε το pc σε άλλο χώρο δοκιμαστικά.Αν το πρόβλημα συνεχίζει να υπάρχει καλό θα ήταν να επικοινωνήσεις με τη μαμά εταιρεία απευθείας.

iassael
22-10-07, 16:55
εννοείς την εταιρία της κάρτας?
Το δοκίμασα αυτο που μου είπες χωρίς επιτυχία.
Επίσης η κάρτα μου είναι PCI αλλά και η onboard το ίδιο πρόβλημα βλέπω ότι έχει... (πάντα έχω την onboard κλειστή)

antonis_p
22-10-07, 22:25
βγάλε από επάνω όλες τις εισόσους
(line in, mic, οτιδηποτε)
και πες μου αν συνεχιζει...

iassael
22-10-07, 22:29
και όμως συνεχίζει :D
Το βλέπω από το πρόγραμμα πως έχω συνέχεια είσοδο...

radioamateur
22-10-07, 22:48
Κάνε κατι ακόμα αντι για ηχεια χρησιμοποίησε ακουστικα και πες μας αν το πρόβλημα συνεχίζεται.

iassael
22-10-07, 22:54
τα έχω κλειστά βλέπω απλώς στο Ableton Live οτι το μικρόφωνο δεν είναι κλειστό αλλά μόνιμα έχει ένα ήχο...

iassael
24-10-07, 18:12
καμιά άλλη ιδέα?

nikoskourtis
27-10-07, 19:33
Ο ηχος ακουγεται στα ηχεια ή το βλεπεις σε προγραμμα;

Αν μπεις στο μικτη των windows θα δεις να λεει στις ιδιοτητες "ρυθμιση εντασης για" και εχει να επιλεξεις μεταξυ εγγραφης και αναπαραγωγης.
Αν επιλεξεις αναπαραγωγη και πατησεις OK τοτε θα σου βγαλει τις ρυθμισεις για οτι ακους στα ηχεια. Αν πατησεις εγγραφη και ΟΚ σου δειχνει τις ρυθμισεις για αυτα που πηγαινουν στο προγραμμα. να γινω πιο συγκεκριμενος. Αν εσυ εχεις ρυθμισει στην αναπαραγωγη ολες τις εισοδους κλειστες ("mute" ή "σιγαση") τοτε απο τα ηχεια δε θα ακουγεται κανενα σημα εισοδου. ομως το προγραμμα που λες θα λαμβανει τις εισοδους κανονικα. Πρεπει λοιπον να πας: Επιλογες-ιδιοτητες. Επιλεγεις εγγραφη και κανεις ορατες ολες τις εισοδους. Στη συνεχεια κλεινεις αυτες που δε θες. Στη δικια μου καρτα μονο μια εισοδο μπορεις να επιλεξεις για εγγραφη. Πιθανον σε εσενα να ειναι επιλεγμενο το μικροφωνο και να ειναι στο τερμα.

θα σου πω τη διαδικασια που θα εκανα εγω.
Η αποψη μου ειναι οτι πρεπει να συνδεσεις παντως το μπασο στο Line in. Το μικροφωνο δε θα σου δωσει καλο ηχο και θα σου δωσει μεγαλη παραμορφωση. Ασε που αμα ειναι ενεργοποιημενο το "20db Boost" υπαρχει κινδυνος να καψεις κατι λογω της μεγαλης ενισχυσης του ηχου.

Αφου το συνδεσεις στο line-in (ελπιζω το μπασο σου να μην βγαζει κανενα πολυ ενισχυμενο ηχο και καψει την καρτα, στις εισοδους της καρτας μπαινουν χαμηλα σηματα), πηγαινεις στο μικτη των windows στις επιλογες ιδιοτητες και επιλεγεις "εγγραφη". κανεις εμφανιση ολων των στοιχειων που εχει στη λιστα (βαζεις ενα τικ). Πατας ΟΚ και επιλεγεις μονο το line in. Ανεβαζεις και την ενταση του λιγο κατω απο τη μεση. Αν θες να ακους τι γραφεις πρεπει να κανεις επιλογες-ιδιοτητες-αναπαραγωγη. Ανοιγεις απο τις εισοδους το Line in και ετσι ακους αυτο που γραφεις.

iassael
27-10-07, 19:58
το βλέπω από πρόγραμμα και υπάρχει κ με κλειστά τα ηχεία...
Δεν ακούω κάτι στο playback παρα μόνο στην ηχογράφιση
Το δοκίμασα αλλά ειναι το ίδιο....

nikoskourtis
28-10-07, 14:18
Καταρχην να ξεκαθαρισουμε οτι ενας θορυβος θα υπαρχει. Μην περιμενεις απολυτη σιγη.
Λες οτι το ιδιο προβλημα υπαρχει και με τις 2 καρτες ηχου. Αρα αποκλειω να ειναι χαλασμενη η καρτα σου.
Αυτο που δε μας ειπες ειναι αν ο θορυβος μεταβαλεται ανοιγοκλεινοντας την ενταση του line in (ή του mic in αν χρησιμοποιεις αυτο). Το λογικο ειναι οτι χαμηλωνοντας τερμα την ενταση της εισοδου δεν θα εχεις θορυβο. Αν συνεχιζεις να εχεις θορυβο τοτε φιλε μου θεωρω οτι δεν ανοιγοκλεινεις τη σωστη ενταση στο μεικτη. Ειναι αδυνατον να μη μεταβαλεται ο θορυβος αυξομειωνοντας την ενταση της εισοδου.

Ibiza sxi
24-01-11, 00:30
Φιλε μου ειναι το προγραμα που χρησιμοποιεις και σου βγαζει αυτον τον θορυβο...αλλαξε προγραμα και θα δεις