PDA

Επιστροφή στο Forum : Έυρεση προγραμματιστή



fkdpbpar
17-10-07, 15:18
Χαίρεται, θα ήθελα να προγραμματίσω τα ολοκληρωμένα AT90S2323 και AT90S2313, μήπως ξέρετε κανένα κύκλωμα προγραμματιστή για τα συγκεκριμένα? (Υ.Γ θέλω να φτιάξω την συγκεκριμένη κατασκευή: http://www.serasidis.gr/circuits/RF_remote_control/RF_remote_control.htm

Tintin
17-10-07, 15:49
Ελα Φάνη νομιζω πως αυτόεδώ σου κανει μια χαρά:http://www.lancos.com/siprogsch.html

joke
17-10-07, 15:58
http://www.electronics-lab.com/projects/mcu/009/index.html
To εχω φτιάξει και δουλεύει καλα.Εχει και πολύ μικρο κόστος κατασκευής .

fkdpbpar
17-10-07, 16:11
Joke, η πλακέτα τι διαστάσεις πρέπει να έχει?

joke
17-10-07, 16:35
κατεύασε το pdf είναι ρυθμισμένο το μέγεθος.

gsmaster
17-10-07, 21:54
Το θέμα είναι να βρείς και τα συγκεκριμένα τσιπάκια, γιατί έχουν καταργηθεί.

joke
17-10-07, 23:08
Yπαρχουν τα αντίστοιχα Mega αλλα έχουν κάπιες διαφορές στα πόδια πρέπεις να δεις τα datasheets των ολοκληρωμένων και να κάνεις τις αλλαγές . Επίσης στον programer πρέπει να κάνεις τις αντοίστιχες ρυθμήσεις για τα Mega.Είχα κάνει κάτι τέτιο με ένα mega 8535 και δούλεψε μια χαρα είχε γίνει μια ανάλογη συζήτηση στο φορουμ δεν τη βρισκω τώρα αν ψάξεις λίγο θα τη βρεις
δεν ξέρω αν αυτο που ανέφερα γίνετε με όλλα τα τσιπάκια αλλα τα mega έχουν πολυ λίγες διαφορες με τα παλιότερα κυρίως η μεγάλη διαφορά είναι στη μνήμη.Ας μας πει όμως και κάπιος αλλος που έχει δουλέψει τα τσιπάκια αυτα (Μη σε παρω στο λαιμο μου).

joke
17-10-07, 23:14
Το θέμα είναι να βρείς και τα συγκεκριμένα τσιπάκια, γιατί έχουν καταργηθεί.
εκτος απο τα AT90S μήπως λες για το module? Γιατι αν δεν υπάρχει είναι όντος πρόβλημα.

fkdpbpar
17-10-07, 23:48
Aν δεν βρω τα συγκεκριμένα τσιπάκια τότε θα φτιάξω τον προγραμματιστή που μου έδειξε ο Tintin παραπάνω.

Tintin
18-10-07, 13:42
Βασικά ο προγραμματιστής προγραμματίζει τόσο το S2313 όσο και το tiny2313.

th_shak
18-10-07, 13:58
Πριν φτιάξεις τον προγραμματιστή να ξέρεις ότι δουλεύει μόνο με hardware serial port, δηλαδή ο υπολογιστής σου πρέπει να την έχει ενσωματωμένη και όχι με USB-Serial adaptor.

fkdpbpar
19-10-07, 00:33
Δηλαδή :?: Το κάνεις λίγο πιο λιανά να το καταλάβω.

kopla
19-10-07, 01:01
Δλδ ο προγραμματιστής θέλει +- 12 Volt τα οποία δίνει η σειριακή του σταθερού υπολογιστή.
Το UUART (Usb Uart) κάνει μια συγκεκριμένη USB θύρα να την βλέπει ο ΗΥ σαν σειριακή (com δλδ).
Η σειριακή αυτή έχει παρόμοια λειτουργία με την USB ... και τροφοδοτεί με +5.1 Volt Regulated.

Οι προγραμματιστές με σειριακή του σταθερού υπολογιστή κάνουν High Voltage programming.

fkdpbpar
19-10-07, 08:47
Παιδιά ξέρει κανείς τις διαστάσεις της πλακέτας? Το εκτυπώνω αλλά μου βγαίνει σε ποιο μικρές διαστάσεις

th_shak
19-10-07, 14:55
Δλδ ο προγραμματιστής θέλει +- 12 Volt τα οποία δίνει η σειριακή του σταθερού υπολογιστή.
Το UUART (Usb Uart) κάνει μια συγκεκριμένη USB θύρα να την βλέπει ο ΗΥ σαν σειριακή (com δλδ).
Η σειριακή αυτή έχει παρόμοια λειτουργία με την USB ... και τροφοδοτεί με +5.1 Volt Regulated.

Οι προγραμματιστές με σειριακή του σταθερού υπολογιστή κάνουν High Voltage programming.

Το πρόβλημα δεν είναι μόνο η τάση εξόδου του μετατροπέα (ίσα - ίσα ο δικός μου βγάζει +13V και -13V), το πρόβλημα είναι ότι προγράμματα σαν το pony prog χρησιμοποιούν διευθύνσεις στις οποίες υπήρχαν οι σειριακές θύρες των παλιών υπολογιστών με αποτέλεσμα να μην λειτουργούν σωστά με USB - SERIAL γιατί αυτά χρησιμοποιούν άλλες διευθύνσεις. Επίσης το pony prog κάνει έλεγχος ροής με υλικό (της σειριακής θύρας) με αποτέλεσμα να καθυστερεί πολύ γιατί πρέπει να χρησιμοποιήσει συναρτήσεις του DLL του USB - SERIAL οι οποίες προσομοιώνουν αυτή τη λειτουργία (έλεγχος ροής: υλικό). Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός και να μη σας μπέρδεψα. Με λίγα λόγια αν δεν έχεις υπολογιστή με ενσωματωμένη σειριακή δεν υπάρχει περίπτωση να προγραμματίσεις ούτε με το pony prog, ούτε με το ICProg ούτε με κανένα Freeware προγραμματιστή. (Πριν αγοράσω το STK500 έφαγα πολλές μέρες ψάχνοντας για σχέδια και προγράμματα και τελικά δεν έγινε τίποτα)

joke
19-10-07, 17:54
Παιδιά ξέρει κανείς τις διαστάσεις της πλακέτας? Το εκτυπώνω αλλά μου βγαίνει σε ποιο μικρές διαστάσεις
Σε ποιον προγραμματιστη αναφέρεσε?

Tintin
19-10-07, 19:52
Ελα ρε φάνη σου λέει ακριβώς αυτό που σου έλεγα για την δική μου θύρα.. απο usb σε σειριακή..που δε μπορώ να προγραμματίσω από usb ..

GEWKWN
19-10-07, 21:48
http://www.serasidis.gr/circuits/avrprog/avrprog.htm
δες αυτο ειναι απο το ιδιο site (λογικα θα δουλευει).

joke
20-10-07, 00:15
Πολυ απλο μου φαινετε για να δουλέψει σωστα (τουλάχιστον σε ολες τις μητρικες) .Με jdm και γενικότερα με προγραμματιστες που δεν έχουν εξωτερικη τροφοδοσια έχει παιδευτεί αρκετός κόσμος χωρίς αποτέλεσμα.Εγω ένα jdm έφτιαξα και δούλεψε όμως έχουν αναφερθεί πολλα περιστατικά όπου οι εν λογω προγραματιστές δεν δούλεψαν.Καλύτερα να κάνεις κάτι που θα είναι σίγουρο πως λειτουργεί και θα σου χρειαστεί και στο μέλλον .Αν θες πάλι δοκίμασε να μοντάρεις τα υλικα (ποιά υλικα 3 αντιστάσεις ειναι) σε ένα ράστερ για να δοκιμάσεις τον προγραμμάτιστη που έδωσε ο GEWKWN (μπορεί να δουλέψει)αλλα μήν το κάνεις κατευθείαν σε πλακέτα μην κολλάς τσάμπα.
καλή επιτυχία