PDA

Επιστροφή στο Forum : Ασυρματος ελεγχος....Πως???



Erevos
17-10-07, 20:57
Καταρχην να πω ενα ΓΕΙΑ σε ολους,μιας και ειμαι νεος στο forum και γενικοτερα στον τομεα της ηλεκτρονικης.Κανω τα πρωτα μου βηματα στο χωρο και θα ηθελα τα φωτα σας icon_smile.gif Σαν πρωτη εφαρμογη σκεφτηκα να κανω ενα ψευδο-συναγερμο για την μηχανη μου.Ενα LED που μονο θα αναβοσβηνει...ξερετε icon_razz.gif Απλα θελω αντι για ενα απλο διακοπτη....να τον ενεργοποιω και να το απενεργοποιω με ενα μικρο τηλεκοντρολ.Αν καποιος μπορει να μου πει τι υλικα θα χρειαστω...και κανα σχεδιο πως θα συνδεθουν...θα το εκτιμουσα δεοντος! thumbs-up.gif Ευχαριστω προκαταβολικα icon_smile.gif

ggr
17-10-07, 21:22
Αφου θα μπεις στον κοπο να κατασκευασεις τηλεχειρισμο , γιατι δεν φτιαχνεις και κανονικο συναγερμο ο οποιος ειναι πολυ απλουστερος σαν κυκλωμα . Μαλιστα θα σου ελεγα καλυτερα να κατασκευασεις πρωτα το κυκλωμα του συναγερμου ( υπαρχει στο εμποριο και σε κιτ απο την smart ) και αργοτερα καθως θα εχεις αποκτησει καποια εξοικιωση με το αντικειμενο , να ασχοληθεις με την κατασκευη του (πιο πολυπλοκου) τηλεχειρισμου.

Erevos
17-10-07, 23:41
Φιλε qqr δεν θελω να ξεκινησω με τα SMART κιτ...Πιστευω πως ειναι καλυτερα να την "ψαχνω" μονος μου....Απλα τωρα για αρχη θα ηθελα τις οδηγιες-κατευθυνσεις αν γινεται :D Αν καποιος μπορει να μου υποδειξει πως να φτιαξω ενα οσο πιο απλο πομπο-δεκτη(στην ουσια)...θα του ειμαι ευγνομων! :lol: